Razem czy osobno? Rozwój duchowy, a związek - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

Forum Kobiet » RELIGIA - DUCHOWE POSZUKIWANIA » Razem czy osobno? Rozwój duchowy, a związek

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 14 ]

1

Temat: Razem czy osobno? Rozwój duchowy, a związek

Chciałabym poruszyć pewien interesujący mnie bardzo temat.  Pewnie dlatego że kilka razy zastanawiałam się nad tym problemem i niewiele wymyśliłam. Chodzi mi o to czy bycie w związku sprzyja czy też zagraża albo może spowalnia rozwój duchowy, że tak to nazwę. Słyszałam w swoim życiu wiele wypowiedzi na ten temat, twierdzących, że ostateczne poznanie wymaga odosobnienia, samotności, no i co z tym związane braku partnera. Kilka razy spotkałam się z sytuacją, w której kobiety, moje akurat koleżanki, rozważały wybór pomiędzy byciem z kimś, a samotnością, właśnie przez to ze ich potrzeby duchowe  i potrzeba rozwoju duchowego były bardzo silne. Czy spotkaliście się z wahaniami tego typu, a może was samych one dotyczą? Powiedzcie co o tym sądzicie

Zobacz podobne tematy :

2

Odp: Razem czy osobno? Rozwój duchowy, a związek

Sama się nad tym kiedyś zastanawiałam.....Wydaje mi się że skoro pozytywne przeżycia,uczucia wynoszą nas na wyższy poziom duchowy, to związek pozytywny...z wartościowym człowiekiem nie powinien być przeszkodą....i zaburzać naszego rozwoju duchowego....

3

Myślę, że bycie z odpowiednim partnerem stymuluje nas do rozwoju, nie tylko duchowego, ale i ogólnego, zawodowego itp. Związek jako taki nie powinien być w tym przeszkodą, będąc z kimś mam przecież swobodę i wolność, mogę w każdej chwili być sama ze sobą, jeśli tylko tego zechcę. natomiast jeśli ktoś trzyma mnie zamkniętą w słoiczku z nakrętką, nie pozwala mi cieszyĆ się samą sobą, ani spędzać choć chwili w samotności lub wymaga ode mnie, żebyśmy spędzali 100% czasu razem, to... nie jest to odpowiedni partner. Najlepsze rozwiązanie to chyba rozstanie - bo... dobry związek, to taki, w którym każde z nas może się rozwijać smile

4

Witam, zgadzam się z Emilią,że bycie z odpowiednim partnerem stymuluje nas do rozwoju duchowego i w ogóle. Rzeczywiście, jak się jest z kimś, z kim trudno się dogadać to nie ma mowy o żadnym rozwoju. Zresztą...wogóle to mam pytanie do hildy, co rozumiesz przez "rozwój duchowy"?

Did you feel the mountains tremble?
Did you hear the oceans roar?
When the people rose to sing of Jesus Christ the risen one.

5

Dla mnie rozwój duchowy to przede wszystkim rozwój osobisty  w wierze,  życie w harmonii, kierowanie się sercem i intuicją, życie w świetle Boga i spełnieniu, podczas drogi całego mojego życia. No i właśnie tutaj pojawia się pytanie czy na drodze Bóg- Ja , jest jeszcze miejsce tak na prawdę dla innych osób przy boku. To znaczy ja mam wątpliwości , a np moje koleżanki twierdzą ,ze zdecydowanie nie ma takiego miejsca bo druga osoba w takim kontakcie może przeszkadzać. Generalnie świat bardzo rozprasza, jest praca i obowiązki , przychodzi się do domu i jak się zk imś jest no to jest ten mąż , dzieci, pranie, gotowanie itd. Więc przyznaję im trochę tutaj racji w tym ,że gdzie w tym tutaj  miejsce na jakąś pogłębioną kontemplacje. Z drugiej strony może to właśnie jest wyzwanie ? Może ma to jakiś inny , bardzo głęboki sens i wymiar. No nie wiem już sama, ale mnie to strasznie dręczy ..

6

Dziwnie pojmujesz relację Ja-Bóg, nie można zamknąć się na ludzi, a otworzyć na Boga, nie da się po prostu; to by było zaprzeczenie idei, o której piszesz. No chyba że chcesz wieść pustelnicze życie; bo nawet w klasztorach kontemplacyjnych mieszkasz we wspólnocie.

Poza tym - moim zdaniem - znalezienie czasu na kontemplację , kiedy się sprząta, pierze, gotuje to tylko kwestia organizacji czasu smile

7

Dziwnie pojmujesz relację Ja-Bóg, nie można zamknąć się na ludzi, a otworzyć na Boga, nie da się po prostu;

Zgadzam się z tobą Emilio, też się nie raz nad tym zastanawiałam jak mam szukać Boga i wzrastać w wierze i wiecie co, za każdym razem kiedy takie pragnienie i chęć pojawiała się w moim życiu Bóg (bo wierzę, że to On) stawiał ludzi właśnie na mojej drodze, przez których mogłam Boga jakoś bliżej poznać, ludzi, którzy mnie czegoś uczyli, dawali mi pomoc, wsparcie. Stawiał też i ciągle stawia ludzi, wobec których ja mogę okazać jakąś troskę, pomóc dać z siebie coś i co jest niesamowite, właśnie w takich momentach doświadczam duchowego wzrostu. Dziwne, ale serio tak mam, że nawet jeśli wyprawa samotna w góry i kontemplacja Boga ze szytu góry jest wspaniała i daje wyciszenie to moment z "szarego" życia, kiedy coś spontanicznie mogę dać komuś, kiedy się jakoś przełamię żeby pomóc lub coś dać innym wtedy pojawia się coś o wiele bardziej szlachetnego tam, gdzieś w głębi duszy..Choć wiem, że droga do Boga nie prowadzi przez "robienie czegoś", ani staranie się, uczynki..

Did you feel the mountains tremble?
Did you hear the oceans roar?
When the people rose to sing of Jesus Christ the risen one.

8

Jeśli oboje w związku chcą się duchowo rozwijać i w tym samym kierunku, to myślę, że to jest dobre, bo zawsze jest ktoś, kto w chwilach zwątpienia podniesie, będzie się modlił, no jest duchowym oparciem. To jest wtedy lepiej niż samemu. Problem jest wtedy, kiedy jeden z partnerów chce się duchowo rozwijać a drugi nie widzi takiej potrzeby, wtedy ten drugi może hamować hmm

9

Moim zdaniem związek ( z odpowiednią osobą) jest idealnym "miejscem" do rozwoju duchowego. Po przez pomoc tej drugiej osobie, przeżywanie z nią radości, smutków... coś skłania nas do różnych przemyśleń nas sobą, związkiem, czy partnerem/ką. Wiele refleksji związanych z życiem we dwoje potrafi nas wzmocnić ale także i osłabić. Jeśli wzmocnia nas, jesteśmy gotowi pomagać dalej,ale  jeżeli osłabia musimy być otwarci na pomoc duchową drugiego człowieka. Silni w duchu, w wierze ( bo wiadomo, że rozwój duchowy nie musi tyczyć się tylko Boga ) stajemy się moim zdaniem przede wszystkim wtedy, gdy czujemy wsparcie drugiej osoby.

Świat to potwór zębaty, gotowy gryźć, gdy tylko zechce.

10 Ostatnio edytowany przez freemind (2009-10-03 15:22:00)

Witam, nie czytałem wszystkich odpowiedzi, ale napisze jak to jest u mnie. Moja przygoda nad poznaniem samego siebie (Boga we mnie) zaczęła się właśnie po nieudanym związku, wtedy gdy zostałem sam na środku morza, bez znajomych(byłem w toksycznym zwiazku z kobietą na wyłącznośc, odrzucając wiekszosc znajomych, nie dając im czasu, od czego się uzależniłem[nieświadomie]) bez tejże kobiety, początek był tragiczny, ale później gdy przestałem oceniac tą sytuacje i kurczowo trzymac się przeszłości i potrzeby zaspokojenia umysłu (tą osobą, wszystkimi sytuacjami związanymi z nią) zauważyłem, że bardziej poznaje siebie, zmieniam się, ta sytuacja zapoczątkowała u mnie własne poznanie, zacząłem od różnych typów medytacji jako celu, a nie środka nie wiedząc do czego jest potrzebna, szczęscia szukałem na zewnątrz,zauważyłem również,że wszystkie sytuacjie bez względu na subiektywną ocenę są dla nas bardzo ważne i wiele można z nich wyciągnąc, później gdy juz uwolniłem się od byłej kobiety, od sytuacji i ludzi od których byłem uzależniony, wszystko było zupełnie inne, i teraz przechodząc do sedna: Moim zdaniem rozwój duchowy jest możliwy z drugą osobą, jeśli najpierw dobrze pozna się swoją naturę, bądź będzie się w trakcie tego procesu, i ta osoba będzie na mniej wiecej podobnym stopniu, o co naprawde cięzko w tych czasach, bo ja jeszcze w moim środowisku nie spotkałem takich osób(które praktycznie się rozwijają w tym kierunku i postrzegają świat podobnie do mnie), możliwe, że to ze względu na to że jestem jeszcze młodym człowiekiem (19 lat) . Pozdrawiam smile

Dopiero zauważyłem, że to kobiece forum :-P

11

Wydaje mi się, że na ścieżce duchowej każdy człowiek potrzebuje pewnej przestrzeni - w końcu relacja z Bogiem jest czymś bardzo osobistym. Natomiast wierzę, że są związki, w których powstaje taka przestrzeń dająca szansę na rozwój duchowy. I szacunek/troska partnera o nasze życie duchowe/relację z Bogiem (o ile ktoś taką relację w swoim życiu uznaje/pielęgnuje) jest wspaniałym dowodem dojrzałej miłości i świadomego partnerstwa.

... Mam serce w ogniu i niewiele mam w tym życiu czasu, by żałować czegoś...

REGULAMIN Forum Netkobiety.pl - przeczytaj smile

12 Ostatnio edytowany przez Catwoman (2013-01-21 20:07:22)

Pozwolę sobie nieco odświeżyć ten wątek.
Wbrew tym dumaniom, teoriom na ten temat, może to być poważny problem. Niedawno przecież był wątek, w którym dziewczyna miała poważny problem co do tego, czy dalej być ze swoim narzeczonym, czy się z nim rozstać.
Wiele zależy od tego, jak "niewierzący" partner podchodzi do wyznania swojej partnerki; jeśli to szanuje, jeśli ona szanuje jego niewiarą czy inną wiarę, lub inaczej: inny STOPIEŃ, ETAP jego rozwoju duchowego- jak najbardziej ma taki związek szansę.
Najgorsza sytuacja jest, gdy jedno próbuje przeciągnąć drugie na swoją stronę, coś wymuszać, przekonywać, ZMIENIAĆ.

Całkowicie zgadzam się z tym, co napisała powyżej Yvette- teraz dopiero przeczytałam smile

13

Dla mnie pewna podstawa wiary w tego samego, jedynego Boga, jest niezbędna. Jednak ludzie się różnią, stąd dyskusje o wierze, wspólne przemyślenia, mogą być naprawdę ciekawe i owocne dla obu stron. A to już sprzyja rozwoju duchowemu.
Jednak jakaś intymna w wierze jest niezbędna, każdy czuje jaka.

''Być czy mieć?
Być z tym, co się ma.''

Posty [ 14 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » RELIGIA - DUCHOWE POSZUKIWANIA » Razem czy osobno? Rozwój duchowy, a związek

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności

© www.netkobiety.pl 2007-2018