prawo spadkowe - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!


Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 3 ]

Temat: prawo spadkowe

Zmarł ojciec mojego męża, czyli teściu. Od kilku lat teściu mieszkał i pracował w Niemczech. Mąż nie utrzymywał żadnych kontaktów z Nim. Mąż ma dwójkę rodzeństwa. Powiedzcie proszę jak wygląda teraz sprawa spadkowa. Z tego co mąż się orientuje, to jego ojciec miał jakieś długi i nie chciałby ich przejąć. Gdzie pierwsze kroki skierować? Jak się do tego wszystkiego zabrać? Będę wdzięczna za każdą wskazówkę.

Zobacz podobne tematy :

2

Odp: prawo spadkowe

Jeśli mąż chce odrzucić spadek powinien złożyć oświadczenie przed notariuszem lub w sądzie rejonowym.
W przypadku kiedy mąż odrzuci spadek, to przypadający mu udział spadkowy będzie podlegał dziedziczeniu ustawowemu (jego część zostanie podzielona między pozostałe osoby, które dziedziczą po spadkodawcy). Dotyczy to również Ciebie, chyba, że macie umowę majątkowa.

Jeśli macie dzieci i są one pełnoletnie – wtedy wystarczy, że w terminie sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedziały się o prawie do spadku, złożą oświadczenie o jego odrzuceniu.
Termin sześciu miesięcy należy liczyć od dnia, w którym ich rodzic odrzucił spadek.

Jeśli jednak dzieci są niepełnoletnie, rodzic musi wystąpić do sądu opiekuńczego o wyrażenie zgody na złożenie w ich imieniu oświadczenia o odrzuceniu spadku (jest to bowiem czynność przekraczająca zwykły zarząd majątkiem dziecka). Dopiero po jej uzyskaniu może złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku. Tutaj też obowiązuje termin sześciu miesięcy.
Dotyczy to zarówno Twojego męża, jak i jego rodzeństwa, dzieci.

3

Odp: prawo spadkowe

Mąż nie musi odrzucać spadku, wystarczy, że przyjmie go z dobrodziejstwem inwentarza, czyli z ograniczeniem odpowiedzialności za długi spadkowe do wysokości odziedziczonej masy spadkowej. Jest to dobre rozwiązanie jeśli nie wiecie jaka jest wysokość spadku, a jaka długów, bo zabezpiecza przed sytuacją odpowiadania za długi większe od masy spadkowej, ale jeśli okaże się, że spadek przewyższa wartość długów, to po ich spłaceniu cała nadwyżka pozostaje do męża dyspozycji.

Regulamin Forum Netkobiety.pl - koniecznie przeczytaj smile 
Dzieląc się swoją opinią pamiętaj, że po drugiej stronie siedzi drugi człowiek. Hejt może ranić!

"Nie czyń samego siebie przedmiotem kompromisu, bo jesteś wszystkim, co masz." (Janis Joplin)

Posty [ 3 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności© www.netkobiety.pl 2007-2018