skuteczna nauka języka obcego - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!


Forum Kobiet » PSYCHOLOGIA KARIERY - MOJA KARIERA ZAWODOWA » skuteczna nauka języka obcego

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 16 ]

Temat: skuteczna nauka języka obcego

Od kilku lat z przerwami uczyłam się języka angielskiego i w sumie nadal mam trudności ze swobodnym komunikowaniem się w tym języku. Szkoły kładą nacisk na gramatykę i pracę z podręcznikiem, a nie na konwersacje. mam wrażenie jakbym była wiecznie-początkująca. Zastanawiam się jaką przyjąć skuteczną metodę uczenia się. Może macie skuteczne metody? Chodzi o takie, które się sprawdziły w praktyce. Nie wiem czy znów się zapisywać do kolejnej szkoły ( w Poznaniu) czy uczyć sie przez Internet.

Zobacz podobne tematy :

2 Ostatnio edytowany przez Iceni (2017-02-26 09:12:12)

Odp: skuteczna nauka języka obcego

Oczywiście, że przez Internet. Na srednio-zaawansowanym poziomie stały nauczyciel w ogóle nie jest potrzebny (w ogóle nie jest, ale to inna kwestia big_smile )
Znajdz sobie native speakera. Lub chociazby jakiegos obcokrajowca ktory bedzie znal angielski na poziomie przynajmniej takim jak ty.
Masz calkiem sporo możliwosci mowic po angielsku mieszkajac w Polsce tylko przestan myslec schematycznie.

3

Odp: skuteczna nauka języka obcego

Od dziecka oglądałem filmy bez lektora z napisami, jakieś filmiki w necie i jak grałem w gry komputerowe to się w ten sposób nauczyłem.
Ja mam bardzo dobrą pamięć oraz jak rozmawiam to mi po prostu samo do głowy przychodzi co mówić( tyle że znam dużo słówek, zwrotów i innych głupot)
Po zatym jakiś czas temu kupiłem sobie zestaw(Profesor Henry mega zestaw i) do samodzielnej nauki.

4

Odp: skuteczna nauka języka obcego

Najskuteczniejsze są te metody dzięki którym mózg nie wie, że sie uczy ale "chłonie " w naturalny sposób. Wszystko tez zależy w jakich sytuacjach będziesz używać obcego języka i po co jest ci on potrzebny.
Najlepiej po prostu przebywać w danym kraju i posługiwać sie tym językiem na co dzień. Ja w ten sposób bardzo szybko nauczyłam sie angielskiego na poziomie więcej niż komunikatywnym , aczkolwiek w osiągnięciu biegłości nie obyło się bez pewnej porcji wkuwania gramatyki... Każdy cie zrozumie gdy mówisz z błędami gramatycznymi, ale to jednak nie jest płynny angielski...
Polecam wszystkie metody naturalne, które "oszukują" mózg, takie jak oglądanie telewizji i czytanie książek w obcym języku, konwersacje (najlepiej z kimś kto w ogóle nie mówi po polsku)... niedawno tez czytałam o człowieku , który posługiwał się  biegle kilkoma językami , a uczył sie ich poprzez pisanie pamiętników w języku, który aktualnie poznawał.
No a do gramatyki książki i regułki niestety... przynajmniej ja nie znam innej metody..

5

Odp: skuteczna nauka języka obcego

Jezeli w Poznaniu to pochodz do Bunuby na spotkania Couchsurfingu albo do Tandemu gadac z obcokrajowcami. A nauka to tylko Metoda Callana + fiszki.

6

Odp: skuteczna nauka języka obcego
Szkot napisał/a:

Jezeli w Poznaniu to pochodz do Bunuby na spotkania Couchsurfingu albo do Tandemu gadac z obcokrajowcami. A nauka to tylko Metoda Callana + fiszki.

Potwierdzam, fiszki sie sprawdzają przynajmniej w moim przypadku. Oprócz tego słuchać,  słuchać,  a jak się ma okazję to rozmawiać z nativem.

7 Ostatnio edytowany przez lukas25 (2017-03-02 08:40:13)

Odp: skuteczna nauka języka obcego

Najlepiej jakbyś zaczęła z kimś rozmawiać po angielsku smile

Jeśli pójdziesz do szkoły językowej, pewnie trochę Ci to pomoże, ale nie oczekuj, że efekty przyjdą same. Trzeba też coś robić poza szkołą smile znajdź taka z dobrymi lektorami smile

Wybieraj słówka, które Ci się najbardziej podobają i ucz się ich koniecznie w zdaniach. Czyli w kontekście smile
Łatwiej będzie Ci się ich uczyć, kiedy będziesz wyobrażać sobie zabawne sytuacje z tymi słówkami. Albo straszne czy przerysowane. Mózg zapamiętuje wszystko co oryginalne i wyróżniające się smile
Tutaj przydatna mogłaby być dla Ciebie książka: Tony Buzan- Pamięć na zawołanie. (mi bardzo pomogła) smile

Nie przykładaj aż tak wielkiej wagi do nauki gramatyki i czytaj książki (ale tylko takie, które są na Twoim poziomie zaawansowania, bo inaczej to bez sensu)

Oglądaj też filmy albo puszczaj sobie audiobooki, żeby nabyć jakiegoś tam akcentu smile

Bądź systematyczna, ale nie próbuj być perfekcjonistką- nie zniechęcaj się błędami smile

Jeśli chodzi o wspomniane fiszki- osobiście, nie polecam bo są mało praktyczne. Lepsze są programy, które same wyznaczają powtórki. Np. supermemo czy profesor Henry.

Jest jeszcze taki program jak Anki, gdzie sama możesz sobie robić bazy słówek smile

I pamiętaj, na efekty trzeba poczekać więc nie zrazaj się wink

Odp: skuteczna nauka języka obcego

O dzięki za wskazówki i namiary na poznańskie kluby smile Nadmiar gramatyki i to w książkach wyczerpał mój entuzjazm i stąd moje pytanie.

9

Odp: skuteczna nauka języka obcego

Oj no bo zawsze Ci nauczyciele to tylko gramatyka i gramatyka. I lektorzy to samo. Tak też nas uczą na studiach, co jest idiotyczne. Jestem lektorką i moje zajęcia w 80% są przegadane po angielsku, trochę słówek, jakieś zagadnienie, które ćwiczymy mówiąc. Sama bym umarła, gdyby była tylko gramatyka na moich zajęciach wink

Ja uczyłam się angielskiego najpierw na kursach w gimnazjum - miałam tam cudowną nauczycielkę z Irlandii, konieczność mówienia wszystkiego po angielsku szybko pomogła mi przełamać barierę.

To co zawsze dziwi, zaskakuje i czasem przeraża moich uczniów, to fakt, że na samym kursie się nie nauczysz języka i że wszystko, absolutnie wszystko zależy do ciebie i tego, ile czasu poświęcisz na kontakt z językiem. Zależność jest prosta - im więcej czasu spędzisz na kontakcie z j. angielskim, tym lepsze i szybsze będą efekty. Jeśli będziesz uczyć się po godzinie w tygodniu, to być może nie zapomnisz tego wszystkiego, czego się kiedyś nauczyłaś, ale na postęp nie ma co liczyć.

Dlatego od liceum przerzuciłam się na czytanie po angielsku, prawie wszystkie książki (z nielicznymi wyjątkami) jakie czytam, są po angielsku. Książki, artykuły, fanfiction, filmiki na youtube, seriale, filmy - wszystko po angielsku. Nie z przymusu - po prostu to lubiłam. Z uczeniem się języka przez dorosłych jest jak z uczeniem się języka przez dzieci - trzeba otoczyć się tym językiem, być z nim w kontakcie non-stop, czytać, słuchać, mówić (nawet do siebie czy do lustra), pisać (komentarze pod filmikami na YT). No, jest jedna różnica - dorosłym będzie trudniej wink Ale zasady są takie same. Żadne książki z suchą gramatyką - chyba że przygotowujesz się do egzaminu.

10 Ostatnio edytowany przez Iceni (2017-03-07 12:57:55)

Odp: skuteczna nauka języka obcego

No ja się teraz uczę metodą ekstremalną big_smile

Bez gramatyki da się uczyć jeżeli ma się kontakt z osobami mówiącymi dobrym, literackim niemal językiem (więc w polskich realiach jest to kino, radio, audiobooki) - inaczej to porażka podobna jakby się Anglik uczył polskiego w fabryce. Da się, ale to będzie bardzo ubogi język. Mnóstwo, ale to mnóstwo Anglików mówi niepoprawnie gramatycznie. Slangiem. Dialektami. Oni sami oceniają, że RP English w życiu codziennym używa jedynie... 3% społeczeństwa. Pomijając fakt, że w niektórych rejonach UK 40% mieszkańców jest innej narodowości niż brytyjska.

Z drugiej strony nie da się uzyskać od Anglika obiektywnej oceny naszej płynności i znajomości tego języka, bo wytykanie błędów obcokrajowcom jest oznaką pewnego rodzaju braku kultury - tak że ich ocena zawsze będzie zawyżona (no chyba, że robią to zawodowo).

Dlatego gramatyka to MUS, jako fundament i na tym fundamencie można sobie dopiero budować bazę słownictwa wiedząc jakie błędy popełniają w mowie codziennej.

Bo o wiele łatwiej jest rozbudować słownictwo po 3 latach nauki szkolnej niż oduczyć się blędów językowych po 3 latach uczenia się "z ulicy" na chybił-trafił bez żadnej kontroli i systemu.


A wracając do mnie i mojej "metody ekstremalnej"  - rok temu zaczęłam się uczyć Hindi, a że dostępność materiałów do nauki tego języka po polsku jest minimalna, to uczę się go przez angielski. Tym sposobem uczę się dwoch językow jednocześnie big_smile No a żeby to miało jakiś sens i przynosiło rezultaty muszę być absolutnie pewna CO chcę powiedzieć po angielsku.

I dopiero kiedy stanęłam przed wyzwaniem jakim jest zrozumienie calkowicie obcego języka poprzez inny język obcy zdałam sobie sprawę jak ważna jest gramatyka smile Bez nauki gramatyki poznawanie języka trwa DŁUŻEJ smile bo tylko znajomość gramatyki pozwala budować zdania bardziej skomplikowanej niż używane w mowie potocznej. Intuicyjna znajomość gramatyki pozwala posługiwać się jezykiem na poziomie 10-letniego dziecka (bo mniej więcej w tym wieku ludzie zaczynają uczyć się gramatyki swojego WŁASNEGO języka. Wiec jeżeli ktoś chce wyjść z jezykiem poza poziom 10-latka to nauka gramatyki musi być równie wazna jak nauka słówek.

A czego naprawdę warto się uczyć "z ulicy" to rozumieć tubylców big_smile

Dlatego jeżeli komuś nauka angielskiego wydaje się nudna, albo utkwił w martwym punkcie to polecam zabranie się za naukę kolejnego języka POPRZEZ  angielski smile


Inna sprawa, że (moim zdaniem) jeżeli ktoś nie zna dobrze gramatyki języka polskiego nigdy nie wyjdzie z angielskim poza poziom B1.  Nie da się opanować struktury języka obcego nie znając dobrze zasad gramatycznych własnego języka.

11 Ostatnio edytowany przez Olinka (2017-08-29 10:49:56)

Odp: skuteczna nauka języka obcego

Ja sądzę, że najlepiej nauczyć się na sam początek słówek a dopiero później zagłębiać się w gramatyke. Najpierw musisz umieć mówić, a dopiero póżniej się pochylać nad budową gramatyczną. Strona [spam] ma 1000 najczęściej używanych słówek, których możesz się nauczyć.

12

Odp: skuteczna nauka języka obcego

Samemu najlepiej się uczyć, po kilkanaście słówek dziennie smile

13

Odp: skuteczna nauka języka obcego

Nie zapisuj się do kolejnej szkoły.
Jeżeli tak jak mówisz czujesz się wiecznie początkująca, to rzuć się na głęboką wodę.
U mnie np. są takie wieczorki, gdzie ludzie gadają tylko po ang. Może w Twoim mieście też są takie akcje.
Poza tym wiem, że są zajęcia z lektorem, które koncentrują się tylko na rozmowie - pomyśl nad tym.

14

Odp: skuteczna nauka języka obcego

Mnie pomagało czytanie książek. Na początku jakieś proste teksty, nawet komiksy, później przeszłam do krótkich opowiadań. Jeśli czegoś nie zrozumiałam, to miałam czas na zastanowienie się i poszukanie tłumaczenia. No i telewizja... Język "na żywo".

15 Ostatnio edytowany przez marakujka (2018-09-09 14:01:03)

Odp: skuteczna nauka języka obcego
kleopatra.reneewa napisał/a:

Od kilku lat z przerwami uczyłam się języka angielskiego i w sumie nadal mam trudności ze swobodnym komunikowaniem się w tym języku. Szkoły kładą nacisk na gramatykę i pracę z podręcznikiem, a nie na konwersacje. mam wrażenie jakbym była wiecznie-początkująca. Zastanawiam się jaką przyjąć skuteczną metodę uczenia się. Może macie skuteczne metody? Chodzi o takie, które się sprawdziły w praktyce. Nie wiem czy znów się zapisywać do kolejnej szkoły ( w Poznaniu) czy uczyć sie przez Internet.


Gramatyka akurat jest bardzo ważna , bo bez jej znajomości łatwo czasem pogubić się w interpretacji czyichś wypowiedzi. Zresztą, nie robiłabym z gramatyki bóg wie jakiej "niepotrzebnej" kobyły, często nie do łatwego przeskoczenia - jeśli znasz jako tako podstawy języka, to nauka samej gramatyki zajmuje na spokojnie do pół roku (choć w sumie dużo krócej). Potem jakieś ciekawostki, niuanse gramatyczne powinnaś sobie do tego dołożyć.

Zasada z nauką języka jest taka - im dłużej siedzisz w jakimś temacie podanym w jakimś języku, tym lepiej umiesz wykorzystać język  w praktyce. Ja się tak naprawdę i swobodnie angielskiego nauczyłam poprzez pracę z tym językiem - dokumentacja techniczna, jakieś opisy, manuale. Czyli wszystko co potrzeba tobie do ogarnięcia danego tematu jest w j. ang. U mnie to było i jest związane z pracą, ale u kogo innego może mieć to związek choćby  z hobby - info na jakiś temat odnajdujesz już w danym języku.
Jeśli zaś chodzi o filmy, literaturę i takie tam - to na pewno mogę polecić naukę przez czytanie poezji. Naprawdę dużo dała mi nauka słówek w taki sposób, w dodatku dość łatwo się je zapamiętuje.
Poza tym oczywiście samodzielne pisanie, mówienie (choćby do psa lub z koleżanką/lektorem np. przez skypa).

Natomiast co do kursów, to hmm, mnie tam niczego ciekawego nie nauczono, czego bym juz nie wiedziała w sumie wczesniej lub nie mogła znaleźć w byle pierwszym lepszym kompendium, z wyjątkiem ogarnięcia tematu podchodzenia do egzaminów językowych (na czym polegają tzw. kluczyk/haczyki na tych egzaminach itp.). Więc jeśli stawiasz na zrobienie certyfikatu, to kurs tutaj może się przydać, jeśli zaś myślisz tylko o podszkoleniu języka do innych celów, to można na spokojnie zabrać się za to w domu.

16

Odp: skuteczna nauka języka obcego

Też mi się wydaje, że dużo ludzi deprecjonuje znaczenie gramatyki, ale ona jest naprawdę istotna i co ważne, można ją wytłumaczyć w prosty sposób.
smile

Posty [ 16 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » PSYCHOLOGIA KARIERY - MOJA KARIERA ZAWODOWA » skuteczna nauka języka obcego

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności



© www.netkobiety.pl 2007-2024