Języki obce - jak wygląda podręcznik IDEALNY? - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

Forum Kobiet » STUDIA, SESJA I ŻYCIE STUDENCKIE » Języki obce - jak wygląda podręcznik IDEALNY?

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 7 ]

Temat: Języki obce - jak wygląda podręcznik IDEALNY?

Podręczników do nauki języków obcych jest na rynku istne zatrzęsienie. Do wyboru, do koloru. Niektóre pamiętacie ze szkoły, inne oglądacie u Waszych dzieci, a z jeszcze innymi stykacie się, gdy w dorosłym życiu chcecie/musicie nauczyć się angielskiego, niemieckiego, francuskiego...

Mnie zawsze wkurzało dzielenie książki na pierdyliard minizeszycików. Podręcznik 1, podręcznik 2, podręcznik 3, ćwiczenia do podręcznika 1, ćwiczenia do ćwiczeń do podręcznika 1, dokup kasetę, dokup płytę, dokup kolorowanki do ćwiczeń do ćwiczeń do podręcznika... big_smile hmm Polecenia w języku obcym w książkach dla początkujących hmm Chaos! Zamiast wprowadzić od razu, po ludzku, wszystkie np. czasowniki modalne, to nie, o jednym się wspomina w czwartym rozdziale, o drugim gdzieś w ósmym, o trzecim dopiero w kolejnym roku nauki, a pozostałe pomija yikes Mnóstwo ilustracji, mało treści. Brak klucza odpowiedzi do ćwiczeń...

A Wy?
Czy podręczniki, z którymi miałyście (nie)przyjemność, spełniały Wasze oczekiwania?
Czego wymagacie od dobrej książki do nauki języka obcego?
Co Was zawsze najbardziej wkurzało w podręcznikach? Czego było za dużo/za mało?
Jaki powinien być, Waszym zdaniem, PODRĘCZNIK ABSOLUTNIE IDEALNY?

Zobacz podobne tematy :

2

Odp: Języki obce - jak wygląda podręcznik IDEALNY?

W dobie laptopów tradycyjny podręcznik to już dla mnie za mało. Ze 3 lata chyba już nie korzystałam z podręczników tylko ze stron internetowych, aplikacji, filmów na YouTube.
Dlatego cóż... idealny podręcznik powinien być obudowany w laptop big_smile

3

Ale rozumiem, że chodzi Ci tylko o "wygodniejszy nośnik" treści? wink Czy po prostu na stronach internetowych odnajdujesz coś, czego nie ma w wersji papier + płyta - a jeśli tak, to czego?

4

Lepiej mi się uczy kiedy widzę film (ruch ust, mimikę itd) osoby, a nie tylko głos. Lubię też takie interaktywne ćwiczenia, że np. uzupełnia się słowa w zdaniach i za chwilę pokazują się ewentualne błędy i poprawne odpowiedzi. Lubię aplikacje na smartfony, gdzie się zdobywa "levele" za opanowanie każdego działu - taka mała głupotka, która cieszy i dopinguje. Lubię kiedy (to szczególnie na stronach do nauki języków) co jakiś czas pojawiają się artykuły na rożne tematy i o rożnych stopniach trudności.
Książka to tylko jako repetytorium gramatyczne.

Ale... w czasach kiedy jeszcze nie byłam niewolnikiem internetu korzystałam z samouczka wydawnictwa PONS i nie wiem, czy był idealny, ale mnie się ze wszystkich podręczników i samouczków najbardziej podobał.

Aha - i w takich podręcznikach powinno być więcej na temat języka potocznego oraz błędów jakie robią native speakerzy, ponieważ kiedy staje się oko w oko z tubylcem czasem ma się niezłą zagwozdkę big_smile

Coś jak w Polsce "szłem" nie wiem czy każdy Francuz, Anglik czy Niemiec, który się uczył z podręcznika po przyjeździe do Polski od razu załapie, że to "szłem" to tyle samo co "szedłem" a nie inne słowo big_smile

A jako bonus płyta z przykładami lokalnych gwar, żeby nie było szoku, ze nie wszyscy mówią literackim językiem big_smile big_smile

5 Ostatnio edytowany przez cslady (2015-04-15 12:56:25)

Zgadzam się z Iceni. Dla mnie nie istnieje idealny papierowy podręcznik. Nie lubię podręczników do nauki języków i uważam je za bardzo mało efektywną metodę nauki. Jakiś sens mają dla mnie jedynie książkowe podręczniki na poziomie najbardziej zaawansowanym z możliwych. A to dlatego, że skoro solidne i poważane wydawnictwo podpisuje się pod takimi ćwiczeniami, to mogę zakładać, że nie będzie tam błędów (lub będzie ich niewiele i będą mało znaczące). W ćwiczeniach dla tych niższych poziomów biegłości łatwo wyłapać błędy, więc biorę na to poprawkę, gdy uczę się z aplikacji albo internetu. Natomiast przy jakichś zaawansowanych niuansach i subtelnościach mogłabym nie zauważyć błędu, bo to nie jest tak oczywiste. Wtedy ważniejsza staje się dla mnie gwarancja poprawności i kompetentności niż moja wygoda i preferencje nauki. A przy stronach internetowych i aplikacjach ta odpowiedzialność za wysoką jakość moim zdaniem się rozmywa.

"I guess all I can do is embrace the pandemonium; find happiness in the unique insanity of being here, now."

6

O! Jeszcze jedno mi sie przypomnialo - kiedys, kiedys, jak jeszcze raczkowalam w angielskim natknelam sie, co prawda w necie, ale mysle, ze to by sie dalo wprowadzic w formie papierowej na przyklad jako dokdatek do podrecznika - powiesc, ktora skladala sie z poprzeplatanych fragmentow polskich i angielskich. Na poczatku byly to tylko wtracenia jedno-dwu zdaniowe (np dialog) w tekscie polskim, potem coraz wieceji wiecej i tym sposobem wciagalo sie w czytanie w jezyku obcym jednoczesnie rozumiejac bez problemu przebieg akcji i nie potrzebujac slownika.

7

Mój podręcznik idealny to niebieskie fiszki wink Dla mnie to znacznie wygodniejsze w użyciu niż książki czy zeszyty. Fiszki są małe, wygodne, zawsze mam kilka przy sobie, a reszta ma swoje miejsce na biurku, jak się nauczę to przekładam w kartoniku. Do tego ściągnęłam też wszystkie słówka z poziomy w mp3 i słucham, kiedy tylko mam okazję.

Posty [ 7 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » STUDIA, SESJA I ŻYCIE STUDENCKIE » Języki obce - jak wygląda podręcznik IDEALNY?

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności

© www.netkobiety.pl 2007-2021