Oligo czy terapia pedagogiczna? - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

Forum Kobiet » PSYCHOLOGIA KARIERY - MOJA KARIERA ZAWODOWA » Oligo czy terapia pedagogiczna?

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 5 ]

Temat: Oligo czy terapia pedagogiczna?

Witajcie!

Mam problem z wyborem studiów podyplomowych i chciałabym poznać Wasze opinie, może ktoś lepiej się orientuje w temacie. Uczę języka obcego, wielu uczniów ma różnorodne opinie i orzeczenia, nie brakuje uczniów z zaburzeniami zachowania i problemami natury psychologicznej mimo, że jest to zwykła szkoła. Myślę o studiach z oligofrenopedagogiki albo terapii pedagogicznej i nie mam pojęcia co wybrać. Niektórzy mówią, że terapia daje więcej możliwości. Poza tym słyszałam też opinię, że lepiej jest skończyć kurs z oligo niż podyplomówkę.

Zobacz podobne tematy :

2

Odp: Oligo czy terapia pedagogiczna?

Oligofrenopedagogika to inaczej pedagogika osób z niepełnosprawnością intelektualną (dawniej tak nazywano upośledzonych umysłowo). Absolwenci tych studiów znajdują pracę w szkołach specjalnych różnego typu.

Studia z zakresu terapii pedagogicznej przygotowują do pracy przede wszystkim z uczniami mającymi trudności w nauce (również spowodowanych dysleksją rozwojową), z zaburzeniami sensorycznymi, ze sprzężonymi deficytami rozwojowymi. Mając ukończone studia podyplomowe możesz prowadzić (indywidualnie lub grupowo) zajęcia terapii pedagogicznej. Dzieci potrzebujących tej formy terapii jest sporo.

Skoro Twoi uczniowie mają zdiagnozowane zaburzenia zachowania, to ani jedne, ani drugie studia nie są tymi, dzięki którym uzyskasz wiedzę pomocną w pracy. Pomyśl może o studiach z zakresu socjoterapii lub resocjalizacji.

Między kursami doskonalącymi a studiami podyplomowymi jest istotna różnica. Kursy są formami krótkimi, studia podyplomowe - najczęściej trzysemestralnymi (choć zdarzają się też dwusemestralne), stąd różnica w przygotowaniu. Pracodawcy większą wagę przykładają do studiów podyplomowych niż kursów doszkalających (nie ujmując nic tym drugim).

Jeśli ktoś chce, znajdzie sposób.
Jeśli ktoś nie chce, znajdzie powód.

"Sztuka życia polega na tym, by dostrzec swoje ograniczenia i słabości." Robert Rutkowski

3

Dziękuję za odpowiedź. Uczniowie mają zaburzenia zachowania, ale też tak jak pisałam mają różnorodne orzeczenia i opinie np. o dysleksji, dysortografii, obniżeniu wymagań, dzieci upośledzone w stopniu lekkim. Znalazłam ofertę studiów z terapii pedagogicznej, oto ona:
    Diagnoza i terapia specyficznych  trudności w uczeniu się czytania i pisania (ryzyko dysleksji, dysleksja, dysortografia. dysgrafia)
    Diagnoza o terapia specyficznych  trudności w uczeniu się matematyki
    Diagnoza i terapia wad wymowy u dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym
    Wspieranie rozwoju psycho-społecznego dziecka oraz terapia zaburzeń zachowania
    Terapia indywidualna uczniów z niepełnosprawnością intelektualną, wzrokową i słuchową oraz trudnościami rozwojowymi (autyzm, ADHD)

A także ofertę studiów z oligofrenopedagogiki, oto opis absolwenta ze strony uczelni: Studia Podyplomowe z zakresu Oligofrenopedagogiki nadają nauczycielom i wychowawcom dodatkowe kwalifikacje do nauczania dzieci i młodzieży z upośledzeniem umysłowym w różnych stopniach.

Naprawdę nie wiem co wybrać.

Jeśli chodzi o kurs to wiem, że lepiej jest mieć podyplomówkę, lepiej to wygląda. Tylko osoba, która siedzi w temacie mówiła mi, że pomimo ukończenia oligo kazano jej robić jeszcze kurs bo podobno jest w nim więcej praktycznych zajęć niż na podyplomówce.

4

Od przedszkola do Opola - to o podanych przez Ciebie treściach studiów z zakresu terapii pedagogicznej. Zaintrygowała mnie tak wielka różnorodność: studia logopedyczne (też podyplomowe) to minimum dwa semestry (najczęściej jednak trzy), a tutaj jest to jeden z pięciu bardzo obszernych działów; terapia uczniów z niepełnosprawnością zmysłów to także odrębne trzysemestralne studia (tyflopedagogika - niewidomi i słabowidzący, surdopedagogika - z upośledzeniem słuchu). Moim zdaniem liźniecie tylko niektóre zagadnienia, skupiając się pewnie na tym pierwszym, najbardziej modnym.

Podczas studiów z zakresu oligofrenopedagogiki poznawać będziesz m.in. specyfikę pracy z dziećmi upośledzonymi w lekkim stopniu (takie, które masz w swej klasie, ale są one pewnie z górnej granicy), ale także umiarkowanym i znacznym (uczniowie szkół życia) oraz dzieci upośledzone głęboko, które wyłączone z obowiązku szkolnego mają zajęcia rewalidacyjne.

Jeśli ktoś chce, znajdzie sposób.
Jeśli ktoś nie chce, znajdzie powód.

"Sztuka życia polega na tym, by dostrzec swoje ograniczenia i słabości." Robert Rutkowski

kobietkaa80 i jak w końcu potoczyły się Twoje losy z wyborem kierunku? Jestem na tym samym etapie i szuklam odpowiedzi na forach

Posty [ 5 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » PSYCHOLOGIA KARIERY - MOJA KARIERA ZAWODOWA » Oligo czy terapia pedagogiczna?

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności

© www.netkobiety.pl 2007-2021