Dylemat związany z opowiadaniem - proszę o rady. - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

Forum Kobiet » Debiuty literackie - artykuły, opowiadania Netkobietek » Dylemat związany z opowiadaniem - proszę o rady.

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 11 ]

Temat: Dylemat związany z opowiadaniem - proszę o rady.

Witam;)
Mam do napisania tzw. opowiadanie biograficzne o pewnym człowieku. I tutaj pojawia się dylemat. Czy mam pisać to opowiadanie bazując na całym życiu tej osoby ( od narodzin aż do śmierci)  czy mogę skupić się na wybranym przez siebie etapie życia? I kolejne pytanie: Czy mogę wpleść do niego elementy fikcyjne czy raczej sucho trzymać się faktów ? Dodam, że opowiadanie ma mieć 10 stron. Czas mnie nagli ponieważ mam tylko tydzień;).

Z góry dziękuję Wam za odpowiedzi.

Zobacz podobne tematy :
Odp: Dylemat związany z opowiadaniem - proszę o rady.
gabi5242 napisał/a:

Witam;)
Mam do napisania tzw. opowiadanie biograficzne o pewnym człowieku. I tutaj pojawia się dylemat. Czy mam pisać to opowiadanie bazując na całym życiu tej osoby ( od narodzin aż do śmierci)  czy mogę skupić się na wybranym przez siebie etapie życia? I kolejne pytanie: Czy mogę wpleść do niego elementy fikcyjne czy raczej sucho trzymać się faktów ? Dodam, że opowiadanie ma mieć 10 stron. Czas mnie nagli ponieważ mam tylko tydzień;).

Jeżeli opowiadanie ma być biograficznym, nie umieszczałbym w nim elementów fikcyjnych. Moim zdaniem możesz skupić się na wybranym przez Ciebie okresie życia.

3

Tzn. w temacie nie było nic o opowiadaniu biograficznym tylko o zwykłym. Jednak zastanawia mnie to, jak można napisać opowiadanie o człowieku nie bazując na jego biografii. Dlatego właśnie zastanawiam się nad tym czy oprócz elementów życiorysu mogę zawrzeć element fikcyjny..

4

Gabi! Gdybym miała pisać, przykładowo, opowiadanie  o Żeromskim wybrałabym  jego  lata szkolne, to i tak musiałabym mieć wiedzę na  temat tego jak wyglądały lekcje i czego uczono, choć skupiłabym się, dajmy na to,  na  jego życiu uczuciowym i  pierwszej miłości. To nie jest reguła, bo niektórzy potrafią dużo pisać, nie wnosząc istotnych wiadomości, a bazując na wymyślonych przeżyciach bohaterów przystających do ich biografii.

gabi5242 napisał/a:

Tzn. w temacie nie było nic o opowiadaniu biograficznym tylko o zwykłym. Jednak zastanawia mnie to, jak można napisać opowiadanie o człowieku nie bazując na jego biografii. Dlatego właśnie zastanawiam się nad tym czy oprócz elementów życiorysu mogę zawrzeć element fikcyjny..

Ja, bym w tym przypadku nie mieszał autentycznych wydarzeń z fikcją. Oczywiście moje zdanie posiada charakter subiektywny.

6

gabi5242 napisał/a:

Witam;)

Opowiadanie jest krótkim utworem o jednowątkowej, nieskomplikowanej fabule.

Biografia, to opis życia postaci.

Biografia spisana w formie utworu literackiego nie jest opracowaniem naukowym lub popularnonaukowym, co pozwala autorowi na większą swobodę. W przypadku braku informacji z danego okresu życia, można posiłkować się hipotezami i fikcją literacką. Nie wolno się jednak rozminąć z dostępnymi faktami, dlatego warto dokładnie zbadać temat pod kątem życiorysu postaci.
Opowiadanie biograficzne z racji formy nie będzie zawierać całego życia przedstawianego bohatera. Najlepiej wybrać jeden epizod lub skupić się na jednym aspekcie życia. W przypadku jednego epizodu - jedna przygoda. Jeden aspekt życia - na przykład jedna dziedzina, czyli albo praca nad którymś z dzieł (w przypadku muzyka, utwór, cały album), albo dane zawody (gdyby chodziło o sportowca), miłość lub romans z konkretną osobą, narodziny dziecka, itd...
Życzę powodzenia.

7

Gabi, napisz proszę, jak ci idzie pisanie opowiadania?

8

Zaczęłam dopiero wczoraj wieczorem ponieważ nie miałam natchnienia. Póki co mam już pięć stron i mimo wszystko myślę, że powoli coś z tego wychodzi. wink

gabi5242 napisał/a:

Zaczęłam dopiero wczoraj wieczorem ponieważ nie miałam natchnienia. Póki co mam już pięć stron i mimo wszystko myślę, że powoli coś z tego wychodzi. wink

Coś wiem na temat braku weny. Życzę Ci napisania przepięknego opowiadania.

10

gabi5242 napisał/a:

No to nieźle mimo braku weny! Ciekawa jestem, jak zakończysz to opowiadanie.

Posty [ 11 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » Debiuty literackie - artykuły, opowiadania Netkobietek » Dylemat związany z opowiadaniem - proszę o rady.

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności

© www.netkobiety.pl 2007-2024