KOGO NA ŚWIADKA? - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 19 ]

1

Temat: KOGO NA ŚWIADKA?

JA MAM GORSZY PROBLEM, JAK TO JEST Z TYMI ŚWIADKAMI - CZY JAKO KOBIETA MUSZĘ WYBIERAĆ NA ŚWIADKA KOBIETĘ CZY MĘŻCZYZNĘ I WTEDY MÓJ FACET ODWROTNIE, CZY JAK TO MA BYĆ? jA NAJCHĘTNIEJ BYM POPROSIŁA MOJĄ PRZYJACIÓŁKĘ,ALE MÓJ PRZYSZŁY MĄŻ KONIECZNIE CHCE SIOSTRĘ!!!WIEC ALBO JA POPROSZĘ KOLEŻANKĘ A MĄŻ JAKIEGOŚ KOLEGĘ ALBO ON SIOSTRĘ I JA WTEDY ZMUSZONA BĘDĘ JAKIEGOŚ KUZYNA!!!CO SĄDZICIE, I JAK NAPRAWDĘ Z TYM JEST???

Zobacz podobne tematy :

2

Odp: KOGO NA ŚWIADKA?

no własciwie chyba nie ma reguły, ale myślę,że powinno się brać rodzeństwo czy najbliższą rodzinę, no chyba,że się nie ma i bardzo chcecie przyjaciół, nie ma też chyab reguły że kobieta prosi na świadka kobietę a facet faceta:)

3 Ostatnio edytowany przez Emilia (2008-09-20 15:59:19)

Przede wszystkim warto wybrać kogoś odpowiedzialnego, osobę, która wrazie czego pomoże pannie młodej - tren podepnie, przytrzyma suknię w ubikacji, itp. Nie każdy niestety nadaje się na świadka.

4

no wlasnie ajak to jest??  bo slyszalamze nie bierze sie  kobiety w ciazy i kobietyposlubie i zareczonej...JAK TO JEST?

5

tak to jest że bierzesz kogoś komu ufasz, na kim możesz polegać, kto będzie razem z Tobą cieszył się tym dniem i Ci pomoże- siostra, przyjaciółka. a co z tego czy mężatka czy zaręczona? co jak będziesz miała taką to nad małżeństwem zawiśnie jakieś fatum? otóż nie! wybierz kogoś kto jest Ci bliski i chcesz by dzielił z Tobą te chwile wink

"Jesteś tym, czym wierzysz, że jesteś." Paulo Coelho

6

Mysle ze nie ma sie co dziwic ze przyszły maż chce wziąć siostre na swiadka smile wez kuzyna na swiadka albo jakiegos dobrego znajomgo. a dodatkowo za wami moga jeszcze usiasc twoja przyjaciółka i jakis jego kolega powiedzmy i wszyscy beda szczesliwi smile

Nie trać wiary w marzenia, tylko dąż do ich spełnienia !!!

7

aha ja z miom mężem bylismy ostatnio swiadkami u znajomych. Nikt nic nie mowił ze zamężne czy zonaci nie mogą świadkować, to sa zwykle ludzkie przesady.

Nie trać wiary w marzenia, tylko dąż do ich spełnienia !!!

8

Iziaaaaak popatrz na date pierwszego posta!! ja odpisalam Karinie!!

"Jesteś tym, czym wierzysz, że jesteś." Paulo Coelho

9

Ja uważam,że to jest każdego indywidualna sprawa.Bierze się przeważnie kogoś nam bliskiego.Rodzeństwo,kuzynostwo lub przyjaciół.Ja na swoim ślubie miałam za świadka brata,a z męża strony była siostra,która była własnie w ciąży.Koleżanka na przyjęciu weselnym mówi do mnie tak: Oj nie dobrze świadkową miałaś w ciąży to żle wróży.Nie będziesz tak szybko miała swoich dzieci albo wogóle. Strasznie się przeraziłam.Ale nie potrzebnie ponieważ już po 8 miesiącach okazało się że zostanę mamą.Więc  nie wierzcie w żadne zabobony.

"Człowiek jest wielki nie przez to,co posiada,lecz przez to,kim jest;
nie przez to,co ma,lecz przez to,czym się dzieli z innymi."

10 Ostatnio edytowany przez Celia (2009-06-26 19:27:23)

Karina, nie wierz w jakieś tam zabobony. Na świadków wybiera się bliskie, zaprzyjaźnione osoby. Absolutnie to nieprawda, że panna młoda musi mieć kobietę za świadka, a pan młody - mężczyznę.
smile

11

na świadków bierze się osoby które będą naprawdę cieszyć sie twoim szczęściem, będą pomocne i przede wszystkim będą świadkami w pełnym słowa znaczeniu..... i nie ważne kogo sie bierze.

Mój brat z żoną wzięli wspólnych przyjaciół.... a ja z mężem bralismy braci.... (nie mamy sióstr i tak wyszło)....

It's the little imperfections it's the sudden change in plans
When he misreads the directions and we're lost but holdin' hands
Yeah I live for little moments like that

12

Prawda jest taką że za świadka może być i dwie kobiety i dwóch facetów- nieważne jak tylko aby był podpis i aby mieli pełną zdolność do czynności prawnych smile
Tyle że z zwyczaju bierze się kobiete i mężczyzne.....bo podobno model M+M lub K+K może przynies młodej parze nieszczescie big_smile

13

nokia napisał/a:

Prawda jest taką że za świadka może być i dwie kobiety i dwóch facetów- nieważne jak tylko aby był podpis i aby mieli pełną zdolność do czynności prawnych smile
Tyle że z zwyczaju bierze się kobiete i mężczyzne.....bo podobno model M+M lub K+K może przynies młodej parze nieszczescie big_smile

słyszałam o tym... ale jakoś na razie świadkowanie dwóch mężczyzn nie przynosi nam pecha... wręcz przeciwnie... wink dlatego tfu, tfu.. tak na wszelki wypadek wink

It's the little imperfections it's the sudden change in plans
When he misreads the directions and we're lost but holdin' hands
Yeah I live for little moments like that

14

Też uważam,że płeć nie ma żadnego znaczenia - byle były to osoby bliskie  młodym - ale niekoniecznie członkowie rodziny.

15

moja kuzynka bierze ślub niedługo, no i mnie poprosiła na świadka, a jej przyszły mąż swojego brata. oni chyba wlaśnie chcieli kogoś z rodziny. ale każdy to może zronbić jak tylko mu się podoba:)

Nigdy Nie Mów Nigdy.Nigdy Nie Mów Zawsze.

16

nie ma reguł, my wybraliśmy osoby które lubimy i którym ufamy

17

Witam Wszystkich serdecznie.
Pora tchnąć troszkę życia w ten jakże ciekawy temat. Wybór świadka jest niewątpliwie bardzo ważną decyzją dla przyszłych Państwa Młodych. Wszak świadkowie nie są tylko od tego, aby ładnie wyglądać obok Pary Młodej, ale przede wszystkim mają im pomóc w prawidłowym przebiegu tego ważnego dnia. Oto najważniejsze punkty jakie powinno się brać pod uwagę przy wyborze świadka:

Normy prawne
- zgodnie z prawem świadek musi być osobą pełnoletnią i posiadać zdolność do czynności prawnych;
- jeśli świadek nie mówi po polsku konieczna jest obecność tłumacza przysięgłego;
- w dobrym tonie jest również fakt, aby świadek na ceremonii kościelnej był osobą wierzącą, aczkolwiek nie jest to konieczne;

Płeć świadka
- świadkami nie muszą być przedstawiciele różnych płci, a zatem dopuszczalne kombinacje to mężczyzna-mężczyzna, kobieta-kobieta, mężczyzna-kobieta;

Zawiadomienie
- osoby, które zamierzamy poprosić na świadków powinny zostać o tym fakcie poinformowane co najmniej na 2 miesiące przed ceremonią; po pierwsze daje to komfort osobie proszonej na świadka, aby mogła się przygotować, a po drugie w przypadku odmowy, możemy jeszcze znaleźć innego świadka;

Ogólne zasady:
- w kulturze ślubnej przyjęło się iż świadkami są zazwyczaj osoby z najbliższej rodziny (rodzeństwo, kuzynostwo), ale może to być również ktoś ze starszych członków rodziny np.wujek; należy jednak pamiętać aby osoba wybrana na świadka była w stanie wykonać pewne czynności jakie są obowiązkami świadka, czyli należy brać pod uwagę wiek osoby proszonej oraz jej stan zdrowia;
- oczywiście jeśli Państwo Młodzi chcą, aby ich świadkami byli ich przyjaciele, to również nie ma ku temu przeciwwskazań;
- niekiedy księża zaznaczają iż świadek nie może być rozwodnikiem ani żyć w konkubinacie, ale w dzisiejszych czasach te prośby ze strony księży są co raz rzadsze;

A na koniec.
Przesądy
- świadkami nie powinno być inne małżeństwo, wróży to niezgodę w małżeństwie  świeżo zawieranym;
- osoby stanu wolnego nie powinny pełnić funkcji świadka trzykrotnie; ''Kto trzy razy drużbuje, ten sam nie ślubuje'';
- świadkiem nie powinna być również kobieta w ciąży;

Pamiętajcie najważniejsze, aby były to osoby na które możecie liczyć, które pomogą z sukienką, będą dbały o  zadowolenie gości itp.

Życzę powodzenia przy wyborze świadków i podjęcia właściwej decyzji, aby Wasz dzień był tym wymarzonym.

"To, co za nami, i to, co przed nami, ma niewielkie znaczenie w porównaniu z tym, co jest w nas."O.W.Holmes

"Pamięć serca unicestwia złe wspomnienia, wyolbrzymiając dobre i dzięki temu mechanizmowi udaje nam się znosić ciężar przeszłości."G.GMarquez

18

najlepiej jak byś Ty wzieła swoją Przyjaciółkę a on Kuzyna albo Kolege aa jego Siostra zostanie kiedyś tam chrzestną dla Waszego Dzidziusia wink

,, Zamykam w sobie Ból, Ukrywam wciąż Tęsknote..."

Posty [ 19 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności

© www.netkobiety.pl 2007-2018