Nie przedłużono mi umowy a nadal pracuje - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

Forum Kobiet » PSYCHOLOGIA KARIERY - MOJA KARIERA ZAWODOWA » Nie przedłużono mi umowy a nadal pracuje

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 15 ]

Temat: Nie przedłużono mi umowy a nadal pracuje

Cześć, słuchajcie taka sprawa. Pół roku temu zatrudniłam się w pewnej firmie, najpierw byłam zatrudniona na miesiąc w oparciu o umowę-zlecenie, a po miesiącu zaproponowano mi umowę o pracę na czas określony tj. na pół roku. 12 lutego przestała obowiązywać ta umowa, zakończyła się krótko mówiąc i mimo zapewnień cały czas nie dostaje kolejnej umowy, a nadal wykonuje swoje obowiązki.
Słyszałam o czymś takim jak "milczące przedłużenie umowy" ale na czym to polega? bo w sumie skoro umowa wygasła, to pracodawca może stwierdzić, że mnie nie zatrudnił, więc jak to teraz wygląda? Jestem pracownikiem tej firmy czy nie?
Czy pracodawca musi odprowadzać składki? No bo nie ma formalnie podpisanej umowy o pracę od powiedzmy 15.02
Ogólnie ja byłam gotowa zakończyć pracę i brałam taki scenariusz pod uwagę, a tutaj że dalej pracuje i będzie umowa ale wciąż jej nie ma. Nasz szef (a to z nim się to załatwia, podpisuje etc.) często jest poza siedziba firmy, więc nie mogę codziennie go nękać ani dopytywać bo go po prostu nie ma.
Co byście zrobili w takim przypadku? Czy to jest po prostu zwyczajnie praca na czarno?

Zobacz podobne tematy :

2 Ostatnio edytowany przez aniuu1 (2021-02-21 23:03:48)

Odp: Nie przedłużono mi umowy a nadal pracuje

Kiedyś się z takim zachowaniem spotkałam w którejś z firm, że z opóźnieniem dawali umowy, ale tak nie powinno być. Nie daje to poczucia bezpieczeństwa pracownikowi. Może powiedz, że nie możesz sobie pozwolić na pracę bez umowy i prosisz o pilne przygotowanie dokumentu i czy może być gotowa na następny dzień ;-)

Everyone you meet is fighting a battle you know nothing about. Be kind. Always.

3

Zgodnie z przepisami prawa, zanim przystąpisz do wykonywania swoich obowiązków, powinnaś podpisać ze swoim pracodawcą umowę, w której zawarte są warunki zatrudnienia. Niemniej przepisy sobie, a życie sobie, dlatego nierzadko zdarzają się takie sytuacje, jak u Ciebie. Wtedy trzeba opierać się na zaufaniu, że umowa będzie i nie pojawi się przerwa w okresie zatrudnienia, jak również w odprowadzaniu należnych składek.

Idąc po bandzie zawsze możesz po prostu nie przyjść do pracy, tłumacząc to w ten sposób, że przecież nie wiążą Cię żadne zobowiązania. Niemniej tu już samej sobie musisz odpowiedzieć na pytanie czy chcesz tam dalej pracować, bo oczywiście istnieje ryzyko, że nawet jeśli pracodawca rzeczywiście nadal miał zamiar Cię zatrudniać, to w takiej sytuacji się z tego wycofa.

Szef podpisuje dokumenty, ale może jest w firmie osoba, która odpowiada za sporządzanie umów?

Jeśli zaś chodzi o kwestie formalne, to w przypadku umowy o pracę pracodawca ma obowiązek zgłosić pracownika, w tym przypadku Ciebie, do ubezpieczenia społecznego już w dniu jego zatrudnienia. Co więcej, musi go wyrejestrować najpóźniej jeden dzień po ustaniu stosunku pracy, co znaczy, że teoretycznie już powinnaś być wyrejestrowana. Możesz więc w ZUS sprawdzić czy dokonano takiej czynności, co da Ci jakiś obraz sytuacji.

W każdym razie jeżeli między kolejnymi umowami nastąpi nawet kilkudniowa przerwa, to za każdym trzeba pracownika wyrejestrowywać z ZUS-u i ponownie zgłaszać do ubezpieczenia. Chodzi o to, by okres objęty ubezpieczeniem dokładnie pokrywał się z czasem zatrudnienia. W przerwach między umowami o pracę, które trwają mniej niż 30 dni, nie traci się prawa do świadczeń chorobowych, ale jeśli minie więcej czasu, to prawo do świadczeń nabywa się dopiero po kolejnych 30 dniach odprowadzania składek. Z drugiej strony maksymalna dopuszczalna przez Kodeks pracy przerwa między zatrudnieniem tej samej osoby na umowę o pracę wynosi jeden miesiąc, dzięki czemu pracownik przez cały czas jest objęty ubezpieczeniem.

Regulamin Forum Netkobiety.pl - koniecznie przeczytaj! smile 
Dzieląc się swoją opinią pamiętaj, że po drugiej stronie siedzi drugi człowiek. Hejt może ranić!

"Nie czyń samego siebie przedmiotem kompromisu, bo jesteś wszystkim, co masz." (Janis Joplin)

4

Jeśli w tej firmie wszyscy dostają umowy z opóźnieniem i nie było niespodzianek, to pewnie jesteś bezpieczna..

5

Jaka bezpieczna? Aniuu... To jest niepowazne i to jest brak szacunku do pracownika.

JaneczkaAsieczka - oficjalnie nie jestes tam zatrudniona, wiec oficjalnie NIE WOLNO Ci wykonywac zadnej pracy dopoki nie dostaniesz nowej umowy. Na dodatek jezeli poprzednia umowa sie skonczyla, pracodawca ma obowiazek zaplacic Ci za dni urlopu, ktorych nie wykorzystalas (a pewnie nie wykorzystalas, bo dopiero luty:) ) Ja w tym momencie zapowiedzialabym pracodawcy normalnie, ze chce dostac umowe. Przeciez Ty tam pracujesz od tygodnia bez niej i nie wiesz, czy dostaniesz umowe. A nikt Ci za ten tydzien moze nie zaplacic w mysl tego, ze umowy nie ma. Jezeli pracodawca Cie nie zatrudni, bo sie postawisz, to wlasciwie swiadczy to tylko i wylacznie o pracodawcy.

Przed napisaniem odpowiedzi skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Lady Loka, ale ja cały czas przypominam pracodawcy jak tylko szefa widzę, mam wrażenie po prostu że dla niego to formalność, więc zaburzanie funkcjonowania firmy, tym że się przestanie nagle pracować, mogłoby zostać źle odebrane.
Kumpel mi sugeruje żeby poczekać do końca miesiąca i zobaczyć na wypłatę czy pójdzie jak zwykle na konto czy do ręki - jak to bywa w pracach na czarno.
A odnośnie tego ZUS-u to jak można dowiedzieć się czy jest się wyrejestrowanym? Telefonicznie albo e-mailem czy trzeba pójść osobiście z dowodem?
Nie wiem czy oni takie info udzielają postronnym osobom.
No i racja nie dostałam kasy za urlop, także jest to dziwne. Czyli to powinnam traktować jako pracę na czarno? No ale z drugiej strony praktycznie w każdej chwili pracodawca może podsunąć umowę do podpisania z datą 15.02, więc też nie wiem czy na tym etapie warto robić z igły widły?
Ale tak mówicie o tych zasadach że trzeba, że za urlop zapłata ale wg mnie jedyna opcja to zgłoszenie do PIP, bo co innego może zrobić zwykły szeregowy pracownik?
To jest tak samo jak opóźnienia w wypłacie wynagrodzenia, czy jakie inne poważne naruszenia.
Ok no to sprawdzam status w ZUS-ie i dalej będę "molestować" pracodawcę.

7

JaneczkaAsieczka napisał/a:

Lady Loka, ale ja cały czas przypominam pracodawcy jak tylko szefa widzę, mam wrażenie po prostu że dla niego to formalność, więc zaburzanie funkcjonowania firmy, tym że się przestanie nagle pracować, mogłoby zostać źle odebrane.
Kumpel mi sugeruje żeby poczekać do końca miesiąca i zobaczyć na wypłatę czy pójdzie jak zwykle na konto czy do ręki - jak to bywa w pracach na czarno.
A odnośnie tego ZUS-u to jak można dowiedzieć się czy jest się wyrejestrowanym? Telefonicznie albo e-mailem czy trzeba pójść osobiście z dowodem?
No i racja nie dostałam kasy za urlop, także jest to dziwne. Czyli to powinnam traktować jako pracę na czarno? No ale z drugiej strony praktycznie w każdej chwili pracodawca może podsunąć umowę do podpisania z datą 15.02, więc też nie wiem czy na tym etapie warto robić z igły widły?
Ale tak mówicie o tych zasadach że trzeba, że za urlop zapłata ale wg mnie jedyna opcja to zgłoszenie do PIP, bo co innego może zrobić zwykły szeregowy pracownik?
To jest tak samo jak opóźnienia w wypłacie wynagrodzenia, czy jakie inne poważne naruszenia.

Ale to nie Ty zaburzasz w tym momencie prace firmy, tylko Twoj szef, ktory powinien tak naprawde dac Ci nowa umowe maksymalnie na poczatku lutego. Bo inaczej powinien Cie poinformowac, ze umowa nie bedzie przedluzona chocby po to, zebys wybrala sobie urlop.

Wiec ja bym jednak przestala sie przejmowac i poszla do szefa raz a porzadnie i poinformowala, ze Twoja umowa wygasla z dniem 12.02 i w zwiazku z tym czy dostaniesz nowa umowe dzisiaj, zebys mogla dalej pracowac, czy masz zabierac swoje rzeczy i isc do domu.

To jest naprawde prosta pilka. Bo co jak za tydzien dalej tej umowy nie bedziesz miala i jeszcze zobaczysz mniej kasy na koncie? Bedziesz sie dobrze czula w zwiazku z tym, ze 2 tygodnie pracowalas dla kogos, kto nie chce Ci za to zaplacic?
Oczywiscie, ze to jest pora na reakcje i reakcja to nie jest "robienie z igly widel". Wedlug prawa pracy nie ma takiej opcji, zebys podejmowala prace nie majac umowy z pracodawca. Nie ma i juz. To jest zero-jedynkowa sprawa i warto tak na to patrzec.

8

Zapytaj się innych pracowników, jeśli takie opóźnienia w dawaniu umów są tam na porządku dziennym, to przynajmniej będziesz trochę spokojniejsza. Pracowałam kiedyś w firmie, gdzie niestety z opónieniem dawali umowy, ale wiedziałam, że wszyscy dostawali je trochę później ( w przeciągu miesiąca) i było to niedbalstwo ale przynajmniej nie próba oszukania pracowników.
Oczywiście, że takie sytuacje nie świadczą dobrze o firmie. Gdyby tylko chcieli to mieliby umowę przygotowaną wcześniej z podpisem szefa. Ewentualnie jak szef w podróży to też można przesłać dokumenty szybciutko kurierem. To nie powinna być wymówka.

Lady Loka, tylko pytanie czy warto iść na "wojnę" i tak bojowo działać? Poza tym ta praca to nie jest produkcja, to jest firma transportowa i jeśli ja nie chce w danym momencie pracować to konieczne musi mnie ktoś zastąpić, bo trzeba realizować pewne zamówienia, dokumenty przesyłać, kontaktować się z kontrahentami.
Ja zaburze działanie całej firmy a pracodawca podsunie mi papierek do podpisu i teraz to wszystko odkręcaj, nie wiem czy gra warta świeczki. Ale płacenie to fakt jest to istotne, tylko no jeśli nie będzie zapłaty to wtedy można inaczej rozmawiać, a skoro tutaj jak wyżej Aniaa1 opisuje że pracowała też w firmie, gdzie bywały takie praktyki, to może póki co bardziej delikatniej podejść do sprawy? W sumie mi nikt nie powiedział, że koniec, że nie będzie umowy. Może to po prostu niechlujstwo szefostwa, które ma ważniejsze sprawy na głowie a nie śiwstek papierku do podpisania - coś formalnego.
Może jestem naiwna i się myle?

Poza tym skoro np. (bo jeszcze nie dzwoniła, nie kontaktowałam się z ZUS-em) nie jestem wyrejestrowana jako pracownik i pracodawca normalnie płaci, to czemu od razu to traktować jako praca na czarno? Muszę po prostu to sprawdzić.

10

Nie wiem dokładnie jak jest w Polsce, ale w Niemczech gdzie pracuję, jeśli pracodawca dopuszcza pracownika do pracy nie podpisując z nim umowy o pracę , to jednoznacznie zgadza się na warunki umowy pracy standardowe w danym sektorze. Czyli nie zostaje się bez umowy, ale z umową na warunkach ogólnych.

11

Jeśli masz konto w PUE z ustalonym hasłem telefonicznym, to dowiesz się tego zarówno na stronie po zalogowaniu, jak i przez infolinię. Jeśli takiego konta nie masz, to w najbliższym oddziale ZUS.

Dzieląc się swoją opinią pamiętaj, że po drugiej stronie siedzi drugi człowiek. Hejt może ranić!

"Nie czyń samego siebie przedmiotem kompromisu, bo jesteś wszystkim, co masz." (Janis Joplin)

12

Olinka napisał/a:

Jeśli masz konto w PUE z ustalonym hasłem telefonicznym, to dowiesz się tego zarówno na stronie po zalogowaniu, jak i przez infolinię. Jeśli takiego konta nie masz, to w najbliższym oddziale ZUS.

Olinko, wydajesz się zorientowana, więc podpytam- a czy np. dział kadr jest w stanie wygenerować z Płatnika wydruk już potwierdzonego zgłoszenia do ubezpieczeń i pokazać pracownikowi, żeby się nie martwił i że do tych zgłoszeń ubezpieczony jest, a umowa to faktycznie kwestia formalności? Tak na to wpadłam, jakby autorce nie było po drodze i czasie do oddziału ZUS, jeśli nie ma PUE.

Nie widzimy rzeczy takimi, jakie są. Widzimy je takimi, jakimi my jesteśmy.

13

Tak wlasciwie to zeby sprawdzic ubezpieczenie wystarczy przedzwonic do swojej przychodni zdrowia i zapytac, czy im sie wyswietlacie w systemie na zielono smile

14

Jak ostatnim razem próbowałam się dodzwonić do przychodni to wykonałam 89 połączeń, a i tak się nie dodzwoniłam : ) więc może te kadry to najszybsza droga jednak.

Nie widzimy rzeczy takimi, jakie są. Widzimy je takimi, jakimi my jesteśmy.

15

R_ita napisał/a:

Olinko, wydajesz się zorientowana, więc podpytam- a czy np. dział kadr jest w stanie wygenerować z Płatnika wydruk już potwierdzonego zgłoszenia do ubezpieczeń i pokazać pracownikowi, żeby się nie martwił i że do tych zgłoszeń ubezpieczony jest, a umowa to faktycznie kwestia formalności? Tak na to wpadłam, jakby autorce nie było po drodze i czasie do oddziału ZUS, jeśli nie ma PUE.

Taaak, moim zdaniem jak najbardziej. Jeśli w firmie jest dział kadr albo pracodawca korzysta z usług firmy zewnętrznej zajmującej się kadrami, to zwykle oni w jego imieniu zajmują się również zgłaszaniem pracowników do ubezpieczeń i w zależności w jakiej formie dokonano zgłoszenia, to muszą mieć dostęp do systemu albo co najmniej druk papierowy potwierdzający ten fakt. 
Niestety zauważyłam, że w małych firmach "kadry" czasem nie chcą pracownikom podawać takich informacji, jakby obawiając się pracodawcy.

Lady Loka napisał/a:

Tak wlasciwie to zeby sprawdzic ubezpieczenie wystarczy przedzwonic do swojej przychodni zdrowia i zapytac, czy im sie wyswietlacie w systemie na zielono smile

Racja! Ja w ten sposób ostatnio dowiedziałam się, że choć byłam przekonana, że cały czas korzystam z ubezpieczenia męża, to po jego zmianie pracy z automatu wskoczyłam w swoje. I wyszło to zupełnym przypadkiem, kiedy chciałam zarejestrować się do lekarza i musiałam założyć nową kartotekę.

Tak więc możliwości jest sporo. Mnie przyszedł jeszcze do głowy NFZ, tam przecież też posiadają taką wiedzę i wystarczy udać się z dowodem osobistym i ewentualnie dyskietką.

Posty [ 15 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » PSYCHOLOGIA KARIERY - MOJA KARIERA ZAWODOWA » Nie przedłużono mi umowy a nadal pracuje

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności

© www.netkobiety.pl 2007-2018