Jak sobie poradzić z negatywnymi opiniami na swój temat? - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

Forum Kobiet » NIEŚMIAŁOŚĆ, NISKA SAMOOCENA, KOMPLEKSY » Jak sobie poradzić z negatywnymi opiniami na swój temat?

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 16 ]

1 Ostatnio edytowany przez qAlexandra (2019-08-21 10:19:20)

Temat: Jak sobie poradzić z negatywnymi opiniami na swój temat?

Witam
Mam 19 lat i moja osobowość bardzo się zmieniła w przeciągu tego roku na lepsze, ale są aspekty, których jeszcze nie wypracowałam. Zyskałam dużo pewności siebie. Nie mam np.  problemu by wyjść sama na parkiet i tańczyć gdy nikt jeszcze nie tańczy bo mam w 100% gdzieś co sobie inni ludzie o mnie myślą, ale mam jeszcze brak tej pewności siebie w innych sytuacjach. Nadal czasami jak ktoś powie coś negatywnego na mój temat to nie mam na to wpływu, ale wtedy w brzuchu czuję nagły przypływ bólu. Po prostu są rzeczy, które mnie jeszcze ruszają na mój temat. Jestem wrażliwą osobą i czasami nadwrażliwą. Chcę się wyuczyć 100% pewności siebie. Odkąd pamiętam byłam zawsze szarą myszką, ale zawsze kiedy ktoś mnie bliżej pozna to jak mówię, że byłam kiedyś nieśmiała albo, że jestem czasami nawet teraz to wtedy jest takie "Nie wierzę w to.. Ty i nieśmiałość? to nie może być prawda" Czy mam w ogóle na to jakiś wpływ, aby mnie nic nie ruszało na mój temat? Zawsze łatwo było mnie zranić. Nigdy nie miałam problemu z otwartością ani zaufaniem, raczej powiedziałabym,że jestem naiwną osobą. Mogę nawijać na swój temat bez problemu, niczego się nie wstydzę, ale no nie chce by mnie bolała opinia na temat mojej osoby.

Zobacz podobne tematy :

2 Ostatnio edytowany przez aurora borealis (2019-08-21 18:40:43)

Odp: Jak sobie poradzić z negatywnymi opiniami na swój temat?

Wszystkie opinie, zarówno te pozytywne jak i negatywne, które docierają do Ciebie, oraz to, czy wywierają na Tobie jakieś wrażenie czy nie, są filtrowane przez Twój własny system "ważności", który jest zmienny i warunkowany przez  kilka czynników, m. in. takich jak: okoliczności, czas znajomości, znaczenie czy stopień zażyłości łączący się z tym, kto Cię krytykuje lub Ci schlebia. To Ty ustalasz szczelność tych zapór. Pewność siebie, o którą pytasz, nie polega na ignorowaniu opinii innych i uniezależnianiu się od nich, ale jest umiejętnością rozpoznawania i wartościowania, która z opinii na Twój temat może być znacząca lub wnieść coś nowego do Twojego postrzegania własnych cech lub postaw.

3

To myśli kreują naszą rzeczywistość. Myśl o tym że nikt nie może cię zranić i nie miej w tym wątpliwości a tak się stanie.
Z czasem zauważysz że nikt ci przykrości już nie zrobi...

4

Nie wiem czy da się wypracować 100% pewności siebie w każdej dziedzinie życia. Obawiam się, że zawsze jakiś procent zostanie wink .
Tak jak pisze aurora pewność siebie to poczucie wartości. Chyba, że masz na myśli pozorną pewność siebie, której możesz się wyuczyć i ją grać. Jeśli chcesz być prawdziwie pewna siebie, to pracuj nad polubieniem siebie taką jaka jesteś.
Oczywiście to o czym pisze themusik też jest prawdą. To na czym skupiasz myśli to do Ciebie wraca, im więcej się skupiasz, tym częściej wraca.  Dlatego tak ważne, aby nie myśleć i nie emocjonować się negatywnymi zdarzeniami. Przeżywaj głęboko tylko to co pozytywne. Szukaj pozytywów w sobie i otoczeniu, a będzie Cię spotykać coraz więcej fajnych rzeczy.

Jeśli się smucisz, to żyjesz przeszłością.
Jeśli się boisz, to żyjesz przyszłością.
Jeśli jesteś spokojny, żyjesz teraźniejszością. Lao Tzu

5

To zależy, z czym masz problem. Czy bolą Cie opinie innych na konkretny temat, czy raczej zależy Ci na dobrych opiniach konkretnych osob na Twój temat.
Moim zdaniem, nikt nie jest od tego wolny, nawet może nie powinien, bo zyjemy w społeczeństwie, które rozniez poniekąd nas ksztaltuje.
Gdybys podala jakiś przykład, może byłoby łatwiej odpowiedzieć.

6

Dotykają Cię wszelkie negatywne opinie na Twój temat czy może dotyczące jakiegoś bardziej sprecyzowanego obszaru działania, cech charakteru, wyglądu?

Jeśli zdarzają się sporadycznie, to jak najbardziej możesz zastanowić się czy mają swoje uzasadnienie, ale raczej nie nadawałabym im wielkiego znaczenia. Dopiero jeżeli słyszysz je z ust kolejnych osób, w dodatku tych, które budzą Twój szacunek i zaufanie, czyli z założenia nie powinny być bezmyślnie wymierzone przeciwko Tobie, dobrze byłoby dogłębniej zastanowić się z czego mogą wynikać i czy przypadkiem nie warto jednak nad sobą w tym zakresie popracować.

Regulamin Forum Netkobiety.pl - koniecznie przeczytaj smile 
Dzieląc się swoją opinią zawsze pamiętaj, że po drugiej stronie siedzi drugi człowiek. Hejt może ranić!

"Nie czyń samego siebie przedmiotem kompromisu, bo jesteś wszystkim, co masz."

7 Ostatnio edytowany przez Averyl (2019-09-09 13:13:49)

qAlexandra napisał/a:

Mam 19 lat i moja osobowość bardzo się zmieniła w przeciągu tego roku na lepsze, ale są aspekty, których jeszcze nie wypracowałam. Zyskałam dużo pewności siebie. Nie mam np.  problemu by wyjść sama na parkiet i tańczyć gdy nikt jeszcze nie tańczy bo mam w 100% gdzieś co sobie inni ludzie o mnie myślą

w przeciągu roku wypracowałaś taką pewność siebie???
A może ubrałaś się tylko w gadkę o pewności siebie, wmówiłaś sobie, że jak wejdziesz na parkiet, to masz gdzieś, co inni pomyślą.
Jak dla mnie - to jest "przygotowana" sytuacja, opracowałaś sobie strategię i wmawiasz w siebie, że tę pewność siebie.

A co w sytuacjach z zaskoczenia?

qAlexandra napisał/a:

Nadal czasami jak ktoś powie coś negatywnego na mój temat to nie mam na to wpływu, ale wtedy w brzuchu czuję nagły przypływ bólu.

pewność siebie znika? rozpływa się w krytyce? a może nie masz już tego pancerza ochronnego?

Tak człowiek jest zbudowany, że wychwytuje swoje imię, gdy się o nim mówi, gdy sytuacja jego dotyczy, to naturalne - więc słyszysz, że np. komuś nie podoba się Twoje zachowanie, czy wygląd, czy cokolwiek.
No i co z tego??? To już jest krytyka? Nie, to jest Twoja interpretacja, a każdy człowiek ma prawo do własnych osądów, nie ma takiej szansy, abyś wszystkim we wszystkim się podobała, co więcej dla zdecydowanej większość ludzi, to co ty nazywasz "krytyką", tak jak i cała twoja osoba nie ma żadnego znaczenia, po prostu gadają by pogadać sobie.
Jeśli widzisz np. otyłą dziewczynę, w krótkiej spódniczce i nie podoba Ci się to, czy po 5 min. dalej ma to jakieś znaczenie dla ciebie? ot po prostu zobaczyłaś coś, co nie podobało ci się i tyle, nie ma to wpływu na twoje życie, ani na jej. Tak samo jest z tymi, co niby cię krytykują - to jest przede wszystkim twoja interpretacja, no i niestety brak pewności siebie.

"Myślę, że każdy inteligentny człowiek jeśli mówi, że nie jest feministą, to się kompromituje, bo feminizm jest za równouprawnieniem. Prawa kobiet to prawa człowieka, po prostu" Maja Ostaszewska

8

qAlexandra napisał/a:

(...) Nie mam np.  problemu by wyjść sama na parkiet i tańczyć gdy nikt jeszcze nie tańczy bo mam w 100% gdzieś co sobie inni ludzie o mnie myślą, ale mam jeszcze brak tej pewności siebie w innych sytuacjach. Nadal czasami jak ktoś powie coś negatywnego na mój temat to nie mam na to wpływu, ale wtedy w brzuchu czuję nagły przypływ bólu. (...)

Czym sytuacja z parkietu różni się od innych, gdy i tu, i tu, spotykasz się z negatywną opinią o sobie?

(...) Czy mam w ogóle na to jakiś wpływ, aby mnie nic nie ruszało na mój temat? (...)

By nic Cię nie ruszało? Masz.
Myśl, że jesteś chodzącym ideałem, a ludzie, którzy tego nie dostrzegają i ośmielają się mieć negatywne zdanie o Tobie lub o tym, co zrobiłaś, są istotami na niższym poziomie ewolucyjnym i nie dorastają Ci do pięt. Innymi słowy, zacznij gardzić innymi.

Jeśli zaś myślisz o tym, by opinie nie raniły Cię tak bardzo, stań się osobą niezależną psychicznie; zbuduj poczucie własnej wartości; przyjmij do wiadomości, że zdania innych wypowiadane na twój temat są opiniami, nie zaś prawdą objawioną, a Ty z czyimiś opiniami - także na swój temat - możesz się zgodzić lub nie. W ramach ćwiczenia bycia pokornym zastanów się, dlaczego uważasz, że wszyscy wokół muszą pozytywnie myśleć o Tobie.
I dlaczego tak trudno pogodzić się Tobie z tym, że nie wszyscy widzą w Tobie ideał?

(...) Mogę nawijać na swój temat bez problemu, niczego się nie wstydzę (...)

Naprawdę? Bez względu na okoliczności? Bo skoro tak, to dlaczego na krytyczne opinie reagujesz tak, jak reagujesz?

Jeśli ktoś chce, znajdzie sposób.
Jeśli ktoś nie chce, znajdzie powód.

"Sztuka życia polega na tym, by dostrzec swoje ograniczenia i słabości." Robert Rutkowski

9

Jak byłam nastolatką, to często sobie myślałam „co ludzie powiedzą?” :-O
Bo jak się jest nastolatkiem to jest się takim egocentrykiem i wydaje się, źe wszyscy na Ciebie patrzą :-D

Potem był taki etap kiedy sobie myślałam „olał to, co myślą sobie o mnie inni, robię swoje”
To był taki etap buntu ;-)

Dzisiaj sobie myślę, że „ludzie mają swoje sprawy a ja ich nie interesuję wcale albo zajmuję im może sekundę”
Bo w rzeczywistości ludzie w ogóle Tobą nie zajmują sobie myśli albo dzieje się to znacznie rzadziej niż się Tobie zdaje. Przecież ludzie mają swoje życie, swoje problemy, zarabiają na życie, wychowują dzieci, planują wakacje, martwią się o najbliższych itd itp, więc tylko w Twojej głowie powstają wizje, w których zajmujesz centralne miejsce :-D
Wybacz, ale tak to przeważnie wygląda :-)

10 Ostatnio edytowany przez czerwonemohito (2019-09-11 22:00:02)

Pytanie jeszcze, czy opinia jest z tych, które warto brać do siebie, czy nie.
Ostatnio ktoś - i to anonimowo - skrytykował jeden element mojego wyglądu (makijażu) i sposób dość chamski i publicznie (internetowo). I pomyślałam - wredna suka, ale ma rację, mogę zrobić lepiej (delikatniej). Zmieniłam. Poszło w zapomnienie. Chodzi o to, żeby opinie nie bolały, ale nie musisz od razu wszystkich odsiewać.
Moim zdaniem to, że ktoś ZAWSZE ma gdzieś opinię innych, wcale nie jest do końca zdrowe.

11 Ostatnio edytowany przez Rumunski_Zolnierz (2019-09-19 21:02:08)

Nikt nigdy nie chce kopnąć zdechłego psa - im ważniejszy pies, tym więcej satysfakcji ludzie czerpią z kopnięcia go.
Niesłuszna krytyka to często ukryty komplement.
Staraj się robić wszystko najlepiej, jak potrafisz, a potem rozłóż parasol; ci, którym to potrzebne, niech cię opluwają

- Dale Carnegie

Polecam, literatura tego Pana potrafi zmienić pozytywnie spojrzenie na wiele kwestii.

12

Mam wrażenie, że w pewnych środowiskach czy też w pewnych miejscach ludzie się zbyt przejmują opinią innych. U mnie w rodzinie tez często było porównywanie i idealizowanie pewnych osób. Dlatego też jestem na to wyczulony a jednocześnie taka typowa opinia szeptana po kątach spływa po mnie jak po kaczce. Grunt, to robić własnie to, co wychodzi najlepiej i mieć wywalone smile
Swoją drogą, gdybym nie miał sygnaturki, to bym właśnie sobie wstawił ten cytat, który przytoczył Rumuński_zołnierz

"Będziesz stale cierpiał, jeśli będziesz reagował emocjonalnie na wszystko(...), prawdziwa siła zawiera się w obserwowaniu wszystkiego z boku, ze spokojem i logiką" - Bruce Lee

13

bagienni_k napisał/a:

Swoją drogą, gdybym nie miał sygnaturki, to bym właśnie sobie wstawił ten cytat, który przytoczył Rumuński_zołnierz

Nie wiem czy zwróciłeś uwagę, ale Twoja sygnatura również doskonale wpisuje się w temat smile.
Moim zdaniem to właśnie ta umiejętność patrzenia z boku z równoczesnym odsunięciem na bok emocji, pozwala właściwie ocenić daną opinię czy sytuację. Bez tej umiejętności nie tylko popełniamy mnóstwo błędów (emocje wyłączają logiczne myślenie), ale też przejmujemy się rzeczami, które w ogóle nie są tego warte.

Dzieląc się swoją opinią zawsze pamiętaj, że po drugiej stronie siedzi drugi człowiek. Hejt może ranić!

14 Ostatnio edytowany przez bagienni_k (2019-09-20 12:10:43)

Olinka napisał/a:
bagienni_k napisał/a:

Nie wiem czy zwróciłeś uwagę, ale Twoja sygnatura również doskonale wpisuje się w temat smile.
Moim zdaniem to właśnie ta umiejętność patrzenia z boku z równoczesnym odsunięciem na bok emocji, pozwala właściwie ocenić daną opinię czy sytuację. Bez tej umiejętności nie tylko popełniamy mnóstwo błędów (emocje wyłączają logiczne myślenie), ale też przejmujemy się rzeczami, które w ogóle nie są tego warte.

Dlatego ją mam smile A między nią a cytatem Rumuńskiego jest wiele cech wspólnych, zatem byłby niezłym zamiennikiem. Generalnie ludzie wschodu mają moim zdaniem dobre podejście do życia. Zwłaszcza te ludy azjatyckie, które przed zeuropeizowaniem się wyznawały swoje tradycyjne wartości. Nurt zen jest niezmiernie ciekawy. To co mnie drażni w zachodnim stylu życia to ten ciągły pośpiech zawsze i wszędzie się biegnie, oby szybciej, oby szybko, i to generuje też mnóstwo stresu. Pragniemy wiecznie za czymś gonić, rywalizujemy często aż za bardzo na polu zawodowym, wpadamy w kompleksy, frustracje i stajemy się za bardzo wrażliwi na opinie innych...

"Będziesz stale cierpiał, jeśli będziesz reagował emocjonalnie na wszystko(...), prawdziwa siła zawiera się w obserwowaniu wszystkiego z boku, ze spokojem i logiką" - Bruce Lee

15

bagienni_k napisał/a:

Nurt zen jest niezmiernie ciekawy. To co mnie drażni w zachodnim stylu życia to ten ciągły pośpiech zawsze i wszędzie się biegnie, oby szybciej, oby szybko, i to generuje też mnóstwo stresu. Pragniemy wiecznie za czymś gonić, rywalizujemy często aż za bardzo na polu zawodowym, wpadamy w kompleksy, frustracje i stajemy się za bardzo wrażliwi na opinie innych...

Nie wiem czy my aby na pewno pragniemy tej gonitwy i rywalizacji. To raczej świat zewnętrzny nas w to wciąga, a my po prostu się temu poddajemy. 
Zastosowanie w praktyce filozofii zen przynosi właśnie ten wspomniany, a jakże upragniony spokój. W końcu to my sami sytuacjom, które nas dotykają, nadajemy określone znaczenie i to od naszej interpretacji zależy jaką przypiszemy im rolę. Można jednak nauczyć się tak kontrolować swój sposób myślenia, by był on jak najbardziej przyjazny i zdrowy dla psychiki. Nie jest to łatwe, ale też nie niemożliwe.

16 Ostatnio edytowany przez bagienni_k (2019-09-20 21:50:57)

Każdy pragnie spokóju i ciszy, doceniając ja za każdym razem, kiedy może jej doświadczać. Dlatego ta nasza pogoń za szczęściem i sukcesem, połączona z ustawicznym biegiem jest już chyba wpisana w naszą cywilizację tak mocno, że jej "superorganzm" się bez niej nie może obejść, to jest coś jak impuls nerwowy niezbędny dla jej trwania. Zastanawiałem się nad medytacją, problem w tym, że mam trochę zbyt niekomfortowe warunki do spokojnego prowadzenia sesji smile

Posty [ 16 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » NIEŚMIAŁOŚĆ, NISKA SAMOOCENA, KOMPLEKSY » Jak sobie poradzić z negatywnymi opiniami na swój temat?

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności

© www.netkobiety.pl 2007-2018