obsesja na tle chorób - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

Forum Kobiet » STRES, LĘK, NERWICA, DEPRESJA » obsesja na tle chorób

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 5 ]

1

Temat: obsesja na tle chorób

Widzę ,że ktoś tu pisze o lęku przed śmiercią. Ja , a właściwie to moja mama ma inny problem - lęk przed chorobami. Kiedyś to nie było takie groźne choć pamiętam do dzisiaj jak latała ze mną i bratem z każdym katarem do lekarza, ale teraz ma obsesje na punkcie raka, alzheimera , sm i innych sad Generalnie jak czyta gazetę i opisują jakąś chorobę to już widzi jej symptomy u siebie albo u innych. Jeszcze rozumiem, że u siebie - jakoś bym to zniosła ale np ostatnio zobaczyła u mnie mały pieprzyk , który mam od zawsze i zaczęła mi wmawiać ,ze to może być czerniak i że mam natychmiast iść do lekarza. Tak się składa ,ze chodzę regularnie do dermatologa i sprawdzam takie rzeczy i mam je pod kontrolą. Moja mam jest hipochondryczką - to na pewno. Ale jak z nią postępować, żeby tak nie wariowała na punkcie wyszukiwania sobie i innym chorób ?

Zobacz podobne tematy :

2

Odp: obsesja na tle chorób

Witaj,

Bez wątpienia to trudny problem. Mówisz, że to lęk przed chorobami, który w literaturze nazywa się nozofobią. Spróbuj jeszcze porozmawiać z Mamą. Wiem, że to może być trudne, ponieważ zazwyczaj racjonalne wyjaśnienia nie zawsze trafiają do osób cierpiących na tego typu lęki. Można też spróbować, jeśli będzie to możliwe, odseparować Twoją Mamę od literatury i wiadomości na temat różnych chorób. Na pewno na niewiele zda się wykonywanie najbardziej nawet kompleksowych badań, ponieważ ich zlecanie jeszcze bardziej utwierdza takie osoby, że mają rację i jeszcze bardziej napędza je do poszukiwania dalszych symptomów i chorób.
Należałoby zastanowić się, z jakiego powodu Twoja Mama tak boi się chorób. Jedną z przyczyn, jak mi się wydaje, może być troska o Ciebie. Zapewne chciałaby, żebyś była zawsze zdrowa i szczęśliwa. Może znajdujesz się w jakimś punkcie zwrotnym swojego życia, na przykład masz zamiar rozpocząć naukę w innym miejscu i Twoja Mama boi się tego, co zmieni się w jej życiu?
Jest to bez wątpienia lęk bardzo utrudniający życie, nie tylko Twoje, ale i Mamy. Powoduje zapewne wiele zbędnego stresu i napięć. Może warto byłoby więc zasięgnąć rady jakiegoś specjalisty?
Pozdrawiam,
Daria

3

Dzięki, muszę sobie przemyśleć to co napisałaś. Najgorsze jednak to ,ze jej nie da się odseparować od literatury na temat zdrowia. Kupuje co leci. Zaczynając od książek Klimuszki na jakiejś gazecie typu Szaman skończywszy sad Wiesz, ona ma dosyć ciężką osobowość i trudno jej coś przetłumaczyć. Co do stresu związanego ze ną, za około dwa lata mam wesele smile Ale chyba jeszcze się tym nie przejmuje ... mama taką nadzieję przynajmniej smile Bo jak będę mieć taką jazdę w domu przez dwa kolejne lata to szybciej wyjdę za mąż wink

4

A może spróbowałabyś namówić Mamę na spotkanie ze specjalistą? Bo jak widzisz racjonalne argumenty nie trafiają do Niej. Być może pod tym lękiem przed chorobami kryją się jakieś inne motywy. Może, wspomniany przez Ciebie wcześniej, lęk przed śmiercią, przed niepełnosprawnością, przed utratą kogoś bliskiego, przed samotnością. Zapewne jest to problem nie tylko dla Ciebie, ale i dla Twojej Mamy także. Tym bardziej, że Twoja Mama korzysta również ze źródeł niekoniecznie sprawdzonych i mających medyczne podstawy (no.: gazeta Szaman). Pozdrawiam!

Posty [ 5 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » STRES, LĘK, NERWICA, DEPRESJA » obsesja na tle chorób

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności

© www.netkobiety.pl 2007-2018