duży problem-niska samoocena, niskie poczucie własnej wartości - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

Forum Kobiet » NIEŚMIAŁOŚĆ, NISKA SAMOOCENA, KOMPLEKSY » duży problem-niska samoocena, niskie poczucie własnej wartości

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 16 ]

Temat: duży problem-niska samoocena, niskie poczucie własnej wartości

witam, mój problem pewnie wyda się wam dość błahy i popularny tutaj, ale muszę to z siebie wyrzucić. mam strasznie niską samoocenę, niskie poczucie własnej wartości. z przerażeniem zauważyłam, że z wiekiem to mi się nasila, zamiast osłabiać, a mam już 25 lat. w tym wieku to raczej kobieta jest już dojrzała i świadoma własnej wartości, a ja mam kompleksy jak jakaś nastolatka. nie umiem właściwie określić czemu jestem taka z siebie niezadowolona, większość dziewczyn tutaj pisze, że mają problem z nadwagą, itp. ja jestem szczupłą, aczkolwiek niewysoką filigranową blondynką. niewysoki wzrost (około 164) jest jednym z tych kompleksów. wydaje mi się, że jakbym była wyższa, ładniejsza itp moje życie wyglądałoby zupełnie inaczej, miałabym większe powodzenie, poważanie itp. brakuje mi obiektywizmu co do własnej osoby, sama nie wiem, co mam o sobie myśleć. mam obsesję na punkcie dbania o wygląd, mam takie ciśnienie, żeby codziennie dobrze się prezentować w pracy i nie tylko. co gorsza zauważyłam, że nie przysparza mi to sympatii ze strony otoczenia. mój styl ubierania się jest często określany jako elegancki, aczkolwiek nie wiem, czy czasami trochę prowokujący. lubię nosić krótkie spódniczki, sukienki, dopasowane spodnie. na pierwszy rzut oka nie wyglądam więc na osobę zakompleksioną, ale to co się dzieje w środku w mojej głowie mało osób zdaje sobie sprawę. swoim ubiorem próbuję zamaskować kopciuszka, który we mnie w środku siedzi. bardzo często słyszę komplementy na swój temat, zdarza się nawet czasem, że mężczyźni zaczepiają mnie na ulicy. koszmar dla mnie zaczyna się, kiedy usłyszę choćby słowo, czy aluzję krytyki. nawet uwaga "nie najlepiej dziś wyglądasz, dobrze się czujesz" powiedziane ze zwykłą troską przez koleżankę, czy kolegę powoduje u mnie zaraz niepokój, emocje i zły humor. nie mówiąc już o jakiejś normalnej krytyce. każdy człowiek o zdrowym rozsądku nie reaguje źle na krytykę, bo wiadomo, że nie ma osoby, która podoba się wszystkim. ciągle to sobie tłumaczę i powtarzam, ale mi to nie pomaga. bez przerwy porównuję się z innymi dziewczynami i analizuję, czy koleżanka jest ładniejsza, czy może ja, zazwyczaj analiza wychodzi na moją niekorzyść i wpadam w rozpacz. ja wiem, że to się wydaje strasznie puste i dziecinne, ale to nie jest na tej zasadzie. nie muszę wspominać jak bardzo ta niska samoocena i przewrażliwienie na punkcie wyglądu negatywnie odbija się na relacjach z otoczeniem, a szczególnie z facetami. spotykałam się nieraz z chłopakami, ale rozpadało się to wszystko szybciej niż się zaczęło. oczywiście winą za to obarczałam swój niedostatecznie atrakcyjny wygląd sad oczywiście pomimo mojego wieku jestem dziewicą, bo wiadomo, że nie udało mi się stworzyć żadnego poważnego związku. z roku na rok zaczynam czuć się coraz gorzej, coraz mniej wartościowa i atrakcyjna, opuszcza mnie już nadzieja, że kiedykolwiek uda mi się pokochać samą siebie i odmienić swoje życie, podejście, szczęśliwie zakochać. widzę siebie jako ciągle samotną i ciągle nanoszącą "poprawki" w swoim wyglądzie... czy waszym zdaniem powinnam już iść do psychologa?

Zobacz podobne tematy :

2

Odp: duży problem-niska samoocena, niskie poczucie własnej wartości

Korrrba.. Dlaczego nie akceptujesz siebie taką jaką jesteś? Z tego co piszesz wyłania mi się obraz atrakcyjnej blondynki, jak sama piszesz elegancko ubranej.. Piszesz że Twój styl można by równie określić jako prowokujący.. O ile dobrze sie w nim czujesz to powinno być ok. Zastanawiałaś się czasem jak inni Cie odbierają? Może właśnie to koleżanki są zazdrosne o Twój wygląd, a facetów Twój wizerunek onieśmiela? Każdy tak ma że lubi się porównywać z innymi.. Każdy to robi.. Musisz uświadomić sobie że nie ma ludzi idealnych, każdemu czegoś brakuje.. Zawsze znajdzie się ta atrakcyjniejsza, ta szczuplejsza etc... Powiem więcej.. czasami nie trzeba być pięknym żeby się podobać. Nie raz wystarczy zwykły uśmiech na co dzień. Myślę że za bardzo przejmujesz sie tym co inni o Tobie pomyślą, powiedzą.. za bardzo uniezależniasz wszystko od swojej atrakcyjności ..czy tak jest?
Ważne żebyś Ty dobrze czuła się ze sobą.. A co do wzrostu myślę że jest jak najbardziej w porządku:) Możesz bez problemu nosić szpilki o ile je lubisz i zawsze to kilka cm więcej;) Więcej wiary w siebie! smile
Pozdrawiam Cię:)

Życie jest zbyt krótkie żeby pić złej jakości wino... smile

3

witaj lady!!! dziękuję bardzo za ciepłe słowa, jedyna mi odpisałaś. naprawdę nie wiem, czemu nie umiem siebie zaakceptować takiej jaka jestem. a to ciągłe porównywanie się z innymi jest bez sensu, bo zawsze znajdzie się ktoś lepszy i gorszy od nas, choćbyśmy nie wiem, ile w sobie poprawili, zoperowali, zatuszowali itp. najgorsze jest to jak postrzegają mnie ludzie, bo większość źle mnie ocenia. wczoraj na przykład zwierzyłam się z tego wszystkiego koleżance, ona powiedziała, że jest w lekkim szoku, że tak mam, że mam taki problem ze sobą, że nie wiedziała i...odbierała mnie jako nadętą księżniczkę na ziarnku grochu, z którą trzeba obchodzić się jak z jajkiem. nie miała pojęcia, że to nie o to chodzi. i widzę, że tka odbiera mnie otoczenie...

4

Myślę że podstawą jest nieporównywanie siebie z innymi dziewczynami. Każda z nas jest niepowtarzalna, i w tym jest urok wink Nie musisz się podobać wszystkim, ważne żebyś Ty dostrzegała swoje atuty, i potrafisz je dostrzec sama o nich piszesz. Dbasz o siebie to bardzo dobrze, kiedy dobrze wyglądasz jesteś pewniejsza siebie, tak powinno być.
Mnie ludzie też źle oceniają, na pierwszy rzut oka mają mnie za wyniosłą panienkę, która nie potrafi z nikim pogadać, śmiać się z siebie, a to tylko taki pierwszy rzut oka.
Myślę że powinnaś napisać sobie na karteczkach co w sobie lubisz i poczytać , i uwierzysz. Sprawdzone ja tak zrobiłam smile

Nigdy Nie Mów Nigdy.Nigdy Nie Mów Zawsze.

5

Jak sama zauważyłaś te porównanie siebie z innym jest bez sensu..Rodzi niepotrzebne myśli, zamiast skupić się na realnych intencjach rozmówcy.. Pamiętaj że to jak Ty siebie spostrzegasz wpływa również na to jak inni Cię odbierają.. A teraz zastanów się.. czy wysyłasz jakieś sygnały świadczące o tym że zachowujesz się jak to ujęła Twoja koleżanka "jak księżniczka na ziarnku grochu".. Jaka jesteś w kantakach z innymi? Czasami taka refleksja pozwala bardziej dostrzec te swoje nieodpowiednia zachowania etc...
A tak na marginesie uważam że nie warto przejmować się tym co myślą o nas inni. Ważne jest to żebyś Ty o sobie dobrze myślała i tak też się czuła:)Pozdrawiam:)

Życie jest zbyt krótkie żeby pić złej jakości wino... smile

6

korrrba problem jest jeszcze w Twoim mysleniu na zasadzie, ze cos jest czarne albo biale. Tzn nie oceniasz siebie jako calosc, tylko popadasz w skrajnosci. Jak sie czujesz danego dnia dobrze ubrana i zadbana to ok, ale jak ktos lekko i delikatnie Cie skrytykuje, to Ty odbierasz to jakby Ci powiedzial, ze jestes w ogole brzydka. Poza tym, zapewne jak wiekszosc osob z niska samoocena, czytasz w myslach innych i sytuacje neutralne np. czyjes spojrzenie zinterpretujesz z niekorzyscia dla siebie, czyli np lpatrzy sie i na pewno mysli, ze jestem za gruba, za niska, brzydka itd.
A jak w innych sferach zycia?czy masz kompleksy zawodowe?czy masz problemy w relacjach z ludzmi, nie tylko z facetami?

"Odkryj kim jesteś i pozostań sobą"

Gabinet psychologiczny

7

marta masz rację, często jak zauważam, że ktoś się mi dłużej przygląda, to od razu panikuję i zazwyczaj myślę sobie, że pewnie śmieje się z mojego wyglądu, że pewnie się nie podobam. miałam teraz ostatnio taką sytuację w kościele, jak zwykle byłam raczej elegancko ubrana, ale nie przesadnie, zauważyłam, że grupa ministrantów takich po 17 lat mi się przygląda, potem jeden z nich coś powiedział na ucho drugiemu i się uśmiechali. ja od razu przestałam na nich patrzeć, bo pomyślałam, że pewnie już mnie krytykują... a tak naprawdę nie wiadomo, co mówili i czy faktycznie o mnie... a jeśli chodzi o twoje drugie pytanie, to moja niska samoocena z niekorzyścią wpływa też na inne sfery życia, na przykład teraz w pracy jedna z koleżanek zaszła w ciążę i jest na zwolnieniu lekarskim, szefowa obarczyła mnie jej obowiązkami i teraz "siedzę na dwóch stołkach", pomimo pensji za jeden etat. mimo wszystko jestem naprawdę pracowitą osobą i dość energiczną, jestem szybka i wyrabiam się z pracą, chociaż właściwie przez cały czas mam co robić. tylko niestety podwójna dawka pracy przy komputerze zaczęła negatywnie wpływać na moje oczy, ciągle mnie bolą i głowa też, ale nie mam odwagi i śmiałości poprosić szefowej o odciążenie mnie lub pomoc. mało tego, dotarły do mnie plotki, że szefowa powiedziała, że ja rzekomo nic nie robię w tej firmie oprócz dobrego wrażenia. ręce mi opadły i odechciewa mi się wszystkiego, ani razu nie byłam na zwolnieniu lekarskim, mam chyba ze 30 dni zaległego urlopu i NAPRAWDĘ się staram, a ona jeszcze mnie krytykuje. a są dziewczyny u nas, które naprawdę olewają pracę, często są na chorobowym i szefowa jeszcze bierze je w obronę, ale one są śmiałe i potrafią się obronić. stwierdziłam więc, że sytuacja jaka mnie otacza, to chyba jednak wina niskiej samooceny...

8

zalozmy, ze powiedzialas szefowej, ze prosisz o odciazenie. Co to mowi o Tobie?

Gabinet psychologiczny

9

nie wiem, wydaje mi się, że wtedy wykazałabym się asertywnością. ale wiem na pewno, że szefowa odebrałaby to inaczej, że nie radzę sobie i jestem niezdara. gdyby ktoś inny ją o to poprosił uwzględniłaby prośbę. już nieraz miałam takie sytuacje

10

i tu jest kolejny blad myslenia jaki popelniasz - czytanie w czyich myslach. skad  mozesz wiedziec, ze ona tak pomysli?byc moze to po prostu Ty tak o sobie myslisz i funkcjonujesz zgodnie z tym przekonaniem...

Gabinet psychologiczny

11

tylko pamietaj, ze to nie jest nie do zmiay. Nad tym mozna pracowac, a nawet trzeba, masz szanse siebie lubic i nie uzalezniac swojej opinii o sobie od innych. Niestety niskie poczucie wartosci a przynajmbiej zanizone nie bierze sie z dnia na dzien. Jest efektem calego naszego dotychczasowego zycia, naszyh doswiadczen, naszych relacji z innymi, i trzeba tez oczywiscie czasu i zaangazowania, zeby to zmienic, ale to jest realne. Pozdrawiam Ciebie serdecznie i nie rezygnuj z bycia zadowolenia z siebie:)

Gabinet psychologiczny

12

a dzisiaj miałam w pracy wigilię. i niestety niemal każdy przy życzeniach życzył mi męża, chłopaka itp. a jedna z z takich kobiet u nas to już w ogóle pałę przegięła, bo życzyła mi...powodzenia w miłości. zrobiło mi się przykro, tym bardziej, że dużo osób to słyszało. ona to powiedziała z przekąsem. zdziwiłam się, bo sama ma prawie 35 lat i jest sama. w dodatku jest naprawdę nieatrakcyjną kobietą. ale do innych dziewczyn w pracy, które są same nie waliła takich tekstów jak do mnie... nie wiem, naprawdę wydaje mi się, że jednak jest ze mną coś nie tak...

13

Tak czytałam Twojego posta korrrba i wydawało mi się że czytam swoje słowa. Mam takie same myśli.....tez jestem szczupłą kobietą...ale wogóle się sobie nie podobam, nie widze w sobie nic interesujacego..na dodatek mam stały aparat na zęby i w głowie mam tylko to że go mam.To jest smutne ale prawda jest taka że jak same siebie nie zaakceptujemy to druga osoba też tego nie zrobi.Problem tkwi tylko i wyłącznie w psychice.Każda kobieta jest piękna ale każda na swój sposób ale mi też bardzo ciężko jest w to uwierzyć...ale musze i Ty też musisz:)Trzymaj się......

Nie można kochać innych,nie kochając siebie....

14

aga naprawdę uważasz, że to jest prawda, że jak same siebie nie zaakceptujemy to i inni nas nie będą akceptować? słyszałam też nieraz takie słowa, że "jak siebie samą postrzegasz, tak postrzegają cię inni". na czym to właściwie polega? jak dla przykładu w rzeczywistości jestem normalną dziewczyną, tylko te moje kompleksy powodują, że widzę siebie dużo brzydszą, to i otoczenie moje zamiast widzieć normalną dziewczynę widzi brzydulkę? chociaż jakiś sens może w tym jest. wśród moich znajomych są przeróżne dziewczyny. znałam kiedyś dziewczynę dosyć grubą, ociosaną, (taka trochę kobylasta). co nie oznacza, że taka się nie może podobać. ale ona w dodatku była naprawdę zaniedbana, miała ciągle tłuste włosy, trądzik, jej ubrania nie były zbyt czyste, sama nie była zbyt czysta. ale miała niesamowitą pewność siebie i siłę przebicia. nikt by nie miał odwagi jej podskoczyć, czy skrytykować. zawsze otaczało ją spore grono chłopaków. i bardzo szybko znalazła dość przystojnego chłopaka i wyszła za niego za mąż zaraz po skończeniu liceum. mam też znajomą po 30, bardzo atrakcyjną, zadbaną i szczupłą dziewczynę, ale wzięcia za bardzo nie ma...

15

Masz racje że to nie jest zawsze tak.....ja też mam takie koleżanki które nie dbają zbytnio o siebie a mają powodzenie.Ale to może być potwierdzenie, że każdy trafi na swojego.Ja w to wierze..:)

Nie można kochać innych,nie kochając siebie....

Posty [ 16 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » NIEŚMIAŁOŚĆ, NISKA SAMOOCENA, KOMPLEKSY » duży problem-niska samoocena, niskie poczucie własnej wartości

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności

© www.netkobiety.pl 2007-2018