IPA i jej wiele zastosowań :) - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!


Forum Kobiet » W KRĘGU DOMOWEGO OGNISKA » IPA i jej wiele zastosowań :)

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 6 ]

Temat: IPA i jej wiele zastosowań :)

IPA czyli alkohol izopropylowy jest to środek chemiczny o wielu zastosowaniach. Zwykle jest on używany w drukarniach do rozpuszczania farb, ale znajduje też zastosowanie w serwisach komputerowych, gdyż jest genialny do czyszczenia elektroniki. Jak każdy alkohol o dobrym stężeniu nie przewodzi prądu oraz szybko odparowuje. Dzięki tym właściwościom wyczyszczenie płyty głównej telefonu czy komputera nie jest niebezpieczne dla naszego sprzętu (tylko trzeba czyścić delikatnie bo coś można urwać nadmiernym szorowaniem).
Jeśli w naszym kinie domowym gniazdo usb ma problem z odczytaniem plików zawartych na pendrive wystarczy odpiąć źródło zasilania i wyczyścić gniazdo za pomocą ipy i szczoteczki do zębów (ten sposób zadziała o ile winą jest wszechobecny kurz, a nie uszkodzenie mechaniczne).
Dokładnie tak samo należy postąpić w wypadku gniazd ładowania (np. telefon, laptop itp.) oraz baterii telefonu, konsoli. W serwisach zawsze w przypadku gdy coś nie łączy się to czyści dokładnie tym sposobem czyli ipa + szczoteczka do zębów i do dzieła.
Alkohol izopropylowy jest też świetnym środkiem do usuwania osadów z kamienia. Wystarczy zmoczyć szmatkę i lekko przetrzeć efekt widoczny po pierwszym przeciągnięciu.
Jeśli jesteście właścicielami różnych miedzianych bibelotów i denerwuje was to że po pewnym czasie miedź wskutek utleniania staje się zielona wystarczy użyć ipy i szczoteczki do zębów. Po chwili czyszczona powierzchnia odzyska dawny blask. Teoretycznie tłuszcze słabo rozpuszczają się w alkoholach z chemicznego punktu widzenia ale wiem z własnej autopsji że nie ma nic lepszego niż IPA+ludwik+woda do czyszczenia szkła więc i okna można umyć bez bólu.
Jeśli jesteście plastykami i używacie farb akrylowych wiecie jak łatwo wysychają, a dolewanie wody nigdy dobrze ich nie odświeża. Kilka kropli ipy załatwi ten problem rozpuszczając farbę bez problemu. Jeśli podczas malowania mieszkania udało wam się ubrudzić framugi lub dowolne sprzęty domowe ipa wam pomoże i to bez szorowania.

Jeśli wasza podłoga jest ubrudzona tak że żadne płyny do podłóg nie pomagają proponuję mix ipa+ocet+woda pomoże na 100%.
IPA niestety ma też skutki uboczne i potrafi czasem wejść w reakcję chemiczną z plastikiem (reakcja nie jest gwałtowna tylko pojawia się po kilku godzinach dlatego też po czyszczeniu warto przetrzeć powierchnie kremem np. nivea (dotyczy to tylko plastików błyszczących, a wspomniana reakcja chemiczna je matuje). Tańsza wersja ipa potrafi też zostawiać biały nalot który usunąć można suchą szmatką dlatego też proponuję używać wersji która ma zaznaczone na etykiecie że nie pozostawia nalotu.
Podobno ipa może tez zastąpić płyny antyseptyczne (ale jest to informacja niesprawdzona)
Na stronie producenta można wyczytać że alkohol izopropylowy przeznaczony jest do czyszczenia telefonów, mechanizmów i głowic magnetycznych, rolek gumowych, czytników laserowych DVD i CD, precyzyjnych układów elektronicznych, napędów dyskowych, urządzeń optycznych, soczewek, pryzmatów, napędów sprzętu audio-video, precyzyjnych obwodów drukowanych, zmywania środków smarnych, zmywania tłuszczów wodoodpornych, zmywania past termoprzewodzących i czyszczenia urządzeń mechaniki precyzyjnej.
Ipa ma znacznie więcej zastosowań niż te przeze mnie wspomniane więc zachęcam do ekspeymentów.
Na sam koniec wato wspomnieć ile kosztuje ten specyfik i jak go dostać. Średnia cena butelki litrowej to 10-12zł i jest powszechnie dostępny w sklepach internetowych.

Może macie jakieś swoje doświadczenia z ipą? Zachęcam do dyskusji.

Zobacz podobne tematy :

2

Odp: IPA i jej wiele zastosowań :)

Nie, nie mam doświadczeń z IPA. To chyba coś  w rodzaju acetonu?Chętnie wykorzystam do czyszczenia telefonu, bo nie wiedziałam  o tych  właściwościach. Do tej pory czyściłam spirytusem. Ciekawa jestem, gdzie się kupuje IPA.

3

Odp: IPA i jej wiele zastosowań :)

A już myślałam, ze o piwo chodzi big_smile big_smile

4

Odp: IPA i jej wiele zastosowań :)

99 % chyba ma to na piwo się nie nada tongue

5

Odp: IPA i jej wiele zastosowań :)
Małpa69 napisał/a:

99 % chyba ma to na piwo się nie nada tongue

Chyba nie doceniasz pomysłowości polskich wynalazców:) Dla nich niemożliwe jest możliwe.
Z IPA  nie miałam okazji się zetknąć i nie wiem, do czego się go używa na co dzień.

6

Odp: IPA i jej wiele zastosowań :)

U nas jest ciągle w użyciu bo Mój zajmuje się komputerami i telefonami a ja sama zaczęłam jej używać właśnie do rozcieńczania farb czy do czyszczenia różnych powierzchni smile

Posty [ 6 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » W KRĘGU DOMOWEGO OGNISKA » IPA i jej wiele zastosowań :)

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności© www.netkobiety.pl 2007-2021