Wiersz wolny vs rymowanka - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 9 ]

1 Ostatnio edytowany przez Summerka (2015-02-03 21:14:23)

Temat: Wiersz wolny vs rymowanka

Rymowanki, którym określa się ,według Wikipedii , wiersze rymowane, zazwyczaj  o mniejszej wartości artystycznej. Pisywali  je znani poeci  tacy, jak Julian Tuwim i Jan  Brzechwa  oraz popularni   fraszkopisarze.  Dlaczego o mniejszej wartości? Mogły one mieć takie mankamenty,  jakie nie przeszłyby w wierszu o wyższej wartości czyli  rymy wymuszone albo  zachwiany porządek rytmiczny. A wiersz wolny? Tutaj autor ma większe pole manewru. Nie  ma rymów narzucających użycie określonych słów.  Wiersz bez rymów pisał już Jan Kochanowski.  Wiersze wolne przypominają  trochę prozę.  Lecz tu  nacisk autor kładzie na treść.  Można tu  bawić się słowami, stosować  rozmaite  środki poetyckie lub żonglować językiem  technicznym itp.
Rzecz jasna  jedne i drugie mogą być wybitne albo do kitu.  Nie tylko przecież rymowanki można uważać za grafomańskie. Wiersze wolne też bywają  takie.
Ciekawa jestem waszego zdania na ten temat.  Jakie wiersze lubicie czytać? Czy te,  dla których wyznacznikiem jest rym? A może takie, które określają  przede wszystkim wrażliwość  poetycką autora bądź autorki? Zapraszam do dyskusji na temat.
Edytuję. Najlepiej wyrazić swoją opinię na przykładach. Podam więc przykład rymowanki  i wiersza  nierymowanego

Romans  k. I. Gałczyński

Księżyc w niebie jak bałałajka,
ech! za wstążkę by go tak ściągnąć
i na serduszko -

byłaby piosenka bardzo nieziemska
o zakochanych aż do szaleństwa,
nieludzko.

Jeszcze by można rzekę w oddali
i cień od dłoni, i woń konwalii
dziką;

ławkę przy murze, a mur przy sadzie
i taką drogę, która prowadzi
do nikąd.

Pierwsza miłość Wisława Szymborska

Mówią, że pierwsza miłość najważniejsza.
to bardzo romantyczny, ale nie mój przypadek [...]
Nasze jedyne spotkanie po latach to rozmowa dwóch krzeseł
przy zimnym stoliku.
Inne miłości
głęboko do tej pory oddychają we mnie.
Tej brak tchu, żeby westchnąć.

A może ktoś doda własny wiersz rymowany bądź nie?

Zobacz podobne tematy :

2

Odp: Wiersz wolny vs rymowanka

Jakby to ująć, hymm...

"Rymowanki" nie tylko ogranicza rym, ale też często liczba zgłosek. Wiersze nierytmiczne gorzej wpadają w ucho;)

Czytając Twój post, zaczęłam się zastanawiać jak jest u mnie, które wiersze wolę?

Niedawno próbowałam napisać wiersz wolny - nie wychodzi. Odruchowo wprowadzam rym.
W przeszłości zwracano mi uwagę, że również w moich tekstach literackich wprowadzam zamęt przypadkowymi rymami. Biorąc pod wzgląd te sprawy wszystko wskazuje na to, że więcej w życiu przeczytałam "rymowanek" i są mi bliższe.

Nie wiem, czy umiem się zgodzić z opinią, że wiersz rymowany wykazuje mniejszą wartość artystyczną.

3

Napisałam, że zazwyczaj uznawany jest za taki. Kiedy ktoś  widzi rymy częstochowskie, już uznaje, że wartość takiego wiersza spada. Może tego uczono nas w szkole, wpajając wartości wierszy Słowackiego lub Norwida, a dyskredytując przykładowo wiersze Konopnickiej?

4

Ale nie wszystkie rymy to rymy częstochowskie.

Ja np. wiem, że dużo trudniej napisać poważny wiersz z rymami męskimi, oczywiście dobry wiersz, więc jak na taki trafię, to z automatu podziwiam autora za warsztat. Z rymami żeńskimi jest już dużo łatwiej.

Inna sprawa, że zauważam współcześnie jakąś niezrozumiałą dla mnie tendencję gloryfikowania grafomańskiego bełkotu w formie wiersza białego. Nieważne, że autor/autorka nie mają pojęcia o pisaniu, nieważne, że ich twór jest obiektywnie beznadziejny, wystarczy wrzucić parę górnolotnych wyrażeń, jak najwięcej patosu, do tego magiczne i niesamowicie wyświechtane porównania... i już. Cud poezji. Sensu nie musi być, może to i lepiej nawet, wszyscy i tak się zachwycą, że wiersz głęboki, poruszający, wzruszający, w ogóle och i ach - byle biały.

Tysiąc razy mówiłam ludziom, że jestem miła. Krzyczałam, groziłam, biłam... Bez skutku. Nikt mi nie wierzy.

5

Summerka napisał/a:

Napisałam, że zazwyczaj uznawany jest za taki. Kiedy ktoś  widzi rymy częstochowskie, już uznaje, że wartość takiego wiersza spada. Może tego uczono nas w szkole, wpajając wartości wierszy Słowackiego lub Norwida, a dyskredytując przykładowo wiersze Konopnickiej?

Nie pamiętam czego uczono mnie w szkole;)
Gdy spodoba mi się jakiś wiersz, zazwyczaj znam go na pamięć.
W ostatnim czasie (dwa lata) jest u mnie na topie Julian Tuwim za sprawą spektaklu "Tuwim dla dorosłych" - Nova Scena Teatru Roma w Warszawie i filmiku z kanału YouTube. Oczywiście nie ograniczam się tylko do wiersza o pocałunku;)

Wiersze z rytmem często wybierają muzycy na teksty swoich utworów. Świetnym przykładem jest utwór "Nic dwa razy" Wisławy Szymborskiej, który pojawił się na krążku "Róża" grupy Maanam z 1994 roku. (Z pewnymi modernizacjami tekstowymi.)

Inny przykład "Do prostego człowieka" Juliana Tuwima, wykonanie zespół Akurat
.

6

Eillen muszę się z tobą zgodzić, jeśli chodzi o wiersz wolny. Próbowałam napisać wiersz wolny. Wbrew pozorom nie jest łatwo. Trzeba mieć pomysł na środki artystyczne, choć pole do popisu większe. Jednak łatwiej napisać biały albo rymowankę. A radość tworzenia chyba podobna:)

Ewka3 wkroczyłaś w moje klimaty. Lubię  taką twórczość. Ja zazdroszczę ci umiejętności szybkiego zapamiętywania wierszy. Rytmiczne wiersze piszą autorzy tekstów piosenek.

7

Raz napisałam wiersz na konkurs w gazetce pszczelarskiej. Mój tata był pszczelarzem amatorem i kupował ją.
Wiersz miał  być poświęcony słynnemu pszczelarzowi, który się nazywał Jan Dzierżon. Był on jednocześnie księdzem.
Było to bardzo dawno temu, jeszcze w dzieciństwie, byłam chyba w 3 klasie podstawówki.
Wiersz miał kilka zwrotek, pamiętam tylko pierwszą. Dostałam nagrodę w kategorii dziecięcej - wyróżnienie w postaci kilku słoiczków miodu i świec woskowych.
Brzmiało to tak:

Był kiedyś ktoś przed wiekami
kto każdy dzień zaczynał i kończył słowami:
"Spraw o dobry Boże, prośba ma gorąca
By pszczoły zdołały wrócić do ula przed zachodem słońca
Zanim im rosa skrzydełka zmoczy i zmrok zapadnie
Niech w plastry wosku  złożą nektar i pyłek ładnie.
Niech nakarmią nim głodne pszczele dzieci
aby mogły wkrótce jak ich karmicielki  złotym rojem w  niebo wzlecieć "

Tyle pamiętam. gdzieś tam u rodziców na strychu są stare zeszyty, wśród nich ten z pełnym tekstem.

" Kto dzieckiem w kolebce łeb urwał ...lalce "
Kleoma napisał/a:

Raz napisałam wiersz na konkurs w gazetce pszczelarskiej. Mój tata był pszczelarzem amatorem i kupował ją.
Wiersz miał  być poświęcony słynnemu pszczelarzowi, który się nazywał Jan Dzierżon. Był on jednocześnie księdzem.
Było to bardzo dawno temu, jeszcze w dzieciństwie, byłam chyba w 3 klasie podstawówki.
Wiersz miał kilka zwrotek, pamiętam tylko pierwszą. Dostałam nagrodę w kategorii dziecięcej - wyróżnienie w postaci kilku słoiczków miodu i świec woskowych.
Brzmiało to tak:

Był kiedyś ktoś przed wiekami
kto każdy dzień zaczynał i kończył słowami:
"Spraw o dobry Boże, prośba ma gorąca
By pszczoły zdołały wrócić do ula przed zachodem słońca
Zanim im rosa skrzydełka zmoczy i zmrok zapadnie
Niech w plastry wosku  złożą nektar i pyłek ładnie.
Niech nakarmią nim głodne pszczele dzieci
aby mogły wkrótce jak ich karmicielki  złotym rojem w  niebo wzlecieć "

Tyle pamiętam. gdzieś tam u rodziców na strychu są stare zeszyty, wśród nich ten z pełnym tekstem.

Romantycznie o pszczołach smile Może warto wspomnieć, iż Jan Dzierżoń odkrył zjawisko dzieworództwa u Apis mellifera.

Hrvatska Ljubavi Te!
Wierzę w miłość od pierwszego spojrzenia,
Serca ukojenia
Non omnis moriar?

Posty [ 9 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności

© www.netkobiety.pl 2007-2021