Matura - jakie poziomy wybrać i co po niej? - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

Forum Kobiet » STUDIA, SESJA I ŻYCIE STUDENCKIE » Matura - jakie poziomy wybrać i co po niej?

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 8 ]

Temat: Matura - jakie poziomy wybrać i co po niej?

Witam wszystkim smile
Post może być nieco chaotyczny, bez ładu i składu i długi. Jednak postaram się opisać wszystko jak najkrócej i po kolei. smile

1. MATURA.
W tym roku zdaję maturę. Zdecydowałam się na pisanie polskiego, angielskiego, matematyki i geografii. Idę już nową podstawą programową, dlatego obowiązkowo muszę napisać jeden przedmiot na poziomie rozszerzonym, którym będzie geografia. Nie wiem natomiast, na jakich poziomach pisać pozostałe przedmioty. Jestem w klasie z rozszerzonym polskim, więc może spróbuję i na maturze napisać rozszerzony. Z angielskim i matematyką sytuacja ma się następująco - z angielskiego jestem dobra, ale nie czuję się bym dobrze napisała rozszerzenie (może na 30% bym się załapała, ale to mnie nie satysfakcjonuje), z matematyki także jestem dobra, jednak zawsze miałam tylko podstawową, a w 8 miesięcy nie opanuję materiału z zakresu rozszerzonego.

Według Was lepiej jest się przygotować do podstaw z polskiego, angielskiego i matematyki i je napisać na możliwie najwyższy wynik, czy spróbować opanować materiał z zakresu rozszerzonego i pisać rozszerzenia z tych przedmiotów?

2. CO PO MATURZE?
Moja sytuacja finansowa nie pozwala mi od razu na pójście na studia, chociaż bardzo bym chciała. Dlatego myślę, by na 2 lata pójść do szkoły policealnej na ochroniarza i do jakiejkolwiek pracy, by na te studia zarobić. Z drugiej strony, jest opcja wzięcia kredytu studenckiego, co wiąże się z tym, że 2 lata po skończeniu studiów mogę nie mieć pracy i możliwości jego spłaty. Może być także zupełnie na odwrót, ale nikt tego nie przewidzi.

Wybralibyście dalszą edukacje i zarobienie swoich pieniędzy czy wzięlibyście kredyt studencki i podjęli ryzyko z nim związane?

3. STUDIA.
Interesuje mnie detektywistyka, kryminologia, kryminalistyka, służby mundurowe. Dlatego myślałam o tym, by pracować w służbach mundurowych. Ze względu na swoją formę i kondycję, nad którą pracuję, na razie pozostaje mi praca jako cywil. Nie miałabym nic przeciwko pracy jako prokurator, specjalista ds. bezpieczeństwa, technik kryminalistyki itp. zawody smile Problem pojawia się przy wyborze studiów. Czy wybrać kierunek ogólny czy ze specjalizacją, kierunek trudniejszy czy pójść lekko na łatwiznę. O jakich kierunkach myślę? A  o takich:
- bezpieczeństwo wewnętrzne: bez specjalizacji lub spec. kryminalistyka z detektywistyką
- bezpieczeństwo narodowe: bez specjalizacji lub spec. bezpieczeństwo militarne
- ekonomia: spec. przedsiębiorczość w detektywistyce i ochronie osób i mienia
- prawo
- kryminologia.

Który z tych kierunków dałby mi większe szansę na pracę w wymarzonym zawodzie, który z nich jest najbardziej opłacalny?

Zobacz podobne tematy :

2

Odp: Matura - jakie poziomy wybrać i co po niej?

Moim zdaniem szkoda tracić dwa lata na szkołę policealną, która - wydaje mi się, że w dzisiejszych czasach jest takim bardziej złudzeniem, że się coś robi w kierunku wykształcenia, niż rzeczywistym wykształceniem.
Lepszym rozwiązaniem byłoby chyba znalezienie pracy i pójście na studia zaoczne. I tu, podążając za Twoimi zainteresowaniami wybrałabym prawo. Potem ewentualnie można specjalizację w kierunku kryminalistki robić jako studia podyplomowe. A może kryminalistyka również jest zaoczna... musiałabyś poszukać.
Tu znalazłam studia zaoczne pierwszego stopnia. I cena 1750zł. Za semestr. Więc jakbyś miała pracę, to można sobie pozwolić.
http://studia.biz.pl/272/wyzsza-szkola-zarzadzania-ochrona-pracy-w-katowicach/kryminalistyka/11816/

"W związku z tym, że wraca moda na rzeczy retro mam nadzieję, że zdrowy rozsądek i inteligencja znowu wrócą do łask."

Myślałam też o takim rozwiązaniu, ale nie dałabym rady na zajęciach od rana do wieczora. Teraz jestem w szkole wieczorowej i ledwo żyję, dlatego nie brałam nawet tego pod uwagę. Cały czas byłabym zmęczona, a nie chcę, by jedyne, co mi pozostanie po studiach to wieczne zmęczenie.
Zależy mi na studiach dziennych i ew. pracy na weekendy, jeżeli miałabym już połączyć te dwie rzeczy.

4

To  na tej uczelni z linka są tez studia dzienne. Niestety, tak samo płatne....
Ja robiłam studia zaoczne i jakoś nie wspominam ich jako harówkę całe dnie. Owszem, bywały dni (zazwyczaj soboty) gdy cały dzień był wypełniony, ale szło przeżyć. Do tego była normalna praca w tygodniu oraz zajmowanie się domem i dwójką małych wówczas dzieci.

"W związku z tym, że wraca moda na rzeczy retro mam nadzieję, że zdrowy rozsądek i inteligencja znowu wrócą do łask."

Uczelnia może i dobra, ale za daleko smile
U mnie w grę wchodzi UWM, UG, PWSZ w Elblągu, WSB w Gdańsku.

6

To było pierwsze, co mi wyskoczyło w przeglądarce. Dalej się nie wgłębiałam. Musisz po prostu poszukać w internecie.
Dodatkowo każda uczelnia umieszcza dokładne informacje o warunkach rekrutacji. I z nich dowiesz się co najlepiej zdawać na maturze, żeby uzyskać maksymalną ilość punktów, które decydują o dostaniu się na dana uczelnię.
Nie wiem jak jest teraz, ale w przypadku prawa kiedyś ważną rolę odgrywała matura z historii.

Np. na UWM teraz nie trzeba zdawać historii, co mnie ratuje smile

Zastanawiam się tylko, czy poświęcić czas na naukę z podstaw, z których jestem dobra i mam szansę na wysokie wyniki (geografia i polski to będą rozszerzenia), czy do tego dodać naukę rozszerzeń. Z tym, że miałabym 8 miesięcy na naukę materiału z 1 i 2 klasy, więc raczej wynik byłby na poziomie 30-40%.

Wydaje mi się zatem, że lepiej czas poświęcić na naukę podstaw i mieć te 75-90%, niż uczyć się i podstaw i rozszerzenia, co wiąże się z ryzykiem niższego wyniku z podstaw, celuję w 60-70%, i z rozszerzeń na poziomie 30-40%, gdzie i tak przy rekrutacji wyniki z podstaw będą dawały więcej punktów.

Więc teraz chyba napiszę same podstawy, uściślając: polski P+R, angielski P, matematyka P, geografia R, a najwyżej później podejdę sobie do poprawy matury na luzie i przystąpię do rozszerzeń z angielskiego i matematyki, poprawiając jednocześnie te z polskiego i geografii smile

Wiem, że mieszam, ale zawsze chcę zrobić wszystko na raz i zazwyczaj mało z tego wychodzi big_smile

Posty [ 8 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » STUDIA, SESJA I ŻYCIE STUDENCKIE » Matura - jakie poziomy wybrać i co po niej?

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności

© www.netkobiety.pl 2007-2018