Bądźmy próżne ? to rozwija! - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

Forum Kobiet » PSYCHOLOGIA » Bądźmy próżne ? to rozwija!

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 27 ]

Temat: Bądźmy próżne ? to rozwija!

Bądźmy próżne ? to rozwija!
Próżność to jedna z tych cech, które społecznie są potępiane, choć wiadomo, że każdy człowiek ją posiada ? w mniejszym bądź większym stopniu. Dlaczego tak jest?

Przeżyłam jakis czas temu sytuację, podczas której zarzucono mi próżność i poczułam się z tym baaardzo źle. Było mi wstyd samej przed sobą... na szczęście tylko przez chwilę!

Jak się nad tym spokojnie zastanowiłam, to doszłam do wniosku, że w próżności nie ma nic złego. No bo co jest złego w tym, że chcemy być podziwiani, wychwalani i komplementowani? Co złego w tym, że chcemy być lepsi w oczach swoich i otoczenia? Co złego w tym, że chcemy być ?kimś?? Moim zdaniem nic... powiem więcej: Moim zdaniem to wspaniałe!

Dzięki próżności pracujemy nad sobą, rozwijamy się. Chcemy być ładniejsi, więc dbamy o figurę i urodę. Chcemy być mądrzejsi więc szukamy wiedzy w książkach, na kursach i szkoleniach. Chcemy być dobrzy w tym co robimy, to ćwiczymy, ćwiczymy i ćwiczymy...

Dlaczego na siłę chcemy pozbywać się czegoś, co nie dość, że jest pełnoprawnym elementem natury ludzkiej to jeszcze motywuje nas do zachowań konstruktywnych?

Oczywiście należy mieć się na baczności, aby nie przesadzić ? żadna skrajność nie jest dobra. Ale czy rozwiązaniem zapobiegającym skrajnościom jest eliminacja na wszelki wypadek!? To dopiero niezdrowa skrajność!

Artykuł dedykuję ?Darcowi? smile

Danka Jagoda

"Jeśli nie stworzysz własnego planu na życie, masz pewne, że wylądujesz w czyimś innym planie" Jim Rohn
Zobacz podobne tematy :

2

Odp: Bądźmy próżne ? to rozwija!

w próżności nie ma nic złego. No bo co jest złego w tym, że chcemy być podziwiani, wychwalani i komplementowani? Co złego w tym, że chcemy być lepsi w oczach swoich i otoczenia? Co złego w tym, że chcemy być ?kimś??

Ale odróżniaj próżność od ambicji.
Ambicja to właśnie głównie chęć bycia "kimś", rozwoju, a wychwalanie to przy okazji.
Próżność to głównie wychwalanie i podziwianie przez otoczenie, niekoniecznie wynikające z prawdziwego rozwoju, prawdziwych osiągnięć. Osoby próżne wcale nie muszą być kimś, bo niezależnie od tego, co osiągnęły, już uważają, że są tak wspaniałe, że każdy powinien im się w pas kłaniać. Dla mnie to jednak mało fajna cecha.

3

Ludzie ktorzy mają niską samoocenę , potrzebują się dowartościowac prożnością. Próżny - nie znaczy mądry, przedstawiający sobą jakąś wartość, ale w sumie nic tak nie panuje na świecie jak prożność, Rozejrzyjmy się wokół i widzimy wszędzie prożnych ludzi a ten korowód w pierwszym rzędzie prowadzą politycy.
Vian, znam ludzi ambitnych którzy dążą do osiągnięć, i zdobywają to do czego dążą. A prożność do czego dąży, jakie ma osiągnięcia? pytanie to do danki jagody. Według mnie próżność=głupota.

4

A prożność do czego dąży, jakie ma osiągnięcia?

No próżność dąży do poklasku.

Przeciętny człowiek też chce być doceniany, kiedy coś osiągnie, ale próżny po prostu chce być doceniany, nawet jeśli nic szczególnego nie osiągnie.

Próżność może być też wynikiem narcystycznego zaburzenia osobowości.

5

Vian napisał/a:

A prożność do czego dąży, jakie ma osiągnięcia?

No próżność dąży do poklasku.
.

Dlatego jest próżnością, bo nic w tym poklasku specjalnego nie ma smile
To jakby porównać dobrego aktora (ambicja, talent, praca) z celebrytą ("uwielbiajcie mnie bo JESTEM")

6

Claudyna, Vian, Catwomen zgadzam się z wami smile

GG: 1464002
"Nie ma takiej przeciwności, przeznaczenia, losu, które mogą zachwiać postanowieniem zdeterminowanej duszy"

Ja też się z Wami zgadzam dziewczyny. Daleka jestem od zachęcania do "próżności" dosłownej. Napisałam ten tekst po pewnej nieprzyjemnej sytuacji kiedy oskarżono mnie właśnie o próżność po tym jak chciałam się dobrze zaprezentować. I tak sobie pomyślałam trochę na przekór - czasem łatwo kogoś ocenić nie znając go, nie wiedząc jakie ma motywy. Widzimy tylko zachowania i interpretujemy je przez swój filtr, przez swoje doświadczenia. A przecież każde zachowanie może mieć wieeeele znaczeń. Szukanie docenienia i poklasku za nic, to próżność, szukanie docenienia i poklasku poprzez pracę nad sobą i rozwój osobisty - to być może ambicja, ale słowo ambicja też niezbyt dobrze mi się kojarzy... nie wiem czym by to jeszcze zastąpić?

"Jeśli nie stworzysz własnego planu na życie, masz pewne, że wylądujesz w czyimś innym planie" Jim Rohn

8

A dlaczego ambicja Ci się źle kojarzy..? Dla mnie dużo lepiej niż próżność, bo ambicja niekoniecznie musi być po trupach i wtedy jest negatywna, może właśnie oznaczać dążenie do rozwoju. Natomiast próżność łączy się z brakiem krytycyzmu wobec siebie, uciekania od sytuacji, kiedy nasze umiejętności faktycznie będą poddane próbie, płytkością emocjonalną, patrzeniem z góry na tych, których się uzna za gorszych od siebie, czyli taki nieciekawy obraz się rysuje.

Nie wiem dokładnie, w jakiej sytuacji uznano Cię za próżną, nie wiem też, czy słusznie, ale na pewno autoprezentacja to sztuka. Przesadna skromność jest niefajna, ale nadmierne podkreślanie mocnych też nie jest za fajne. Jak w brodatym dowcipie:
kolesia na rozmowie kwalifikacyjnej pytają
- Ile pan zna języków?
- Cztery - angielski, włoski, rosyjski i hiszpański.
- Niech pan powie coś po angielsku.
- Guten tag.
- Ale to było po niemiecku...
- Acha, to znam pięć.

Próżność, ambicja,skromność czy jakiekolwiek cechy, które określają nas w naszym myśleniu o sobie i w myśleniu innych na nasz temat...  Napisałam ten tekst z przymrużeniem oka - nie w dosłowności każdego wyrazu. Chciałam zachęcić w nim do tego aby się rozwijać, nie zawsze przyjmować do siebie krytyczne opinie na swój temat a jeśli, to z pewnym dystansem. Łatwo przykleić komuś albo sobie etykietki: "próżna", "ambitna", "gruba", "mądra", "głupia", "nieśmiała" itd. Słowa, którym nadamy znaczenie zostaja w nas na długo - często zupełnie niepotrzebnie.

10

Ja bym dodała: by nie określać w ten sposób osoby jako CAŁOŚĆ. To, że ktoś wykazuje skąpstwo jeśli chodzi o np. wypady do klubów, nie znaczy, ze nie może być altruistą. itede, itepe.

11

Ropucho, nie zgadzam sie.  Proznosc to cecha i tak jak kazdy inny wyraz ma swoje znaczenie slownikowe i tego powinnismy sie trzymac. W przeciwnym razie kazdy moze miec co innego na mysli i rozmowa moze sie rozmydlac na tyle sposobow, ile ludzie sobie wymysla interpretacji. Wg slownika synonimem proznosci jest zarozumialosc, pycha, pyszalkowatosc, mania wielkosci itd. Do tego chcesz innych zachecac? wink

Proznosc jest pusta. Proznosc to dowartosciowywanie sie poprzez porownanie z innymi.

Ale rozumiem, ze proznosc moze byc mylona z wlasnie ambicją, pewnoscia siebie itd, i chyba o tym piszesz.

Jesli nie czujesz sie prozna, to czemu tak Cie ruszylo, ze ktos Ci to zarzucil? Ludzie zawsze beda patrzyli na innych przez pryzmat wlasnych mysli - to ich problem.

12

RopuchaAzjatycka napisał/a:

Bądźmy próżne ? to rozwija!

... i prowadzi do samotności.
Co kto lubi smile

ok, poddaje się... próżność jest zła i tylko zła i nie nalezy jej mylić z ambicją i pewnością siebie smile
pozdrawiam smile

14

Bo jaki synonim moglibyśmy znaleźć dla Próżności? smile

15

Same pejoratywne smile Słownik synonimów głosi co następuję:

Próżność:
lichota, marność, próżność
marnota, próżność, złuda

Próżny:
bezcelowy, bezowocny, bezpłodny, bezproduktywny, bezskuteczny, czczy, daremny, jałowy, nieefektywny, nieskuteczny, płonny, próżny, syzyfowy
niewypełniony, próżny, pusty

GG: 1464002
"Nie ma takiej przeciwności, przeznaczenia, losu, które mogą zachwiać postanowieniem zdeterminowanej duszy"

16

otóż właśnie smile

agnik napisał/a:

Same pejoratywne smile Słownik synonimów głosi co następuję:

Próżność:
lichota, marność, próżność
marnota, próżność, złuda

Próżny:
bezcelowy, bezowocny, bezpłodny, bezproduktywny, bezskuteczny, czczy, daremny, jałowy, nieefektywny, nieskuteczny, płonny, próżny, syzyfowy
niewypełniony, próżny, pusty

O kurcze agnik ale znalazłaś rozwinięcie smile Nigdy w ten sposób nie analizowałam pojedynczych słów. Robi wrażenie - na niekorzyśc próżności rzecz jasna smile

Cieszę się, ze mój watek wzbudził tyle dyskusji. Pokazało mi to wyraźnie (po raz kolejny) jak różnie ludzie interpretują świat smile
ZATEM: Rozwijajmy się dziewczyny czy toz ambicji, czy z ciekowaści... ważne, żeby w zgodzie z samą sobą smile

18

Rozwijać się trzeba, to na pewno!
Mnie ciekawi RopuchaAzjatycka kto i dlaczego zarzucił Ci próżność.

hehe specjalnie dla Ciebie Catwoman:
Kolega robił mi stronę internetową i na bannerze wrzucił moje zdjęcie, którego niecierpię. Dyskutowałam z nim, że to moja strona i jak chcę ją rozreklamować choćby wśród znajomych to nie mogę się wstydzić strony głównej. Kolega stwierdził, że to nie konkurs piękności tylko strona nota bene z tematyki rozwoju osobistego. Jako trener i coach powinnam akceptować siebie i to jak wychodzę na każdym zdjęciu a przejmowanie się zdjęciem jest przejawem mojej próżności, nad którą powinnam popracować. Dyskutowałam z nim długo i w końcu zmienił zdjcie a ja chcąc odreagować te wszystkie emocje napisałam ten mini-felieton.

20

I to ma być przykładny temat próżności??? łeeeee

21

No i od tego trzeba było zacząć ^^
To nie jest przejaw próżności, raczej asertywności - wiem, czego chcę i dążę do tego.

Próżność to by była wtedy, gdybyś np. nie chciała na swojej stronie zdjęcia koleżanki, którą uznałaś za atrakcyjniejszą, żeby wypaść korzystniej.

22

To jedno. Poza tym strona to sprawa ważna. Każdy DOBRY copywriter wie, że zdjęcia, kolory, czcionka przykuwają uwagę i w ogromnym % decydują o sukcesie lub porażce.
Nie nazwałabym tego próżnością, ale świadomością.

Dlatego właśnie:
PO PIERWSZE - nie odpuściłam z tym zdjęciem.
PO DRUGIE - przekonałam go, że to nie o próżność chodziło.
PO TRZECIE - próbowałam prześmiać tą jego "próżność" w moim felietonie smile

24

Bardzo sobie luzujesz definicję próżności.
Poluzowania takie podobnymi są do odwracania futrzaka ogonem pod wiatr.
Słowo "próżny" jako synonim słowa "pusty".
Od "pustego", niedaleko mamy do "pustaka".

Zredefiniować sobie można wszystko.
Kosztem jest utrata wspólnoty odniesienia.

25

Niemniej jednak wywołałaś dyskusję którą z prawdziwą przyjemnością prześledziłam smile
Przyjemnością i pożytkiem dla mojego własnego rozwoju i postrzegania świata ...
Pozdrawiam wszystkich dyskutantów smile

27.03.2015   Start

26

N4VV napisał/a:

Zredefiniować sobie można wszystko.
Kosztem jest utrata wspólnoty odniesienia.

Zgadzam sie calkowicie. Uwazam tez, ze wnosiloby to wiecej do ciekawych, konstruktywnych dyskusji, gdybysmy stosowali sie do konkretnych, slownikowych definicji pojec.

Posty [ 27 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » PSYCHOLOGIA » Bądźmy próżne ? to rozwija!

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności

© www.netkobiety.pl 2007-2018