alimenty od wnuka na rzecz babci alkoholiczki - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

Forum Kobiet » PRAWO , ODSZKODOWANIA , FINANSE , UBEZPIECZENIA » alimenty od wnuka na rzecz babci alkoholiczki

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 4 ]

1

Temat: alimenty od wnuka na rzecz babci alkoholiczki

Witam, Moja matka jest alkoholiczką. Nie wychowywała mnie praktyczni, nigdy mi w niczym nie pomogła. Całe swoje czterdziestoletnie życie musiałam sama do wszystkiego dochodzić. Teraz moja matka jest w DPS-e . Alkohol tak zniszczył jej komórki mózgowe , że już nie odróżnia rzeczywistości od fikcji a teraźniejszości od przeszłości. MOPS szuka teraz wśród rodziny tych którzy będą opłacać Dom Opieki. Ponieważ ja zbyt wiele nie zarabiam a mój mąż jest bezrobotny to nas zostawili w spokoju. Jednak na nieszczęście mój syn się usamodzielnił, wyprowadził z domu , przerwał studia bo nie dał rady pracować i studiować jednocześnie. Chce powolutku do czegoś dojść. A teraz okazuje się , że być może będzie musiał płacić na babkę, której nie zna, która nigdy nawet jeden dzień nim się nie zajmowała, dla której całe życie liczyło się tylko zdobycie pieniędzy na alkohol - jakikolwiek: spirytus salicylowy, tanie wino, inne wynalazki . Co może mój syn teraz zrobić, jak walczyć z tym chorym prawem, prawem ślepym i bezduszny które dopuszcza do tak jawnej niesprawiedliwości?

Zobacz podobne tematy :

2

Odp: alimenty od wnuka na rzecz babci alkoholiczki

czyli mówiąc krótko, jak uchylić się od płacenia alimentów na dziadków. Pod względem obowiązującego prawa rzeczywiście obowiązek alimentacyjny pomiędzy wnukami i dziadkami jest możliwy, bo art. 129§1 KRO ustala pewną kolejność osób zobowiązanych do alimentacji, i jeżeli spełni się przynajmniej jedna przesłanka z art.132 KRO, czyli a) nie ma zobowiązanych w bliższej kolejności, b) zobowiązany w bliższej kolejności nie jest w stanie uczynić zadość swemu obowiązkowi, c) gdy uzyskanie od zobowiązanego w pierwszej kolejności potrzebnych uprawnionemu środków utrzymania jest niemożliwe lub połączone z nadmiernymi trudnościami.
W waszej sytuacji jest spełniona przesłanka "b" z art. 132 KRO, czyli obowiązek alimentacyjny przeszedł ze zstępnych bliższych stopniem do zstępnych dalszego stopnia, czyli do wnuków. Ale szanse na zasądzenie takich alimentów są małe, bo wnuk może powoływać się tutaj na art.144? KRO, czyli na sprzeczność z zasadami współżycia społecznego takiego roszczenia, bo tak jak Ty tutaj piszesz, babcia nigdy nie interesowała się wnukiem, nie łożyła na niego itd.

3

Odp: alimenty od wnuka na rzecz babci alkoholiczki

Art. 144[1]. Zobowiązany może uchylić się od wykonania obowiązku alimentacyjnego względem uprawnionego, jeżeli żądanie alimentów jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Nie dotyczy to obowiązku rodziców względem ich małoletniego dziecka.

To przepis, który wszedł w życie niedawno do Kodeksu Rodzinnego i opiekuńczego. Na ten artykuł należy się powołać w razie czego.

Pozdrawiam

Posty [ 4 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » PRAWO , ODSZKODOWANIA , FINANSE , UBEZPIECZENIA » alimenty od wnuka na rzecz babci alkoholiczki

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności

© www.netkobiety.pl 2007-2018