Karczoch zwyczajny występuje obecnie w całej Europie oraz Ameryce. W kuchni karczoch wykorzystywany jest od wielu wieków, natomiast w lecznictwie dopiero od całkiem niedawna w porównaniu z innymi roślinami wykorzystywanymi w leczeniu.
Zastosowanie
Karczoch działa pozytywnie na wątrobę poprzez wydzielanie żółci oraz przy dolegliwosciach pokarmowych. Pomaga on również obniżyć poziom cholesterolu we krwi. Poza tym karczoch jest polecany osobom chorym na cukrzycę. Flawonoidy w karczochu nie tylko korzystnie wpływają na wątrobę, ale są także silnymi antyoksydantami, które skutecznie zwalczają wolne rodniki, a przez to opóźniają procesy starzenia i zmniejszają ryzyko wystąpienia nowotworów.
Składniki karczocha
Karczoch jest ceniony przede wszystkim za bogatą ilość witamin, garbników, cukrów oraz kwasów: mlekowego, jabłkowego oraz cytrynowego.
Działanie karczocha
Liście karczocha zawierają tzw. substancje goryczkowe i to właśnie one odpowiadają za pobudzanie wydzielania żółci, co chroni wątrobę. Poza tym znacząco poprawiają one trawienie tłuszczów.
Wywar z karczocha
Najlepszy będzie samodzielnie przygotowany wywar z liści. W tym celu możemy użyć nawet zewnętrznych liści, które norlmalnie odcinamy, bo są niejadalne. Wrzucamy ok. 12-15 posiekanych liści na pół litra gotującej się wody. Gotujemy przez 10-15 minut, po czym odstawiamy całość do przestygnięcia. Przy dolegliwościach wątrobowych i układu pokarmowego pijemy od 1 do 2 szklanek takiego naparu dziennie.