Fazy porodu - jak wygląda poród? - dla tych co sie go boją - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

Forum Kobiet » CIĄŻA I PORÓD » Fazy porodu - jak wygląda poród? - dla tych co sie go boją

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 20 ]

1 Ostatnio edytowany przez gwiazdka1980 (2008-09-11 08:25:58)

Temat: Fazy porodu - jak wygląda poród? - dla tych co sie go boją

Wszystko o porodzie, co musi wiedzieć przyszła mama! Jak wyglądają poszczególne fazy, co się w ich czasie dzieje z kobietą i dzieckiem.

Poród, to takie proste! Wystarczy pojechać do szpitala, urodzić i wrócić ze zdrowym maluszkiem. Jednak poród jest złożonym procesem, o którym każda przyszła mama powinna wiedzieć jak najwięcej. Dlatego przedstawiamy kolejne ETAPY porodu, tak, by poród przestał być niewiadomą!

Etap pierwszy

On też dzieli się na kilka faz, w trakcie których następuje bardzo dużo zmian. Jest najdłuższym, ale i najmniej bolesnym okresem. W tym okresie szyjka zaczyna się rozwierać i przygotowywać do wydalenia płodu.

W czasie pierwszej fazy, szyjka skraca się i rozwiera do 3 cm. Kobieta może czuć skurcze, ale niekoniecznie. Czasami są bolesne, ale czasami niezauważalne. Często w czasie tej fazy przyszłe mamy czują nieprzyjemne bóle podbrzusza (podobne do bóli miesiączkowych). Mogą także mieć biegunkę, mdłości, zgagę, a z pochwy zacznie wydzielać się ciemnobrązowa wydzielina. Zaczyna zmieniać się także nastawienie psychiczne. Niektóre mamy odczuwają euforię i radość, inne złość, strach, albo zniechęcenie. Pierwsza faza może trwać kilka godzin, ale nawet dni. W tym czasie dobrze jest zrobić coś, co rozluźni, np. iść na spacer, obejrzeć komedię czy wziąć ciepłą kąpiel. 

Jeśli pierwsze skurcze dopadną cię w nocy, spróbuj zasnąć, na pewno nie przegapisz tych, które każą ci jechać do szpitala. To pomoże ci się rozluźnić i przeczekać pierwszą fazę. Jeśli tak umówiłaś się z lekarzem lub położną ? powiadom ich o swoim stanie. Dowiesz się, kiedy powinnaś jechać do szpitala.

W czasie drugiej fazy pierwszego etapu poczujesz silniejsze i bardziej regularne skurcze. Wydzielina z pochwy zacznie być coraz bardziej intensywna, zacznie też dokuczać ból krzyża. Teraz czas na ćwiczenia oddechowe, których uczyłaś się w szkole rodzenia. Zasłoń okna, włącz relaksującą muzykę, zastosuj aromaterapię, to pomoże ci złagodzić ból. Nie bój się zmieniać pozycję, chodź wokół łóżka, unikaj leżenia. Pozycja pionowa przyspieszy i wzmocni skurcze, ale sprawi też, że będą mniej bolesne. Obserwuj i licz skurcze. Kiedy będą powtarzać się co ok. 5 minut, to już na pewno czas aby jechać do szpitala. Najprawdopodobniej to w tej fazie odejdą ci wody płodowe. Jeśli są zabarwione na zielono, nie czekaj, od razu jedź do szpitala.

W czasie ostatniej fazy następuje całkowite, czyli 10-centymetrowe rozwarcie szyjki . Skurcze występują co minutę i na pewno jesteś już w szpitalu, chyba że zdecydowałaś się wcześniej na poród domowy. To bardzo trudna faza, kiedy występują bardzo bolesne skurcze.  Możesz też odczuwać silne bóle w okolicach odbytu, mieć mdłości, a nawet wymiotować. Na pewno jesteś zmęczona, a wręcz wyczerpana. Pamiętaj jednak,  że kiedy ta faza się skończy, masz już bliżej niż dalej. Niedługo zobaczysz swoje dziecko. Wytrzymaj jeszcze trochę, wkrótce twoje cierpienie zostanie wynagrodzone. Ta faza trwa zazwyczaj maksymalnie godzinę. Pamiętaj o prawidłowym oddychaniu, skup się na tym, nie na bólu, na ile jest to, oczywiście, możliwe. Pod koniec tej fazy poczujesz napływ adrenaliny. Natura da ci energię i siłę na dalszą część porodu, w której dziecko zacznie wychodzić na świat.

Etap drugi

To skurcze parte. W tym okresie rodzi się dziecko. Ten okres może trwać zaledwie 10 minut, ale także kilka godzin. Na początku poczujesz, jak główka dziecka pcha się przez kanał rodny. Na pewno dostaniesz też nową dawkę energii, dzięki której będziesz mogła przeć. Nie bój się, że nie rozróżnisz skurczy partych od tych z pierwszego okresu porodu. Będziesz czuła, że to już ?to?. Położna, która będzie z tobą, na pewno pomoże ci i będzie podpowiadać, jak masz się teraz zachowywać. Jeśli szpital na to pozwala (oby tak było!), przybierz taką pozycję, jaka jest dla ciebie wygodna. Może wygodnie będzie ci siedzieć, albo kucać. Tego dowiesz się dopiero w trakcie porodu, wystarczy, że wsłuchasz się w swój organizm. Teraz dużo zależy od ciebie i energii, jaką włożysz w parcie. Słuchaj położnej lub lekarza i wykonuj ich polecenia dotyczące parcia i oddychania, a dziecko szybciej pojaw się na świecie. Staraj się, o ile to możliwe, nie spinać mięśni twarzy. Oddychaj, a jeśli chcesz, krzycz. W przerwie między skurczami, spróbuj się rozluźnić, nie zaciskaj zębów, nie zamykaj mocno oczu. Nie przejmuj się mimowolnym oddaniem moczu czy nawet stolca. To naturalne i nie powinnaś się tym stresować. Skup się na parciu!

Najbardziej niesamowitym momentem będzie chwila, kiedy główka dziecka zacznie się pojawiać na świecie. Położna pozwoli ci jej dotknąć, wtedy poczujesz, jak blisko jest do końca. Jeśli jest to konieczne, twoje krocze zostanie nacięte właśnie teraz. Niestety, w wielu polskich szpitalach jest to czynność rutynowa, ale w większości stosuje się zasadę ochrony krocza. Po tym, jak główka się pojawi wydostaną się barki i następnie całe dziecko. Gratulacje! Urodziłaś i skończył się drugi okres porodu.

Etap trzeci Urodzenie łożyska

Będziesz czuć delikatne skurcze. To macica obkurcza się, aby wydalić łożysko, które będziesz mogła wyprzeć. Możesz czuć dreszcze, zmęczenie, ale także ulgę. Po urodzeniu łożyska, krocze zostanie zaszyte. Będziesz obserwowana przez lekarza i położną,przez następne pół godziny. Sprawdzą, czy łożysko urodziło się całe i czy nie ma potrzeby łyżeczkowania macicy.

Najpiękniejsze, co teraz cię czeka, to spotkanie z maluszkiem. Będziesz mogła go przytulić i nakarmić. Zniknie zmęczenie, ból i stres. Teraz poczujesz prawdziwe szczęście. To jedna z najpiękniejszych chwil twojego życia. Prawda, że było warto?

Zobacz podobne tematy :

2

Odp: Fazy porodu - jak wygląda poród? - dla tych co sie go boją

Ojej ! Gdyby wszystkie porody wygladaly tak " ksiazkowo" byloby idealnie.Co kobieta , to inaczej przebiega u niej ciaza , i inaczej porod smile

3

Jeanne!!!zgadzam się z tobą.Córkę urodziłam w wieku 18lat i cały poród łącznie ze skurczami trwał 15minut,teraz miałam 31lat urodziłam synka i poród trwał 21godzin tzn.druga faza porodu tyle czasu trwała.
Poza tym nie ma takiej opcji żeby bez dodatkowej skromnej opłaty(500-700)zł była przy rodzącej położna służąca wsparciem i dobrą radą,o lekarzu też można zapomnieć jeżeli nie masz nic do zaoferowania.
Po porodzie nie obserwują cię przez pół godziny tylko kładą na łóżku na korytarzu przy sali porodowej i leżysz godzinę a jak nic się nie dzieje to trafiasz na salę ogólną (od3do5łóżek),dostajesz od razu dzidzię i nie masz szans żeby siostry wzięły maleństwo żebyś mogła się przespać,umyć,odpocząć,jak się dobrze trafi to dziewczyny z sali pomogą.
Oczywiście można za niewielką opłatą dostać salę vip(od 150do250zł doba)sa to sale 1lub2osobowe z łazienką,telewizorem,wanienką dla dziecka,niskimi łóżkami i nawet zasłony się znajdą,a te same położne które "warczą" na dziewczyny w salach ogólnych-na vipowskich są jak anioły,służą radą i pomocą na każdy dzwonek.
Smutne realia,ale tak się dzieje niestety w szpitalach,i poród wspomina się często jak jakiś koszmar!!!na szczęście każde takie przeżycie idzie w niepamięć jak się widzi uśmiech własnego dziecka.

4

no takie są realia
no i co kobieta, to inny poród
mój raczej nie był książkowy, ale i tak miałam w miarę szczęście w szpitalu bez opłat

każdego dnia człowiek walczy o przeżycie

5

kurcze to jest tak opisane ze po prostu jestem w stanie sobie to wyobrazić heheh i szczerze mówiąc na samą myśl się wzruszyłam hehe

6

a może  niech opiszą to kobiety które rodziły?? Jak one to przeżywały ??:)

7

jestem po dwóch porodach
pierwszy: nie bałam się,odeszły mi wody ok 6 rano,o 8 byłam w szpitalu,o 10 położyli na łóżku porodowym i tak leżałam z bólami aż urodziłam o 16.45,czy to było straszne,chyba nie ale miałam jakiś taki lęk przed następnym porodem,wiec z ciążą zwlekałam długo,bo aż 9 lat i pewnie dalej bym to odwlekała gdyby nie wpadka smile
drugi poród:bałam się go bardziej bo wiedziałam co mnie czeka,jak to wszystko wygląda smile do tego doszła obawa czy nie będę miała cesarki z powodu ciążowej cukrzycy,na szczęście szybko i gładko poszło,w zasadzie szłam do szpitala ze skierowaniem,pamiętam  ze w czwartek,myślałam że co najmniej tydzień w nim spędzę,zanim poród wywołają,a tu niespodzianka przy badaniu okazało się że jest 4 cm rozwarcia,i wio na porodówkę,o godz 12 mnie położyli o 17.55 miałam już synka przy sobie smile
po tych 2 porodach mogę juz powiedzieć że to nic strasznego,mogłabym urodzic trzecie dziecko już bez strachu
najważniejsze jest pozytywne nastawienie do porodu smile

8

Ja nie bałam się pierwszgo porodu, wiedziałam że będzie boleć , ale myślałam pozytywnie, wkońcu skończy sie moja charówka z dzwiganiem wielkiego brzucha wogule z końcówką ciaży kiedy jest cięzko zwlec sie z łóżka, że wkońcu zobacze swoje maleńswo, jak przyszłam do szpitala do poradnii, zostawili mnie bo okazało się że mam zatrucie ciązowe i poród wywoływali, dwa razy szłam na porodówke i raz wróciłam do sali bo żele , kroplówki nic nie dawały za drógim razem sie udało, po odejścu wód zaczeło boleć jak nie wiem co, pomęczyłąm się cały dzień aż niestety skończyłam na stole, brak postępu porodu
przy drugej ciąży myslałam że urodze naturalnie bo skurcze miałam już pod koniec piatego miesiąca i myslałam że pod koniec juz będzie rozwarcie a tu niespodziewanie miałam cc w 35-36tyg. wcale nie byłam przygotowana do porodu na to że już będe mieć synka przy sobie no ale było co było
Jak bedziemy potęgować strach to poród też będzie sie przedłuzał a jak na spokojnie z pozytywnym nastawieniem  to nie będzie tak zle.

Dziecko jest chodzącym cudem, jedynym, wyjątkowym i niezastąpionym.
Dominika 23.10.2009r. ur.cc 21. 45
Kacper Mikołaj 04.04.2012r. ur cc 12.30

9

Małgosia1989 odświeżyła temat, więc i ja się wypowiem. Przyszłym mamom radzę, słuchały, co mówią położne, a nie przykładały tak wielkiej wagi do słów kobiet, które już rodziły. Oczywiści każda może się wypowiedziec, ale czasami niektóre panie gadają po prostu bzdury. I tak np brysia napisała, że druga faza porodu trwała 21 godzin. Nie wiem dokładnie jakzrozumiała drugą fazęporodu. Jeśli chodziło jej o fazę aktywną rozwierania szyjki macicy (3-4 cm do pełnego rozwarcia) to u pierwiastki trwa ona do 15 godzin (wieloródka do 9). Jeśli zaś ma na myśli okres od pełnego rozwarcia do urodzenia płodu to trwa on u pierworódki do 2 godzi (wieloródka do ok godz). 21 godz to więc zdecydowana przesada. Przy przedłużającym się porodzie podejmuje się odpowiednie kroki.

10

Mam czworo dzieci,wszystkie urodziłam naturalnie. Według mnie najważniejsze jest przygotować sie do porodu,dowiedzieć sie jak najwiecej. Dużo daje szkoła rodzenia. Zajecia tam prowadza polozne,mozna zadawac najdziwniejsze pytania i nikt nie wezmie nas za glupcow. Ja do szkoly rodzenia chodzilam w pierwszej ciazy,11 lat temu i do szphtala poszlam z pelnym zaufaniem do personelu,choc nie bez strachu. I wiecie co? Bolało,owszem,ale czułam sie bezpiecznie bo wiedziałam co sie ze mna dzieje. A moment kiedy po raz pierwszy mozna dotknac swojego malenstwa wart jest kazdego bolu.

Pieknie jest zyc dla kogos. Zyc dla siebie to sztuka

11

brysia napisał/a:

Jeanne!!!zgadzam się z tobą.Córkę urodziłam w wieku 18lat i cały poród łącznie ze skurczami trwał 15minut,teraz miałam 31lat urodziłam synka i poród trwał 21godzin tzn.druga faza porodu tyle czasu trwała.
Poza tym nie ma takiej opcji żeby bez dodatkowej skromnej opłaty(500-700)zł była przy rodzącej położna służąca wsparciem i dobrą radą,o lekarzu też można zapomnieć jeżeli nie masz nic do zaoferowania.
Po porodzie nie obserwują cię przez pół godziny tylko kładą na łóżku na korytarzu przy sali porodowej i leżysz godzinę a jak nic się nie dzieje to trafiasz na salę ogólną (od3do5łóżek),dostajesz od razu dzidzię i nie masz szans żeby siostry wzięły maleństwo żebyś mogła się przespać,umyć,odpocząć,jak się dobrze trafi to dziewczyny z sali pomogą.
Oczywiście można za niewielką opłatą dostać salę vip(od 150do250zł doba)sa to sale 1lub2osobowe z łazienką,telewizorem,wanienką dla dziecka,niskimi łóżkami i nawet zasłony się znajdą,a te same położne które "warczą" na dziewczyny w salach ogólnych-na vipowskich są jak anioły,służą radą i pomocą na każdy dzwonek.
Smutne realia,ale tak się dzieje niestety w szpitalach,i poród wspomina się często jak jakiś koszmar!!!na szczęście każde takie przeżycie idzie w niepamięć jak się widzi uśmiech własnego dziecka.

hmmm, a ja się nie zgadzam z tym co napisała brysia. Urodziłam dziecko w wieku 19 lat poród trwał 6godz. i 20 min. położną miałam taką, że w czasie porodu mnie pocieszała i całowała po kolanach! naprawdę kochana kobieta była jak matka, a na lekarza też nie mogę narzekać. po porodzie mogłam odpocząć godzinkę na łóżku porodowym, przespałam się, a potem pielęgniarka przewiozła mnie na wózku na sale, do każdej 3 osobowej sali była łazienka i wcale nie leżałam na sali VIP. Ale z tego co widzę tamten post jest z przed czterech lat to może się coś zmieniło w naszych szpitalach... najprzyjemniejsze jest to jak zaraz po porodzie kładą Ci na piersi malutkie stworzonko, które nosiłaś pod sercem:)

12

Karolcia ma racje brysia po prostu trafiła na nieodpowiedni szpital z wadliwym personelem, jeszcze nie spotkałam się u siebie w szpitalu z taka obsługą,owszem za położna trzeba zapłacić jeśli się chce żeby była to jedna i ta sama położna przez cały okres porodu,a ineczej się zmieniają no cóż sa w pracy jak każda inna, na lekarzy co pradwa nie ma co liczyć,przychodzą badają co i jak z porodem i ida dalej , ja uważam że dobrze bo najważniejsza jest połżna bo to ona jest przy rodzącej,no niestety są różne położne i rózni lekarze.a sale sa 2-3 osobowe  z łazienką.

13

ja tam trafiłam na fajna położną która przez cały poród była przy mnie,lub ewentualnie za szybą,po porodzie trafiłam do sali 2 osobowej,i jak się okazało leżała też tam moja koleżanka z tej samej miejscowości,urodziła kilka godzin wcześniej,dla mnie plusem było to że dziecko miałam 24 na dobę przy mnie,a wiem że są szpitale które zabierają jeszcze dzieci na noc,ba rodzinie pokazują dziecko jeszcze jak za komuny czyli przez szybę,u mnie rodzina mogła siedzieć od 10 rano do 22 wieczorem

14

U mnie tak dobrze nie  było , córke pokazali mi tylko przez chwilke i zobaczyłam  ją dopiero na drógi dzien wcześnie rano jak przynieśli ja do karmienia, na ali pierwszy dzien tez ja zabierali żebym miała spokój ale juz pod wieczór zapytali się mnie czy chce żeby córka byłą ze mną na sali czy maja ja wziąc  na sale gdzie są dzieci, ja chiałam więc od tej pory bylismy razem
z synkiem to widziałm go przz pae sekund a potem w inkubatorze na drógi dzien przez 15 min ale to inna historia,kobieta powinna odwiedzać szpitale i pytac zanim pójdzie do jakiegos rodzić, bo na pewno są różne placówki i rózny personel co do tego jak traktóje sie pacjenta.

15 Ostatnio edytowany przez Wielokropek (2012-10-26 13:23:17)

Oczywiście Małgosiu, że szpital szpitalowi nierówny i chociaż miałam szpital praktycznie pod nosem, bo 20 km ode mnie, to wolałam jechać do oddalonego o ponad 60 km szpitala, bo wiedziałam, że:
- zostanę potraktowana jak pacjentka, a nie jak kolejny przypadek do odwalenia na dyżurze
- dziecko będzie ze mną cały czas i wszystko z nim związane będzie wykonywane przy mnie
- miłe nastawienie personelu dla osób odwiedzających pacjentki
- przez cały okres porodu wiecznie był przy mnie jakiś lekarz.
Jedyna wada to to, że nie można chodzić i rodzić w wybranej pozycji...no i jedzenie do kitu.

16

To i ja sie wypowiem smile Rodzilam prawie 7 lat temu...do szpitala lecialam jak tylko poczulam pierwsze skurcze,tak delikatne ze smialo moglam posiedziec sobie w domku ale chcialam "przyspieszyc"upewnic sie,ze w koncu zobacze córcie-po 41 tygodniach big_smile i w efekcie spedzilam na porodówce kupe godzin;p ok 11 bylam w szpitalu-urodzilam po 20 smile Nie bylo ciekawie,porodu sie niebalam jako nieswiadoma pierworódka,sam poród..hmm...wstyd sie przyznac najpierw myslaalm ze sie "zalatwie mimo ze mialam lewatywe-zadna z pielegniarek nie poinformowala mnie ze to skurcze parte,wiec dodatkowy stres przed "wpadka". No i ta pozycja,o niebo lepiej czulam sie lezac na boku ale zaraz sprowadzano mnie do pionu i musialam rodzic na wznak...oj bolalo ale jak juz wyszla moja niunia-bajka..Boze jaka ona była sliczna i idealna big_smile Jaki tam bol-wszystko poszlo w niepamiec. Naawet niepamietam jak rodzilam lozysko ani zszywania. Przez caly porod nie dostalam picia wiec na drugi dzien moj jezyk wygladal okropnie. Do dzisiaj zazdroscilam kazdej kobiecie,która wydawala na swiat dzidzie...a teraz mimo tak wspanialych odczuc po porodzie panicznie boje sie drugiego juz za 7 miesiecy ;/ Masakra ;p

17

Farmazonik nie bój się 2 porodu,też się bałam bo wiedziałam juz co to znaczy ale było duzo lepiej niż za pierwszym razem smile

18

Lena a w jakim odstepie czasu rodzilas drugi raz?? Gdzies tam slyszalam ze drugi porod jest latwiejszy i mam nadzieje ze odstep czasu sie tu nieliczy tongue I jakby niepatrzec niemam juz tych 18 lat idealnych do reprodukcji tongue No ale jakos to bedzie tongue teraz napewno bede madrzejsza i sie porzadnie najem przed i napoje przed porodem big_smile Choc ponoc to zakazane ?

19

u mnie odstęp czasu miedzy porodami to 9,5 roku,dużo,ale wcześniej nie chciałam mieć dziecka,to znowu bałam się ciąży i porodu bo wiedziałam jak to jest,aż w końcu problem sam się rozwiązał bo po prostu wpadłam :)ja dla mnie to 2 poród był łatwiejszy,co do jedzenia wiesz nigdy nie wiadomo kiedy Cie złapie ani ile poród będzie trwał,ja przy drugim porodzie zjadłam ok 6 rano,w szpitalu byłam o 8 rano,pojechałam ze skierowaniem do porodu z/g na cukrzycę ciążową,wylądowałam na ginekologii,tam ok 10 badanie,okazało sie że jest rozwarcie,wiec na porodówkę co efektem jest że znowu zjadłam ok 19 gdy już było po wszystkim smile
co do wieku,pierwsze dziecko urodziłam jak miałam 19 lat,drugie mając 29 i powiem szczerze że im młodszy człowiek tym łatwiej smile

Posty [ 20 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » CIĄŻA I PORÓD » Fazy porodu - jak wygląda poród? - dla tych co sie go boją

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności

© www.netkobiety.pl 2007-2018