Wybor opiekunki do dziecka - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

Forum Kobiet » WYCHOWANIE, ZDROWIE I EDUKACJA DZIECKA » Wybor opiekunki do dziecka

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 18 ]

1

Temat: Wybor opiekunki do dziecka

Niestety sytuacja zyciowa zmusila mnie zeby wynajac nianie. Zarowno ja i maz pracujemy i musielismy podjac trudna dla  nasobojga decyzje  o zatrudnieniu opiekunki, bo jakby nie patrzec to przeciez obcy czlowiek przy naszym malenstwie. Doradzcie czym powinnam sie kierowac przy wyborze odpowiedniej niani, czy jej wiekiem, czy doswiadczeniem, czy tym ze bedzie sie z dzieckiem bawila i zajmowala nim , a nie sadzala przed telewizorem. Moj maly ma 15 miesiecy:) Jakie macie doswiadzcenia z opiekunkami, na co uwazac, czego powinnam wymagac. Dziekuje za rady!

Zobacz podobne tematy :

2

Odp: Wybor opiekunki do dziecka

Wybór niani to bardzo poważna sprawa , ponieważ oddajemy pod opiekę nasze własne dziecko . Trudno określić , czy wiek jest tu znacząco istotny . To zależy głównie od osobowości osoby , którą wybierzemy . Przede wszystkim musi to być osoba odpowiedzialna , cierpliwa , o miłej aparycji , lubiąca dzieci . Czasami bardzo młodziutkie osoby sprawdzają się w tej roli , ponieważ swoją energią , pomysłowością potrafią oczarować , zainteresować dzieci do tego stopnia , że maluchy zapominają o pracujących rodzicach i świetnie się czują z nimi . Ale bywa odwrotnie , że to osoba starsza , doświadczona jest dla małego dziecka najlepszą opiekunką , taką namiastką mamy i babci w jednym . Myślę , że na początek mogłaby Pani przetestować kandydatkę , powierzając jej na kilka godzin dziecko w swoim domu , zanim pójdzie Pani do pracy . Wystarczy zaobserwować jej stosunek do dziecka - czy ma przyjazne nastawienie , czy jest spokojna , co ma do zaoferowania dziecku . A najważniejsze jak dziecko zareaguje na przebywanie z nią . Dzieci mają ogromną intuicję i potrafią szybko wyczuć , kto jest ich przyjacielem a kto wrogiem . Życzę powodzenia i rozsądnego wyboru .

Pedagog z wykształcenia.
Ponad 20-letni staż pracy zawodowej z dziećmi.

3

Ja bym zadała pytanie, czy potencjalna opiekunka jest w stanie udzielić pierwszej pomocy mojemu dziecku. Tak mało się o tym mówi, a wystarczy chwila, by nasza pociecha straciła życie!

4

Zadawaj dużo konkretnych pytań, żeby zorientować się, czy dana osoba ma pojecie o opiece nad dzieckiem. Ja sama byłam opiekunka i nikt nie zadał mi pytania jakie podała BabaOsiadła. Uważam, ze to chyba najważniejsze kwestie...Warto zwrócić uwagę na kreatywność przyszłej niani. Zapytać jakie ma pomysły na zabawy które pomogą w rozwoju dziecka. Chodzi o to, by niania nie była tylko fizycznie przy dziecku. Nie masz żadnej gwarancji, czy opiekunka będzie odpowiednio zajmowała się dzieckiem,(wiek, czy wykształcenie nie zawsze maja znaczenie). Mam znajoma, która jest po psychologii, a sama opowiada, ze najczęściej siedzi przed TV zamiast zajmować się dzieckiem. Ja chyba umieściłabym kamery przez pierwsze tygodnie;).

Największą sztuką jest przejść przez piekło i nie stać się diabłem

5

Najważniejsze to to czy dziecko polubi daną osobę, też byłam opiekunką, co prawda nikt nie zadał mi pytania czy umiem udzielać pierwszej pomocy big_smile ale były inne tongue u mnie to wyglądało tak że najpierw zostałam z dzieckiem na kilka godzin, w następnym tyg. byłam już 2 dni i tak z tyg.na tydzień co raz dłużej, aż dziecko oswoiło się smile

Dzisiaj miałam sen, chciałabym zatrzymać go w pamięci,
był dobry jak seks z miłości nie dla pieniędzy.

6

A ja bym wprost zapytala o dwie rzeczy:

1. O referencje. Sorry ale na oko to chlop w szpitalu umarl. Co po wygladzie mam ocenic kreatywnosc i zaangazowanie? Tak sie nie da. Opiekunka ktorej ZALEZY, poprosi o referencje. Malo tego dostanie je jak najlepsze! Mozna poszukac w necie, na forach. Wypytac mamy kogo by polecaly. Nie ma sensu stawiac na lut szczescia kiedy mozna po prostu zebrac opinie.

2. Tak, zapytalabym nianie o to czy umie udzielic pierwszej pomocy. Wypadek to czesto kwestia chwili i juz. Pierwsza reakcja jest najwazniejsza. Niania kotra ma doswiadczenie w pierwszej pomocy zareaguje prawidlowo w sytuacji zagrozenia zdrowia lub zycia. Poza tym praktyka w pierwszej pomocy wyrabia spokoj, poprawne reakcje, czlowiek ktory wie co robi nie panikuje a dziala. smile
Ja tam uwazam ze zycie dziecka jest rownie wazne jak to czy ono "nianie polubi" czy nie smile

3. Patrzylabym tez na to czy ta niania zajmuje sie dziecmi "na dorobne" po szkolnych zajeciach na kilka godzin, czy tez jest to jej jedyna kariera. Badzmy szczerzy osobie ktora wykonuje taka prace dorywczo mniej bedzie zalezec na podnoszeniu kwalifkacji w tej dziedzinie bo "to tylko tymczasowe". Podczas kiedy osoba ktora z "nianiowania" zyje, rozwoj i doszkalanie w tym temacie potraktuje jako niezbedna inwestycje w siebie.

Kiedy się urodziłam, diabeł spojrzał, skrzywił się i mruknął...szlag konkurencja big_smile

7

Ta moja znajoma już 9 lat zajmuje się dziećmi i tez ma referencje. Matki dzieci ja lubiły a tak naprawdę nawet nie wiedziały, ze kawal lenia z niej wink.

8

Witajcie, wczoraj dołączyłam do Waszego forum:) Mam nadzieję, że będzie nam się miło rozmawiało:) Jestem przyszłą mamą, ale wpisuję się w ten temat bo zanim zaszłam w ciążę sama byłam opiekunką do dzieci, dlatego też postanowiłam się wypowiedzieć w tym temacie. Jeśli będziesz szukała niani idealnej dla swojego dziecka to pamiętaj o kilku złotych zasadach, którymi musisz się kierować zanim ją zatrudnisz. Zadawaj bardzo szczegółowe pytania odnośnie jej doświadczenia i ewentualnego wykształcenia w tym temacie. Obserwuj czy opowiada o wszystkim z entuzjazmem czy wyklepuje formułki wyuczone na pamięć:) Zobacz jak ona reaguje na twojego malca i on na nią. Zaproś ją na dzień próbny i umówcie się tak, że będziecie się zachowywać tak jakby Cię nie było. Wyjdź do drugiego pokoju a ona niech zajmuje się twoja pociechą. W razie czego będziesz za ścianą. Ja osobiście w ogóle uważam, że zanim niania zostanie już na dobre z dzieckiem pierw przez jakiś czas powinna przychodzić i zajmować się jak najwięcej malcem w twojej obecności. To bardzo pomaga dzieciom, wiem z doświadczenia, że dziecko musi się przyzwyczaić do nowej cioci, wtedy wszystkim jest łatwiej. Także powodzenia i trzymam kciuki za trafny wybór:)

9

Bycie opiekunką to przede wszystkim współpraca z dzieckiem/dziećmi, ale również z rodzicami. Tak samo istotne jak są relacje opiekunki z dzieckiem, tak samo jej relacje z rodzicami. Pełna komunikacja, obszerne relacje i konsultacje co do metod wychowywania.

Opiekunkę przede wszystkim trzeba polubić. Dziecko ma się czuć z nią bezpiecznie, więc musi czuć, że rodzice w pełni ją akceptują.

Pracując jako opiekunka nigdy nie miałam problemu z dziećmi tak na prawdę, a z ich rodzicami. Niektórzy bowiem w tak ewidentny sposób "naginali" zasady w relacjach rodzic- dziecko, że trudno potem było nad maluchem zapanować. Mądrzejsi mieli ochotę na dyskusje na ten temat i ewentualne zmiany, inni jednak byli tak przekonani do swoich racji, że dialog był jałowy.

Może czasami kiepsko trafiałam, ale doświadczenie moje sugeruję, że dobra opiekunka powinna sobie wybrać dobrą rodzinę, zadając wiele pytań podczas spotkania.
Maglować rodziców, jak najdłużej, żeby nie było nieporozumień. Zasada, która powinna przyświecać obydwu stronom na spotkaniu zapoznawczym.

15.08 - Olek

10

Kobra99 napisał/a:

Ta moja znajoma już 9 lat zajmuje się dziećmi i tez ma referencje. Matki dzieci ja lubiły a tak naprawdę nawet nie wiedziały, ze kawal lenia z niej wink.

Czy to twoja subiektywna ocena?
Bo jesli tak to pozwol ze nadal bardziej patrzylabym na ocene innych rodzicow i ich dzieci niz twoja smile

Kiedy się urodziłam, diabeł spojrzał, skrzywił się i mruknął...szlag konkurencja big_smile

11

Nie, to jej ocena. Przy rodzicach była całkiem inna niż kiedy znikali jej z oczu. Sama się śmiała, ze oglądała sobie telewizje albo siedziała na gg w telefonie.

12

Tak w kontekście pierwszej pomocy, to ja ciekawa jestem czy rodzice wymagający tej umiejętności od opiekunki sami je posiadają.

Chciałby nad poziomy człek - a tu ciągle niż.
Nie uciągnie pusty łeb ciężkiej dupy wzwyż.

13

Niektórzy to nawet nie posiadają pomysłu na mądre wychowanie swoich pociech, a też wiele wymagają.
Tylko potem okazuje się, że sami nie wiedzą o czym mówią, jak przychodzi do realizacji.

15.08 - Olek

14

Dorota, to to już zupełnie inna sprawa jest wink  Mnie po prostu ta refleksja naszła, bo w pierwszym momencie jak o tym przeczytałam to pomyślałam, że faktycznie, ważna sprawa ta pierwsza pomoc! A potem sobie uświadomiłam, że sama nie znam się na tym, więc trudno byłoby mi nawet taką wiedzę zweryfikować.

15

Z uwagi na to, że dzieci uwielbiają wpadać w tarapaty i robić sobie kuku, to warto mieć pojęcie o pierwszej pomocy.
Jeśli zatrudnia się opiekunkę z profesjonalnej agencji, to pracujące tam kobiety mają obowiązkowe szkolenia. Nie trzeba więc tego sprawdzać, można poprosić o jakiś zaświadczenie.

To wiedza, która miejmy nadzieje nikomu się nie przyda, ale lepiej ja mieć niż jej nie mieć wink

Myślę, że każdy gdzieś o podstawy pierwszej pomocy się otarł i warto je rozwijać. Bo jak się ma o tym choć blade pojęcie, to się w sytuacjach awaryjnych nie panikuje.

Wiem po sobie, bo zdarzało mi się reagować i wiem, że gdyby nie wiedza (jeżdżę motocyklem, szkolę się więc i w pierwszej pomocy), to pewno zamiast pomagać, zaczęłabym biadolić albo mdleć.

15.08 - Olek

16

Dorota, dlatego dla mnie ten wątek jest impulsem, aby te wiedze uzupełnić wink

17

nocnalampka napisał/a:

Tak w kontekście pierwszej pomocy, to ja ciekawa jestem czy rodzice wymagający tej umiejętności od opiekunki sami je posiadają.

Owszem, posiadamy. I ja, i mój mąż.

Posty [ 18 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » WYCHOWANIE, ZDROWIE I EDUKACJA DZIECKA » Wybor opiekunki do dziecka

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności

© www.netkobiety.pl 2007-2018