WYKUPYWANIE PANNY MŁODEJ - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

Forum Kobiet » WIECZÓR PANIEŃSKI, ŚLUB, WESELE » WYKUPYWANIE PANNY MŁODEJ

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 16 ]

Temat: WYKUPYWANIE PANNY MŁODEJ

Cześć dziewczyny, jestem ciekawa czy u was jest utrzymywana tradycja wykupywania panny młodej przez pana młodego w dniu ślubu. Czy Wy będziecie w swoim najważniejszym dniu podtrzymywać tę tradycję? Czy są co do tego jakieś przesądy? pozdrawiam

Zobacz podobne tematy :

2

Odp: WYKUPYWANIE PANNY MŁODEJ

Taka tradycja jest tylko w niektórych regionach naszego kraju. Jak moja siostra wychodziła za mąż to były wykupiny, ale u mnie raczej nie będzie, bo w mojej rodzinie nie ma takiego zwyczaju.

3

Mnie mój mąż nie wykupował. Nie znaliśmy nawet takiej tradycji.
Poznałam ją dopiero wtedy, kiedy mój brat musiał wykupić swoją przyszłą żonę.
Dosyć fajna ta tradycja smile

4

U mnie jak najbardziej podtrzymywana jest ta tradycja. smile tak samo jak wykupowanie butów Panny Młodej a nawet Pana Młodego i drużby big_smile

5

U mnie też nie ma tej tradycji. A przynajmniej nic nie kojarzę. Jedyne wykupiny jakie znam, to gdy chłopak zaręcza się z dziewczyną i musi "wykupić" ją od rodziców.

6

a_normalna to raczej wkupienie a nie wykupienie narzeczonej, trzeba sie wkupi w nową rodzinę itd..
u mnie jest taka tradycja ale do juz od młodych zalezy czy ja beda podtrzymywać czy nie, u mojej siostry to było ale ja sie nad tym zastanawiam smile

Laleczka Mruczy

7

a może, może... nie znam się i jak mówię - u mnie nie ma tradycji żeby wykupywać i nie wiem na czym to dokładnie polega tongue

8

To jest stara tradycja. Jak ja będę robiła ślub to pewnie też ona będzie. A z tego co wiem, co wódkę na wykupiny kupuje starszy tongue Powiem mojemu ukochanemu, żeby jego starszy kupil dużo wódki big_smile musi przecież wystarczyć też na 'bramę'. To też tradycja. Osoby, które nie są zaproszone na ślub, np sąsiedzi. Ustawiają stolik na środku drogi, na stoliku znajduje się chleb, sól i krzyż (o ile dobrze pamiętam), i zaczyna się przekupywanie, aby przepuścili państwa młodych. Wtedy też idzie kilka flaszek wódki tongue

The Day I Realized You're Gone...

9

W mojej rodzinie jest taka tradycja i zamierzam ja podtrzymywać. Mój przyszły będzie mnie wykupował od braci i ojca. big_smile big_smile big_smile

10

A ja pierwsze słyszę o czymś takim:P widziałam wymienianie ukradzionych przez gości butów państwa młodych w zamian za wódkę, to to jest coś podobnego?

***Spoglądam wstecz i widzę tyle pustych godzin. Ogarnia mnie strach, bo wiem ile minęło, lecz nie wiem ile zostało***

11

migotka22 napisał/a:

Cześć dziewczyny, jestem ciekawa czy u was jest utrzymywana tradycja wykupywania panny młodej przez pana młodego w dniu ślubu. Czy Wy będziecie w swoim najważniejszym dniu podtrzymywać tę tradycję? Czy są co do tego jakieś przesądy? pozdrawiam

Ja nawet nie znam tego zwyczaju, więc siłą rzeczy u nas nic takiego miejsca nie miało. Dodam jeszcze, że w ogóle nie lubię tego typu tradycji, dlatego nawet gdyby zwyczaj był, to prawdopodobnie zrobiłabym wszystko, aby się z tego wyłamać wink.

Regulamin Forum Netkobiety.pl - koniecznie przeczytaj smile 
Dzieląc się swoją opinią zawsze pamiętaj, że po drugiej stronie siedzi drugi człowiek. Hejt może ranić!

"Nie czyń samego siebie przedmiotem kompromisu, bo jesteś wszystkim, co masz."

12

Pierwszy raz o tym słyszę, jedynie w jakiś zacofanych kulturach o tym słyszałem smile

13

A to się serio u nas odbywa? Znałam to jako ekscentryczny (dla mnie) zwyczaj rumuński, a tu proszę. W jakich regionach takie rzeczy się organizuje?

Deal with it.

14

Czarnaczarna napisał/a:

A to się serio u nas odbywa? Znałam to jako ekscentryczny (dla mnie) zwyczaj rumuński, a tu proszę. W jakich regionach takie rzeczy się organizuje?

na podkarpaciu. Tam to wygląda tak, że Pan młody jedzie do domu panny młodej, za nim jadą drużbowie, a za nimi wszyscy goście ze strony pana młodego. Pod domem jest  tzw"bramka", siedzi kilku gości i chce wódki za pannę młodą, czasami też jakieś błyskotki dla panny młodej chcą wysępić (ot zwykłą bransoletkę się daje, tak symbolicznie). Wódkę przynosi starszy drużba, a wódkę daje Pan młody. Np za jedną flaszke to z domu wypychają jakąś starą grubą ciotke, ze innej panny na zbyciu nie mamy, za dwie flaszki trochę lepszą chcą mu dać i dopiero po x flaszkach dostaje pannę młodą. Wchodzi do domu i tam odbywa się błogosławieństwo, Parę młodą błogosławią rodzice, czasami też dziadkowie i chrzestni. Potem idzie się na pieszo do kościoła. Najpierw drużba z palicą czyli ciupagą, potem pan młody prowadzony przez diwe panny i panna młoda prowadzona przez dwóch kawalerów, dalej cały orszak weselny czyli inni goście. Wszystko okraszone muzyką orkiestry big_smile A potem już normalna ceremonia zaślubin.

Z ciekawszych rzeczy na podkarpaciu spotkałam się z "bukiecikami", czyli np.wstążeczkami przypinanymi gościom, albo po lewej stronie mniej więcej w okolicach serca, jeżeli są niezamężni: single, wdowcy, pary, ale nie po ślubie, albo po prawej jeżeli są "zajęci" oficjalnie, prawnie, kościelnie tongue

Odrodziłam się na nowo, miałam duszę kryształową
Lecz znów, i znów i znów kolorów szukam

15

Szalone zwyczaje. Rumunii panne młoda po ślubie porywaja i wtedy negocjują. Z reguły za porwaniem stoją przyjaciele tejże.

Deal with it.

16

U mnie w lubelskim też jest wykupywanie. Pan Młody z Pierwszym przyjeżdżają do domu panny młodej. Panna młoda chowa się do drugiego pokoju. I odbywają się negocjację. Na zachętę ja wystawiajłam nóżkę z pokoju, żeby więcej dawali wódki tongue Oczywiście targuje się Pierwsza z rodziną lub siostrą. U mnie była Pierwsza z moją siostrą. A z Panem Młodym stał jego Pierwszy, a za nimi reszta rodziny, która przyszła na bogosławieństwo. Czasami przed domem znajomi lub sąsiedzi wystawiają  bramę , bo chcą wódki big_smile ale u nas akurat padało więc nikt nie siedział hehe smile

The Day I Realized You're Gone...

Posty [ 16 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » WIECZÓR PANIEŃSKI, ŚLUB, WESELE » WYKUPYWANIE PANNY MŁODEJ

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności

© www.netkobiety.pl 2007-2018