WOŚP - Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

Forum Kobiet » STYL ŻYCIA I SPOŁECZEŃSTWO KOBIECYM OKIEM » WOŚP - Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Strony Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 Następna

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 111 do 165 z 342 ]

111

Odp: WOŚP - Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
Martainn napisał/a:

W tym roku znów wrzucę do puszki. Okazuje się, że taki Caritas większość pieniędzy przejada. Też zgodnie z prawem. Elbanowscy przejadają wszystko. Pan Elbanowski sam przyznał, że fundacją utrzymuje swoją rodzinę. Z pieniędzy z WOŚP jednak dużo trafia tam gdzie trzeba. A w zeszłym roku potem i tak przelew na WOŚP zrobiłem:) Co nie znaczy, że Owsiaka polubiłem. Zresztą ja Owsiaka nie lubię za co innego, a nie WOŚP;)
Jeszcze co do faktu kilku milionów których dorobił się Owsiak na fundacji to jest to wszystko zgodnie z prawem, więc nikt mu nieprawidłowości wskazać nie może;) Zresztą doszedłem do wniosku "a niech ma te miliony, ważne że jeszcze więcej milionów trafia tam gdzie trzeba".

Co do Caritasu.Miałam relację z pierwszej ręki.Jak osoba dla której Caritas zbierał pieniądze na leczenie dostała połowę sumy.Reszta wyparowała.
Tak ze więcej nie dam się nabrać na esemesy u Jaworowicz i baranki w kościele.
Na WOŚP dam ile będę mogła. Zachowanie Owsiaka mi nie przeszkadza.

Zobacz podobne tematy :

112

Mussuka napisał/a:
Oen_242 napisał/a:

Prawica i PiS nienawidza Owsiaka, bo WOSP tylko raz zbierala pieniadze na starych ludzi :>.

Ja chetnie cala pensje przeznacze, byleby tylko z pomoca jakiejs aparatury unicestwili te zmutowana Pawlowicz, raz na zawsze.

Ja bym się nawet zapożyczyła na ten cel

113

adiaphora napisał/a:

choc nie jaram sie WOSP,  to podziwiam Owsiaka za te inicjatywe. Jest wiele organizacji charytatywnych, ale to jednak Owsiak, dzieki swojej charyzmie i talentowi, przebil sie do ludzi i ich porwal do uczestnictwa w tej akcji. Jest swoistym gwiazdorem na scenie charytatywnej.  Oczywiscie szum medialny mu pomaga i to po stokroc, ale powiedzmy sobie szczerze - w tego typu przedsiewzieciach nie mozna siedziec w kącie i osobowosc ma tu znaczenie. Trzeba byc liderem, zeby ludzie za Toba poszli, zeby swiat Cie zauwazyl a telewizja chciala pokazywac. Dlaczego ludzie nie szaleja tak za np. Caritasem? Bo  nie maja sie z kim identyfikowac tak naprawde. Jest wiele organizacji, ktore wykonuja swietna robote, ale nie maja lidera, ktory porywa ludzi do dzialania. Nawet, gdy ludzie uczestnicza z proznosci w takich akcjach, bo w swietle jupiterow, bo modne, a i serduszko na kurtce nobilituje pokazujac swiatu, ze nalezymy do Orkiestry, to cel i tak jest osiagniety. Bo niewazne z jakich pobudek ludzie daja kase na Orkiestre, liczy sie fakt, ze wciaz chca dawac.
Tak wiec szacun dla Owsiaka!

Owsiak wpadł też na prosty, a w tej swojej prostocie genialny pomysł - dał ludziom coś w zamian, czyli koncerty i związane z nimi okołokoncertowe atrakcje. Takie były początki, potem to wszystko już tylko (i aż) się rozrosło.

Regulamin Forum Netkobiety.pl - koniecznie przeczytaj smile 
Dzieląc się swoją opinią pamiętaj, że po drugiej stronie siedzi drugi człowiek. Hejt może ranić!

"Nie czyń samego siebie przedmiotem kompromisu, bo jesteś wszystkim, co masz." (Janis Joplin)

114

Ja nie zamierzam akcji WOŚP ani ganić, ani gloryfikować. Mam do niej stosunek całkowicie ambiwalentny. Natomiast na pewno należy Panu Jurkowi Owsiakowi pogratulować pomysłu na biznes. Na początku Wolnej Polski przebił się do mediów i tak krąży już od prawie ćwierćwieku, raz do roku robiąc gigantyczne show, w które zaangażowane są nie tylko media, ale i największe polskie marki. To że ludzie chcą rozliczać Owsiaka z działalności. Cóż mają prawo, w końcu to ich pieniądze. Dlaczego akurat teraz, po 25 latach? Być może stali się bardziej świadomi pieniądza. Być może przyczynił się do tego sam Owsiak, który wiele stracił na wiarygodności przez swoje fochy i wyskoki. Wiem jedno, jakie by sprawozdania czy raporty nie były, taki zwykły szaraczek w życiu się nie dowie ile tych pieniędzy zostało w rzeczywistości przekazanych do potrzebujących. Czy to WOŚP, Caritas czy inne - fundacje to biznes i to całkiem niezły biznes. Pan Owsiak żyje tak już długo i nie widać jakoby przymierał z głodu big_smile

Jedna jedyna rzecz, która mnie boli jeśli chodzi o WOŚP to zdecydowana przesada w wychwalaniu Pana Owsiaka czy jego zasług. Dla mnie to showman świetnie znający się na robocie i przy okazji pomagający ludziom. Jeżeli chodzi o wymiar czynu, to dla mnie dużo bardziej pomaga ludziom Marysia poświęcając weekendy na pracę w wolontariacie zamiast balować, niż jeden gościu, który raz do roku robi wielkie przedstawienie, po którym przez resztę roku ani widu ani słychu.

Chcesz pogadać? Pisz na priv: GG 11654635

115

szakisz, jedna zauważka ode mnie, która nie ma na celu Ci dopiec, tylko strasznie mnie to w oczy zakuło. Ambiwalentny =/= obojętny. Dziękuję, już kończę i przepraszam za niemerytoryczną wypowiedź. big_smile

116

z tego co kiedys czytałam Owsiak miesięcznie nie bierze aż tylu pieniędzy co inne fundacje. Gdy widzi się swoje dziecko czy kogoś z rodziny kto korzysta z tego co mamy od WOŚPu to inaczej sie na to patrzy. Nie rozumiem jak politycy śmią krytykować Owsiaka i mówić ze robi biznes skoro sami mają kasy jak lodu i nic nie dają innym!

" narodziny są cierpieniem, starość jest cierpieniem, śmierć jest cierpieniem"

117 Ostatnio edytowany przez szakisz (2016-01-09 20:39:21)

daenerys7 napisał/a:

szakisz, jedna zauważka ode mnie, która nie ma na celu Ci dopiec, tylko strasznie mnie to w oczy zakuło. Ambiwalentny =/= obojętny. Dziękuję, już kończę i przepraszam za niemerytoryczną wypowiedź. big_smile

O jejciu jejciu przepraszam, ja całe życie używałem tego w znaczeniu "obojętny". Dopiero teraz wygooglowałem sobie SJP. Dziękuję za zwrócenie mi uwagi. Nie wiem nawet ile razy w życiu zrobiłem z siebie idiotę. Przepraszam jeszcze raz big_smile

118

szakisz napisał/a:

(...) niż jeden gościu, który raz do roku robi wielkie przedstawienie, po którym przez resztę roku ani widu ani słychu.

To akurat prawdą nie jest, bo choćby same aukcje trwają już od dawna, a przekazywanie przedmiotów z licytacji z tego co wiem kończy się gdzieś około czerwca. Trzeba znaleźć sponsorów, dotrzeć do ofiarodawców, zachęcić zespoły, które zagrają w WOŚP, załatwić mnóstwo innych spraw - żeby raz w roku mógł odbyć się wielki finał. Poza tym za zebrane pieniądze trzeba zakupić sprzęt, a ten przekazać do szpitali. Jest co robić na pewno. Szkoda, że widzisz tylko to - jak sam określiłeś - przedstawienie, z których najbliższe odbędzie się w jutrzejszą niedzielę.

Dzieląc się swoją opinią pamiętaj, że po drugiej stronie siedzi drugi człowiek. Hejt może ranić!

"Nie czyń samego siebie przedmiotem kompromisu, bo jesteś wszystkim, co masz." (Janis Joplin)

119 Ostatnio edytowany przez szakisz (2016-01-09 20:51:59)

Olinka napisał/a:

To akurat prawdą nie jest, bo choćby same aukcje trwają już od dawna, a przekazywanie przedmiotów z licytacji z tego co wiem kończy się gdzieś około czerwca. Trzeba znaleźć sponsorów, dotrzeć do ofiarodawców, zachęcić zespoły, które zagrają w WOŚP, załatwić mnóstwo innych spraw - żeby raz w roku mógł odbyć się wielki finał. Poza tym za zebrane pieniądze trzeba zakupić sprzęt, a ten przekazać do szpitali. Jest co robić na pewno. Szkoda, że widzisz tylko to - jak sam określiłeś - przedstawienie, z których najbliższe odbędzie się w jutrzejszą niedzielę.

Jednak zauważ Olinko, że cały szum kręci się wokół finału - znaleźć sponsorów na finał, zorganizować zespoły na finał, zakupić sprzęt za pieniądze z finału. On cały rok przygotowuje się do swojego wielkiego styczniowego przedstawienia. Dlatego napisałem, że dla mnie zwykła szara Marysia działająca w wolontariacie zasługuje na większe uznanie.

120

szakisz napisał/a:
daenerys7 napisał/a:

O jejciu jejciu przepraszam, ja całe życie używałem tego w znaczeniu "obojętny". Dopiero teraz wygooglowałem sobie SJP. Dziękuję za zwrócenie mi uwagi. Nie wiem nawet ile razy w życiu zrobiłem z siebie idiotę. Przepraszam jeszcze raz big_smile

Z jednej strony zawsze mam opory, by zwrócić komuś uwagę, ale z drugiej chyba lepiej jeśli zrobię to ja, niż ktoś, kto będzie chciał z Ciebie zrobić głupka podczas ożywionej dyskusji na jakiś temat, c'nie? big_smile

Co do WOŚP-u, może to trochę głupie, ale co roku jakoś mnie to omija. W sensie, nie przeżywam tego jakoś bardzo, nie chodziłam nigdy z puszką ani nic z tych rzeczy. Generalnie odbieram to bardzo pozytywnie, zwłaszcza, gdy przeczytam jak komuś autentycznie bardzo to pomogło, tj. korzystał z tego sprzętu. A sam Owsiak? Niech będzie jaki tam sobie jest, ale niejednej osobie już pomógł, a to jest chyba najważniejsze. Marudzenie i psioczenie ludzi? Przytoczę moje ulubione (ulubione nr 128) powiedzonko: "Psy szczekają, karawana idzie dalej".

121

szakisz napisał/a:

Jednak zauważ Olinko, że cały szum kręci się wokół finału - znaleźć sponsorów na finał, zorganizować zespoły na finał, zakupić sprzęt za pieniądze z finału. On cały rok przygotowuje się do swojego wielkiego styczniowego przedstawienia. Dlatego napisałem, że dla mnie zwykła szara Marysia działająca w wolontariacie zasługuje na większe uznanie.

No tak, bo ten finał, to jest coś w rodzaju wisienki na torcie, ale jakie to ma tak naprawdę znaczenie? Na ten jeden dzień pracuje się przez cały rok i na dobrą sprawę przez cały rok coś się dzieje, w tym czasie również spływają pieniądze, o które tutaj chodzi najbardziej.
Dzięki temu styczniowemu "przedstawieniu" ja, Ty i mnóstwo innych osób wiemy o akcji, dzięki temu "przedstawieniu" w tym uczestniczymy (uogólniam) i to właśnie dzięki temu "przestawieniu" możemy zebrać o wiele więcej środków niż zebralibyśmy, gdyby nie było całego tego medialnego szumu.

122 Ostatnio edytowany przez szakisz (2016-01-09 21:14:39)

Olinka napisał/a:

Dzięki temu styczniowemu "przedstawieniu" ja, Ty i mnóstwo innych osób wiemy o akcji, dzięki temu "przedstawieniu" w tym uczestniczymy (uogólniam) i to właśnie dzięki temu "przestawieniu" możemy zebrać o wiele więcej środków niż zebralibyśmy, gdyby nie było całego tego medialnego szumu.

Oczywiście zgadzam się jak najbardziej smile Bez tego medialnego szumu WOŚÞ byłby tylko kolejną z wielu wielu fundacyjek bez echa. Nie umniejszam wcale dzieła Jurka. Chodzi mi tylko o to, że często są osoby, które robią tyle samo, a może nawet więcej a pozostają w cieniu. Chociażby tzw. Puszkowicze WOŚP - młode chłopaki i dziewczyny, często w moim którzy często muszą stać na mrozie. Oni zbierają a Jurek zbiera laury. Rozumiesz o co chodzi? Nie patrzy się na tych szarych, najmniejszych. Nie patrzy się na to jako wynik pracy zbiorczej tysięcy ludzi w całym kraju, a szkoda. Znasz np imię tej dziewczyny, której wrzuciłaś do puszki? Nie, za to znasz Owsiaka tongue

123

szakisz napisał/a:

Nie patrzy się na tych szarych, najmniejszych. Nie patrzy się na to jako wynik pracy zbiorczej tysięcy ludzi w całym kraju, a szkoda. Znasz np imię tej dziewczyny, której wrzuciłaś do puszki? Nie, za to znasz Owsiaka tongue

Racja wink. Niemniej Owsiak jest liderem, ma charyzmę, steruje tym wszystkim. Każdy pomysł i jego realizacja potrzebuje kogoś, kto pociągnie za sobą innych. Bez takiego kogoś nawet najbardziej szczytna idea umrze śmiercią naturalną.

124

szakisz napisał/a:

Jeżeli chodzi o wymiar czynu, to dla mnie dużo bardziej pomaga ludziom Marysia poświęcając weekendy na pracę w wolontariacie zamiast balować, niż jeden gościu, który raz do roku robi wielkie przedstawienie, po którym przez resztę roku ani widu ani słychu.

Jaka Marysia? Ja nie znam żadnej Marysi...
Nie słyszysz w ciągu roku o Jurku Owsiaku? Może to i dobrze... bo tych o których mówią i piszą przez cały czas, to raczej rzadko kiedy mówią pozytywnie... smile
I nie raz do roku mówią o Owsiaku a co najmniej dwa razy. Drugi raz przy okazji Przystanku Woodstock. Który to nie jest samymi koncertami. Jest tam również mnóstwo akcji społecznych oraz wykładów, spotkań itp. które uczą i poszerzają horyzonty uczestniczących w nich ludzi oraz pomagają - nie materialnie, ale duchowo, psychicznie. Byłam pierwszy raz na ostatnim Przystanku i powiem Ci, że nie byłam na żadnym z koncertów. Natomiast całe dnie spędzałam w Akademii Sztuk Przepięknych i czasem miałam naprawdę dylemat które spotkanie czy wykład wybrać,bo odbywały się w tym samym czasie.

"W związku z tym, że wraca moda na rzeczy retro mam nadzieję, że zdrowy rozsądek i inteligencja znowu wrócą do łask."

125

szakisz napisał/a:
Olinka napisał/a:

Oczywiście zgadzam się jak najbardziej smile Bez tego medialnego szumu WOŚÞ byłby tylko kolejną z wielu wielu fundacyjek bez echa. Nie umniejszam wcale dzieła Jurka. Chodzi mi tylko o to, że często są osoby, które robią tyle samo, a może nawet więcej a pozostają w cieniu. Chociażby tzw. Puszkowicze WOŚP - młode chłopaki i dziewczyny, często w moim którzy często muszą stać na mrozie. Oni zbierają a Jurek zbiera laury. Rozumiesz o co chodzi? Nie patrzy się na tych szarych, najmniejszych. Nie patrzy się na to jako wynik pracy zbiorczej tysięcy ludzi w całym kraju, a szkoda. Znasz np imię tej dziewczyny, której wrzuciłaś do puszki? Nie, za to znasz Owsiaka tongue

No wiesz,jak np. zespół,który przeszczepia człowiekowi twarz pracując 12 godzin i odnosi sukces to znane jest nazwisko tylko lekarza kierującego operacją.Nie są znane nazwiska lekarzy,którzy współpracowali,nie znamy nazwisk pielęgniarek ani tych co lekarzom pot ocierali:)
Ale to oczywiste dla mnie.Dla Ciebie nie?
Jak zapytasz o nazwisko dziewczyny z puszką to może Cie powie.A może nie,może będzie chciała zostać anonimowa...
Nie wiem czy wiesz,że kiedy zostanie wkład każdego wolontariusz policzony to dostaje on smsa z podziękowaniem i informacją jaką sumą wspomógł WOŚP a następnie takie same pisemne podziękowanie podpisane przez Owsiaka.

Końcówkę -om piszemy w celowniku liczby mnogiej rzeczowników wszystkich rodzajów, np.Wspomniałem o tym moim gościom.
Zwrócił się ku tamtym kobietom.
Przyjrzał się uważnie oknom i drzwiom.

126

gojka102 napisał/a:

No wiesz,jak np. zespół,który przeszczepia człowiekowi twarz pracując 12 godzin i odnosi sukces to znane jest nazwisko tylko lekarza kierującego operacją.Nie są znane nazwiska lekarzy,którzy współpracowali,nie znamy nazwisk pielęgniarek ani tych co lekarzom pot ocierali:)
Ale to oczywiste dla mnie.Dla Ciebie nie?

Ja to rozumiem. Tylko pytanie: czy w takim przypadku stawianie Owsiaka na piedestale jest uzasadnione? Czy zrobił coś wielkiego, coś czego nie mogli by zrobić nie wiem, ty czy ja? Moim zdaniem odpowiedź brzmi: nie. Trafił z dobrym pomysłem w dobry czas, bo trafił na okres świeżej Polski, otrząsającej się po PRLu. Nikt po prostu przed nim czegoś takiego nie wymyślił i tu właśnie należy gościowi pogratulować świetnego pomysłu na biznes big_smile Prawda jest jednak brutalna i gdyby zaczynał dzisiaj, zginąłby w tłumie podobnych mu fundacyjek.

127

szakisz napisał/a:

Ja to rozumiem. Tylko pytanie: czy w takim przypadku stawianie Owsiaka na piedestale jest uzasadnione? Czy zrobił coś wielkiego, coś czego nie mogli by zrobić nie wiem, ty czy ja?
(...) Prawda jest jednak brutalna i gdyby zaczynał dzisiaj, zginąłby w tłumie podobnych mu fundacyjek.

Pytanie zatem dlaczego tego nie robisz? Bo czas nie ten? A może za dużo już mamy "fundacyjek"? Szlachetna Paczka jakoś się w ten tłum wdarła i z roku na rok coraz bardziej się rozrasta.

Nie rozumiem dlaczego na siłę starasz się umniejszyć jego zasługi, nazywasz to biznesem, a nie widzisz ile pracy i zaangażowania w to wkłada? Facet robi tyle dobrego, że jeśli przy okazji na tym zarabia, to tylko się cieszyć, że ma za co żyć i żadna inna praca nie odciąga już jego uwagi.

Oczywiście, że stawianie Owsiaka na piedestale jest uzasadnione. Pomijając jego osobiste zasługi, to dobrze jest, kiedy tego typu akcja ma tak zwaną "swoją twarz", przy czym nieważne, że na sukces pracuje ogromny zespół ludzi.

128 Ostatnio edytowany przez in_ka (2016-01-10 01:56:22)

Olinka napisał/a:

Szlachetna Paczka jakoś się w ten tłum wdarła i z roku na rok coraz bardziej się rozrasta.

Prześcignęła Owsiaka - finansowo, ciekawe ile osób o tym wie ...
Szlachetna Paczka - 53 mln 666 tys. zł w 2015 roku
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Finał WOŚP - 53 mln 109 tys. zł w 2015 roku

jest broń straszniejsza niż oszczerstwo: to prawda

129

szakisz, ale większość najlepszych biznesów/przedsięwzięć opiera się właśnie na dobrym pomyśle. "Trafił z dobrym pomysłem w dobry czas" - i o to właśnie chodzi. Ale ten pomysł jest jego i nikt mu tego nie odbierze.

Co do niedocenionych wolontariuszy. Wolontariusze nie uczestniczą w tym dla poklasku tylko z wewnętrznej potrzeby i chęci zrobienia czegoś dobrego/przydatnego. "Szarej" Ani wcale nie smuci, że nie mówi o niej cała Polska, bo nie po to tam jest.

130

in_ka napisał/a:

Prześcignęła Owsiaka - finansowo, ciekawe ile osób o tym wie ...
Szlachetna Paczka - 53 mln 666 tys. zł w 2015 roku
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Finał WOŚP - 53 mln 109 tys. zł w 2015 roku

O widzisz, ja nie wiedziałam, że to aż tak, ale to tylko znaczy, że dało się, choć przecież geneza Szlachetnej Paczki nie sięga szakiszowej "świeżej Polski, jeszcze otrząsającej się po PRL-u". O ile się nie mylę, to powstała jakieś 10 lat później.

W każdym razie każda szlachetna idea ma sens, nawet jeśli nie przynosi aż tak spektakularnych efektów. Ważne jest, aby po prostu pomagać, a ktoś o szlachetnym sercu nie robi tego dla splendoru, a dla samego faktu, co zresztą słusznie zauważyła Daenerys.

131 Ostatnio edytowany przez in_ka (2016-01-10 02:36:36)

Olinka napisał/a:

O widzisz, ja nie wiedziałam, że to aż tak, ale to tylko znaczy, że dało się, choć przecież geneza Szlachetnej Paczki nie sięga szakiszowej "świeżej Polski, jeszcze otrząsającej się po PRL-u". O ile się nie mylę, to powstała jakieś 10 lat później.

W każdym razie każda szlachetna idea ma sens, nawet jeśli nie przynosi aż tak spektakularnych efektów. Ważne jest, aby po prostu pomagać, a ktoś o szlachetnym sercu nie robi tego dla splendoru, a dla samego faktu, co zresztą słusznie zauważyła Daenerys.

a jakieś nazwisko związane ze szlachetną paczką - ktoś ? coś?
no ten pan ksiądz ...
czyżby niepopularne, aż tak jak Owsiak wink

edit: tak, gdyby jednak,
Stowarzyszenie WIOSNA  – polska organizacja charytatywna, powstała w Krakowie w 2001 roku, o numerze KRS 00000 50905. Założycielem i prezesem stowarzyszenia jest ks. Jacek Stryczek. Od 2004 roku jest organizacją pożytku publicznego

132

in_ka napisał/a:

a jakieś nazwisko związane ze szlachetną paczką - ktoś ? coś?
no ten pan ksiądz ...
czyżby niepopularne, aż tak jak Owsiak wink

edit: tak, gdyby jednak,
Stowarzyszenie WIOSNA  – polska organizacja charytatywna, powstała w Krakowie w 2001 roku, o numerze KRS 00000 50905. Założycielem i prezesem stowarzyszenia jest ks. Jacek Stryczek. Od 2004 roku jest organizacją pożytku publicznego

Że ksiądz wiedziałam, ale nazwiska - przyznaję - z marszu nie kojarzę, nie wiem też jak ks. Stryczek wygląda. Chyba nie wiem.

Rzeczywiście da się, ale nie zmienia to faktu, że nieważne jaką drogą, ważne, aby osiągnąć zamierzony cel. Założenia są różne, przy czym Szlachetna Paczka też w jakiś sposób musiała do ludzi dotrzeć, nawet jeśli "jej twarz" nie jest tak medialna.

Nazwę Szlachetna Paczka obecnie chyba każdy z nas kojarzy, między innymi z Internetu i telewizji. Internet jest potężną siłą, zresztą to z jego pomocą całość ma prawo bytu. W TV w ubiegłym roku wyemitowano sporo reklam, widziałam też jakieś reportaże. Tutaj, jeśli ktoś decyduje się wspomóc wybraną rodzinę, to musi się bardziej napracować i nie wystarczy wrzucić symboliczne 5 czy 10 zł. Darczyńców jest mniej, ale za to są hojniejsi lub bardziej operatywni.

Z kolei Owsiak jest marką samą w sobie. Czegoś od ludzi oczekiwał, ale dał im coś w zamian - koncerty, imprezy okołokoncertowe. Takie było wstępne założenie, bo zgodnie z nim darczyńcy mieli się gromadzić i wrzucać datki do puszek. Jak wcześniej pisałam, a teraz powtórzę - potem to wszystko już tylko (i aż) się rozrosło.

Zatem nieważne jak, ważne, żeby skutecznie wink.

133

to już tylko dla porządku ...

Ostatnie pytanie. Czy porównują Księdza do Jurka Owsiaka?

KJS: Raczej nas rozróżniają. Pytają się co myślę o Jurku Owsiaku. W Polsce się wszystkich pyta co myślą o Jurku Owsiaku. No więc odpowiadam. W stosunku do tego kim on jest, jesteśmy bardzo różni. Natomiast uważam, że jego największym sukcesem, wkładem społecznym są wszystkie eventy – koncerty i wydarzenia, dzięki którym buduje zaufanie społeczne w naszym kraju. Według mnie tam pomaganie jest na drugim planie.

Ale nie jest doceniane to, co jest jego największym atutem – czyli pomaganie przez organizację imprez. Jednak zaufanie społeczne, to, że coś robi się razem, dla wspólnego celu jest niedocenianą wartością w naszym kraju.
To naprawdę ma ogromne znaczenie. I ja to doceniam.

134

Krzyś napisał/a:

Nie pomyliło mi się. Pan Owsiak apelował do artystów aby nie brali pieniędzy za występy, zapewniając przy tym, że za dojazd mają płacone.

Nie mają płacone za dojazd, tylko zwraca im się koszty dojazdu, a to różnica.
Wielu artystów występuje za darmo i dojeżdża na swój koszt, dla nich taka akcja jest okazją do promocji. Również firmy w ramach reklamy uczestniczą w akcji. Przykład: cukiernia, która się chce rozreklamować na lokalnym rynku przeznacza na akcję WOŚP jakąś ilość pączków, w jeden funduje złoty pierścionek i organizuje loterię. Otrzymuje stoisko, miejsce na baner, często prasę i jak się poszczęści, to telewizję lub radio. Im się to naprawdę opłaca.
Młodzi artyści aż się palą, żeby im udostępnić trochę czasu na scenie, a jak do tego występuje jakaś gwiazda, to się biją o występy. To dla nich okazja do promocji.
Media w wiadomościach wspominają o akcji WOŚP, bo jest ona ważnym wydarzeniem.
Oczywiście organizacja i obsługa całej akcji kosztuje, jednak z tego orkiestra się rozlicza i co roku sporządza raport.
Wielu ludzi dobrej woli poświęca swój czas za darmo, inni dla własnej promocji.
Jeżeli chodzi o Przystanek Woodstock, to jest on inauguracją całej imprezy, podziękowaniem dla artystów i organizatorów. Również inne fundacje organizują takie fety. Szlachetna Paczka, co roku organizuje bal dla wolontariuszy w ramach podziękowania za pracę.

135

Ja już wrzuciłem do puszki a i biorę udział w licytacji pewnego drobiazgu. Owsiak jest ok, ma swoje poglądy, ma charyzme, jest profesjonalny i prawdziwy w tym co robi i jaji jest.
Ks. Stryczka i Szlachetna Paczkę również bardzo cenię, też miał pomysł i umiał do niego przekonać ludzi.
Oni, ich współpracownicy i my wspomagający robimy dobrą robotę,  bezinteresownie pomagamy i to się liczy.
Oni i wkład ich pomocy są na jednym biegunie, a na drugim tacy Elbanowscy, którzy też są medialni i czerpią korzyści ze swojej fundacji, tyle że znacznie wieksze procentowo od w\w.
Tylko komu oni pomogli?

Kocha się pomimo czegoś  a nie za coś

136

Inko, takich głosów jak księdza Stryczka jest więcej. Od razu przypomniały mi się słowa Anny Dymnej, która powiedziała:

"– Wiemy ile istnień ludzkich Orkiestra pomogła uratować, ile obudziła świadomości w najważniejszych sprawach, ile wyposażyła szpitali w niezbędny sprzęt... to są te namacalne fakty. Ale jest coś ważniejszego. Jurek Owsiak obudził w milionach Polaków radość, poczucie, że są potrzebni, że mogą razem z innymi robić coś wspaniałego, ważnego, istotnego, że możemy razem kogoś ratować."

To poczucie wspólnoty jest bezcenne, każdy z nas ma też świadomość, że wrzucając do puszki choć symboliczną złotówkę, przyczynia się do tego wspólnego dobra, jakie sami tworzymy.
Z drugiej strony nikt z nas nie wie czy przypadkiem nie robi tego dla siebie samego, dla bliskich, znajomych, którym sprzęt zakupiony przez WOŚP uratuje zdrowie albo życie.

137

A mnie bardziej zachęca do wrzucenia do puszki WOŚP niż danie datku Caritasowi czy Szlachetnej Paczce to, że skorzystać ze sprzętu zakupionego przez WOŚP może każdy, bez względu na status społeczny i materialny. I nikt się nie pyta o dochód i nie robi wywiadu środowiskowego,czy przypadkiem nie stać cię zapłacić za leczenie z własnej kieszeni. Jest po równo - bogaci,średniacy i biedni.  Zaś z większości fundacji mogą skorzystać tylko ci biedni, pokrzywdzeni przez los - czasem niestety na swoją prośbę.

"W związku z tym, że wraca moda na rzeczy retro mam nadzieję, że zdrowy rozsądek i inteligencja znowu wrócą do łask."

138

Olinka napisał/a:

Nie rozumiem dlaczego na siłę starasz się umniejszyć jego zasługi, nazywasz to biznesem, a nie widzisz ile pracy i zaangażowania w to wkłada? Facet robi tyle dobrego, że jeśli przy okazji na tym zarabia, to tylko się cieszyć, że ma za co żyć i żadna inna praca nie odciąga już jego uwagi.

Olinko to nie jest tak że próbuje w jakiś sposób umniejszyć zasługi Jurka, wcale nie. Próbuję tylko podejść do tematu WOŚPu z dystansem, na chłodno. Widzisz my Polacy mamy jako naród jedną ogromną przywarę. Nie mamy dystansu do siebie, do ludzi, ani do pewnych rzeczy. Popadamy ze skrajności w skrajność. Albo kogoś gloryfikujemy i chcemy mu stawiać pomniki (nie zawsze zasłużenie), albo dla kontrastu potrafimy totalnie zdeptać i zgnoić człowieka (też wcale w sumie bez poważnego powodu). A prawda sobie zawsze leży po prostu gdzieś pośrodku.

Prawdą jest to o czym pisałem, że Panu Owsiakowi należy pogratulować świetnego pomysłu na biznes, bo stworzył markę, stał się jej twarzą i swoistym sztandarem. Do tego stopnia, że dla końcowego odbiorcy WOŚP=Jurek Owsiak. Sama pisałaś, że "nieważne, że na sukces pracuje ogromny zespół ludzi". Jest to zabieg godny największych marek, bo pomimo że, np. Fundacja Polsat czy Fundacja TVN mogły by robić to samo i nawet z większym rozmachem bo mają swoje telewizje, to tego KOGOŚ im brakuje. Czy jednak to umniejsza w jakiś sposób jego zasługi? Nie powiedziałbym.

Rozumiem ludzi dla których Jerzy Owsiak jest bohaterem. Zrozpaczeni rodzice szukają  pomocy dla swojego malutkiego umierającego dziecka. Ostatnią deską ratunku okazuje się sprzęt ufundowany przez WOŚP. Nie ma się co dziwić, dla takich ludzi jest on bohaterem i niech się schowają wszyscy "hejterzy", bo nic tu nie wskórają. To zrozumiałe smile Jestem jednak też w stanie zrozumieć tych, którzy nie ufają Jurkowi Owsiakowi i chcą jego rozliczenia. To najzwyczajniej nasza kochana władza przyzwyczaiła nas do tego, że tam gdzie są wielkie pieniądze, tam koniecznie trzeba się doszukiwać przekrętów big_smile Faktem niezaprzeczalnym jest to że my nigdy się nie dowiemy ile z tych pieniędzy trafi realnie do dzieci, a ile do prywatnych kieszeni pracowników i współpracowników.

Tu dochodzimy do fundamentalnej kwestii: mianowicie wszystko zależy od nas i tego po której stronie "barykady" będziemy chcieli się ustawić. Czy docenimy sam fakt tego że Jurek pomaga ludziom i ratuje im życie, czy będziemy patrzeć mu na ręce i rozliczać z każdej złotówki. Mi jest to całkowicie obojętne, bo nie wliczam się do żadnej z tych grup. Doceniam tylko pomysł jaki facet miał sam na siebie i to jak mu to wypaliło.

Natomiast takie akcje jak ta z tym oświadczeniem typu: "Nie dajesz na WOŚP, nie korzystaj z ich sprzętu" faktycznie uważam za słabe i dziecinne. Sprzęt ma stać i być pomocny ludziom. Koniec końców zawsze bardziej liczy się lekarz, specjalista-operator. Ile jest sytuacji że mimo, że najnowszy sprzęt jest to stoi odłogiem, bo nie ma lekarzy przeszkolonych do obsługi tego sprzętu? Można by nawet odwrócić kota ogonem i powiedzieć że przecież są szpitale gdzie najnowszy sprzęt jest, mimo że nie ma na nim Serduszka, i też działa, też ratuje ludziom życie. Wątpię jednak by ktoś się zastanawiał nad osobą, która zajmuje się finansami szpitala i kontraktowaniem nowego sprzętu tongue

139 Ostatnio edytowany przez gojka102 (2016-01-10 13:59:05)

Szakisz-misja dla Ciebie: znajdź i wymień szpitale,w których nie ma ŻADNEGO  sprzętu ufundowanego przez WOŚP smile
Co do kontraktowania-jaki to ma związek ze sprzętem? Chyba tylko taki,że jak szpital stara się o kontrakt na finansowanie działalności jakiegoś oddziału to najpierw musi w kontrakcie wykazać sprzęt jaki oddział posiada bo inaczej z kontraktu nici.

Końcówkę -om piszemy w celowniku liczby mnogiej rzeczowników wszystkich rodzajów, np.Wspomniałem o tym moim gościom.

140

szakisz napisał/a:

Tu dochodzimy do fundamentalnej kwestii: mianowicie wszystko zależy od nas i tego po której stronie "barykady" będziemy chcieli się ustawić. Czy docenimy sam fakt tego że Jurek pomaga ludziom i ratuje im życie, czy będziemy patrzeć mu na ręce i rozliczać z każdej złotówki. Mi jest to całkowicie obojętne, bo nie wliczam się do żadnej z tych grup. Doceniam tylko pomysł jaki facet miał sam na siebie i to jak mu to wypaliło.

Odnoszę wrażenie, że wbrew temu, co podkreślasz, jednak nie do końca jest Ci to wszystko obojętne. Osobiście należę do tej strony barykady, która docenia sam fakt pomagania. Zresztą fundacja co roku poddawana jest licznym kontrolom i audytom, a osoby, które nią kierują, rozliczane są z każdej złotówki. Gdyby stwierdzono nieprawidłowości, sprawą zająłby się prokurator, a jeśli się nie mylę, taka sytuacja nie ma miejsca.

szakisz napisał/a:

Sprzęt ma stać i być pomocny ludziom. Koniec końców zawsze bardziej liczy się lekarz, specjalista-operator. Ile jest sytuacji że mimo, że najnowszy sprzęt jest to stoi odłogiem, bo nie ma lekarzy przeszkolonych do obsługi tego sprzętu? Można by nawet odwrócić kota ogonem i powiedzieć że przecież są szpitale gdzie najnowszy sprzęt jest, mimo że nie ma na nim Serduszka, i też działa, też ratuje ludziom życie. Wątpię jednak by ktoś się zastanawiał nad osobą, która zajmuje się finansami szpitala i kontraktowaniem nowego sprzętu tongue

Są też sytuacje odwrotne - brak sprzętu odbiera komuś życie. Kilka lat temu ojciec mojej szwagierki miał zawał. Kiedy zawieziono go na OIOM, to okazało się, że jest tylko jeden wolny, sprawnie działający sprzęt, a pacjentów do ratowania trzech. Jak sądzisz, ilu z nich przeżyło? <pytanie retoryczne>

141

Jeden z komentarzy pod artykułem "Ministerstwo Pracy zabiera głos ws. finansów WOŚP".
Przeklejam go razem z linkami, jeśli moderatorzy wytną linki, to szukajcie ich pod tamtym artykułem (ten tekst jest odpowiedzią na komentarz użytkownika fakiba o rozliczaniu Caritasu)

Zrobiłem zestawienie na podstawie Merytorycznych Sprawozdań z Działalności OPP za rok 2012 (ostatnie dostępne). Poniżej tabela (dane w tys zł). Wiem, że źle wygląda, ale skopiujcie ją sobie do excela i wszytko będzie jasne. Ciekawe, że wiele z Caritasów (a przejrzałem chyba wszystkie - pominąłem jedynie parafialne) żyją praktycznie dzięki dotacjom ze środków publicznych. Część z nich, gdyby nie środki publiczne nawet nie zebrałoby na wypłaty. Dane śą z takiego samego formularza dla każdej oragnizacji, więc są porównywalne. WOSP wykazała 3,4 razy mniejszy przychód niż 19 Caritasów razem, ale wynagrodzeń miała już prawie 20 razy mniej!
Pod tabelą źródła w kolejności odpowiadającej przedstawieniu w tabeli.
Wnioski proszę wyciągnąć samodzielnie.

A B D E F G
przychody w tym ze środków publicznych koszty administracyjne koszt wynagrodzeń (brutto) (D+E)/A (D+E)/(A-B)
1 Caritas Archidjecezji Gnieżnieńskiej 5 329,60 3 621,78 977,00 2 326,10 62% 193%
2 Caritas Polska 134 967,90 7 582,90 2 486,80 3 323,90 4% 5%
3 Caritas Archidjecezji Krakowskiej 17 823,40 11 746,30 430,70 5 052,90 31% 90%
4 Caritas Archidjecezji Tarnowskiej 19 155,70 11 208,20 1 306,60 8 169,70 49% 119%
5 Caritas Archidjecezji Sandomierskiej 12 727,60 4 777,30 191,30 4 039,40 33% 53%
6 Caritas Archidjecezji Legnickiej 2 196,00 593,50 1,80 21,40 1% 1%
7 Caritas Archidjecezji Radomskiej 4 226,80 2 839,40 240,50 1 671,20 45% 138%
8 Caritas Archidjecezji Sosnowieckiej 3 164,80 1 342,70 174,80 1 015,80 38% 65%
9 Caritas Archidjecezji Siedleckiej 9 260,20 3 702,60 969,90 1 644,60 28% 47%
10 Caritas Archidjecezji Świdnickiej 72,60 0,00 9,70 0,00 13% 13%
11 Caritas Poznańska 3 779,60 2 303,00 270,70 1 721,40 53% 135%
12 Caritas Archidjecezji Świdnickiej 461,50 0,00 3,80 0,00 1% 1%
13 Caritas Archidjecezji Częstochowskiej 3 917,10 1 616,70 481,50 1 403,40 48% 82%
14 Caritas Archidjecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej 6 090,90 972,90 453,40 864,50 22% 26%
15 Caritas Archidjecezji Warmińskiej 6 674,50 889,20 1 033,70 2 560,00 54% 62%
16 Caritas Archidjecezji Łódzkiej 303,00 0,00 6,00 5,00 4% 4%
17 Caritas Archidjecezji Zamojsko-Lubaczowskiej 1 615,90 720,20 0,00 381,30 24% 43%
18 Caritas Wojskowa 36,70 0,00 1,50 0,00 4% 4%
Razem Caritas 231 803,80 53 916,68 9 039,70 34 200,60 19% 24%

19 WOSP 68 590,40 0,00 4 177,09 1 748,80 9% 9%

1 sprawozdaniaopp.mpips.gov.pl/Search/Print/11911?reporttypeId=1
2 sprawozdaniaopp.mpips.gov.pl/Search/Print/13633?reporttypeId=1
3 sprawozdaniaopp.mpips.gov.pl/Search/Print/10600?reporttypeId=1
4 sprawozdaniaopp.mpips.gov.pl/Search/Print/10861?reporttypeId=1
5 sprawozdaniaopp.mpips.gov.pl/Search/Print/10745?reporttypeId=1
6 sprawozdaniaopp.mpips.gov.pl/Search/Print/9737?reporttypeId=1
7 sprawozdaniaopp.mpips.gov.pl/Search/Print/9708?reporttypeId=1
8 sprawozdaniaopp.mpips.gov.pl/Search/Print/9357?reporttypeId=1
9 <a href=" sprawozdaniaopp.mpips.gov.pl/Search/Print/10109?reporttypeId=1" target="_blank
I reszta źródeł:
9 sprawozdaniaopp.mpips.gov.pl/Search/Print/10109?reporttypeId=1
10 sprawozdaniaopp.mpips.gov.pl/Search/Print/11191?reporttypeId=1
11 sprawozdaniaopp.mpips.gov.pl/Search/Print/11106?reporttypeId=1
12 sprawozdaniaopp.mpips.gov.pl/Search/Print/11916?reporttypeId=1
13 sprawozdaniaopp.mpips.gov.pl/Search/Print/12917?reporttypeId=1
14 sprawozdaniaopp.mpips.gov.pl/Search/Print/10042?reporttypeId=1
15 sprawozdaniaopp.mpips.gov.pl/Search/Print/11428?reporttypeId=1
16 sprawozdaniaopp.mpips.gov.pl/Search/Print/10014?reporttypeId=1
17 sprawozdaniaopp.mpips.gov.pl/Search/Print/12088?reporttypeId=1
18 sprawozdaniaopp.mpips.gov.pl/Search/Print/9040?reporttypeId=1
19 sprawozdaniaopp.mpips.gov.pl/Search/Print/11159?reporttypeId=1

142 Ostatnio edytowany przez in_ka (2016-01-10 15:02:55)

Olinka napisał/a:

Osobiście należę do tej strony barykady, która docenia sam fakt pomagania.

to też moja strona smile

Pomaganie innym jest dobrowolne warto pamiętać, każdy może wybrać kogo i jak chce wesprzeć. Deprecjonowanie kogokolwiek (fundacji, instytucji, osób) jest dość podłe.

143

WOSP pomaga chorym. Choroby sie nie wybiera. A co do Caritasu to nie raz widzialam jak karmili zuli...
To ja zdecydowanie wole pomoc noworodkom z normalnymi rodzicami ktorzy je do tego szpitala zawioza albo pomoc geriatryczna ubezpieczonym osobom starszym ktore pracowaly cale zycie niz zywienie podpitego zula.

"Nawet najmniejszy kot jest arcydziełem natury".

144 Ostatnio edytowany przez Madman88 (2016-01-10 15:17:16)

kammiś napisał/a:

WOSP pomaga chorym. Choroby sie nie wybiera. A co do Caritasu to nie raz widzialam jak karmili zuli...
To ja zdecydowanie wole pomoc noworodkom z normalnymi rodzicami ktorzy je do tego szpitala zawioza albo pomoc geriatryczna ubezpieczonym osobom starszym ktore pracowaly cale zycie niz zywienie podpitego zula.

Ja znowu złamanego grosza nie dam na WOŚP. Kontrowersji wokół osoby Owsiaka jest tyle, że po prostu nie mam zamiaru wspierać tego typu fundacji.

''Jeszcze raz chciałbym ujrzeć Twoją twarz
W moim sercu nie wygasła ani chwila z tamtych dni
W mgnieniu barw wciąż widuję Cię za mgłą
Ognia żar zamieniony w tani błysk...''

145

Madman88 napisał/a:
kammiś napisał/a:

Ja znowu złamanego grosza nie dam na WOŚP. Kontrowersji wokół osoby Owsiaka jest tyle, że po prostu nie mam zamiaru wspierać tego typu fundacji.

To dawaj na zuli i bezrobotnych ktorym pomaga Caritas. Super opcja.
Jak ja za dziecmi nie przepadam to wole pomoc niemowleciu z normalnej rodziny niz wspierac patologie.

"Nawet najmniejszy kot jest arcydziełem natury".

146

Madman88 napisał/a:

Polecam lekturze:
"Odnosić się do zarzutów można godzinami. Tylko czy warto? Czy jest sens odpowiadać na zarzuty niepoparte dowodami? Owsiak, choć nazywany hieną i wampirem przez większość lat milczał, nie odpowiadając nawet na najbardziej podłe zarzuty. Tylko raz pękł, czemu dał wyraz podczas jednej z konferencji prasowych zaraz po zakończeniu Finału.
WOŚP, jako instytucja pożytku publicznego prowadzi transparentne księgi i jest zobligowana do ujawniania wszelkich przepływów finansowych i rozliczania się z każdej zebranej złotówki.
Przy tak ogromnych kwotach WOŚP jest stale prześwietlana przez Urzędy Skarbowe, Urzędy Kontroli Skarbowej (policja skarbowa), a nawet przez MSWiA (rozliczenie finałów) oraz MPiPS (sprawozdania finansowe fundacji).
Przez tyle lat żadna z instytucji państwowych, również za rządów PiS w latach 2006-2007 nie zdołała udowodnić WOŚP niczego, co mogłoby podważyć jej uczciwość. Nawet Matka Kurka (Piotr Wielgucki) przegrał proces o zniesławienie, co nie przeszkodziło prawicy otrąbić jego zwycięstwo nad Owsiakiem. "

Tekst pochodzi z serwisu niepoprawnipolitycznie.com, całość jest mocna, ale na potrzeby tej dyskusji wklejam tylko ten niewielki fragment.

147 Ostatnio edytowany przez luc (2016-01-10 16:00:28)

Olinka napisał/a:

Polecam lekturze:
(...) Nawet Matka Kurka (Piotr Wielgucki) przegrał proces o zniesławienie, co nie przeszkodziło prawicy otrąbić jego zwycięstwo nad Owsiakiem. ]

Tekst pochodzi z serwisu niepoprawnipolitycznie.com, całość jest mocna, ale na potrzeby tej dyskusji wklejam tylko ten niewielki fragment.

To akurat nie jest prawda.
Polecam lekturę uzasadnienia wyroku sądu w tej sprawie. Całość jest mocna. Nawet bardzo.
Zawsze lepiej sięgnąć do źródła niż do czyjegoś komentarza wink

148

Daj na Rydzyka, Mad, na pewno się nie zmarnuje wink

149 Ostatnio edytowany przez Madman88 (2016-01-10 16:02:35)

kammiś napisał/a:

To dawaj na zuli i bezrobotnych ktorym pomaga Caritas. Super opcja.
Jak ja za dziecmi nie przepadam to wole pomoc niemowleciu z normalnej rodziny niz wspierac patologie.

A czy ja piszę Tobie na co masz przeznaczać swoje pieniążki? Ciśnienia nie trzymasz.

Edit. O i jeszcze czarna kotka. Zaczyna się wink

''Jeszcze raz chciałbym ujrzeć Twoją twarz
W moim sercu nie wygasła ani chwila z tamtych dni
W mgnieniu barw wciąż widuję Cię za mgłą
Ognia żar zamieniony w tani błysk...''

150 Ostatnio edytowany przez szakisz (2016-01-10 16:10:06)

Ja nie chciałem tego tutaj poruszać, bo wolałem się wypowiadać o WOŚPie jako koncepcie a nie o Jurku Owsiaku i jego "kreatywnym" sposobie prowadzenia księgowości, ale luc ma rację. Nie powiedziałbym żeby Matka Kurka przegrał. Dotarł do dokumentów, które są całkiem interesujące. Zresztą to tyczy się każdej fundacji. Wcale nie jest powiedziane, że Caritas jest lepszy, bo jest aprobowany przez KK. Fundacje zazwyczaj konstruuje się tak (obsadzając "właściwych ludzi" na właściwych stanowiskach), że tak naprawdę nikt nie jest w stanie kontrolować realnego przepływu pieniądza wewnątrz. Konkluzja: Niech każdy daje na to co mu pasuje i będzie dobrze. Jak ktoś nie czuje potrzeby, niech nie daje w ogóle wink

151

luc napisał/a:

Zgadzam się, ale komentarze czasem zwracają uwagę na coś, czego być może sami nie zauważymy.

Zatem pozwolę sobie wkleić jeszcze jeden fragment, będący kontynuacją poprzedniego:

(...) Dla przykładu… W ramach obrony Wielgucki powoływał się na sprawozdania finansowe WOŚP. Tak, Wielgucki opierał swoje dochodzenie na prawdziwych sprawozdaniach finansowych WOŚP, ale mylnie je interpretował, o czym w uzasadnieniu nie ma już mowy. Nie tylko mylił rok kalendarzowy z rokiem obrachunkowym (przez co okres zbiórki pieniędzy nie pokrywał się z okresem ich wydatkowania), ale również zestawiał wpływy z kwotami przeznaczonymi wyłącznie na zakup sprzętu, a WOŚP przeznacza środki również na inne cele statutowe.

W uzasadnieniu możemy znaleźć takie na przykład omówienie konieczności udowadniania ferowanych oskarżeń czy celów przeznaczania środków ze zbiórek:
1. W kwestii konieczności posiadanych dowodów na formułowane przez Wielguckiego oskarżenia:
"(…) Nie sposób zresztą realnie wymagać, aby jakakolwiek osoba, pisząca artykuł była zobowiązana do gromadzenia dokumentacji, poświadczającej każde sformułowanie, w tym wynikające z posiadanej wiedzy ogólnej. Podkreślić trzeba, iż Piotr Wielgucki, składając wyjaśnienia, na uzasadnienie swoich twierdzeń, tez i ocen praktycznie zawsze przedstawiał dowody, przeważnie w formie wydruków z Internetu.”
Innymi słowy – możesz pisać, co chcesz, jeżeli formułujesz swoje tezy na podstawie tzw. wiedzy ogólnej i jeżeli masz wydruki z internetu.

2. Organizowanie Przystanku Woodstock z pieniędzy zebranych podczas Finału:
Czy kwoty z tzw. puszek są przekazywane na Przystanek Woodstock?
"Zastrzeżenia budziły również interpretacje Jerzego Owsiaka, związane z przekazywaniem jakichkolwiek kwot uzyskanych ze zbiórki publicznej (tzw. ,,puszki”) na organizację przystanku Woodstock, podczas gdy oskarżony wykazał, iż odsetki z kapitału, pochodzącego właśnie ze zbiórki, na taki cel były przeznaczane. Nawet świadek Dorota Pilarska wskazała natomiast, iż na delegacje pracowników fundacji, wysyłanych na Przystanek Woodstock, środki pochodziły z takiego źródła."
Innymi słowy – jeżeli sąd nie widzi różnicy pomiędzy pieniędzmi z puszek, a pieniędzmi z odsetek z kapitału pozyskanego podczas finału, to sąd powinien zająć się działalnością inną niż ta związana z myśleniem, a tym bardziej ferowaniem wyroków.

(źródło: niepoprawnipolitycznie.com)

152

szakisz napisał/a:

(...) ale luc ma rację. Nie powiedziałbym żeby Matka Kurka przegrał. Dotarł do dokumentów, które są całkiem interesujące.(...)

oczywiście, że luc ma rację
i szakisz też ma rację

Konkluzja: Niech każdy daje na to co mu pasuje i będzie dobrze. Jak ktoś nie czuje potrzeby, niech nie daje w ogóle wink

153

Matka Kurka to był zawsze taki szczekacz PiSu, czy dopiero ostatnio?

154 Ostatnio edytowany przez luc (2016-01-10 16:55:30)

Olinka napisał/a:
luc napisał/a:

Zgadzam się, ale komentarze czasem zwracają uwagę na coś, czego być może sami nie zauważymy.

Tylko wtedy jeśli nie potrafimy samodzielnie myśleć. Jeśli potrafimy, to jednak trzeba przeczytać samemu i wyciągnąć samodzielne wnioski. Inaczej jesteśmy poddawani manipulacji - co zresztą zauważam bardzo często w społeczeństwie (tu na forum też).
Wyrywanie fragmentów z kontekstu jest najczęstszym rodzajem manipulacji. Tak jak w cytowanym przez Ciebie fragmencie jakiegoś artykułu.

Olinka napisał/a:

jeżeli sąd nie widzi (...) to sąd powinien zająć się działalnością inną niż ta zawiązana z myśleniem, a tym bardziej ferowaniem wyroków."

A to już wisienka na torcie.
Autor innymi słowami powiedział, że sąd jest głupi - w podtekście dlatego, że "skrytykował" Owsiaka.
I zupełnie nie chodzi o to, że wyroków nie można komentować (bo można), tylko o swoistą manipulację i specyficzną (narzucającą) retorykę. Taki autor absolutnie nie jest dla mnie wiarygodny i obiektywny.

155

Z tym określeniem „samodzielne myślenie” nie jest tak prosto, jak widać. Nawet czytając ten sam tekst czy obserwując te same wydarzenia ludzie dochodzą do odmiennych wniosków, co przecież nie oznacza, że samodzielnie nie myślą. Myślą, tylko filtrują to przez ogólnie mówiąc własne doświadczenia. Po to są dyskusje i otwartość na nie, żeby można było skonfrontować to myślenie. Dobrym przykładem jest podany przez Was wyrok sądu karnego w Z. Bo i sami zainteresowani ten sam tekst zinterpretowali różnie. Nie komentarza tylko wyrok. Dla jednych była to wygrana Owsiaka dla innych przegrana. I o dziwo (dla mnie) rozpatrywana pod kątem oceny działalności fundacji.  A w tej sprawie sąd karny oceniał przecież nie działalność finansową fundacji a jedynie zachowania blogera pod kątem ich penalizacji. Nie badał wnikliwie dokumentów finansowych, nie powołał biegłego. Uznał blogera za winnego zniewagi. Uniewinnił blogera od zarzutów zniesławienia wskazując, że z uwagi na istnienie w naszej przestrzeni publicznej takiej formy krytyki (stosowanej również przez samego J.O) dopuszczalna była negatywna, tak samo jak pozytywna ocena tej działalności, wskazywał na potoczne rozumienie określeń. W ramach wolności słowa i dozwolonej krytyki  uznał, że nie podlega prawu karnemu ocena publikowanych dokumentów czy danych. Jednym słowem pozwolił blogerowi na jego „samodzielne myślenie”.
A orkiestra niech gra, Paczka niech się rozprzestrzenia. Kto chce niech ocenia, rozlicza a kto chce niech daje.

156

Złata - ponieważ nie chcę się wdawać w dłuższą polemikę (z uzasadnienia wyroku wynika trochę więcej niż napisałaś), pozwolę sobie tylko zgodzić się z tym:

złata napisał/a:

Kto chce niech ocenia, rozlicza a kto chce niech daje.

157

luc napisał/a:

Tylko wtedy jeśli nie potrafimy samodzielnie myśleć. Jeśli potrafimy, to jednak trzeba przeczytać samemu i wyciągnąć samodzielne wnioski. Inaczej jesteśmy poddawani manipulacji - co zresztą zauważam bardzo często w społeczeństwie (tu na forum też).
Wyrywanie fragmentów z kontekstu jest najczęstszym rodzajem manipulacji. Tak jak w cytowanym przez Ciebie fragmencie jakiegoś artykułu.

Uogólniając tak, ale ja na przykład (trzymając się cytowanego przeze mnie fragmentu) nie byłabym w stanie wychwycić, że Wielgucki mylił rok kalendarzowy z obrachunkowym. Księgowość to nie moja działka i wcale się tego nie wstydzę. Pisząc "komentarze pozwalają zwrócić uwagę na coś, czego być może sami nie zauważymy" miałam na myśli przede wszystkim te niuanse. Wydaje mi się bowiem, że nawet średnio inteligentny człowiek wyłuszczy sobie to, co jest istotne, od tego, co stanowi subiektywną ocenę czy wręcz nadinterpretację faktów. Oczywiście, jeśli tekst oparty jest na kłamstwie i takowym się podpiera, to kłamstwem pozostanie.

Przyznaję jednak, że w tym przypadku mogę być nieco nieobiektywna, bo mimo wszystko razi mnie, kiedy pomiędzy dobrem, jakie wynika z działalności WOŚP, a osobą Owsiaka próbuje się stawiać znak równości. To raz, a dwa - z tego co wiem w Polsce obowiązuje zasada domniemanej niewinności, a skoro tak, to dlaczego jeszcze zanim ktoś udowodnił mu winę tak głośno krzyczy się, że winny?

158

Olinka napisał/a:

Uogólniając tak, ale ja na przykład (trzymając się cytowanego przeze mnie fragmentu) nie byłabym w stanie wychwycić, że Wielgucki mylił rok kalendarzowy z obrachunkowym. Księgowość to nie moja działka i wcale się tego nie wstydzę. Pisząc "komentarze pozwalają zwrócić uwagę na coś, czego być może sami nie zauważymy" miałam na myśli przede wszystkim te niuanse. Wydaje mi się bowiem, że nawet średnio inteligentny człowiek wyłuszczy sobie to, co jest istotne, od tego, co stanowi subiektywną ocenę czy wręcz nadinterpretację faktów.

Nie w tym rzecz.
Chodzi o wyrywanie z kontekstu i nie podawanie wszystkich faktów.
Nie chcę już pisać o jakie fakty mi chodzi, bo wszystko jest zawarte w uzasadnieniu wyroku, który został przez tamtego autora potraktowany wybiórczo.
Pomijanie pewnych faktów(nawet jeżeli pozostałe są prawdziwe) jest manipulacją.

Olinka napisał/a:

Przyznaję jednak, że w tym przypadku mogę być nieco nieobiektywna,

Rzeczywiście wink

159

Zrozumiałam ten, jak sądzę, przytyk, ale... w Orkiestrze nieprzerwanie gram od jej pierwszego finału, a to było równo 24 lata temu. Pamiętam jak dziś tamten pierwszy koncert, bo choć to wszystko nie miało tak wielkiego rozmachu, to na scenie grali moi przyjaciele, a ja wcześniej uczestniczyłam w próbach. Nawet pamiętam co miałam na sobie big_smile. Czasy były wówczas zupełnie inne, nieprawdaż? wink

160

Nie tylko o tę kwestię mi chodziło wink

Olinka napisał/a:

Czasy były wówczas zupełnie inne, nieprawdaż? wink

Prawda. Ubolewam nad zmianami.

161

W każdym razie można ubolewać także nad tym, że dziś posiadanie orkiestrowego serduszka może być bardzo różnie odczytywane, można się nawet pokusić, że jest pewnego rodzaju deklaracją, już nie tylko wspierania dobroczynności.

Przed chwilą słuchałam wypowiedzi Owsiaka, który stwierdził, że hejterom dziękuje, bo ich działania przyniosły zupełnie przeciwny do zamierzonego skutek. Coś w tym jest, bo nawet w sieci mnóstwo jest głosów, że nawet ci, którzy przez wszystkie poprzednie lata nie wrzucili do puszki nawet złotówki, dziś za punkt honoru stawiają sobie przekazanie kwoty znacznie wyższej. 
Przykre, że idea w swoim założeniu tak piękna, tak bardzo może nas podzielić.

162

Moja córka dziś kwestowała.Ze starszymi koleżankami poszły pod kilka kościołów na starówce naszego miasta.
Spod dwóch je wyprosili-raz ksiądz a drugi raz jakiś kościelny.
Pytałam czy może za głośno się zachowywały.Powiedziała,że nic nie mówiły.stanęły sobie we trzy,każda w pewnej odległości od drugiej i tylko odpowiadały jak ktoś o coś pytał.No i dziękowały za wrzucone datki.

163

Olinka napisał/a:

Przykre, że idea w swoim założeniu tak piękna, tak bardzo może nas podzielić.

Możliwe, że to tego po części przyczynił się sam Owsiak. Kiedy zaczęły się pytania o finanse nie przyjął tego na klatę. Zamiast tego na wszystkie pytania na temat faktur i rozliczeń odpowiadał śmiechem lub wręcz pogardą. Telewizję Republikę, która spytała się o sprawy finansowe wręcz wyrzucił z konferencji. Przy całym szacunku do tego co robi, taką butą i chamstwem sam na siebie ściąga niepotrzebne podejrzenia. Jeżeli prowadzę jakąś firmę czy biznes i mam wszystko w porządku to chyba nie mam nic przeciwko żeby zajrzeli mi w papiery. Nawet wścibscy, dam im teki i niech sobie szukają. Nic nie znajdą a ja będę się śmiał, bo zrobią z siebie durnia i się odczepią big_smile

164

Może to i prawda,jest specyficzną osobą.Ale biorąc pod uwagę ile dobrego wynikło z tego co robi...
I prawda że inne fundacje trafiają tylko do najbiedniejszych.WOŚP pomoże każdemu bez względu na dochody.
Pomoc z Caritasu często trafia do alkoholików.Miałam takiego kuzyna i wiem ile pomocy wydoił z Caritasu.Ile żywności sprzedał i ile z tego przepił.

165

gojka102 napisał/a:

Moja córka dziś kwestowała.Ze starszymi koleżankami poszły pod kilka kościołów na starówce naszego miasta.
Spod dwóch je wyprosili-raz ksiądz a drugi raz jakiś kościelny.
Pytałam czy może za głośno się zachowywały.Powiedziała,że nic nie mówiły.stanęły sobie we trzy,każda w pewnej odległości od drugiej i tylko odpowiadały jak ktoś o coś pytał.No i dziękowały za wrzucone datki.

Przykre...
Zawsze sądziłam, że powinno być dokładnie odwrotnie - jeśli ktoś bezinteresownie chce pomagać, to warto umacniać w nim tę chęć działania, a nie dławić. Czyżby coś sie jednak zmieniło?

szakisz napisał/a:

Możliwe, że to tego po części przyczynił się sam Owsiak. Kiedy zaczęły się pytania o finanse nie przyjął tego na klatę. Zamiast tego na wszystkie pytania na temat faktur i rozliczeń odpowiadał śmiechem lub wręcz pogardą. Telewizję Republikę, która spytała się o sprawy finansowe wręcz wyrzucił z konferencji. Przy całym szacunku do tego co robi, taką butą i chamstwem sam na siebie ściąga niepotrzebne podejrzenia. Jeżeli prowadzę jakąś firmę czy biznes i mam wszystko w porządku to chyba nie mam nic przeciwko żeby zajrzeli mi w papiery. Nawet wścibscy, dam im teki i niech sobie szukają. Nic nie znajdą a ja będę się śmiał, bo zrobią z siebie durnia i się odczepią big_smile

Możliwe, ale dotąd kontrole i audyty niczego nieprawidłowego nie wykazały, a irytację jak najbardziej mogę zrozumieć - gdyby każdy na siłę chciał mi wciskać i udowadniać jakąś wyimaginowaną winę oraz rządać udowadniania niewinności, to też w końcu zaczęłabym reagować irytacją, a nawet butą. Jesteśmy tylko ludźmi, Owsiak też. Z tego co wiem, przez lata cierpliwie znosił wszystkie te napastliwości, a kiedy w końcu raz (chyba raz) nerwy mu puściły, to oczywiście szybko zostało to podchwycone przez osoby, które widzą w tym to, co chcą zobaczyć i ochoczo interpretują na własny sposób.

Posty [ 111 do 165 z 342 ]

Strony Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 Następna

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » STYL ŻYCIA I SPOŁECZEŃSTWO KOBIECYM OKIEM » WOŚP - Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności

© www.netkobiety.pl 2007-2018