Rachunek sumienia dla narzeczonych - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!


Forum Kobiet » RELIGIA - DUCHOWE POSZUKIWANIA » Rachunek sumienia dla narzeczonych

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 6 ]

1

Temat: Rachunek sumienia dla narzeczonych

Rachunek sumienia dla narzeczonych 

Od mojego księdza z Parafii dostałam taki Rachunek sumienia dla narzeczonych  , czy Wy także ?

?Będziesz z miłował pana Boga Twego ze wszystkiego serca twego, ze wszystkiej duszy twojej i ze wszystkich myśli twojej". To jest największe i pierwsze przykazanie.

   
grzechem jest traktować Boga i religie jako sprawy małoważne w życiu,

grzechem jest nie liczyć się z Bogiem z swoich poglądach na świat i życie, w swych decyzjach, ocenach, stylu życia -układając życie bez Boga a nawet przeciw Bogu, nie wnikając w Jego plany,


grzechem jest przynależność do ateistycznych organizacji, stowarzyszeń.. Branie czynnego udziału w zwalczaniu wiary,


grzechem jest nieodpowiednie zachowanie się w kościele, profanowanie miejsc świętych, rzeczy poświeconych, znieważanie Najświętszego Sakramentu,

grzechem jest niedbale się modlić, wykonywać niekonieczne prace w niedziele. Modlitwa ma być codzienną rozmową z Bogiem,


grzechem jest zapierać się wiary w Boga słowem, pismem czynem,


grzechem jest nie troszczyć się o pogłębienie wiary przez udział w nabożeństwach, czytanie Pisma św., książek, prasy katolickiej...


grzechem jest nie pomagać innym w znalezieniu Boga,
   

grzechem jest wpadać w rozpacz, wątpić w Miłosierdzie Boże,
 

grzechem jest nie troszczyć się o pogłębienie wiary mojej, narzeczonej/go,
 

grzechem jest nie rozmawiać z narzeczoną na temat praktyk religijnych, zwłaszcza wychowania religijnego przyszłych dzieci.

Przykazanie II "nie będziesz brał Imienia P.B. twego nadaremnie"

    *

      grzechem jest bluźnić przeciw Bogu lub świętym,
    *

      grzechem jest przyjmować po świętokradzku sakramenty,
    *

      grzechem przysięgać fałszywie,
    *

      grzechem jest używać przekleństw( w gniewie, z przyzwyczajenia, w żartach),
    *

      grzechem jest wymawiać święte imię Boga i świętych bezmyślnie, bez szacunku.

Przykazanie III ? pamiętaj abyś dzień święty święcił"

    *

      grzechem jest brak uczestnictwa we mszy św. w niedziele i świętą nakazane z własnej winy,
    *

      grzechem jest spóźnianie się na msze św.

Przykazanie IV "czcij ojca swego i matkę swoją"

    *

      grzechem jest zadawać krzywdę rodzicom słowem lub czynem,
    *

      grzechem jest nie modlić się za rodziców, nie opiekować się rodzicami na starość lub w czasie choroby,
    *

      grzechem jest brak szacunku do rodziców własnych i rodziców narzeczonej/go,
    *

      grzechem jest wstydzić się swoich rodziców, zaniedbywać, nie odwiedzać,
    *

      jaki jest mój stosunek do przełożonych, podwładnych, nauczycieli?
    *

      grzechem jest nie szukać okazji by ludziom pomagać.

Przykazanie V ?nie zabijaj"

    *

      grzechem jest niszczyć swoje życie i zdrowie przez nałogi, nadmierny wysiłek, lekceważenie zasad bezpieczeństwa, naruszanie przepisów drogowych, alkohol, narkomanie, rozwiązłość,
    *

      grzechem jest niszczenie więzów łączących mnie z innymi przez plotki, kłótnie, zniewagi,
    *

      grzechem jest żywić do kogoś nienawiść,
    *

      grzechem jest nie stawać w obronie życia poczętych dzieci zgodnie z nauką Ewangelii i Kościoła,
    *

      grzechem jest aborcja, eutanazja oraz namawianie do takich czynów,
    *

      grzechem jest nieznajomość i odrzucanie etycznej regulacji poczęć,
    *

      grzechem jest stosowanie metod i środków antykoncepcyjnych, aborcyjnych.

Przykazanie VI i IX ?nie cudzołóż...nie pożądaj żony bliźniego swego"

    *

      grzechem jest twierdzić, że miłość na wszystko pozwala, podzielać poglądy o pożyciu seksualnym przed ślubem,
    *

      grzechem jest wymuszać współżycie jako dowód miłości,
    *

      grzechem jest nie brać odpowiedzialności za osobę, której wyznało się miłość,
    *

      grzechem jest namawiać do pożycia seksualnego,
    *

      grzechem jest deprecjonować - ośmieszać dziewictwo i czystość,
    *

      grzechem jest nie dbać o skromność ubioru, wstydliwość,
    *

      grzechem jest deprawować nieletnich,
    *

      grzechem jest wykorzystać słabość drugiej strony usprawiedliwiając ze ?ona tego chciała",
    *

      grzechem jest szantażować opuszczeniem, zerwaniem narzeczeństwa jeśli nie da ?dowodu miłości",
    *

      grzechem jest opuszczać sympatie po latach chodzenia bez rozliczeń moralnych czy materialnych,
    *

      grzechem jest uchylać się od płacenia alimentów,
    *

      grzechem jest poniżać swa godność, zakłócać spokój i ład pożycia małżeńskiego nadużywaniem, alkoholu,
    *

      grzechem jest w rozmowach ulegać irytacji, podnosić głos, stwarzać klimat napięć i niepokoju, dąsać się lub trwać w milczeniu,
    *

      grzechem jest maltretować fizycznie i psychicznie współmałżonka -nie mieć czasu dla żony, męża i dzieci,
    *

      grzechem jest zaniedbywać wspólna modlitwę,
    *

      grzechem jest nadużywać swego stanowiska, by skłonić kogoś do grzechu.

Przykazanie VI i X ? nie kradnij... nie pożądaj .... ani żadnej rzeczy..."

    *

      grzechem jest przywłaszczanie sobie cudzej własności,
    *

      grzechem jest niszczenie dobra wspólnego,
    *

      grzechem jest lenistwo w pracy,
    *

      grzechem jest przywłaszczanie sobie cudzych zasług.

Przykazanie VIII ?nie mów fałszywego świadectwa..."

    *

      grzechem jest kłamstwo, plotki, intrygi,
    *

      grzechem jest nie dochowanie tajemnicy,
    *

      grzechem jest niesłuszne podejrzenie.

Zobacz podobne tematy :

2

Odp: Rachunek sumienia dla narzeczonych

Ja dostałam całą książeczkę, gdzie (z tego co zauważyłam, po przekartkowaniu) omówione jest osobno każde z przykazań konkretnie pod osoby, które są razem i z ich perspektywy jakie mogą być grzechy.

3

Odp: Rachunek sumienia dla narzeczonych

A ja chciałam temat rozszerzyć ogólnie pod rachunki sumienia.

Czy są dobrym sposobem na przyjrzeniu się swojemu życiu? Czy nie są zbyt sztywne? Podkreślam, że pytania tam zadane nie są jedynie ograniczone do grzechów ciężkich. Mają nam pomóc poznać samych siebie.
 
Rozumiem, że część z was nie jest katolikami, więc wolałabym żeby temat nie ograniczył się do odpowiedzi w stylu 'spowiedź jest bez sensu', bo nie o tym jest ten wątek.

4 Ostatnio edytowany przez majszter (2013-02-14 23:50:53)

Odp: Rachunek sumienia dla narzeczonych

Podczas kolędy ksiądz się dowiedział, że jestem z kobietą w narzeczeństwie i czegoś takiego nie dał/nie mówił o tym ani dla mnie ani dla mojej panny. Ale niektóre zdania są intrygujące:

grzechem jest opuszczać sympatie po latach chodzenia bez rozliczeń moralnych czy materialnych,

A co ma wiara do finansów pary? big_smile Ojciec Rydzyk maczał w tym palce?

grzechem jest nie dbać o skromność ubioru, wstydliwość

Czyli mam się spowiadać z tego, że mnie stać na markowe ciuchy?

grzechem jest przywłaszczanie sobie cudzej własności,

Ta kwestia reguluje nasze prawo.

grzechem jest żywić do kogoś nienawiść,

Trudno nie jechać po kimś, kto robi z nas w ciula.

jaki jest mój stosunek do przełożonych, podwładnych, nauczycieli?

Jeżeli wiem, że mój przełożony jest głupszy ode mnie i kręci wały na boku to ma do niego żywić miłość? big_smile

grzechem jest nie szukać okazji by ludziom pomagać

A czy grzechem nie jest udawanie biednych i bezdomnych? Czy dawanie 5zł na chleb a taki delikwent kupi sobie winiacza jest ok?

grzechem jest spóźnianie się na msze św.

A jak jest jakiś korek bądź auto/autobus się zepsuje to co?

grzechem jest nie brać odpowiedzialności za osobę, której wyznało się miłość

Cios poniżej pasa. A od kiedy jedna osoba ma brać odpowiedzialność za czyn drugiej osoby? Jak to ma wyglądać- jeżeli jedna osoba np straci pracę ze swojej głupoty (pijaństwo, kradzież etc) to druga osoba ma iść do przełożonego i prosić/przepraszać za ten czyn? Przecież to jest chore.

Czasem nauki kościoła są tak tandetne, że szkoda słów. Mówią, że nie wolno współżyć przed ślubem ale sami księża bzykają panny.

5

Odp: Rachunek sumienia dla narzeczonych
majszter napisał/a:

Podczas kolędy ksiądz się dowiedział, że jestem z kobietą w narzeczeństwie i czegoś takiego nie dał/nie mówił o tym ani dla mnie ani dla mojej panny. Ale niektóre zdania są intrygujące:

grzechem jest opuszczać sympatie po latach chodzenia bez rozliczeń moralnych czy materialnych,

A co ma wiara do finansów pary? big_smile Ojciec Rydzyk maczał w tym palce?

grzechem jest nie dbać o skromność ubioru, wstydliwość

Czyli mam się spowiadać z tego, że mnie stać na markowe ciuchy?

grzechem jest przywłaszczanie sobie cudzej własności,

Ta kwestia reguluje nasze prawo.

grzechem jest żywić do kogoś nienawiść,

Trudno nie jechać po kimś, kto robi z nas w ciula.

jaki jest mój stosunek do przełożonych, podwładnych, nauczycieli?

Jeżeli wiem, że mój przełożony jest głupszy ode mnie i kręci wały na boku to ma do niego żywić miłość? big_smile

grzechem jest nie szukać okazji by ludziom pomagać

A czy grzechem nie jest udawanie biednych i bezdomnych? Czy dawanie 5zł na chleb a taki delikwent kupi sobie winiacza jest ok?

grzechem jest spóźnianie się na msze św.

A jak jest jakiś korek bądź auto/autobus się zepsuje to co?

grzechem jest nie brać odpowiedzialności za osobę, której wyznało się miłość

Cios poniżej pasa. A od kiedy jedna osoba ma brać odpowiedzialność za czyn drugiej osoby? Jak to ma wyglądać- jeżeli jedna osoba np straci pracę ze swojej głupoty (pijaństwo, kradzież etc) to druga osoba ma iść do przełożonego i prosić/przepraszać za ten czyn? Przecież to jest chore.

Czasem nauki kościoła są tak tandetne, że szkoda słów. Mówią, że nie wolno współżyć przed ślubem ale sami księża bzykają panny.

Oj majszter majszter, te pytania mają ukierunkować nasze myślenie, zwrócić uwagę czy są rzeczy, które może przeoczyliśmy w naszym postępowaniu z bliskim nam człowiekiem. Może żeby już nie robić nadmiernego cytowania omówię po kolei wybrane przez Ciebie pytania:

1. Chyba zwykła przyzwoitość ludzka nakazuje w przypadku rozstania omówić kwestie uczuć itp, ale też rozliczyć się finansowo. Mam tu na myśli np. zakupiony za wspólne pieniądze samochód gdy właścicielem jest jedna osoba, pożyczki 'na słowo' udzielone partnerowi na komputer, czyli rzeczy stanowiące jakąś większą wartość. 

2. Skromność w znaczeniu nie noszenia dekoltów do pępka i mini spódniczek z wycięciem tongue Wymienione przez Ciebie markowe ciuchy można do tego podciągnąć jedynie gdy robi się to w celu wzbudzenia zazdrości i sprawienia przykrości konkretnym biedniejszym osobom

3. Reguluje prawo, ale i jedno z przykazań wink

4. A widzisz Jezus mówił, żeby miłować swoich nieprzyjaciół. Duże wyzwanie.

5. Tu nie jest napisane, że masz ich uwielbiać, tylko to subtelne zwrócenie uwagi: może nie szanuje takich osób, może je w jakiś sposób źle traktuje, może zwyzywałem/zwyzywałam swoją nauczycielkę i mi się zapomniało? wink

6. Masz rację. Ale mamy patrzeć na siebie. Jak mamy możliwość pomagać to jednocześnie jest to nasz obowiązek.

7. SpóźniAnie a nie spóźniEnie, czyli chodzi i sytuacje powtarzające się z dużo regularnością

8. Chodzi o odpowiedzialność względem uczuć. Miłość to poważna sprawa, jak komuś mówię 'kocham Cię' to jak mu za 2 dni powiem,że nie, rozmyśliłam się albo żartowałam, to znaczy że nie czuję się odpowiedzialna wobec tego co czuje dana osoba. Masz rację, pytanie powinno być lepiej sformułowane.

Nie księża od nas wymagają, a Bóg poprzez Kościół i swoją miłość, a te pytania nie mają być przesłuchaniem na policji tylko mają nam pomóc. O księżach są inne wątki.

Posty [ 6 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » RELIGIA - DUCHOWE POSZUKIWANIA » Rachunek sumienia dla narzeczonych

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności



© www.netkobiety.pl 2007-2024