Wilno - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 15 ]

Temat: Wilno

Witam! Wybieram się do Wilna w następnym tygodniu, na 5 dni, bez towarzystwa w pierwszych 3 dniach. To dość duże miasto, więc pewnie nie będę się nudzić, ale czy ktoś był i coś poleca? A może nie był, ale marzy mu się odwiedzenia jakiegoś miejsca tam lub słyszał, że warto? Co trzeba zrobić, jak się tam już jest?

Chętnie posłucham doświadczeń forumowiczów, ich uwag i przestróg, a także rekomendacji!

Marzy mi się poznać też nowych ludzi, ale introwertyczne zwiedzanie również jest dla mnie.

Deal with it.
Zobacz podobne tematy :

2

Odp: Wilno

Byłem i polecam:D Jedźcie do zamku na wodzie do Trok. To obok wilna. Odwiedźcie wioskę Karaimów i koniecznie spróbujcie ich kuchni. Mają świetne "pierogi", ale nie są to takie jak nasze tylko pieczone duże. Jednym idzie się najeść. Obowiązkowo odwiedzić polski cmentarz na Rosie. Są tam piękne grobowce. Niestety cmentarz jest trochę zaniedbany bo władze o niego nie dbają. Co więcej. Głównie świątynie i stare miasto. W restauracjach najlepiej rozmawiać po angielsku. Większość z nich zna polski, ale nie jest mile widziane zmuszanie ich do mówienia po polsku. Co innego jak mówisz po angielsku. Nawet jak wiedzą, że jesteś Polakiem, ale nie starasz się im narzucić gadania po polsku całkiem inaczej na Ciebie patrzą.
Tu na kompie mam tylko dwie fotki niestety i to nienajlepszej jakości:
Troki:
https://scontent.xx.fbcdn.net/hphotos-xpa1/t31.0-8/243794_3363245721527_134888819_o.jpg
Wilno:
https://scontent.xx.fbcdn.net/hphotos-xla1/t31.0-8/288153_3363236801304_1381542998_o.jpg
Kowno:
https://scontent.xx.fbcdn.net/hphotos-xfp1/t31.0-8/336425_3363254281741_294284316_o.jpg
Zapasy:D
https://scontent.xx.fbcdn.net/hphotos-xfa1/v/t1.0-9/246458_3289996770349_422037177_n.jpg?oh=88d4ab6fe612fa767380b33b20938ac7&oe=56986589

3

Bardzo fajne zdjęcia!

Bardzo się cieszę, że wolą mówić po angielsku, bo prawdę powiedziawszy czuję się lepiej, niż gdy obcokrajowcy męczą się z polskim, a ja nie mam poczucia, że się przeze mnie strasznie męczą big_smile Nie wiem, czy dobrze zrozumiałam:oni Polaków nie lubią czy przeciwnie? Czy jak nie próbują polskiego na siłę, to jakoś bez sensacji?

Troki sobie zostawię z towarzystwem, bo wygląda na to, że nas tym zaintrygowałeś, sobie zostawię cmentarz big_smile

Słyszałam, że organizuje się tam free tour, myślę, że to może być ciekawe, chociaz nigdy na czymś takim nie byłam.

A z knajp wileńskich coś sobie przypominasz, czy niekoniecznie? Jedzenie uliczne warte polecenia? Coś lokalnego wileńskiego, nie karaimskiego? Bo pić widzę, że jest co big_smile

Deal with it.

4

Podchodzą raczej neutralnie, ale jest grupa osób którzy Polaków nienawidzą. Tak słyszałem przed wyjazdem, ale szczerze to nie spotkałem się ze złym traktowaniem, czy to w hotelach czy restauracjach. Co do restauracji to niestety nie pamiętam nazw bo to dawno było, ale jadłem w takiej fajnej przy rynku który jest na zdjęciu po lewej stronie. W ogóle spaliśmy też w fajnym hotelu i tam była bardzo dobra kuchnia. Jak wygląda free tour to nie wiem, bo ja lubię sam sobie chodzić i miejsca wybierać. Taki już jestem:D Jedzenie litewskie jest dobre. Jakoś strasznie mocno się nie różni od naszego "dawnego". Bardzo dużo potraw mącznych i jedzą dość tłusto. Ale mi smakowało.
Same Troki obok zamku to w zasadzie karaimska osada. Ja tym byłem akurat jak odbywał się jakiś ichni festiwal więc było pełno stoisk z różnym jedzeniem i duperalami. Nie wiem czy teraz będą. Ale zamek jest fajny i zwiedzić warto. Tym bardziej, że to rzut beretem od Wilna. Generalnie w Wilnie poza cmentarzem na Rosie, wszystko jest w jednym miejscu. A cmentarz warto odwiedzić. Tam przed cmentarem siedziała zawsze taki babulinka, Polka która zbiera dobrowolne datki na dbanie o groby. I ona faktycznie o nie dba. I świetnie opowiada wierszem historie. Nie wiem czy jeszcze żyje, bo ona już wtedy bardzo stara była. Często jest przy grobowcu serca matki Piłsudskiego. W ogóle na tym cmentarzy jest sporo ważnych postaci i pięknych grobowców. Cmentarz jest na wzgórzu, robi więc wrażenie.

5 Ostatnio edytowany przez Czarnaczarna (2015-09-23 18:17:50)

To dobrze, że się nie spotkałeś. Mam nadzieję, że ja również.

Strasznie się cieszę na wycieczkę big_smile

Ja ten free tour chcę zobaczyć, ale to tylko 2+godzin, więc i tak to będzie chwila big_smile

Deal with it.

6

Fajnie było! Dziękuję za polecenia cmentarza, Troków i tamtejszego jadła big_smile Bardzo mi się podobało. Miałam jeszcze szczęście się załapać na festiwal fajerwerków, który był naprawdę imponujący.

W Wilnie, oprócz wymienionych, podobało mi się Zarzecze , które jest dość artystycznym i zabawnym miejscem. Trochę jednak miałam niedosytu.

Deal with it.

7 Ostatnio edytowany przez truskaweczka19 (2015-10-03 18:00:47)

Byli dla Ciebie tam w porządku? Nie byłam tam, ale fajnie, że wyjazd się udał smile Za to klasa moja z liceum była, ja wtedy nie byłam i podobno niestety nie trafili dobrze, chyba zaczęli się do nich w restauracji chamsko odnosić, oni słyszeli, że czasem tak bywa wobec Polaków, ale i tak wiadomo w restauracji nie powinno to mieć miejsca. Nawet raz chyba nie chcieli ich obsłużyć jak usłyszeli chyba polski język. Może mieli pecha.

"Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła"

Wisława Szymborska

8

Wiesz, moja polskość się chyba nie rzucała w oczy. Kompan mój zagraniczny i rozmawialiśmy między sobą po angielsku z tej okazji. Słyszałam wielu Polaków naokoło i ludzie czasem w sklepach po takowemu gadali, ale brzmiało to miło i serdecznie. Kilka razy używałam polskiego, bo druga strona nie mogła mnie zrozumieć po angielsku. Przewidniczka podczas free tour zagadywała mnie i zapraszała pod parasol (padało jak diabli) i wiedziała, że jestem Polką tongue
Osobiście myślę, że to pewnie się może zdarzać, ale jak słyszysz, że Cię gdzieś nie lubią, to łatwiej zinterpretować coś jako nielubienie, gdy to mogło być zwykle nieporozumienie. Z pewnością wrogość może się zdarzyć (skoro ich spotkała), jednak nie musi być to tak strasznie powszechne zjawisko.

Litwini sprawiają wrażenie trochę zdołowanego narodu swoją drogą.

Deal with it.

9 Ostatnio edytowany przez Olinka (2016-09-19 23:33:24)

Tak sobie poczytam Wasze wspomnienia z pobytu w Wilnie, że sama z chęcią bym się tam wybrała.  Nawet znalazłam wyjazd sylwestrowy Wilno-Ryga-Tallin [nieregulaminowy link] Sam Sylwester w Wilnie. Może wyjazd niezbyt długi ale zawsze coś się zdąży zobaczyć. Jak mnie Wilno zauroczy to przecież można będzie tam wrócić na dłużej. Może orientujecie się czy na mieście są organizowane imprezy pod chmurką ? Tak jak to bywa u nas w większych miastach.

10

Wybieram się do Rygi w czwartek (ostatni wyjazd w te "wakacje"), więc też jak coś będzie to może dodam jakieś małe wtrącenie, bo tworzyć miliony minitematów chyba nie ma sensu. (Jak ktoś ma rekomendacje to też się ucieszę, już mi towarzycho powiedziało: spytaj znowu na forum, bo ci dobrze powiedzieli big_smile )

Głowy nie dam, ale strzelam, że powinni coś organizować. Mają na pewno taki fajny park z dużymi błoniami i widownią, gdzie był m. in. festiwal fajerwerków, więc strzelam, że coś pewnie robią, tam cały czas się coś dzieje. No i jest to w końcu stolica, więc ciężko mi uwierzyć, że nic nie ma.

Deal with it.

11 Ostatnio edytowany przez Martainn (2015-10-08 07:41:07)

Litwini nie lubią jak im się nachalnie narzuca mówienie w naszym języku. Część sama przechodzi na nasz język i wtedy jest ok. W Wilnie i okolicach jest stosunukowo dużo Polaków więc można często nasz język usłyszeć. Swego czasu w radzie miejskiej mieliśmy nawet większość. Najbardziej litewskie jest Kowno ich dawna stolica. Też dość ładne miasto. Generalnie ja się z wrogością nie spotkałem wcale. Jest tam mala grupa ludzi, która wmawia Litwinom, że my chcemy odebrać im wilno i południową część kraju i część osób im wierzy. Większość ma do nas neutralne podejście. Np. na Węgrzech jak się dowiedzą, że jesteś Polakiem to są bardzo mili. Tam z przyjaznym podejściem spotykałem się na każdym kroku chociaż język jest straszny i do dziś umiem tylko kilka słów. Na Łotwe ani w Estonii niestety nie byłem. Za to mogę polecić coś z Węgier i Rumunii. Szczególnie Rumunię polecam i Wyżynę Transylwańską. Tam jest bardzo dużo do zwiedzania i oglądania. I polecam przejechać się trasą transofagarską jak będzie otwarta;)
http://p.web-album.org/6b/f2/6bf22c4e73f76da9fef84ee832477afba,4,0.jpg
I oczywiście moje kochane miasto Budapeszt. Szczegółnie nocą:
https://lh3.googleusercontent.com/y9VdqkRIuJpDKHY5GUI-qDrOvNwGMsPSIw0KQeFgB0rmYSPSSuqOOqZBjC91QWnhtdEKbymdzm8r-7t57XP4HtuxOj4kzSIernRxH5A0Nslm6hRlWGqthL-Kv_HlJCZHB18Fu1RGWWzJoktT2joPi2cSQp9QxFmFqumqvtxwwHzcJU7cLAWMBq0Duyu-5wsj1x6XqEp7-vvd8L5ZgL1vLAuGfPHb7DUqIYxKbMwqw23py2DUH7hJ5lQS8MrQQjwZJrx7biiFI3j4zbhpToagTT7EK9WjhuuZd1lzW862Izjm6KrpDyDobZiAaeuIYJhZ0EWIZJKtADlJNtaZgkYp7WqX-qIWm7cwLZvp4LqDzViBbTUvgn6hxZMPAJPselIzRcuf2PGPtGWadTNSkeUDjwiu3PMAOIfev3Qo07PNDO_UqQ3xUELr_mUR6as8NgCja7ozDR9wcTgwuPu9Dd2x06gP8LdYTfJvIt1q9gzQNamXXENT2i4IX-lgAyAlzbJKYFNxHoCVDJ_TapH7VPRUgluBNKhstyQCpfkhNEY7hEk=w1920-h896-no

12

Byłam w Rumunii big_smile Też polecam. Trochę w Transylwanii, ale niezbyt dogłębnie. Budapesztu też nie widziałam, może na następny raz.
Na razie widziłam wszystko w śniegu, bo byłam na święta.
Market świąteczny w Sibiu po zmroku jest zabójczy. Alba Julia jest cudowna. Zamek Pales mnie oszołomił. Oprócz tego Zamek w Hundorze i zamek w Bran bardzo fajne.
Ostrzę zęby na ichnie zakony oprócz tego. Zobaczymy, czy się uda, ale teraz muszę się wybrać w jakiś cieplejszy czas, bo było niesamowicie zimno big_smile
Luby mówi, że mają fajną deltę bodaj Dunaju i też muszę zobaczyć, więc się też postaram.

Deal with it.

13

No ja właśne w Alba Iulia mam bazę wypadową bo jeżdżę tam służbowo na ichni Uniwersytet. Polecam jeszcze Sighisoarę. Najmniej pamiętam Brasov, bo i źle się tego dnia czułem no i w sumie nie zawiele tam było. A najbardziej chyba właśnie podobało mi się Sibiu.

14 Ostatnio edytowany przez Czarnaczarna (2015-10-19 16:34:53)

Sighisoarę widziałam, faktycznie fajna. Brasov też był wporzo ;p Ja jak byłam to było jakieś -10 stopni i ciężka śnieżyca, więc też za bardzo nie kojarzę. Pamiętam superwąską ulicę z nazwą, czarną katedrę, jakaś budowlę na szczycie góry i kościolek w dziedzińcu jakiegoś budynku.

Deal with it.

15

Wilno to i Wileńszczyzna, może kogoś zainteresuje książka biograficzna o polskiej Wileńszczyznie

Życie dwóch rodzin, żyjących na Wileńszczyźnie od pokoleń, zostaje zakłócone przez wielką politykę. Lata okupacji, a po wojnie zmiana granic Polski i repatriacje, oddziałują bezpośrednio na ich losy. Zdarzenia śmieszne przeplatają się z dramatycznymi, ludzie wpadają w wiry historii, zakochanym nie sprzyja czas, rodziny się rozdzielają, o narodowości decyduje wola urzędnika…

Opowiadania obejmują okres drugiej wojny światowej i czasy powojenne, do początku lat siedemdziesiątych. Starsi czytelnicy wrócą pamięcią do własnych przeżyć, młodsi poznają fragment naszej historii, widzianej oczami zwykłych ludzi. Ta historia dalej się toczy...

Posty [ 15 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności

© www.netkobiety.pl 2007-2018