Spadek po rodzicach - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 11 ]

Temat: Spadek po rodzicach

Witam,
Pisze poniewaz mam starszych rodzicow i jestem najmlodsza w rodzinie.Urodzilam sie po wielu latach wiec roznica po pozostalym rodzenstwie jest wielka. Moi rodzice chcieliby mi zapisac "jakos" mieszkanie poniewaz chca bym ja je dostala po ich smierci ale boja sie ze moje pozostale rodzenstwo bedzie sie odwolywac i miec takze do tego prawo? Co powinni zrobic moi rodzice?Zrobic testament,zapisy? I jak by ta procedura wygladala i takze ile by kosztowala? Prosze o szczegolowe informacje, poniewaz nie mam zbyt duzej wiedzy w tych sprawach. Serdecznie dziekuje za pomoc.

// Życie poświęcone innym, jest warte przeżycia. //
Reklama
Zobacz podobne tematy :

2

Odp: Spadek po rodzicach

Po pierwsze rodzice muszą być właścicielami mieszkania, czyli mieszkanie spółdzielcze odpada. A jesli chodzi o testament to najlepiej iść do notariusza i tam spisac testament.

3

tak, mieszkanie musi być wlasnością rodziców i abyś to Ty odziedziczyła je muszą oni spisać testament u notariusza, czasem też można spisać testament w Urzędzie Gminy, jednak ten spisany w obecności notariusza jest najbardziej wiarygodny. Jeżeli chodzi o cenę to zależy to od notariusza ale nie powinna być powalająco wysoka, do ok. 250 zł max. Jesli taki testament nie zostanie spisany po śmierci rodzica  dziedziczenie następuje wg zasad prawa spadkowego: w pierwszej grupie dziedziczą dzieci i małżonek zmarłego.

Przyjaciel nie zawsze jest w stanie Cię podnieść, ale za to nie pozwoli Ci upaść...
Reklama

4

Jeśli Twoi rodzice są prawnymi właścicielami mieszkania, mogą je już na Ciebie przepisać - nie trzeba czekać na testament, który Twoje starsze rodzeństwo mogłoby chcieć unieważnić.

Tak,mieszkanie jest wlasnoscia moich rodzicow.Ale chce zeby akt wlasnosci byl wazny po ich smierci dopiero a do ich smierci to mieszkanie nadal bylo ich wlasnoscia? Wiec co powinnismy zrobic? Testament czy lepiej zapisy czy jeszcze cos innego? Ja slyszalam ze zapisya sa drogie bo to jest jakies procent od wartosci mieszkania i wychodzi dosyc duzo, no i czy zapizy tu zalatwia sprawe tak aby nikt nie mogl po smierci podwazyc decyzji moich rodziow ?

// Życie poświęcone innym, jest warte przeżycia. //
Reklama

6

Nie trzeba spisać testamentu  u notariusza- w domu przy spełnieniu wszyskich warunków, też jest ważny (np 2 świadków bezstronych itp) ale ale...  przy testamencie nalezy się kazdemu z dziecku zachowek. Można wydziedziczyć dziecko z 3 powodów smile

7

Najlepiej byłoby przepisać mieszkanie teraz na ciebie u notariusza,nie żaden testament,bo testament zawsze można podważyć.Najlepiej zrobić ci zapis póki oboje rodziców nadal żyją,bo póżniej jak jedno umrze trzeba się będzie ciągać po sądach by zrobić spadek.A jak już spadek będzie zrobiony to i tak rodzeństwo będzie musiało ci się spisać i będą ci mogli robić problemy.Najlepszym rozwiązaniem będzie spisać mieszkanie tobie póki oni żyją,więc wtedy będziesz miała czyste papiery i nikt nie podważy decyzji twoich rodziców:)

Miłość, wierność, zaufanie.. - W dzisiejszych czasach to już chyba archaizmy...

8

też myślę, ze nalepiej jak za życia rodzice przepiszą na ciebie mieszkanie, chociaz słyszłam że jeżeli w przeciągu 5 lat była darowizna to potem i tak jest postępowanie spadkowe, ale pewnosci nie mam, moze lepiej zapytaj notariusza jak to jest

9

najlepiej jakby rodzice zapisali mieszkanie na ciebie teraz, np. z adnotacją, że do śmierci oni nim dysponują itd. potem może być wiele problemów z testamentem

każdego dnia człowiek walczy o przeżycie

10

Aby testament był ważny nie musi być spisany w obecności notariusza, musi jednak zawierać wszystkie istotne dla jego ważności elementy (napisany pismem ręcznym, podpisany i opatrzony datą). Można nawet złożyć testament ustnie (tzw. oświadczenie ostatniej woli), wówczas jednak w obecności trzech świadków, nie ujętych w testamencie i spełniających przewidziane w prawie warunki.
Gdyby dziedziczenie nastąpiło z mocy prawa po śmierci obojga rodziców to rodzeństwo ma prawo do zachowku, który wynosi połowę tego co uzyskaliby bez pozostawienia testamentu. Zachowek nie należy się jednak osobie, która z ważnych i uzasadnionych powodów zostanie wcześniej wydziedziczona.
Podważyć testament można kiedy zachodzą przewidziane prawem sytuacje lub istotne błędy oświadczenia woli, wbrew pozorom nie jest to więc wcale takie proste.

Dla Ciebie zdecydowanie korzystniej będzie jeśli spiszecie u notariusza umowę darowizny. Warto wcześniej zasięgnąć porady u prawnika (lub notariusza właśnie) w jaki sposób zagwarantować rodzicom ich prawa.

Regulamin Forum Netkobiety.pl - koniecznie przeczytaj, a będzie Ci z nami łatwiej smile 

"Nie czyń samego siebie przedmiotem kompromisu, bo jesteś wszystkim, co masz."

Posty [ 11 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności

© www.netkobiety.pl 2007-2018