"Mamusiu, dlaczego już nie kochasz tatusia?" -czyli o co pyta dziecko - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

Forum Kobiet » WYCHOWANIE, ZDROWIE I EDUKACJA DZIECKA » "Mamusiu, dlaczego już nie kochasz tatusia?" -czyli o co pyta dziecko

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 12 ]

1

Temat: "Mamusiu, dlaczego już nie kochasz tatusia?" -czyli o co pyta dziecko

...rodziców po rozstaniu.

Chyba każde dziecko w pewnym momencie zaczyna się nad tym zastanawiać, pytać i dociekać dlaczego rodzice nie chcą być razem.
Czasem zastanawiam się kiedy moja córka zada mi takie pytanie - i co ja jej wtedy odpowiem?... Mijają lata, a ona nie pyta - i mam coraz większy problem, bo czym starsza tym pytanie może być bardziej dociekliwe big_smile to trochę stresujące!

Czy któraś z was ma doświadczenie w tej sprawie? Jak wyglądały takie pytania u Was? W jakim wieku dzieci zaczynają się nad tym zastanawiać na poważnie?

Zobacz podobne tematy :

2

Odp: "Mamusiu, dlaczego już nie kochasz tatusia?" -czyli o co pyta dziecko

Mam wrażenie, że nad brakiem ojca, tym bardziej jeśli przedtem w życiu dziecka był, zastanawia się ono od tego momentu stwierdzenia zaistnienia JEGO BRAKU. Bez względu na wiek. Nawet roczniaki wołają "tata"? "tata"?
Ja bym się zastanowiła DLACZEGO nie pyta...

"Panie, daj mi SIŁĘ, abym zmienił to, co zmienić mogę,
daj mi CIERPLIWOŚĆ, abym zniósł to czego zmienić nie mogę
i daj mi MĄDROŚĆ, bym odróżnił jedno od drugiego."F.C. Oetinger

3 Ostatnio edytowany przez Madzia92 (2014-03-29 12:12:34)

witam , chyba nie bardzo pomogę ponieważ moja córka jest mała ( 3,5 roku ) aczkolwiek nie wychowuje jej z biologicznym tatą( alkohol przemoc fizyczna i psychiczna- lepiej dla mnie i małej że odeszłyśmy bo było tragicznie ! ). kontakt z dziadkami ma ( rodzicami byłego ) aczkolwiek z samym tata nie ( nie wiadomo gdzie się podziewa pijak ) ale ma w domu zdj taty biol..nie stoją gdzieś po szafkach czy na ścianie ale zdj są ..jako że mam nowego partnera od półtora roku a mała traktuje go jak tatę a on ją jak swoją córkę , spytała sie a kto to ?( bo znalazła zdj ..tzn ja je w albumie mam i położyłam go na stól) nadia ? (no bo tam jako dzidzia była ) i mowie tak nadusia , a ona a to kto ? pan ? ja jej mówi nie tata dawid . a ona nieeeee tata jest w pracy (;D ) no takiemu dzieciaczkowi nie wytłumaczę wszystkiego aczkolwiek powiedziałam jej że na zdj jest tata dawid a w domku mamy naszego tatusia i go kochamy - i przyjęła to jako fakt oczywisty ... wiadomo takiemu małemu co sie powie to uwierzy ..bd czas przedszkola bd kolejne pytania szkoła kolejne pytania.. nie zamierzam jej okłamywać ukrywać tego .. bo w wieku 16 lat dowie sieże tata to nie tata i bd wielki żal płacz krzyk i do mnie i do nowego partnera i do wszystkich ...pomalutku stopniowo bd wyjaśniać...a powód jest taki " mam z tatusiem się kłócili i nie chciała mama żebyś cierpiała i lepiej było sie rozstać" nie bd np 7 letniemu dziecku wszystkiego naraz wywalać bo też tego nie ogarnie i nie zrozumie...to trzeba pomału stopniowo ...ale powiedzieć...bo dziecko małe wbrew pozorom dużo zrozumie i łatwiej to przyjmie....wg mnie ) .

19.10.2010 r 1750 g 46 cm szczęścia o imieniu Nadia Kocham najmocniej :*
28.10.2016 r 1700 g 47 cm  synuś Fabianek :*

4

Miałam 13 lat, jak rodzice się rozwodzili. Są przyjaciółmi (naprawdę przyjaciółmi, nie że tylko mili dla siebie) do tej pory. Spodziewałam się rozwodu wcześniej, coś tam podsłuchałam. Powiedziała mi o rozwodzie mama. Spytałam, czy będę dostawać odtąd po 2 prezenty na urodziny itd. - od każdego z nich po jednym. Obrazili się oboje. >.<

Tysiąc razy mówiłam ludziom, że jestem miła. Krzyczałam, groziłam, biłam... Bez skutku. Nikt mi nie wierzy.

Moje dzieci są już duze (gim+liceum) i pytają - tato jak ty mogłeś tak długo wytrzymać z mamą ? Autentyk niestety.

6

Moj syn- lat 6 " czemu tata odszedl? Czy bylem zly?"
Moj syn lat 12 po probie nawiazania kontaktu z ojcem przez internet " czemu on nie chce mnie znac?"

Konia z rzedem temu kto umie odpowiedziec....

"wszyscy pragną twojego dobra,
wiec nie pozwól go sobie odebrać"

7

Moja corka nadal nie pyta i traktuje to jako rzecz calkowicie naturalna (przynajmniej tak to wyglada), ze mieszkamy osobno.

Inna sprawa, ze przez caly ten czas spedza u ojca niemal kazdy weekend, wiec na brak kontaktu z nim tez nie narzeka.

8

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego,  że rozstania rodziców bywają z różnych powodów i oczywiście nikt na tym tak nie cierpi jak właśnie samo dziecko,ale wtedy takiemu dziecku mnależy od ręki zacząć tłumaczyć w czym rzecz,bo bywa,że sądzi, iż to przez niego rodzice nie są już razem. Dlatego nigdy nie należy czekać z wytłumaczeniem dziecku,dlaczego tak się stało,dodając, że oboje go bardzo mimo wszystko kochają,a to,że nie są razem,to sprawa dorosłych i kiedy samo dorośnie - zrozumie.

Nawet mały gest życzliwości nigdy się nie marnuje
- Ezop -

9 Ostatnio edytowany przez Iris7 (2015-02-13 12:33:01)

Ile lat miała Twoja córka jak się rozwiedliście?

Zauważyłam, że ogólnie modele są dwa. Pierwszy to cicha wojna między rodzicami, dziecko nic nie wie... aż do momentu, gdy dowiaduje się, że rodzice się rozwodzą. Wtedy pytania na pewno się pojawiają, bo skoro wszystko było w porządku, to co się stało? Dziecko może nawet w takiej sytuacji obwiniać siebie.

Drugi model to ten, w którym dziecko od dawna widzi, że między rodzicami nie jest dobrze. Dzieci nie są takie głupie. smile W tej sytuacji raczej pytań nie ma, przecież widziało tyle razy kłótnię między rodzicami, że rozwód wydaje się nawet przyjemną perspektywą. Wreszcie będzie można zaznać spokoju.

Gdy moi rodzice się rozwodzili miałam 13 lat i wiedziałam wszystko. Mama zawsze mówiła mi całą prawdę, czasem nawet rzeczy, o których wolałabym nie wiedzieć... Moja siostra natomiast miała ok 7 lat. Niby mało, ale wydaje mi się, że sporo kumała. Nigdy nie zadała takiego pytania i myślę, że Twoja córka też takiego nie zada (chyba, że jest to model pierwszy, wtedy pytań spodziewałabym się już niedługo, bo wchodzi teraz w najtrudniejszy wiek: dużo pytań przyprawionych odrobiną buntu).

A może odbyła już taką rozmowę z tatą? smile

10

Mloda miala 5 lat jak sie rozstalismy, wlasciwie sie nigdy przy niej nie klocilismy, jezeli juz dochodzilo do spiec to na chlodno, kiedy mloda juz spala (moj ex jest typem, ktory nie podnosi glosu, nie awanturuje sie, a wprost przeciwnie zamyka sie w sobie i zaczyna sie komunikowac monosylabami.

Mlodej wtedy sprzedalismy bajeczke, ze musimy sie wyprowadzic a nie znalezlismy odpowiednio duzego mieszkania i musimy mieszkac osobno.

Wydaje mi sie, ze ona od dawna po prostu czuje, ze to jest juz stan trwaly, ale w to nie wnika. W koncu cala masa jej kolezanek ze szkoly tez ma rozwiedzionych rodzicow.

11

Myślę,że najważniejsza jest szczeosc i delikatnie dziecku naświetlic problem trzeba.
Oczywiscie jak najmniej boleśnie.

Posty [ 12 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » WYCHOWANIE, ZDROWIE I EDUKACJA DZIECKA » "Mamusiu, dlaczego już nie kochasz tatusia?" -czyli o co pyta dziecko

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności

© www.netkobiety.pl 2007-2018