Projektowanie wnętrz - pasja a może i zawód...? - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

Forum Kobiet » PSYCHOLOGIA KARIERY - MOJA KARIERA ZAWODOWA » Projektowanie wnętrz - pasja a może i zawód...?

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 17 ]

Temat: Projektowanie wnętrz - pasja a może i zawód...?

Cześć wszystkim! Jestem tu nowa, ale mam wielką nadzieję, że będziecie mi mogły trochę doradzić wink
Od zawsze pasjonowałam się projektowaniem wnętrz i teraz wreszcie mogłabym zrobić coś więcej w tym kierunku (mam nawet już zarezerwowane pieniążki) tylko właśnie szukam porad: co dalej? Przeglądam blogi, kupuję gazety wnętrzarskie, czasami coś w TV wyłapię... oczywiście eksperymentuję we własnym domu... ale to za mało smile myślałam o kursie, może któraś z Was coś wie, gdzieś się uczyła? Interesują mnie przede wszystkim okolice Warszawy.

Zobacz podobne tematy :

2

Odp: Projektowanie wnętrz - pasja a może i zawód...?

Co jest twoim problemem brak umiejętności?
Z googli możesz ściągnąć bezpłatny program sketchup (to chyba tak się nazywa) jest łatwy i szybki w obsłudze (względem profesjonalnego oprogramowania).Będziesz mogła robić wizualizację swoich projektów. Program jest dość intuicyjny, a efekty bardzo dobre, jest też duża baza modułów, nie wszystko trzeba robić od zera.
Możesz dogadać się z jakimś stolarzem, oni często współpracują z projektantami, architektami.

Poza umiejętnościami skomponowania ciekawych mebli, dodatków będziesz musiała jeszcze wiedzieć, gdzie takie rzeczy kupić. Jeżeli zaproponujesz do mebli ciekawe zasłony, czy tapicerkę, to klient będzie chciał zobaczyć, dotknąć faktury dlatego dobrze jest mieć orientację w sklepach, by móc podjechać i pokazać.

Chcesz projektować nowe oryginalne wnętrza? Co do kursu - na pewno po architekturze ludzie zajmują się takimi sprawami, może przy Polibudzie są prowadzone takie kursy.

Subiektywnie mówiąc - ważniejsze jest to co ty sama umiesz, twoje wyczucie estetyki. Stolarze, którzy robili mi meble współpracują z architektką. Do przedpokoju chcieliśmy mieć szafę narożną - zaproponowała nam wielkie pudło (w rogu ~ 1,2x1,3) a w środku tak ustawiła piony, półki, że do narożnej gigantycznej przestrzeni był dostęp przez 20cm "szczelinkę" big_smile. Myślałam, że padnę ze śmiechu jak to zobaczyłam - ani piękne, ani funkcjonalne.

"Myślę, że każdy inteligentny człowiek jeśli mówi, że nie jest feministą, to się kompromituje, bo feminizm jest za równouprawnieniem. Prawa kobiet to prawa człowieka, po prostu" Maja Ostaszewska

3

Sophia ja również zastanawiałam się nad możliwością rozwoju w tej branży, z tym że mnie na razie na to nie stać.
Jestem z Katowic, więc niewiele mogę ci doradzić, ale napiszę jakie są mi znane opcje.
1. Politechnika- wydział Architektury i Urbanistyki prowadzi kierunek architektura wnętrza.
2. WST- Wyższa Szkoła Techniczna ( nie wiem czy jest w Wa-wie) oczywiście płatna i to wcale nie mało
3. Szkoły policealne prowadzące kursy moja obecna szkoła Proedukacja za roczny kurs bierze 1000zł.

,,Czemu ty się, zła godzino,
z niepotrzebnym mieszasz lękiem?
Jesteś - a więc musisz minąć.
Miniesz - a więc to jest piękne"

4

Jeśli to Twoja pasja, to żaden kurs Ci nie jest potrzebny, bo wystarczy usiąść na tyłku, popróbować i się samemu nauczyć smile

5

Architektura wnętrz to przede wszystkim umiejętność kreatywnego i funkcjoalnego zestawiania mebli, kolorów, dodatków. Z racji szerokiego dostępu do sieci, wielu programów w tv, gazet wnętrzarskich czy choćby złożonych makiet w centrach budowlanych typu Leroy, trzeba mieć ponadprzeciętne umiejętności, by rzeczywiście zabłysnąć w tym zawodzie.

Koleżanka kończyła coś w Katowicach właśnie, ale powiem Wam, że jej projekty są bardzo przewidywalne. Są mieszaniną koncepcji z ikei, castoramy i liroya. Z tym, że wszystko bazuje na horrendalnie drogich rzeczach, np. płytki po 150 zł/ m  czy umywalka za 1500 zł... Póki co, trafiło jej się jedno zlecenie, które w sumie robiła "po kosztach", byle móc wrzucić coś do portfolio.

Dla przykładu : nie pamiętam, czy Olince ktoś projektował łazienkę (gdzieś było zdjęcie jej łazienki) czy robiła ją we własnym zakresie na podstawie wystawek/ gazet, ale łazienka zaprojektowana przez moją koleżankę wyglądałaby tak samo, tyle tylko, że koszt jej wykonania byłby 5 razy wyższy tongue

6

Bubuś: i właśnie o to chodzi... To, że się skończy jakiś kurs nie znaczy, że się nagle będzie super wnętrzarzem. Żeby się wybić trzeba mieć talent, a wtedy żadne kursy nie są Ci potrzebne.

7

Ale często ludzie nie wiedzą co chcą, co będzie pasować do pomieszczenia, jak funkcje ma pełnić meble, ot coś zobaczyli u sąsiada, albo w gazetce i chcą by kuchnia w stylu angielskim była zmiksowana z kuchnią nowoczesną z szufladami, cargo itp. Niestety rola projektanta wnętrza często bazuje, nie na własnej fantazji, czy wyczuciu smaku, ale "zadowoleniu klienta", czyli zrobieniu nowoczesnej kuchni angielskiej wink a potem jeszcze pojawia się konsternacja, bo to co pięknie wygląda w kuchni (30m2), niekoniecznie sprawdza się w kuchni w blokowisku (10m2).

Dobry projektant powinien mieć wyczucie smaku, by nawet mixując różne gażdety stworzyć ciekawą aranżację, jak również być trochę psychologiem, by czasem pokierować klientem big_smile.

"Myślę, że każdy inteligentny człowiek jeśli mówi, że nie jest feministą, to się kompromituje, bo feminizm jest za równouprawnieniem. Prawa kobiet to prawa człowieka, po prostu" Maja Ostaszewska

8

dziewczyny, dzięki za odpowiedzi:

Averyl - masz absolutną rację, dobrze że mi uświadomiłaś tą potrzebę bycia po części psychologiem! to jest niby takie oczywiste, ale myślę, że trzeba cały czas o tym pamiętać. Wiesz, jak na razie przeraża mnie trochę myśl o rozmowie z klientem którego nie znam (może u znajomych dałabym radę).

Kaisa, Bubuś - myślę, że tak jak piszecie, najważniejsze jest wyczucie, talent... cóż, na razie się nie czuję na siłach, choć wszyscy goście zachwycają się naszym domkiem wink tak jak pisze Averyl - chyba musiałabym się troszkę też podszkolić z zakresu rozmowy z klientem, no i ten kurs tak ładnie by w portfolio wyglądał.

jak na razie szukam kursu, zagrzałyście mnie do działania big_smile piszcie, jeśli znajdziecie coś fajnego!

9

A ja myślę, że jakiś kurs nie jest złym pomysłem smile Ty możesz mieć pewną wizję, ale potem okaże się, ze chciałaś przybić gdzieś gwóźdź do obrazka, a chciana okaże się za cienka i zrobisz pęknięcia albo źle sobie w głowie rozplanujesz rozstaw mebli i w efekcie wnętrze wyjdzie ciasne... Myślę, że kurs da Ci obeznacie w rysunku, takich przestrzennych sprawach i materiałowych, choć może się mylę i same dobre chęci wystarczą smile

10 Ostatnio edytowany przez Wielokropek (2013-06-21 17:03:28)

Hej,
zgadzam się z poprzednią rozmówczynią. Sama kończyłam kurs projektowania i aranżacji wnętrz. Przygoda z kursem była uzupełnieniem mojej wiedzy odnośnie projektowania. Zawsze interesowałam się tym tematem jednak to dopiero kurs zmobilizował mnie do otwarcia własnej działalności. Nauczyła się praktycznego podejścia do projektowania. Co prawda na kurs chodziły różne osoby, a więc takie dla których projektowania było pasją, takie które skończyły architekturę wnętrz na znanych uczelniach ale potrzebowały uzupełnić widzę praktyczną i takie, które jeszcze nie wiedziały a chciały sprawdzić czy projektowanie jest tym co w życiu chcą robić. Osobiście skończyła kurs roczny organizowany w Krakowie przez spam jednak z tego co wspominała moja koleżanka, która w tym roku uczęszcza na ten kurs w ofercie mają również kurs wakacyjny, zdecydowanie skracający czas nauki.

Pozdrawiam,
K

11

Bubuś napisał/a:

Dla przykładu : nie pamiętam, czy Olince ktoś projektował łazienkę (gdzieś było zdjęcie jej łazienki) czy robiła ją we własnym zakresie na podstawie wystawek/ gazet, ale łazienka zaprojektowana przez moją koleżankę wyglądałaby tak samo, tyle tylko, że koszt jej wykonania byłby 5 razy wyższy tongue

Dopiero teraz natknęłam się na Twój post, więc co prawda z opóźnieniem, ale śpieszę wyjaśnić, że był to mój własny pomysł smile. Właściwie nawet nie pomysł, bo wybrałam to, co było dostępne, a tylko samodzielnie skomponowałam w całość. Niestety, kiedy masz tylko miesiąc na generalny remont całkiem sporego mieszkania, łącznie z jego urządzeniem i przeprowadzką, to nie masz czasu na bawienie się w przemyślane, oryginalne projekty. Prawdę mówiąc niezwykle rzadko korzystam z gotowych podpowiedzi (myślę tu o ekspozycjach czy zdjęciach, bo z usług architekta dotąd nigdy), bo mam mnóstwo własnych pomysłów i koncepcji, do tego chyba całkiem niezłą wyobraźnię. Zawsze też dokładnie wiem, czego chcę. Niestety gorzej z wykonaniem - zwykle albo ogranicza mnie czas, albo możliwości techniczne, albo koszty hmm.

Regulamin Forum Netkobiety.pl - koniecznie przeczytaj smile 
Dzieląc się swoją opinią zawsze pamiętaj, że po drugiej stronie siedzi drugi człowiek. Hejt może ranić!

"Nie czyń samego siebie przedmiotem kompromisu, bo jesteś wszystkim, co masz."

12 Ostatnio edytowany przez Rojek62 (2013-08-20 09:04:09)

Kurs może się przydać, ale nie jest koniecznością. Przede wszystkim liczy się pomysłowość  i wyczucie.

13 Ostatnio edytowany przez Lena (2013-10-15 20:22:04)

Ja zapisałam się właśnie na projektowanie wnętrz spam  - odbywa się w Lublinie i mają chyba jeszcze jakieś wolne miejsca, ale mają też oddziały w wielu większych miastach w Polsce. Cena jest moim zdaniem bardzo przystępna, więc polecam wszystkich niezdecydowanym z Lublina, będziemy razem w grupie zawsze raźniej smile Z tego co słyszałam ich kursy są bardzo sprawnie organizowane i moja znajoma która robiła u nich kadry i płaca ukończyła go bardzo zadowolona.

14

Witam smile tyle tu mądrych głów, może o coś zapytam? Nie bardzo wiem gdzie, by to pytanie wstawić wiec spróbuję tutaj.

Otóż nie jestem zbyt zasobną osobą, nie mogę sprawić sobie nowych mebli, a na starą meblościankę już patrzeć nie mogę. "ozdabiają" ją różne tworki z porcelany, i ciut metaloplastyki. Ma 5 półek " z powietrzem" i nie bardzo wiem co by tam i jak ustawić i wykorzystać, aby przestała być taką "babciowatą" meblościanką.  W pokoju oprócz tego stoi dość spory stół, pzry którym w zależności od potrezb stoi 6 lub wiecej, nawet do 15 krzeseł miękkich. mała kanapka i dwie rośliny średniej wielkości. Meblościanka jest rozstawiona na dwie ściany. jest matowa, koloru orzecha. Podaję to wszystko, aby ułatwic wizję big_smile

Czy mogę liczyć na jakąś podpowiedź? smile

15

Witam smile

Wspaniały zawód,zajęcie kiedyś również mi się marzyło
zostać Projektantem Wnętrz , no ale zostałam ostatecznie
Dekoratorem Szkła. To związane było z moimi zainteresowaniami.
Ale do czego zmierzam , chodzi oto że ten Kurs po którym jest
papierek w dzisiejszych czasach jest jednak potrzebny.Bo jak
założysz działalność nawet jednoosobową bez Papieru?
czyli dokumentu świadczącego że to potrafisz robić?

Pozdrawiam smile

16

Hehehe, działalność założysz bez problemu, przecież projektant czy architekt wnętrz to zawód nielicencjonowany!!! Nie potrzeba żadnych uprawnień, ani żadnych szkół, możesz sobie projektować z marszu, nic nie kończąc. Pomyliło Ci się może z inżynierem architektem, który faktycznie musi należeć do izby architektów i mieć uprawnienia, no ale to zupełnie coś innego, projektowanie domu, który musi być bezpieczny i nie zawalić Ci się na głowę.
Projektowaniem wnętrz zajmują się różni specjaliści i "specjaliści" i może w tym problem. Trzeba dobrze zweryfikować firmę, najlepiej oglądając realizacje, nie projekty bo zaprojektować można wszystko a realizacja jest dowodem na to, że ów projekt funkcjonuje w rzeczywistości smile)

17

Teraz można projektowac w każdym sklepie meblowym. Mają tam takie programy. Moim zdanie ciężko z tego się utrzymać bo ciężko o klienta który chce za to płacić. Dużo firm stolarskich świadczy takie usługi bezpłatnie. Na necie są bezpłatne programy do projektowania. A z otwieranem działalności to lepiej się powstrzymać pełny zus to becnie prawie 1500zł

[tu były nieregulaminowe linki i zostały usunięte przez moderatora]

Posty [ 17 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » PSYCHOLOGIA KARIERY - MOJA KARIERA ZAWODOWA » Projektowanie wnętrz - pasja a może i zawód...?

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności

© www.netkobiety.pl 2007-2018