Kościoły chrześcijańskie - co je łączy a co dzieli? - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

Forum Kobiet » RELIGIA - DUCHOWE POSZUKIWANIA » Kościoły chrześcijańskie - co je łączy a co dzieli?

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 8 ]

Temat: Kościoły chrześcijańskie - co je łączy a co dzieli?

Mnogość Kościołów chrześcijańskich jest wręcz zadziwiająca. Z czego wynika? Przecież wszystkim chrześcijanom chodzi o to samo smile Nie chcę ograniczać tematycznie tego wątku, chodzi mi o powstanie miejsca, gdzie będzie można dyskutować o różnicach i cechach wspólnych Kościołów chrześcijańskich.
Czy jest możliwe kiedyś zjednoczenie wszystkich chrześcijan i powstanie jednego, spójnego Kościoła?

''Być czy mieć?
Być z tym, co się ma.''
Zobacz podobne tematy :

2

Odp: Kościoły chrześcijańskie - co je łączy a co dzieli?

Tak ogólnie, to nie jest możliwe.
Ale prawdziwe chrześcijaństwo to nie religia. I jeśli uznamy, że prawdziwe chrześcijaństwo to nie religia, a sposób życia oparty na Biblii i osobistych doświadczeniach z Bogiem - to tak, wspólnota , taka duchowa jest jak najbardziej możliwa.

3

allegra90 napisał/a:

Mnogość Kościołów chrześcijańskich jest wręcz zadziwiająca. Z czego wynika?

Już za czasów apostołów chrześcijaństwo zaczęło ulegać podziałom, o czym możemy przeczytać w listach apostolskich. Nie była to nigdy religia jednolita i różne rozłamy miały miejsce cały czas aż do tej pory. Najważniejsze jednak podziały to:
- w 1054 roku wielka schizma wschodnia, gdy Kościół podzielił się na wschodni i zachodni (prawosławni do dziś uważają, że to katolicy odłączyli się od nich). Wynikała ona ze zbyt wielkich różnic kulturowych między wschodem a zachodem.
- reformacja (1517 rok) rozpoczęta jako ruch sprzeciwu i próby zmiany wobec skandalicznych nadużyć Kościoła rzymskiego. Niestety nie spotkał się on ze zrozumieniem papieża i kurii rzymskiej, która odpowiedziała nałożeniem ekskomuniki na Marcina Lutra i w zasadzie zmusiła go do odłączenia się od Kościoła Rzymskokatolickiego i założenia własnej wspólnoty religijnej.  Podwaliny pod reformację położył jednak już 100 lat wcześniej Jan Hus.
Podziały te istnieją już od stuleci i wydają się niestety trwałe. W obecnych czasach jednak potrafimy ze sobą inaczej rozmawiać i szanować wzajemne różnice, co owocuje ruchem ekumenicznym. Możemy się wspólnie modlić, bo łączy nas Chrystus, który jest głową całego swojego Kościoła. Ja wierzę, że pomimo różnic jesteśmy  jednym wielkim Kościołem dzięki Niemu.

Allan Sandale, Carnegie Institution w Pasadenie: "Świat we wszystkich swych składowych częściach i zależnościach jest zbyt skomplikowany, aby mógł być wyłącznie rezultatem przypadku."
Artur Leonard Schawlow - fizyk,noblista: "Wydaje mi się, że będąc skonfrontowani z cudami życia i wszechświata, należy zadać sobie pytanie dlaczego, a nie po prostu jak. Jedyne możliwe odpowiedzi są religijne..."

4

Może zacznijmy od początku, na czym opiera się chrześcijaństwo. Opiera się ono na tzw. publicznym objawieniu, czyli życiu i śmierci Jezusa Chrystusa. Pierwszy kościół chrześcijański, który poźniej podzielił się na nazywany dzisiaj kościół katolicki i kościół prawosławny opierał się na ważnej zasadzie Tradycji, nazywanej również Tradycją Apostolską, polega ona przede wszystkim na rozumieniu Słowa. Apostołowie, ich uczniowie i kolejni nastepcy posiadali monopol na interpretację nauki chrześcijańskiej. W wyniku objawienia publicznego powstała również Biblia, czyli pisemny przekaz tegoż objawienia. Zatem Biblia jest częscią Tradycji, w wyniku której postawały dogmaty nauki koscioła z najważniejszym dogmatem o Trójcy św, tworzący tzw kanon nauki kościoła. Z biegiem historii zaczeły powstawać kościoły, które odrzuciły Tradycję i za jedyne żródło poznania Boga uznały Biblię, są to głównie kościoły protestanckie. Brak Tradycji doprowadził w tych kościołach do podziału, bo każdy załozyciel nowego koscioła intepretował Pismo na swój sposób, dzieki czemu na dzień dzisiejszy powstało ponad 300 kościołów protestanckich. Sprawy interprtacyjne doszły tak daleko, że na dziń dzisiejszy nie ma szansy jeden spójny kosciół. Pierwszym twórcom kosciołów protestanckich zależało na uleczeniu koscioła powszechnego, ale niestety wylano dziecko z kąpielą i doprowadzono do podziałów chrześcijaństwa.

Mów mi Filip smile

5 Ostatnio edytowany przez Kizia75 (2013-05-23 14:01:45)

Fili[ napisał/a:

Zatem Biblia jest częścią Tradycji, w wyniku której powstawały dogmaty nauki koscioła z najważniejszym dogmatem o Trójcy św, tworzący tzw kanon nauki kościoła.

Jeśli Biblia jest dla ciebie Tradycją, a nie Słowem Bożym to zastanawia mnie z jakiego chrześcijańskiego Kościoła jesteś, bo ja nie znam takiego, który tak naucza. Różnica w podejściu do Tradycji u protestantów i katolików polega na tym, że u nas (protestantów) Biblia jest podstawą (zasada Sola scriptura) i Tradycja musi być z nią zgodna (nie możemy wierzyć w coś, co nie jest zapisane w Biblii np. we wniebowzięcie Maryi) a Katolicy traktują Tradycję na równi z Pismem, bo uważają, że Duch Święty działając w Kościele cały czas go zmienia dodając to i owo (tak w uproszczeniu), dlatego pojawiają się co i rusz nowe dogmaty. Tyle, że moim zdaniem coraz bardziej oddalają sie od trzonu jakim jest Biblia. Doszło do tego, że pojawił się postulat o nowym dogmacie - współodkupicielstwie Maryi, co jest jak dla mnie już skrajną herezją i odejściem od Ewangelii. Niestety taki jest skutek traktowania Tradycji w taki sposób, jak to się stało u Katolików.

Fili[ napisał/a:

Pierwszym twórcom kosciołów protestanckich zależało na uleczeniu koscioła powszechnego, ale niestety wylano dziecko z kąpielą i doprowadzono do podziałów chrześcijaństwa.

To dziecko wylał jak już coś papież Leon X, który wolał doprowadzić do odłączenia Luteran niż podjąć przynajmniej próby reform Kościoła. Cóż się dziwić, dbał przede wszystkim o interesy rodu Medici i o swój majątek.  Szkoda, że jednak nie udało się wtedy uleczyć Kościoła Rzymskiego (do końca nie udało się to do dzisiaj, chociaż jest już o wiele lepiej niż w XVI wieku).
Katolicy zarzucają protestantom, że są podzieleni na wiele odłamów, zgadza się, różnimy się, ale trzon mamy wszyscy taki sam - "tylko Chrystus, tylko Pismo, tylko Łaska, tylko wiara, tylko Bogu chwała". Na tym budujemy naszą tożsamość. Gdybyśmy mieli jednego wspólnego "przywódcę" taki odpowiednik papieża, to zapewne zarzutów o rozdrobnienie by nie było, a to jest właściwie teoretycznie możliwe, tylko po co. Skoro za głowę Kościoła uważamy Chrystusa, to po co nam jakaś inna "głowa" tu na ziemi, w dodatku wybierana przez ludzi? Mamy różne liturgie, różne obyczaje, ale czy  najważniejsze jest aby wszyscy w taki sam sposób chwalili i wielbili Boga? Jeżeli naszym wspólnym celem jest Chrystus, a latarnią naszą jest Biblia, to jakie znaczenie mają te ziemskie podziały?

Allan Sandale, Carnegie Institution w Pasadenie: "Świat we wszystkich swych składowych częściach i zależnościach jest zbyt skomplikowany, aby mógł być wyłącznie rezultatem przypadku."
Artur Leonard Schawlow - fizyk,noblista: "Wydaje mi się, że będąc skonfrontowani z cudami życia i wszechświata, należy zadać sobie pytanie dlaczego, a nie po prostu jak. Jedyne możliwe odpowiedzi są religijne..."

6

Kizia75 napisał/a:
Fili[ napisał/a:

Zatem Biblia jest częścią Tradycji, w wyniku której powstawały dogmaty nauki koscioła z najważniejszym dogmatem o Trójcy św, tworzący tzw kanon nauki kościoła.

Jeśli Biblia jest dla ciebie Tradycją, a nie Słowem Bożym to zastanawia mnie z jakiego chrześcijańskiego Kościoła jesteś, bo ja nie znam takiego, który tak naucza. Różnica w podejściu do Tradycji u protestantów i katolików polega na tym, że u nas (protestantów) Biblia jest podstawą (zasada Sola scriptura) i Tradycja musi być z nią zgodna (nie możemy wierzyć w coś, co nie jest zapisane w Biblii np. we wniebowzięcie Maryi) a Katolicy traktują Tradycję na równi z Pismem, bo uważają, że Duch Święty działając w Kościele cały czas go zmienia dodając to i owo (tak w uproszczeniu), ...

Pomieszałaś wszystko nie zachowując choćby chronologii zdarzeń. Zatem po kolei. Objawieniem jest życie i śmierć Jezusa Chrystusa. Następnie świadkami tego Objawienia byli apostołowie, którzy wiedze o tym objawieniu przekazywali. Przekazywali ja słownie, a także pisemnie własnie choćby poprzez Biblię. Zatem Biblia jest jedynie przekazem Objawienia, a nie samym Objawieniem. Jest częścią Tradycji Apostolskiej, bo choćby uczniowie i następcy apostołów dokonywali doboru Ewangelli wchodzących w skład Biblii, zgodnie z kanonem nauczania Kościoła.

Mów mi Filip smile

7

Fili[ napisał/a:

Jest częścią Tradycji Apostolskiej, bo choćby uczniowie i następcy apostołów dokonywali doboru Ewangelli wchodzących w skład Biblii, zgodnie z kanonem nauczania Kościoła.

Dla mnie Tradycja jest czymś innym i musi być zgodna z Pismem, a nie dodawać coś, czego nie głosił Jezus, a co przekazali Apostołowie (także w źródłach apokryficznych). Innymi słowy Tradycję należy interpretować w świetle Pisma Świętego.

Posty [ 8 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » RELIGIA - DUCHOWE POSZUKIWANIA » Kościoły chrześcijańskie - co je łączy a co dzieli?

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności

© www.netkobiety.pl 2007-2021