jak powiedziec pracodawcy o niepelnosprawnosci? - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

Forum Kobiet » ZDROWIE KOBIETY » jak powiedziec pracodawcy o niepelnosprawnosci?

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 15 ]

1

Temat: jak powiedziec pracodawcy o niepelnosprawnosci?

witam. moim problemem jest oczywiscie praca, a raczej jej brak i ciagle poszukiwanie. niestety choruje na epilepsje, to dodatkowo utrudnia mi znalezienie tejże pracy. nie wiem w jaki sposob poinformowac potencjalnego pracodawce o tym ze jestem chora i ze za moja niepelnosprawnosc przysluguje sie do mnie jakies dofinansowanie. moze tez ktos wie, czy to kazdy takie dofinansowanie moze dostac na pracownika niepelnosprawnego czy musi spelniac jakies dodatkowe warunki. bardzo licze na pomoc.

Zobacz podobne tematy :

2

Odp: jak powiedziec pracodawcy o niepelnosprawnosci?

Co prawda nie jestem znawcą w tym temacie , ale wiem że na pewno takie dofinansowania dostają zakłady pracy chronionej. Nie jestem natomiast pewna czy wszystkie zakłady pracy o takie dofinansowanie mogą się starać. Co do Twojej niepełnosprawności ( mam nadzieję że nie obrazisz się , że tak nazwę Twoją chorobę) , to uważam że powinnaś powiedzieć pracodawcy przede wszystkim  dla swojego bezpieczeństwa.
Mądry szef najpierw zapozna się z Twoimi kwalifikacjami , później poszuka wiedzy na temat choroby i podejmie decyzję czy Cię zatrudnić, Mądry tzn. taki dla którego wytyczną będą w pierwszej kolejności właśnie Twoje kwalifikacje. Jest jeszcze pytanie jakiego rodzaju by miała być ta praca , czy nie będzie zbyt stresująca i czy w razie ataku nie będzie stanowiła zagrożenia dla Twojego zdrowia i życia.

3

praca.... hmm jakakolwiek. ja moge pracowac jask kazdy normalny czlowiek. musze unikac stresu, alkoholu, zmęczenia, razacych swiatel i jeszcze kilku rzeczy. moja choroba objawia sie napadami tzw skroniowymi, czyli albo zaczynam wykonywac rozne dziwne czynnosci typu spacer po pokoju, jednostajny ruch ciala, albo po prostu "zawieszam" sie. czyli zagrozenie zycia byloby niewielkie. napewno nie szukam pracy na wysokosci ;D

niestety wiekszosc pracodawcow wystrasza sie mojej choroby jak Ty i to jest problem. bo nawet jesli probuje zyc normalnie to jest ciezko. niestety w pobliżu mnie nie ma zadnego zakladu pracy chronionej ;/ dlatego musze szukac wsrod tych pozostalych i szukam informacji na ten temat bo  niestety nie wiele rozumiem z tego co jest napisane na forach prawniczych

4

cyt.,, niestety wiekszosc pracodawcow wystrasza sie mojej choroby jak Ty i to jest problem.''

Zapewniam Cię , że źle zrozumiałaś moją wypowiedź ( albo ja źle zrozumiałam Ciebie) , w żadnym wypadku nie wystraszyła mnie Twoja choroba , ani nie stanowiła by dla mnie problemu jako dla potencjalnego pracodawcy. Ale prawda jest taka , że dla większości ludzi objawy padaczki zawsze wyglądają tak samo ,nie zadają sobie trudu aby się dowiedzieć ,że jej objawy mogą być różne. Boją się że w razie ataku nie będą potrafili pomóc. Ja swego czasu dość sporo czytałam na temat epilepsji , ponieważ moja córka podczas snu dostała dziwnego ataku , i zanim porobiliśmy jej wszystkie badania było podejrzenie o padaczkę. Od tamtej pory ( a minęło już kilka lat ) podobna sytuacja się nie powtórzyła , ale z chorobą delikatnie mówiąc co nieco się zaznajomiłam. A jak powiedzieć o tym pracodawcy , to na prawdę trudna sprawa . Niby tacy światli jesteśmy , a okazuje się że jak przyjdzie co do czego to ciemnogród. Myślę , że to będzie zależało indywidualnie w zależności od każdego człowieka , jeden się wystraszy i nie będzie chciał rozmawiać , drugi delikatnie spławi , a trzeci być może "zaryzykuje''. Dlatego należy uzbroić się w cierpliwość i szukać do skutku. Myślę , że istnieją jakieś instytucje które pomogły by Ci znaleźć pracę i ja na Twoim miejscu skorzystała bym z takiej pomocy , na pewno w ten sposób uniknęła byś wielu przykrości i rozczarowań. Życzę powodzenia i wytrwałości.

5 Ostatnio edytowany przez Bullinka (2012-12-07 11:40:22)

Kazdy pracodawca zatrudniajacy niepelnosprawnego moze ubiegac sie o refundacje skladek zus oraz wynagrodzenia. Dofinansowanie uzaleznione jest od posiadanej grupy ( lekka, umiarkowana, znaczna ). Nie musi byc to ZPCH, ale te wlasnie zaklady dostaja nieco wieksza refundacje. Jednak w zadnym wypadku nie jest ona 100%.

Na niepelnosprawnosc traktowana jako tzw "specjalna" tj m.in. epilepsja pracodawca otrzymuje nieco wiecej.

Bedziesz mogla pracowac 7 godzin dziennie, 35 godzin tygodniowo, wolne soboty i niedziele. Masz troszke dluzsze przerwy i jest ich nieco wiecej. Dodatkowo masz 10 dni w roku wolnych od pracy.

edit: szukajac pracy szukaj ofert dla niepelnosprawych-to najprostsza droga.

6

dziekuje bardzo za odpowiedzi. Bullinko własnie takiej odpowiedzi oczekiwalam wink. jeszcze co mnie zastanawia to czy wpisywac informacje o swojej niepelnosprawnosci w cv

7

Ja również mam epilepsję. Ale to jest wynik tego, że miałam guza mózgu. Normalnie funkcjonuję, nie mam ataków. Tylko eeg wykazuje, że w mózgu coś jest nie tak. Studiuję i pracowałam wcześniej. Nie powiedziałam pracodawcy o moim schorzeniu. W ogóle tego nie widać. Jednak niedługo kończę studia i będę szukała pracy na stałe. Także zastanawiam się czy mówić. Nie wiem czy będzie potraktowane to jako plus czy minus. Czy pracodawca uwierzy, że nie mam ataków i potraktuje moje orzeczenie jako źródło korzyści dla siebie.
Póki co planuję nie mówić. Ktoś wyżej wspominał coś o ogłoszeniach dla osób niepełnosprawnych. Owszem sa takie ale na zasadzie sprzątaczki, stróża itd. Niewiele można zarobić, a ja mogę normalnie pracować.

8

Bullinka napisał/a:

Na niepelnosprawnosc traktowana jako tzw "specjalna" tj m.in. epilepsja pracodawca otrzymuje nieco wiecej.

Bedziesz mogla pracowac 7 godzin dziennie, 35 godzin tygodniowo, wolne soboty i niedziele. Masz troszke dluzsze przerwy i jest ich nieco wiecej. Dodatkowo masz 10 dni w roku wolnych od pracy.

Pierwszy raz o czymś takim słyszę. Taki system godzinowy nie dotyczy osób z lekkim stopniem i epilepsją. Wiem, bo mam orzeczenie i epilepsje. Żaden szef nie dawał mi z tego tytułu dłuższych przerw i musiałam pracować tak samo jak wszyscy 8 albo 12 godzin, w zależności jaki był system zmianowy. Pracodawca wiedział o chorobie i czerpał korzyści z dofinansowania.

Prawo do tych tylko 7 godz. ma mój kolega, ale on ma inną grupę.
Jeśli się mylę proszę podaj źródło w którym jest jasno napisane że takie prawa nam przysługują.

O epi jako o schorzeniu "specjalnym" wiem, już gdzieś tu podawałam nawet stawkę jaką otrzyma pracodawca.

9 Ostatnio edytowany przez Bullinka (2012-12-08 19:53:19)

Wszystko jest zawarte na stronie PFRON.
Zasady, warunki itd znam dobrze, gdyz wiele lat bylam zatrudniona jako osoba niepelnosprawna.
Pracowalam zgodnie ze swoimi studiami, ktore akurat konczylam lub zaczynalam, kwalifikacjami i tym co w danym momencie moglam/chcialam robic.
Obecnie zas jestem pracodawca i korzystam z dofinansowan PFRON.

Pracowac mozna nie tylko na stanowiskach pracownika (uzywaja starych pojec) fizycznego. Dosc duzo urzedow, szkol, roznych firm szuka wykwalifikowanych niepelnosprawnych osob. Czesto okazuja sie oni znacznie lepszymi pracownikami od zdrowych osob. Jak w kazdej dziedzinie zycia zdarzaja sie tez pokrecone przypadki osob, ktore psuja wizerunek niepelnosprawnego pracownika.

Od stycznia b.r. zmieniono przepisy dotyczace godzin pracy. Osoba niepelnosprawna musi sama ubiegac sie o zmiejszenie czasu pracy do 7 godzin. Wymaga to zaswiadczenia lekarskiego.
Faktycznie dotyczy to osob ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepelnosprawnosci.
Ustawa zostala zaskarzona do Trybunalu Konstytucyjnego. Zobaczymy co z tego bedzie.

Ilosc i dlugosc przerw pozostala niezmieniona: 2x po 15 minut. Jesli pracujesz przy komputerze po kazdej godzinie masz dodatkowe 5 minut, w czasie ktorych pracodawca moze, choc nie musi, zlecic wykonanie zadania nie wymagajacego przebywania przy komputerze.

edit: cos o dodatkowych dniach-takze dotyczy osob z umiarkowanym i znacznym stopniem niepelnosprawnosci:
Sprawy niepełnosprawnych pracowników określają dodatkowo przepisy ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudniania osób niepełnosprawnych ( Dz. U. nr 123 poz. 776 z 2003 roku, z późn. zm.). W myśl tych przepisów osobom niepełnosprawnym, w zależności od stopnia niepełnosprawności i stażu pracy przysługują dodatkowe dni wolne, w postaci urlopu wypoczynkowego i urlopu na turnus rehabilitacyjny.

Urlop wypoczynkowy

Pracownicy posiadający umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności mają możliwość wykorzystania 10 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego w roku kalendarzowym. Prawo do nich pracownik otrzymuje po upływie jednego roku od dnia w którym został mu przyznany określony stopień niepełnosprawności. Aby otrzymać urlop wypoczynkowy pracownik musi złożyć wniosek do swojego pracodawcy ( razem z orzeczeniem lekarskim). Natomiast te osoby niepełnosprawne, które mają prawo do dodatkowego urlopu powyżej 26 dni lub do urlopu dodatkowego zgodnie z odrębnymi przepisami (np. prace szczególnie uciążliwe) nie mają możliwości korzystania z urlopu wypoczynkowego. Obliczając wymiar urlopu przysługującego pracownikom ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności należy pamiętać, że wymiar czasu pracy takiego pracownika wynosi siedem godzin na dobę. Zatem jeden dzień urlopu równa się siedmiu godzinom pracy.

Urlop rehabilitacyjny

Pracownik ze znacznym bądź umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, niezależnie od urlopu wypoczynkowego ma prawo uczestniczyć raz w roku w turnusie rehabilitacyjnym. Zwolnienie na taki turnus uzyskuje się na podstawie skierowania lekarza. Przez okres takiego urlopu pracownik zachowuje swoje wynagrodzenie, a podstawą do wypłacenia pensji za ten okres jest zaświadczenie o uczestnictwie w rehabilitacyjnym turnusie.

Należy pamiętać, że łączny wymiar urlopu rehabilitacyjnego i wypoczynkowego nie może przekroczyć 21 dni roboczych w roku kalendarzowym. I tak na przykład jeżeli pracownik uda się na turnus rehabilitacyjny i skorzysta ze zwolnienia z pracy w wymiarze 21 dni ( maksymalny czas to właśnie trzy tygodnie), to nie przysługuje mu już dodatkowy urlop wypoczynkowy. Gdy natomiast turnus trwa na przykład tylko 7 dni ,to pracownikowi pozostaje jeszcze 14 dni do wykorzystania.

Niepełnosprawnemu pracownikowi przysługuje poza tym także zwolnienie na wykonanie specjalistycznych badań, zabiegów, nabycia lub naprawy środków ortopedycznych. Czynności te muszą być jednak udokumentowane, że ich wykonanie nie jest możliwe poza god

10

Czyli tak jak pisałam, 7 godzin dotyczy osób z "większą" niepełnosprawnością.

11

Dopoki Trybunal Konstytucyjny nie zajmie w tej sprawie stanowiska to tak wlasnie bedzie.

Mam jednak nadzieje, ze jakos bardziej okresla sprawy dotyczace tych rozwiazan, gdyz jak zawsze brakuje w nich wielu rzeczy.

12

ok czyli juz cos wiem. jednak niestety zyjemy w roznych srodowiskach, moje jest male a nawet bardzo male a bezrobocie niestety spore. dlatego tez staram sie dowiedziec jak najlepiej wykorzystać to co na mnie "trafilo" niestety mi ataki zdarzają sie nadal, mimo że zapis eeg jest w granicach normy. mam jakas bliżej niezidentyfikowaną zmianę w mózgu, która powoduje ataki. Przez to ze ataki wystepuja nie moge zataic tego faktu przed pracodawca, ten znowu musi wiedziec ze korzyści z zatrudnienia mnie są wieksze niż szkody.

13

W takim wypadku nie powinnas ukrywac choroby.
Czy przed napadem miewasz tzw aure?
To pomaga w pracy. Gdy czujesz, ze zbliza sie napad mozesz, ze tak powiem, "przygotowac sie", aby nikogo nie wystraszyc a siebie nie skrzywdzic.
Male srodowiska tez maja swoje plusy-latwiej mozesz udowodnic, ze jestes wartosciowym pracownikiem, bo ktos tam cie juz zna, wie jaka jestes itd
Nie poddawaj sie-bedzie dobrze smile
Powodzenia smile

14

Czy wie ktos moze czy osoba z lekkim stopniem moze pracowac sama? Niepelnosprawnosc 06-E czyli epi. zastanawiaa mnie czy przez to, ze ataki wystepuja i mam to orzeczenie moge pracowac sama? w internecioe szukalam odpowiedzi na ten temat, ale znalazlam jedynie beznadziejne wpisy, że ktos by nie wrocil do miejsca gdzie byl swiadkiem ataku.

Posty [ 15 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » ZDROWIE KOBIETY » jak powiedziec pracodawcy o niepelnosprawnosci?

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności

© www.netkobiety.pl 2007-2023