Czym dla was jest feminizm? - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

Forum Kobiet » PSYCHOLOGIA » Czym dla was jest feminizm?

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 5 ]

Temat: Czym dla was jest feminizm?

Witam serdecznie

W zasadzie jestem nabuzowana negatywną energią w stronę mężczyzn, ale i także w stronę kobiet. Denerwują mnie stereotypy, oraz role społeczne jakie mężczyźni na nas z góry nałożyli, i kobiety starszej daty, którym to nie przeszkadza bo tak powinno być, a najbardziej na młode kobiety, które nie chcą zmian.

Rozumiem, że każdy chce przeżyć swoje życie w inny sposób. Kobiety które chcą być gospodyniami domowymi i wychowywać dzieci jak za dawnych czasów, kobiety nowoczesne które łączą pracę z życiem rodzinnym, kobiety, które w ogóle nie chcą mieć dzieci ? rozumiem je, i popieram ich życiowe wybory, o ile są ich własnymi.

Niedawno, jeden z moich znajomych, no raczej grupa znajomych, poważnie naruszyła mi nerw, stwierdzając wręcz, iż kobieta ma obowiązek sprzątać, rodzić, gotować, prasować, prać, wychowywać i znosić więcej. NIEWIARYGODNE !!

Wiecie, ja myślałam (naiwna ja??), że w małżeństwie obowiązki domowe i rodzicielskie są dzielone na pół, wiadomo facet dziecka piersią nie nakarmi, ale przewinie tak? To samo tyczy się obowiązków domowych, ja gotuje on zmywa (lub odwrotnie).

Dlaczego, nam kobietom z góry nałożono pewne obowiązki. Czasem czuję się tak, jakby z chwilą moich narodzin ktoś przydzielił mnie do sektora Pokojówko-Sprzątaczko-Matko-Służąca, nie pytając mnie o zdanie.

Mówi się, że inteligentna kobieta jest feministką, jednak czym dla was jest feminizm? Bo dla mnie, to szacunek dla obojga płci, wspieranie się, akceptowanie różnić i jak wcześniej napisałam szacunek. Kobieta może też być policjantem, kierowcą, pięściarską, czasem nawet lepszą.

Więc kobiety, czym dla was jest feminizm, i jakie macie spojrzenie na z góry narzucone role społeczne.

Zobacz podobne tematy :

2

Odp: Czym dla was jest feminizm?

Mnie się słowo "feminizm" negatywnie kojarzy. Kiedy pomyślę: "feministka", widzę wykrzywioną złością twarz nadętej pseudointelektualistki, która chce nie równouprawnienia, ale większych przywilejów dla kobiet, niż dla mężczyzn, lub nagie aktywistki Femenu. Być może właśnie uległam stereotypowi wink Ale feminizm przywodzi mi na myśl właśnie kobiety, które twierdzą, że chcą mieć absolutnie równe prawa z mężczyznami we wszystkim, ale jakby im ktoś powiedział, że muszą iść pracować w kopalni, wnieść szafę na czwarte piętro lub zapłacić w restauracji, to by się śmiertelnie obraziły albo w najlepszym wypadku drwiąco roześmiały.

Kwestię narzuconych ról społecznych (które niezaprzeczalnie niestety istnieją w świadomości Polaków) rozwiązuję tak, że się odcinam od oczekiwań ludzi, którzy mają głowy przepełnione stereotypami. Żyję tak, jak chcę, i w nosie mam to, że np. matka mojego faceta nie może pojąć, że nie jestem jedyną osobą w naszym wspólnym domu (tj. moim i faceta), która sprząta, gotuje czy pierze. Wychodzę z założenia, że nikt mi nie będzie dyktował, jak powinnam się zachowywać, więc jeśli ustalam jakiś model wspólnego życia z moim facetem, to nam obojgu ma ten model odpowiadać - nie matce, sąsiadowi czy pani w sklepie. Rola kury domowej dla kobiety ma ewentualnie sens, jeśli kobieta nie zarabia, a facet jest jedynym "żywicielem rodziny". Inną sprawą jest to, że ja bym nigdy w taki układ nie weszła, bo nie wyobrażam sobie być finansowo zależną od kogokolwiek.

Wobec tego wszystkiego jestem za równouprawnieniem, ale w tych kwestiach, w których nie różnimy się międzypłciowo z natury. A więc: facet może nosić ciężary, kobieta nie, bo jej to szkodzi, podobnie kobieta będzie karmić dziecko, a mężczyzna nie ma takiej możliwości. Ale te różnice ograniczają się do naszej fizyczności i różnicy w budowie ciał, intelektem się różnimy co najwyżej międzyosobniczo, nie międzypłciowo. Dlatego kobieta na tym samym stanowisku i z tym samym przygotowaniem zawodowym może i powinna zarabiać tyle samo co mężczyzna, mężczyzna powinien mieć urlop tacierzyński (cóż to za idiotyczne słowo? wink), kobiecie korona z głowy nie spadnie jeśli zapłaci za siebie w knajpie. Jedyne, do czego jakoś nie umiem się przekonać (co zapewne wynika z silnych uwarunkowań kulturowych), to odwrócenie sytuacji typu przepuszczanie kobiety w drzwiach wink

3

Skończyłam studia techniczne. Część moich nauczycieli uważało, że kobiety nie nadają się na inżynierów i podnosili wymagania, a część dokładnie na odwrót - dla dziewczyn była bardzo przyjazna. (Aby być obiektywną - zdecydowana większość nie dawała odczuć różnicy: student, to student!). Gdy dostałam lepszą ocenę czasem słyszałam od kolegów: "a bo ty jesteś dziwczyną". Rzecz w tym, że działo się to poza mną, tyle samo pracy włożyłabym w studia, niezależnie czy miałabym łatwiej czy trudniej zaliczyć przedmiot. Wychodziły preferencję, poglądy moich nauczycieli - ja na to nie miałam żadnego wpływu.
Analogiczna sytuacja jest w pracy. Potencjalnie to kobieta urodzi dziecko, nie będzie jej w pracy przez długi okres, no to bezpieczniej wybrać faceta. Rozumiem, po to zatrudnia się pracownika, by pracował, niezależnie od jego prawa do urlopu macierzyńskiego ;-)
Podobnie jest w rodzinie. Wielu facetów dopóki nie otworzy lodówki to nie pomyśli o zakupach. Kobieta pod tym względem jest lepiej zorganizowana, ma większą empatię (wie, że jak nie zrobi obiadu, to dzieci będą głodne, a przecież jest za nie odpowiedzialna, kocha je), itd
Jest jeszcze jedna słaba strona - nasze emocje. Przeczytaj forum, ile kobiet kocha, mimo iż związek je wyniszcza emocjonalnie. Wielu facetów potrafi trzymać swoje emocje pod kontrolą, za dużo "kosztuje" związek - to zatracają się w pracy, w hobby, czasem w relacjach z innymi ludźmi.
Można się też zastanawiać nad wzorcem kulturowym (dzisiaj bycie singielką jest OK, ale jeszcze do niedawna bycie "starą panną" było powodem do wstydu), który też jest głęboko w nas.

Piszę o tym, bo częściowo tacy jesteśmy kobiety/mężczyźni, to są często naturalne cechy, predyspozycje. One kształtują relację, pozycję w społeczeństwie.
Zagadnienie feminizmu to nie jest tylko samoświadomość kobiet, to jest pewien proces zmianiania rzeczywistości.

"Kobiety, nie jesteście centrum rehabilitacyjnym dla źle wychowanych mężczyzn. To nie wasze zadanie zmieniać ich, wychowywać czy im matkować. Potrzebujecie partnera, a nie projektu." J. Roberts

4

Ten temat został dość ....szeroko omówiony w wątku:  http://www.netkobiety.pl/t377.html
można go po prostu kontynuować, dyskusja była dość ciekawa i szkoda trochę, że jakoś tak kuleje wink

Posty [ 5 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » PSYCHOLOGIA » Czym dla was jest feminizm?

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności

© www.netkobiety.pl 2007-2018