Dynia na początku występowała na terenie Ameryki Północnej. Hiszpańscy żeglarze sprowadzili to warzywo do Europy. Jak wiemy, owoce dyni są ogromne. Dochodzą bowiem do wagi około 200 kg, a rekord należy do dyni, która ważyła ponad 600 kg! Nam dynie przeważnie kojarzą się ze świętem duchów czyli Halloween obchodzonym w Ameryce. W wydrążonych dyniach wycina się otwory w kształcie złowrogich uśmieszków, oczy, a następnie do środka wkłada się zapalone świece, co daje iście przerażający efekt.
Zastosowania
Właściwie dynia ma mało właściwości leczniczych, za to jest bogatym źródłem witamin. Dynię stosuje się przy chorobach układu trawiennego oraz dla wzmocnienia pęcherza moczowego. Dynia okazuje się przydatna w przypadku delikatnego przerostu prostaty. Poza tym dynia jest warzywem niskokalorycznym, więc z powodzeniem można stosować ją w kuracjach odchudzających.
Składniki dyni
Dynia jest źródłem takich witamin jak B1, B2, B6, C oraz składników mineralnych: fosforu, żelaza, magnezu, potasu czy sodu. Poza tym ważnym składnikiem są kwasy tłuszczowe.
Działanie dyni
Dlaczego kwasy tłuszczowe są tak ważnym składnikiem dyni? Ponieważ są one niezbędne do budowy witaminy D. Poza tym betakaroten, dzięki któremu dynia uzyskuje żółtą barwę, wzmacnia system odpornościowy organizmu, a także opóźnia starzenie się skóry. Bardzo popularne są pestki z dyni, które dostarczają organizmowi spore zapasy białka. Pestki dyni są zalecane szczególnie mężczyznom, ponieważ zawarty w nich cynk odpowiada za ochronę prostaty. Dynia jest polecana również kobietom w ciąży ze względu na dużą ilość betakarotenu.