Wszystko o doręczeniach pism w postępowaniu cywilnym i karnym - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!


Forum Kobiet » PRAWO , ODSZKODOWANIA , FINANSE , UBEZPIECZENIA » Wszystko o doręczeniach pism w postępowaniu cywilnym i karnym

Strony 1 2 Następna

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 1 do 65 z 68 ]

Temat: Wszystko o doręczeniach pism w postępowaniu cywilnym i karnym

Wielu z nas ma ten problem. Kiedy wszczynamy czy uczestniczymy w postępowaniu sądowym nie zawsze wiemy, co zrobić, aby pismo zostało skutecznie doręczone drugiej stronie. Co się dzieje, jeśli w pozwie nie podamy adresu pozwanego? Znaczenie ma miejsce zamieszkania czy zameldowania? Co zrobić, jeśli nie wiemy pod jakim adresem przebywa druga strona? W jaki sposób doręcza się pismo osobie pozbawionej wolności? Czy pismo z sądu musimy odebrać osobiście? Czy jeśli nie odbierzemy pisma z sądu czy organu ścigania postępowanie nie zostanie wszczęte?
Zapraszam do zadawania pytań odnośnie Waszych konkretnych problemów i sytuacji, postaram się na każde odpowiedzieć.

Zobacz podobne tematy :

2

Odp: Wszystko o doręczeniach pism w postępowaniu cywilnym i karnym

Świetny temat !!! Ja mam właśnie taki problem z pismem z sadu, wiem, że niebawem takie mogę dostawać ( rozprawa w której jestem świadkiem ) i nie wiem co robić ,bo mi to może bardzo zdezorganizować pracę i życie. Wiem, że chyba trzeba pisma z sądu odbierać osobiście natomiast ja mam pracę w ruchu, dużo jeżdżę i często nie ma mnie w domu. Co w takim wypadku ? Jakie mogą być konsekwencje ? Czy może mogę kogoś upowaznić do odbioru ?

3

Odp: Wszystko o doręczeniach pism w postępowaniu cywilnym i karnym

Polu
Pisma będą dostarczane na adres Twojego miejsca zamieszkania. Jeśli jest to Twoje stałe miejsce zamieszkania, to pismo może odebrać również pełnoletni domownik (nie musi być rodziną), sąsiad, dozorca domu, a nawet sołtys wsi smile, jeśli zobowiąże się do przekazania przesyłki Tobie. Uprawnienie takie jest wskazane wprost w ustawie (kodeks postępowania karnego, kodeks postępowania cywilnego), więc nie musisz w tym celu upoważniać do odebrania pisma osób wskazanych powyżej.
Jeśli listonosz nie zastanie w Twoim miejscu zamieszkania innego domownika, lub osoby, do której rąk pismo może zostać dostarczone, pozostawi w skrzynce pocztowej awizo zobowiązujące do odebrania przesyłki w placówce pocztowej. Możliwe jest dwukrotne awizowanie o łącznym terminie 14 dni do odbioru pisma z poczty. Tak więc czasu jest dużo bu pismo odebrać smile
W każdym przypadku zmiany miejsca zamieszkania należy o tym powiadomić sąd czy organ prowadzący postępowanie. Jeśli się tego nie uczyni, pismo wysłane na poprzedni adres uważa się za doręczone. Podobna fikcja doręczenia zachodzi, gdy adresat odmówi przyjęcia pisma, lub nie odbierze awizowanej w terminie - pismo dołącza się do akt ze skutkiem doręczenia. Nie jest to komfortowa sytuacja, gdyż wówczas adresat zobowiązany jest do określonego w piśmie zachowania, czynności z zachowaniem przypisanej jej sankcji w przypadku niedopełnienia, nie wiedząc co w piśmie się znajduje.
Na pewno więc nie warto unikać odbioru, a dróg przyjęcia pisma jest sporo, każdy może znaleźć coś dla siebie wink

4

Odp: Wszystko o doręczeniach pism w postępowaniu cywilnym i karnym

witam. ja natomiast mam taki problem... w styczniu podałam ojca dziecka o podwyższenie alimentów... rozprawa odbyła sie 1 lutego ale niestety on nie odebrał pozwu... Mimo,ze jest zameldowany pod tym samym sdresem co zawsze..jego matka( a bacia dziecka ) nie odebrała pozwu. On natomiast pracuje w innym mieście i przebywa praktycznie poza miejscem zameldowania(oprócz świat itp). Sprawa została odroczona i jak stwierdziłą sędzina ( na mój wniosek) zostanie mu ustanowiony kurator ( prawdopodobnie w osobie ojca lub jego żony ..nie wiem sama) . Do tej pory nie mam żadnego zawiadomienia z sądu a jak dzwoniłam...kazano mi cierplliwie czekać. Bardzo proszę o informacje ,jak to wszystko wygląda... Dziękuję

5

Odp: Wszystko o doręczeniach pism w postępowaniu cywilnym i karnym

Droga anet,
miejsce zameldowania w postępowaniu cywilnym, jak i karnym nie ma już obecnie niemal żadnego znaczenia. W pozwie czy wniosku należy podać adres zamieszkania osoby, czyli to miejsce, w którym ona faktycznie mieszka na stałe, lub stale przebywa.
Kwestią dyskusyjną jest, jak sąd mógł zinterpretować tę sytuację. To znaczy, czy uznał, że miejsce zameldowania nie jest miejscem zamieszkania ojca dziecka, gdyż ten za rzadko w nim przebywa, a inny adres nie jest znany, czy może uznał, że zamieszkuje tam, gdzie wskazałaś, ale matka odmówiła przekazania mu pisma i stwierdziła, że nie wie kiedy się tam pojawi.
Tak czy inaczej, ratunkiem dla tej sytuacji jest kurator dla osoby nieznanej z miejsca pobytu, czyli kodeksowy kurator do doręczeń. Może nim być członek rodziny nieznanego z miejsca pobytu. Ustanawia się go tylko na wniosek strony. Pismo doręczone do rąk takiego kuratora uważa się za doręczone stronie.
Tak więc jeśli złożyłaś taki wniosek pisemnie, lub ustnie do protokołu to faktycznie teraz tylko cierpliwie czekaj. To chwilę trwa, ale jeśli kurator zostanie ustanowiony sprawa powinna zakończyć się na najbliższej rozprawie.
O ustanowieniu kuratora sąd wydaje postanowienie, które powinno zostać doręczone Tobie pocztą.

6

Odp: Wszystko o doręczeniach pism w postępowaniu cywilnym i karnym

Witam!
Chce założyć sprawę o podział majątku- mieszkania, ale muszę najpierw wiedzieć czy zrobię cokolwiek jeżeli uczestnik postępowania nie odbiera awizo? Czy sprawa będzie się ciągnęła w nieskończoność? jest jakiś sposób na takiego człowieka który nie odbiera listów poleconych, nie patrząc nawet skąd jest przesyłka?
proszę o pomoc, pozdrawiam

7

Odp: Wszystko o doręczeniach pism w postępowaniu cywilnym i karnym
zuzka06 napisał/a:

Witam!
Chce założyć sprawę o podział majątku- mieszkania, ale muszę najpierw wiedzieć czy zrobię cokolwiek jeżeli uczestnik postępowania nie odbiera awizo? Czy sprawa będzie się ciągnęła w nieskończoność? jest jakiś sposób na takiego człowieka który nie odbiera listów poleconych, nie patrząc nawet skąd jest przesyłka?
proszę o pomoc, pozdrawiam

Chodzi o sprawę spadkową?
Wniosek może złożyć tylko jedna ze stron wpisując siebie jako wnioskodawcę oraz podając resztę zainteresowanych.

Wnioskodawca musi podać aktualne znane mu adresy pozostałych spadkobierców.
Sąd wysyła pisma i z tego co wiem, to sąd decyduje, czy konieczny jest rygor osobistego stawiennictwa.

Skąd pewność, że sądowego pisma ta osoba nie odbierze?
To może pójść do niej i powiedzieć, że sprawa została założona, a jak będzie termin rozprawy, to o nim ją powiadomić?
Przecież to w interesie wszystkich spadkobierców jest udział w sprawie.

8

Odp: Wszystko o doręczeniach pism w postępowaniu cywilnym i karnym

niestety to nie takie łatwe. To sprawa o podział majątku małżeńskiego. gdy odbywała się sprawa o rozwód listy też nie były odbierane, jednak w tym przypadku to nie problem ale jezeli chodzi o podział mieszkania, czego on nie akceptuje twierdzac ze jest jego nie bedzie odbieral listow zadne tlumaczenie nic nie da, rozmawiajac nie bylby optrzebny sad tylko dogadanie sie miedzy soba i podpisanie porozumienia u notariusza. a awizo nie odbiera jakichkolwiek od kliku badz nawet klikunastu lat...

9

Odp: Wszystko o doręczeniach pism w postępowaniu cywilnym i karnym

Witam,
Mam następującą sytuację: moje mieszkanie wynajmowałam, około 10 lat temu, pewnej dziewczynie. Po mniej więcej dwóch latach mieszkania, poznała faceta za którego wyszła za mąż, i się wyprowadzili. Tego człowieka widziałam może dwa może trzy razy w życiu.
Jadnak do dziś przychodzą do niego (tak się domyślam, że to jest jego nazwisko) wezwania do sądu na mój adres.
Mam nieorzyjemne rozmowy z doręczycielami tych pism, którzy chcą mnie lub od moich gości wylegitymować - wobec odmowy przyjęcia listów.
A także byłam wzywana na policję i zadawano mi pytania dotyczące tego mężczyzny.
Jak to skończyć?

Pozdrawiam wszystkich
Maria

10

Odp: Wszystko o doręczeniach pism w postępowaniu cywilnym i karnym

witam
chcę pozbawić praw rodzicielskich ojca mojego synka....ale nie mam pojęcia gdzie jest i co się z nim dzieje od trzech lat nie mam z nim żadnego kontaktu.( zresztą nie tylko ja ...nikt) facet dosłownie zapadł się pod ziemię...czy w ten sposób bez znania miejsca zamieszkania/przebywania ojca dziecka mam szanse wystąpić z takim pozwem do sądu?

11

Odp: Wszystko o doręczeniach pism w postępowaniu cywilnym i karnym

Mario,
niestety nie ma sposobu na "skończenie tego". Widocznie sądy i organy ścigania posiadają ten adres jako jego ostatnie znane miejsce przebywania. Dopóki nie powezmą nowej informacji albo postępowania się nie zakończą, korespondencja może przychodzić. Nie rozumiem natomiast "ciśnienia" doręczycieli pism, ponieważ odmowa przyjęcia, niepodjęcie awizo pod adresem, jakie organy państwowe znają jako ostatni aktualny i tak skutkują pozostawieniem pisma w aktach sprawy jako doręczonego. Jest to tzw. fikcja doręczenia. Występuje zarówno w procedurze karnej, jak i cywilnej oraz administracyjnej. Pociąga to za sobą skutki negatywne dla adresata owych pism, ale nie dla Ciebie.
Wzywanie Ciebie na przesłuchania w charakterze świadka jest również niestety standardową procedurą, nawet jeżeli Twoja styczność z delikwentem była niemal żadna. Pozostaje cierpliwie czekać na zakończenie postępowań. Ewentualnie, jeżeli znasz nadawców tych pism, można skierować do nich pisemne oświadczenie, iż człowiek taki od takiego a takiego czasu nie zamieszkuje pod adresem tym i tym, a Ty nie znasz jego obecnego miejsca pobytu. Podejrzewam jednak, że powiedziałaś to już podczas przesłuchania.

Beata,
Złożenie wniosku w takiej sytuacji jest jak najbardziej możliwe. Jednak nieco bardziej skomplikowane. Na początek pobierz ze strony ministerstwa administracji i cyfryzacji wniosek o udostępnienie danych ze zbioru pesel. Wpisz tam znane Ci dane ojca dziecka oraz zaznacz, że chcesz uzyskać informację na temat jego aktualnego miejsca zameldowania. Dołącz dowód wpłaty (ok. 30 zł) oraz odpis wniosku, jaki masz zamiar złożyć w sądzie. Bez względu na to, co będzie napisane w odpowiedzi, załącz ją do wniosku do sądu. We wniosku jako adres zamieszkania wpisz jego ostatni znany Ci adres na terenie Polski oraz umieść adnotację, że osoba ta obecnie nieznana jest z miejsca pobytu. Do listy swoich żądań natomiast dopisz, że wnosisz o ustanowienie dla niego kuratora do doręczeń. I czekaj smile
Postępowanie może się nieco przeciągnąć, gdyż sąd ma obowiązek najpierw próbować doręczyć osobie pismo na ostatni znany adres lub adres wpisany w odpowiedzi na pismo do ministerstwa. Procedura ustanowienia kuratora również trwa. Ale warto, gdyż tylko tą drogą ostatecznie rozprawa może się odbyć mimo faktycznego niedoręczenia pisma uczestnikowi postępowania. Kuratorem sąd mianuje albo swojego pracownika albo kogoś z rodziny osoby nieznanej z miejsca pobytu. Kurator, jeżeli nie ustali miejsca pobytu ojca dziecka, będzie reprezentował jego prawa przed sądem, a pisma doręczone jemu uważane będą za doręczone adresatowi.

12

Odp: Wszystko o doręczeniach pism w postępowaniu cywilnym i karnym

Witaj Kjersti,
ciekawy temat został odświeżony.

Moje pytanie, co można zrobić w sytuacji wyjazdu z kraju, gdy z dużym prawdopodobieństwem będą zakładane mi kolejne spawy sądowe przez ex.
I drugie pytanie, które właściwie w kolejności powinno być pierwszym,
wyjeżdzam za granicę, w kraju toczą się sprawy sądowe, kilka, nie z mojego powództwa...jak zabezpieczyć odbiór korespondencji.
Podać sądowi adres za granicą? Dodam, że nie będę miała nikogo kto zajmował by się moją korespondencją w kraju...skanował, przesyłał, pilnował terminów.
Zastanawiam się jak to ugryźć.Mam nadzieję, że jestem klarowna.
pozdrawiam
bardzo będę wdzięczna za podpowiedź

13

Odp: Wszystko o doręczeniach pism w postępowaniu cywilnym i karnym

Bardzo dziękuję za poradę...:)

14

Odp: Wszystko o doręczeniach pism w postępowaniu cywilnym i karnym
Sonia2012 napisał/a:

Witaj Kjersti,
ciekawy temat został odświeżony.

Moje pytanie, co można zrobić w sytuacji wyjazdu z kraju, gdy z dużym prawdopodobieństwem będą zakładane mi kolejne spawy sądowe przez ex.
I drugie pytanie, które właściwie w kolejności powinno być pierwszym,
wyjeżdzam za granicę, w kraju toczą się sprawy sądowe, kilka, nie z mojego powództwa...jak zabezpieczyć odbiór korespondencji.
Podać sądowi adres za granicą? Dodam, że nie będę miała nikogo kto zajmował by się moją korespondencją w kraju...skanował, przesyłał, pilnował terminów.
Zastanawiam się jak to ugryźć.Mam nadzieję, że jestem klarowna.
pozdrawiam
bardzo będę wdzięczna za podpowiedź

Soniu, w chwili, kiedy toczą się z Twoim udziałem jakiekolwiek postępowania sądowe czy administracyjne w kraju, a Ty wybywasz za granicę, dla własnego dobra musisz ustanowić pełnomocnika do doręczeń, który będzie odbierał Twoją korespondencję na terenie Polski. W przeciwnym razie, pisma pozostawiane będą w aktach sprawy ze skutkiem doręczenia. Jeżeli jakieś postępowanie wszczęte zostanie już po twoim wyjeździe, a dany sąd czy organ znał będzie Twój adres zagraniczny (np. poda go Powód), sąd najprawdopodobniej wyśle pierwsze pismo na ten adres, ale pouczy Cię o konieczności ustanowienia pełnomocnika i następne już do Ciebie nie trafią.
Ten stan rzeczy powinien się zmienić, przynajmniej jeśli chodzi o państwa członkowskie UE i sprawy cywilne oraz handlowe, po wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z grudnia 2012 r.

15

Odp: Wszystko o doręczeniach pism w postępowaniu cywilnym i karnym

Slicznie dziękuję.
a kto nie może być pełnomocnikiem do doręczeń?

16

Odp: Wszystko o doręczeniach pism w postępowaniu cywilnym i karnym

witam czy ktos moze mi poradzic w takiej sprawie ,mianowcie ,zaciągnełam kredyt dla kogos na kupno lodowki ,ta osoba miała spłacac ten kredyt i spłaciła połowe ,potem zaprzestała płacenia i teraz ja mam problemy bo bank oddał sprawe do komornika i to ja musze spłacic reszte zaległosci ,czy moge rzadac zwrotu tej rzeczy ktorej jestem prawnie włascicielem w celu spłaty naleznosci na rzecz komornika ? bardzo prosze o porade .

17

Odp: Wszystko o doręczeniach pism w postępowaniu cywilnym i karnym

Soniu, pełnomocnikiem może być każda osoba pełnoletnia, z pełnią praw publicznych, którą zobowążesz do odbioru korespondencji pod danym adresem.

Smutna, jak najbardziej, możesz dochodzić przed sądem przywrócenia Ci posiadania rzeczy, której jesteś właścicielem. Osoba, dla której ten kredyt wzięłaś posiada obecnie Twoją rzecz w złej wierze, gdyż zdaje sobie sprawę, iż w tej sytuacji nie ma do tego prawa.
Proponuję najpierw wysłać tej osobie pismo listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru, gdzie zażądasz zwrotu rzeczy w określonym terminie od dnia doręczenia jej owego wezwania. Następnie, po upływie terminu, w przypadku braku reakcji, możesz wnieść do sądu rejonowego, wydział cywilny pozew o przywrócenie posiadania rzeczy. Wolno Ci też żądać odszkodowania, jeżeli w wyniku przetrzymywania rzeczy wyniknęła szkoda materialna. Wnieś również o obciążenie kosztami postępowania strony pozwanej. Jako dowody posłużą Ci dokumenty kredytowe, paragon lub faktura na zakupioną rzecz, potwierdzenie nadania pisma do owej osoby. Możesz też wezwać świadka, który potwierdzi, iż rzecz znajduje się właśnie u tej osoby.

18

Odp: Wszystko o doręczeniach pism w postępowaniu cywilnym i karnym

jeszcze na dodatek osoba dla ktorej wziełam kredyt dała tę rzecz komus innemu i ta lodowka znajduje sie u innej osoby w mieszkaniu ,dziekuje bardzo za porade smile

19

Odp: Wszystko o doręczeniach pism w postępowaniu cywilnym i karnym

....."Kuratorem sąd mianuje albo swojego pracownika albo kogoś z rodziny osoby nieznanej z miejsca pobytu"......

Mam pytanie, kiedy takim kuratorem można ustanowić kogoś z rodziny? a kiedy nie można?
dziękuję i pozdrawiam

20 Ostatnio edytowany przez nieznajoma85 (2013-08-14 20:19:11)

Odp: Wszystko o doręczeniach pism w postępowaniu cywilnym i karnym

Z pismami procesowymi jest trochę zawiła sprawa.
Nie wiem jak w prawie cywilnym, bo nie interesowałam się tym, ale w prawie karnym sąd jeśli 2 razy wyśle zawiadomienie, wezwanie itd pod ostatnio wskazany adres i pomimo, że zostaną zwrócone - takie pisma są uważane jako doręczone.

Poza tym nie tylko kodeksy mówią o doręczaniu pism. Są również rozporządzenia. Nie można tu podawać linków, więc nawet nie będę próbować, ale jeśli ktoś się tym interesuje, znajdzie
Polecam "Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie szczegółowego trybu i sposobu doręczania pism sądowych w postępowaniu cywilnym"

W postępowaniu karnym nie ma rozporządzenia, ale polecam art. 128?142 KPK. oraz w postępowaniu cywilnym art. 125-147 KPC

21

Odp: Wszystko o doręczeniach pism w postępowaniu cywilnym i karnym

Witam, jestem w ciąży z żonatym mężczyzną,po urodzeniu dziecka chcę zgłosić sprawę do sądu o ustalenie ojcostwa i ustanowienie alimentów.Wiem jednak, że on planuje wyjechać za granicę, zerwał kontakt ze swoja rodziną.Martwi mnie czy po jego wyjeździe uda mi się zgłosic sprawę do sądu i wywalczyć to co należy się dziecku??bardzo proszę na odpowiedź.

22

Odp: Wszystko o doręczeniach pism w postępowaniu cywilnym i karnym
Nika2014 napisał/a:

Witam, jestem w ciąży z żonatym mężczyzną,po urodzeniu dziecka chcę zgłosić sprawę do sądu o ustalenie ojcostwa i ustanowienie alimentów.Wiem jednak, że on planuje wyjechać za granicę, zerwał kontakt ze swoja rodziną.Martwi mnie czy po jego wyjeździe uda mi się zgłosic sprawę do sądu i wywalczyć to co należy się dziecku??bardzo proszę na odpowiedź.

Jego wyjazd nie zatamuje postępowania. Jeżeli nie będziesz znała jego aktualnego miejsca pobytu do pozwu dołącz wniosek o ustanowienie kuratora do doręczeń. Jeśli sąd ustanowi kuratora, pismo jemu doręczone będzie uważane za skutecznie doręczone pozwanemu.

Gdy wezwanie zostanie już skutecznie doręczone - ewentualna nieobecność na rozprawie pozwanego również nie stanowi przeszkody w prowadzeniu sprawy. Jednakże pamiętaj o przygotowaniu materiału dowodowego.

Ponadto, niestety należy się liczyć z tym, że ściąganie alimentów zza granicy może stanowić problem (rzecz jasna istnieją instrumenty prawne pozwalające na to przedsięwzięcie, ale praktyka swoją drogą...).

23

Odp: Wszystko o doręczeniach pism w postępowaniu cywilnym i karnym

Witam!
Mam podobny problem do opisanego wcześniej, dostaję korespondencję z sądu byłego chłopaka przeciw któremu toczy się jakieś postępowanie, czasami jestem nawet wpisana jako upoważniona do odbioru jednak nie zgadzałam się na to, jest to dość uciążliwe był też kiedyś komornik który został poinformowany o tym że osoba ta nie mieszka i nigdy nie mieszkała pod podanym adresem, jednak listy przychodzą dalej za każdym razem nieodbierane. Moje pytanie jest takie czy wizyta w sądzie i złożenie jakiegoś oświadczenia pomogłyby w tej sprawie? Dodam że osoba ta jest obcokrajowcem i przebywa w miejscu stałego zamieszkania Grecji (przypuszczam bo nie utrzymujemy żadnego kontaktu) Chciałabym się już "uwolnić" od tej osoby ale nie wiem co dokładnie powinnam zrobić gdzie mam się zgłosić, nie czytam skąd dokładnie przychodzą listy tylko od razu informuję kuriera że nie odbieram i że osoba ta nie mieszka i nie mieszkała pod tym adresem, wiem tylko że przychodzą z naszego sądu rejonowego. Bardzo proszę o radę, naprawdę zależy mi na zamknięciu tej sprawy tym bardziej że na pomoc w postaci wyjaśnień byłego chłopaka nie mogę liczyć, zmieniłam już nr tel. i maila naprawdę chciałabym się już uwolnić od tego typa i jego korespondencji.

24 Ostatnio edytowany przez Maj32 (2014-03-07 17:40:00)

Odp: Wszystko o doręczeniach pism w postępowaniu cywilnym i karnym

Witam beatabi

Zachęcam do poczytania kodeksu postępowania administracyjnego, jak również kodeksu postępowania cywilnego jest tam przykładowo:
Art. 28 KPC
Jeżeli pozwany nie ma miejsca zamieszkania w Polsce, ogólną właściwość oznacza się według miejsca jego pobytu w Polsce, a gdy nie jest ono znane lub nie leży w Polsce ? według ostatniego miejsca zamieszkania pozwanego w Polsce.

Możliwe, że wskazał Twój adres jako adres zamieszkania.

Strona (Twój były) ma też obowiązek powiadomić organ o każdorazowej zmianie adresu. Niedochowanie tego obowiązku wiąże się również ze skutkiem prawnym dla strony. A to w konsekwencji oznacza, że nawet korespondencja której nie odbierze traktowana jest jako odebrana czytaj doręczona(rozdział doręczenia KPA).
Rozumiem, że nie ustanowił Cię jako osobę upoważnioną do odbioru korespondencji na zasadach pełnomocnictwa?

Możliwe, że wystarczy Twoja wizyta w sądzie rejonowym i złożenie odpowiedniego pisma, ale niestety tego nie wiem z całą pewnością.

Pozdrawiam smile

25

Odp: Wszystko o doręczeniach pism w postępowaniu cywilnym i karnym

Witam,

bardzo proszę o pomoc bo już nie wiem co robić.
W latach 2008 - 2012 pracowałam w spółce oddalonej o 45 km od mojego miejsca zamieszkania i zameldowania, spółka prowadziła usługi księgowe różnym firmom na terenie całego województwa. W czasie kiedy pracowałam byłam kilkakrotnie wzywana jako świadek w sprawie tych firm (chodzi o sąd pracy).
W poprzednim tygodniu otrzymałam informację od sekretarki, która pracuje w owej spółce (w której ja już nie pracuję od 2012r), że gość zostawił awizo z INPOST, że mam do odbioru list polecony z sądu (podejrzewam, że chodzi o firmy, które miały rozprawy sądowe w sądzie pracy) i mam podjechać do miejscowości oddalonej o 45 km od mojej aby odebrać przesyłkę, Nie ukrywam, że jest mi totalnie nie podrodze, powiedziałam tej Pani sekretarce, że powinna poinformować Pana z INPOST, że ja już w tej spółce nie pracuję od 2012 i żeby napisał to na awizo, lecz tego nie uczyniła.
Jak mam wybrnąć z tej sytuacji: wezwanie wysłane jest na adres pod którym nie przebywam, ani nie jestem zameldowana ani nie mieszkam, to, że się dowiedziałam o tym awizo to tylko zbieg okoliczności; z drugiej strony nie mam zamiaru ani pieniędzy jechać do tej miejscowości oddalonej od mojej o 45km aby odebrać świstek (kto mi odda kase, nie tylko chodzi o paliwo ale też muszę mieć wolny dzień, bo pracuję od 8 - 16, a INPOST czynne jest do 17, więc nie dojadę na czas).
A z tego co się orientuję, to ten świstek nie odebrany traktowany jest jako "odebrany" i mogą nałożyć na mnie karę, a nie chcę tego ....

26

Odp: Wszystko o doręczeniach pism w postępowaniu cywilnym i karnym

Witam!
Jestem w trakcie rozwodu. Pozwany przebywał dłuższy czas za granicą i sąd tam wysyłał mu zawiadomienia. Na ostatnia rozprawę moj były sie nie stawił proszac sąd o przeniesienie rozprawy na wrzesień.Argumentował to tym iż podjał pracę i nie może z tego względu sie stawić do sądu. Tydzień po rozprawie wrócił na stałe do Polski...i w związku z tym moje pytanie...czy ja jako powódka mam obowiązek zawiadomic sad ,ze pozwany wrócił do kraju i podac jego adres ..czy to pozwanego obowiązek???
Prosze o podpowiedź:)

27

Odp: Wszystko o doręczeniach pism w postępowaniu cywilnym i karnym

Witam smile Nie wiem czy w dobrym miejscu ale może macie jakąś radę tj. od ok 1,5 miesiąca przychodzą na mój adres listy polecone, oraz przesyłki z sądu przez firmę In Post oczywiście nic nie odbieram oddaję awizo na pocztę. W moim mieszkaniu nigdy nikt inny nie był zameldowany, nikt go również  nie wynajmował mieszkam to od 28 lat, co mam robić? macie jakieś pomysły? Nie mam czasu na ciągłe odnoszenie tych świstków sad

28

Odp: Wszystko o doręczeniach pism w postępowaniu cywilnym i karnym

Graźka Inpost powinien odnotować i przekazać nadawcy, że taka osoba pod danym adresem nie mieszka.

29

Odp: Wszystko o doręczeniach pism w postępowaniu cywilnym i karnym

Odnotowują to fakt ale Pani z poczty powiedziała mi że żadna instytucja niestety nie zwraca uwagi na ich adnotacje, dowiedziałam się za to z jakiego sądu przychodzą te listy jutro będę dzwonić ciekawe czy coś się dowiem.

30

Odp: Wszystko o doręczeniach pism w postępowaniu cywilnym i karnym

witam. Z mezem mamy taki problem. W 2010 r mezowi urodzilo sie zekomo jego dziecko. Dlaczego zekomo juz odpowiadam. Byl z dziewczyna po czym rozstal sie z nia a ona po 5 miesiacach przyszla z brzuchem. Z poczucia odpowiedzialnosci wrocil do niej. Nie dowiedzial sie nawet o tym ze dziecko przychodzi na swiat. Po czym po ok miesiacu dziewcYna wykrzyczala mu ze nie jest ojcem dziecka i ze podala ze ojciec jest nieznany. Maz rozstal sie z nia i mial to gdzies skoro laska tak zrobila. Otoz to jestem z mezem od 2011 roku. W lutym 2013 zaszlam w ciaze a w czerwcu nagle przyszlo pismo od komornika o zadluzeniu alimentacyjnym ok 30 tys zl. Dobieglismy o co chodzi i okaAlo sie ze w grudniu 2011 odbyla sie sprawa o ojcostwo i alimenty na ktore maz sie nie stawil.1

31

Odp: Wszystko o doręczeniach pism w postępowaniu cywilnym i karnym

Nie stawil sie bo nie byl nigdzie zameldowany i nie odnalezli go by poinformowac go o sprawie. No i oczywiscie sad stwierdzil ze jest on ojcem i dal alimenty matce dziecka. Wznowilismy sprawe i toczy sie juz od ok roku chodzi glownie o testy dna bo laska byla niezlym ziółkiem. Powiedzcie mi prosze co mamy zrobic z komornikiem grozi nam egzekucja w mieszkaniu. Dodam ze maz nie pracuje. Najgorsze jest to ze ma oferte ptacy za najnizsze wynagrodzenie i czy w sytuacji kiedy ma dziecko z obeznego zwiazku czy komornik moze mu zabrac 60 proc wynagrodzenia? Dodam jeszcze ze mamy problem by przekonac sad ze maz pod wyznaczone adresy nie dostawal zadnych wezwan na sprawe o ojcostwo a teraz ciezko nam wznowic ta sprawe. Cj robic pomozcie.

32

Odp: Wszystko o doręczeniach pism w postępowaniu cywilnym i karnym

A mnie interesuje cos takiego. Mieszka ojciec z synem. Syn to zlodziej okradl ojca wiec ten zglosilbgo na policje. Przyszly wezwania do sadu na sprawe syn odebral swoje i ojca po czym jego wyrzucil. I tak sie sklada ze brat tez mnie okral wiec ja tez dostalam wezwanie. Zachodze do sadu i widze ze wczesniej przed moja rozprawa odbywa sie rozprawa ojca z bratem to lapie za telefon (ojciec za granica i w dniu kiedy dotarla przesylka rowniez byl) i moiw ze nic nie dostal. Wchodze na sale rozpraw pytam sedziny i ta mowi ze ojciec dostanie kare za to ze sie nie pojawil. Wiem ze moze napisac odwolanie o umozenie kary w ciagu 7 dni. Tylko teraz interesuje mnie co zrobic z tym paskudem, czy mozna mu wzgledem tego postawic jakies zarzuty? Nastepna rozprawa w lipcu i calkiem mozliwe ze sytuacja moze sie powtorzc. Prosze o odpowiedz

33 Ostatnio edytowany przez słodko-kwaśny (2015-06-04 09:07:07)

Odp: Wszystko o doręczeniach pism w postępowaniu cywilnym i karnym
paulinamjmj napisał/a:

A mnie interesuje cos takiego. Mieszka ojciec z synem. Syn to zlodziej okradl ojca wiec ten zglosilbgo na policje. Przyszly wezwania do sadu na sprawe syn odebral swoje i ojca po czym jego wyrzucil. I tak sie sklada ze brat tez mnie okral wiec ja tez dostalam wezwanie. Zachodze do sadu i widze ze wczesniej przed moja rozprawa odbywa sie rozprawa ojca z bratem to lapie za telefon (ojciec za granica i w dniu kiedy dotarla przesylka rowniez byl) i moiw ze nic nie dostal. Wchodze na sale rozpraw pytam sedziny i ta mowi ze ojciec dostanie kare za to ze sie nie pojawil. Wiem ze moze napisac odwolanie o umozenie kary w ciagu 7 dni. Tylko teraz interesuje mnie co zrobic z tym paskudem, czy mozna mu wzgledem tego postawic jakies zarzuty? Nastepna rozprawa w lipcu i calkiem mozliwe ze sytuacja moze sie powtorzc. Prosze o odpowiedz

Problem jest tego typu,że musiała Byś udowodnić przed sądem iż brat powiadomienie z sądu wyrzucił to raz(myślę,ze szanse są marne)
Od zeszłego roku zmienił się operator doręczający korespondencję z sądów z Poczty na Inpost.
Na poczcie można było założyć skrytkę pocztową i z niej odbierać korespondencję.Nie wiem czy coś takiego oferuje inpost ale u tego operatora powinnaś zrobić zastrzeżenie aby listonosz nie dawał korespondencji do rąk brata.Bądź też dowiedz się gdzie jest jakiś punkt awizacyjny tego operatora i sama pytaj o listy.

34

Odp: Wszystko o doręczeniach pism w postępowaniu cywilnym i karnym

słodko-kwaśny dziękuję za odpowiedz:-) polski wymiar sprawiedliwosci echh a zlodziej chodzi bezkarny z dozorem...:-/

35

Odp: Wszystko o doręczeniach pism w postępowaniu cywilnym i karnym
słodko-kwaśny napisał/a:

Problem jest tego typu,że musiała Byś udowodnić przed sądem iż brat powiadomienie z sądu wyrzucił to raz(myślę,ze szanse są marne).

Powiadomienia z sądu przychodzą za potwierdzeniem odbioru, w sądzie musi być to potwierdzenie, a na nim podpis brata - to może być jakiś punkt zaczepienia.

36

Odp: Wszystko o doręczeniach pism w postępowaniu cywilnym i karnym
Olinka napisał/a:
słodko-kwaśny napisał/a:

Problem jest tego typu,że musiała Byś udowodnić przed sądem iż brat powiadomienie z sądu wyrzucił to raz(myślę,ze szanse są marne).

Powiadomienia z sądu przychodzą za potwierdzeniem odbioru, w sądzie musi być to potwierdzenie, a na nim podpis brata - to może być jakiś punkt zaczepienia.

a jak podpisał się za ojca co mu zrobisz?listonoszowi to wisi kto jak się podpisze lub np zrobi to niewyraźnie albo wręcz wyprze się podpisu i co dalej?

37

Odp: Wszystko o doręczeniach pism w postępowaniu cywilnym i karnym
słodko-kwaśny napisał/a:
Olinka napisał/a:
słodko-kwaśny napisał/a:

Problem jest tego typu,że musiała Byś udowodnić przed sądem iż brat powiadomienie z sądu wyrzucił to raz(myślę,ze szanse są marne).

Powiadomienia z sądu przychodzą za potwierdzeniem odbioru, w sądzie musi być to potwierdzenie, a na nim podpis brata - to może być jakiś punkt zaczepienia.

a jak podpisał się za ojca co mu zrobisz?listonoszowi to wisi kto jak się podpisze lub np zrobi to niewyraźnie albo wręcz wyprze się podpisu i co dalej?

Słodko-kwaśny - nie stwarzaj problemów, tam gdzie ich nie ma wink
Doręczenie jest skuteczne jeżeli dorosły domownik podejmie się oddać pismo adresatowi (art. 132 par. 2 kpk - bo zakładam, że chodzi o sprawę karną). Nie jest zatem doręczenie skuteczne, jeżeli nie zostało adresatowi przekazane. Na dodatek dochodzi konflikt prawny między tymi osobami.
Trzeba zatem zanegować skuteczność doręczenia z powołaniem się na powyższe argumenty.
I albo złożyć zażalenie na nałożenie grzywny, albo wnieść o jej uchylenie. Zwykle sądy nie robią z tym problemów.

38

Odp: Wszystko o doręczeniach pism w postępowaniu cywilnym i karnym

No tak tylko teraz problem z koleji odwołania znaleźliśmy wzór takiego i tam trzeba podać sygnature akt a on nie dysponuje wezwaniem by ją sprawdzić...

39

Odp: Wszystko o doręczeniach pism w postępowaniu cywilnym i karnym
paulinamjmj napisał/a:

No tak tylko teraz problem z koleji odwołania znaleźliśmy wzór takiego i tam trzeba podać sygnature akt a on nie dysponuje wezwaniem by ją sprawdzić...

Taki problem, to nie problem wink, bo od czego są telefony? Należy zadzwonić i zapytać.

40

Odp: Wszystko o doręczeniach pism w postępowaniu cywilnym i karnym

Sprawa już załatwiona. Dziękuję wszystkim:-)

Odp: Wszystko o doręczeniach pism w postępowaniu cywilnym i karnym

Witam mam pytanie moj partner dostal rok temu wyrok 24dni do odsiedzenia o ktorym dowiedzial sie niedawno , bo list dostala jego matka z ktora nie mial kontaktu , policja byla raz drugi tam w miejscu zameldowania jego ale on tam od ponad roku nie mieszka z matka nie mial kontaktu.  On nie chce sie zglosic na policje , bo nawet nie widzial tego listu ,  on mieszka calkiem gdzie indziej nie wazne gdzie . I teraz pytanie czy korespodencja moze do niego przychodzic np upomnienie do zaplaty mandatu czy cos?? I czy jesli nie odsiedzi tej kary to za pare lat mu to zniknie ta kara i bedzie czysty bez zadnego wpisu o karalnosci czy cos w tym stylu?? Prosze o odpowiedzi ...

42 Ostatnio edytowany przez helen40 (2015-06-25 04:15:22)

Odp: Wszystko o doręczeniach pism w postępowaniu cywilnym i karnym

Proszę o radę.  Otóż od 14 lat nie mieszkam w Polsce. Od 10 lat jestem wymeldowana z domu rodzinnego. Ostatnio rodzina mnie poinformowała ze mieli kilka telefonów z firmy windykacyjnej pytajaca o kontakt ze mna i moj address zamieszkania. Przyszły także dwa listy aczkolwiek te nie były odebrane ze względu na to iż  obecnie zamieszkuje tam dalsza rodzina.  Dziś dostałam maila iż przyszedł także list od komornika z Warszawy - stary adres zamieszkania to zachodnia część kraju. Nie jestem pewna o co chodzi i zaskoczona ze po tylu latach nie obecności nagle ktoś mnie szuka o jakies dług . Nie chce aby listy i telefony nadal przychodziły wiec bardzo proszę o racjonalną porade. Dodaje ze list od komornika tez nie był odebrany  a firma windykacja poinformowana ze mieszkam poza granicami kraju od półtora dekady.
Z góry dziekuje

43

Odp: Wszystko o doręczeniach pism w postępowaniu cywilnym i karnym

Najlepiej byłoby skontaktować się z komornikiem i dowiedzieć się o co chodzi. Windykacja lubi oddawać do komornika przedawnione sprawy. Wtedy można by to dość szybko załatwić.

44

Odp: Wszystko o doręczeniach pism w postępowaniu cywilnym i karnym
M?rtainn napisał/a:

Najlepiej byłoby skontaktować się z komornikiem i dowiedzieć się o co chodzi. Windykacja lubi oddawać do komornika przedawnione sprawy. Wtedy można by to dość szybko załatwić.

Dziękuję za odpowiedź. Jeśli jest jakiś dług , chociaż nie mam pojęcia o co chodzi to podejrzewam ze po tylu latach byłby przedawnieniony ?  Czy ktoś mógłby polecić jakieś radcę prawnego. Na innym forum wyczytałam ze firmy windykacyjne mają swoje sposoby i sztuczki wiec tez podejrzewam ze najlepiej rozwiązać to legalnie ?

45 Ostatnio edytowany przez VECTRA (2015-06-26 08:42:03)

Odp: Wszystko o doręczeniach pism w postępowaniu cywilnym i karnym

Żyjemy w państwie prawa i firmy windykacyjne działają różnie, ale wierzę, że też w majestacie prawa. Nie przewidywałbym scenariuszy filmowych w wykonaniu firm windykacyjnych. Jeżeli jest jakiś dług np.: przedawniony to nic nie stoi na przeszkodzie by dochodzić tego roszczenia. Sąd widząc, że dług jest przedawniony nie może z urzędu oddalić powództwo. Wręcz przeciwnie, gdy pozwany jest bierny i nie korzysta ze swego prawa to taki nakaz czy też wyrok mu się uprawomocni a wtedy sytuacyjna pozwanego jest dużo gorsza by nie powiedzieć beznadziejna.
Nie ma Cię w kraju. To żaden problem. Nawet z drugiego końca świata można nadać przesyłkę z pełnomocnictwem udzielonym wybranej kancelarii, która będzie reprezentować Twoje interesy zarówno przed komornikiem jak i sądami.
Powodzenia

46

Odp: Wszystko o doręczeniach pism w postępowaniu cywilnym i karnym

Dwa razy miałęm sytuację, gdzie został firmie windykacyjnej sprzedany "mój dług", którego tak naprawdę nie było. Po drugie był też przedwaniony, więc szybko sprawa została zamknięta.

47

Odp: Wszystko o doręczeniach pism w postępowaniu cywilnym i karnym

Witam serdecznie.
Jakiś odległy czas temu byłem na policji, gdzie poinformowano mnie,że mam nie zapłacone mandaty i w związku z tym faktem odbędzie się postępowanie sądowe, w wyniku którego sąd zatwierdzi, że mam odrobić tę karę w czynie społecznym. Potem  po jakimś czasie wyjechałem i nie upoważniłem nikogo do odbioru avizo. Kiedy wróciłem okazało się,że przychodziło do mnie jakieś avizo i obawiam się,  że mogło to być pismo od sądu, które nakazało mi odrobić tę karę. Obawiam się,że wyniku braku mojej reakcji na postanowienie sądu, mogłem otrzymać nakaz zapłaty, bądź też nakaz aresztowania. Nie wiem jak dowiedzieć się  czy było przeprowadzone jakiekolwiek postępowanie sądowe w tej sprawie. Pozdrawiam

48

Odp: Wszystko o doręczeniach pism w postępowaniu cywilnym i karnym
helen40 napisał/a:

Proszę o radę.  Otóż od 14 lat nie mieszkam w Polsce. Od 10 lat jestem wymeldowana z domu rodzinnego. Ostatnio rodzina mnie poinformowała ze mieli kilka telefonów z firmy windykacyjnej pytajaca o kontakt ze mna i moj address zamieszkania. Przyszły także dwa listy aczkolwiek te nie były odebrane ze względu na to iż  obecnie zamieszkuje tam dalsza rodzina.  Dziś dostałam maila iż przyszedł także list od komornika z Warszawy - stary adres zamieszkania to zachodnia część kraju. Nie jestem pewna o co chodzi i zaskoczona ze po tylu latach nie obecności nagle ktoś mnie szuka o jakies dług . Nie chce aby listy i telefony nadal przychodziły wiec bardzo proszę o racjonalną porade. Dodaje ze list od komornika tez nie był odebrany  a firma windykacja poinformowana ze mieszkam poza granicami kraju od półtora dekady.
Z góry dziekuje

Jeśli mieszkasz po za granicami ,żaden komornik ani nawet prezydent nic Ci nie zrobi.Sprawy o tzw długi komornicze nie zapłacone rachunki trwają 5+1 rok.Jeśli ktoś odezwał się dopiero teraz w świetle prawa może Cię pocałować wiesz gdzie:)Ale firmy windykacyjne strasząc ludzi często osiągają swój cel.Wystarczy,że rodzina powie ,że spotkacie się w sądzie to pozbędzie się nieproszonych gości.

49

Odp: Wszystko o doręczeniach pism w postępowaniu cywilnym i karnym
sławomi napisał/a:

Witam serdecznie.
Jakiś odległy czas temu byłem na policji, gdzie poinformowano mnie,że mam nie zapłacone mandaty i w związku z tym faktem odbędzie się postępowanie sądowe, w wyniku którego sąd zatwierdzi, że mam odrobić tę karę w czynie społecznym. Potem  po jakimś czasie wyjechałem i nie upoważniłem nikogo do odbioru avizo. Kiedy wróciłem okazało się,że przychodziło do mnie jakieś avizo i obawiam się,  że mogło to być pismo od sądu, które nakazało mi odrobić tę karę. Obawiam się,że wyniku braku mojej reakcji na postanowienie sądu, mogłem otrzymać nakaz zapłaty, bądź też nakaz aresztowania. Nie wiem jak dowiedzieć się  czy było przeprowadzone jakiekolwiek postępowanie sądowe w tej sprawie. Pozdrawiam

To kosmiczna bzdrura mandaty za wykroczenia zabierają z PIT-37 z rozliczenia rocznego wiem co mówię bo sam płacę.Bez obaw możesz spać spokojnie.Pozdrawiam

50

Odp: Wszystko o doręczeniach pism w postępowaniu cywilnym i karnym

sławomi, może być też tak, że te niezapłacone mandaty, to nic innego jak wnioski o ukaranie do sądu za popełnione wykroczenie, jeśli policja w nich wnioskowała o wykonanie prac społecznie użytecznych, to na posiedzeniu niejawnym zapada wyrok nakazowy, określający wymiar tych prac. Potem sprawa kierowana jest do kuratora, jeśli kurator nie nawiąże z tobą kontaktu, składa do sądu wniosek o zamianę kary prac społecznie użytecznych na karę zastępczą. Kara zastępcza jest jedna - areszt 15 dni. Jeśli nic nie odbierasz, czyt. także wezwania do odbycia kary aresztu, zostaje wysłane polecenie osadzenia do policji wraz z poszukiwaniami. No chyba, że te mandaty to naprawdę mandaty, niestety z doświadczenia wiem, że ludzie przychodzą do sądu i mówią, że mają mandat do zapłacenia, a kiedy sprawa trafia do sądu to już nie jest mandat a wyrok.

51

Odp: Wszystko o doręczeniach pism w postępowaniu cywilnym i karnym

WITAM MAM PROBLEM I NIEWIEM JAK Z TEGO WYMGRĄSC  JESTEM POZA GRANICAMI KRAJU ODEBRANO ZA MNIE WEZWANIE NA PODWYSZENIE ALIMENTÓW BEZ MOJEJ ZGODY CO W TYM PRZYPADKU MOGE ZROBIC , CZY MOGE NAPISAC JAKIS CO KOLWIEK LIST O OPUZNIENIU SPRAWY O MIESIĄC LUB ODWOŁAC SIE OD ALIMENTÓW ? PROSZE MI POMUC NAPISAC WZUR

52 Ostatnio edytowany przez alicjaklusek (2015-10-17 12:41:44)

Odp: Wszystko o doręczeniach pism w postępowaniu cywilnym i karnym

Witam serdecznie wszystkich , i mam od bardzo wazne pytanie do kogos , kto sie naprawde na tym zna , albo przezyl cos podobnego.

Wkrötce ma odbyc sie postepowanie o podziale majatku, gdzie o nasz rodzinny dom chodzi. Möj tato nagle zmarl i nie zostawil testamentu. Ja zyje od wielu lat za granica (12), nie mam nawet juz od paru lat meldunku zamieszkania w Polsce. Wiem , ze ta sprawa prawdopodbnie sie za 2 albo trzy tygodnie odbedzie i moja siostra i matka extra zataily przed sadem möj adres gdzie sad mi wezwanie mögl doreczyc. One od dawna (ok. 2 lat) pröbuja nasz dom w tajemnicy przede mna sprzedac. Ale teraz wiem od mojej cörki, ktora mieszka w Polsce ma sie ta rozprawa odbyc. Do kogo moge sie szybko zwröcic aby sad poinformowac o moim miejscu zamieszkania ? O tym ze kogos wyznaczyc moge, kto moja poczte z sadu w moim imieniu odebrac moze, ale co zrobic teraz jezeli sad juz termin wyznaczyl i möj adres uznal za nieznany. Ja nawet nie wiem ktora to sad jest,
Jak to zrobic..Prosze pomözcie.

Dziekuje slicznie z göry..

Alicja

53 Ostatnio edytowany przez kocur0791 (2015-12-04 07:59:21)

Odp: Wszystko o doręczeniach pism w postępowaniu cywilnym i karnym

Witam serdecznie mam pewne pytanie byłabym wdzięczna o szybką odpowiedz

Moj tata złożył wniosek o odczytanie testamentu mojej mamy. Wszystkich spadkobierców jest pięcioro z czego jedna osoba- moja siostra (która nie utrzymuje żadnego kontaktu z nami od 10 lat) jest wydziedziczona. Miesiąc po śmierci mamy napisała list z adresem zwrotnym i to jedyny ślad po niej ale...
Wczoraj odbyła sie sprawa sądowa gdzie sędzia powiedział ze pismo z sadu nie zostało przez nią odebrane i teraz musimy znaleźć ja na własną rękę i tu jest problem ze nie wiemy gdzie jej szukac a nawet gdyby to w jaki sposób ja zmusić do odebrania tego wezwania

Bardzo proszę o pomoc.

Odp: Wszystko o doręczeniach pism w postępowaniu cywilnym i karnym

Witam bardzo serdecznie mam takie pytanie. Dostalam pismo z sadu okregowego , ale zmienilam adres zamieszkania i nie przebywam juz w miejscu zameldowania. Pismo dostalam wlasnie na adres miejsca zameldowania. Mama chciala odebrac to pismo ale pani w punkcie in post powiiedziala , ze ja musze sama je odebrac, ale ja nie dam rady odebrac tego pisma. Co ja moge zrobic w takim przypadku?

55

Odp: Wszystko o doręczeniach pism w postępowaniu cywilnym i karnym

Pilnie zadzwoń do Sądu Okręgowego do sekretariatu wydziału, w którym toczy się postępowanie sądowe i wyjaśnij powód nie odebrania przez ciebie korespondencji, podając jednocześnie swój obecny adres Do KORESPONDENCJI. Poproś o spisanie noty.
Pracownica poinformuje cię, czy to wystarczy, czy też musisz  powiadomić Sąd na piśmie - wówczas wyślij pismo listem poleconym, najlepiej dodatkowo priorytetem.

56

Odp: Wszystko o doręczeniach pism w postępowaniu cywilnym i karnym
agnieszkadluzniewska1 napisał/a:

Witam bardzo serdecznie mam takie pytanie. Dostalam pismo z sadu okregowego , ale zmienilam adres zamieszkania i nie przebywam juz w miejscu zameldowania. Pismo dostalam wlasnie na adres miejsca zameldowania. Mama chciala odebrac to pismo ale pani w punkcie in post powiiedziala , ze ja musze sama je odebrac, ale ja nie dam rady odebrac tego pisma. Co ja moge zrobic w takim przypadku?

Piszesz pismo do sądu o zmianie adresu zamieszkania i podajesz adres do korenspodencji , prosisz również w tym piśmie o ponowne wysłanie pisma na nowy adres. Sąd to uzna i będzie to w aktach.

57

Odp: Wszystko o doręczeniach pism w postępowaniu cywilnym i karnym

Witam mam taki problem. Od ośmiu lat jestem w prawnej separacji orzeczonej z winy męża. We wrześniu 2015 postanowilam zakończyć to papierowe małżeństwo. Sąd wyznaczył sprawę na 12 stycznia która się odbyła . Niestety mąż nie podjął awizo w miejscu zameldowania. Świadkowie zeznali rozpad małżeństwa. Jednakże padło pytanie czy dalej mieszka pod tym adresem bo nie odebral pozwu,świadkowie zeznali że nie ponieważ osobiście miał im to powiedzieć że od roku tam nie przebywa, oczym ja nie wiedziałam ,a adresu im nie podal,. Sąd nie wyznaczył nowego terminu. Ponieważ mam alimenty na syna sąd kazał mi w ciągu trzech dni dostarczyć numer sprawy i dane tego komornika. Nie wiem czy dobrze zrobilam ale złożyłam w ciągu tych trzech dni tj do 15 stycznia, wniosek o kuratora dla pozwanego nieznanego z miejsca pobytu, dolaczylam zaświadczenie z urzędu miasta o meldunku pobytu stałego , od komornika zaświadczenie że nie maja danych adresowych miejsca pracy , wydruk SMS w którym wielokrotnie prosilam go o adres i informowalam o sprawie i jego odpowiedzi że nic go to nie interesuje i mam sama sobie radzic. Dziś dzwoniłam do sądu i nic nie jest jeszcze postanowione.Dodam że jestem zwolniona z kosztów sądowych a o rozwód występuje z winy męża który wyprowadził się do kochanki u której do dziś jest zameldowany. Czy nie pospieszył am się z tym kuratorem? Czy sąd uwzględni mój wniosek ?

58

Odp: Wszystko o doręczeniach pism w postępowaniu cywilnym i karnym

Czy może ktoś coś ?? Czy to raczej forum do zwirzania się z problemów bez udzielania rad? Z góry dziękuje za pomoc .

59

Odp: Wszystko o doręczeniach pism w postępowaniu cywilnym i karnym

Witam. Mój narzeczony przebywa w zk natomiast na jego adres zamieszkania przyszedł list z prokuratury z Warszawy który nie jest polecony. Z tyl na kopercie jest napisane, że otworzenie przez osobę nieuprawniona grozi do 2 lat pozbawienia wolności. Czy w takiej sytuacji odespać ten list do prokuratury, zaniesc na widzenie (jesli pozwola wnieść) czy otworzyc ?

60

Odp: Wszystko o doręczeniach pism w postępowaniu cywilnym i karnym

Witam. Mam taką sprawę dostałem awizo na list polecony do miejsca zamieszkania i zameldowania, w którym nie mieszkam od 14 lat, a nie jestem zameldowany od 6. Wszystkie adresy do korespondencji były zmienione 14 lat temu. Co mam zrobić z tym fantem poczta i tak mi nie wyda tego listu.

Pozdrawiam serdecznie

61

Odp: Wszystko o doręczeniach pism w postępowaniu cywilnym i karnym

Witam wszystkim. Bardzo proszę o poradę. Zostałam oszukana przez byłego pracodawcę. Byłam zatrudniona na umowę-zlecenie. Były pracodawca nie wypłacił mi wynagrodzenia za klika miesięcy pracy. Sprawa została złożona do Sądu Cywilnego. Proces zaoczny, postępowanie upominawcze o zapłatę. Zapał wyrok z nakazem zapłaty. Niestety pozwana nie odbiera dokumentacji sądowej. Z tego co wiem mieszka cały czas pod tym samym adresem, więc nie do końca wiem co jest tego powodem. Z sądu przyszła informacja, że w ciągu 14 dni muszę skorygować adres pozwanej, inaczej nakaz zapłaty zostanie uchylony, a sprawa zawieszona. Moja koleżanka, która wtedy ze mną pracowała (zatrudniona była na umowę o pracę) też była w podobnej sytuacji. Jednak w jej przypadku była ok (sprawa w Sądzie Pracy), sprawę załatwiała kilka miesięcy wcześniej, lecz podawała ten sam adres co ja. Jej sprawą zajął się komornik i pieniądze ma już spłacane. Co w tej sytuacji powinnam zrobic? Będę wdzięczna za jakiekolwiek porady.

62

Odp: Wszystko o doręczeniach pism w postępowaniu cywilnym i karnym

Najlepiej będzie jeśli pójdziesz do sądu i zobaczysz do akt co było przyczyną takiego wezwania. Prawdopodobnie przesyłka z sądu  do pozwanej wróciła z relacją poczty np. o jej wyprowadzeniu się. Wtedy trzeba zwrócić się do Centralnego Biura Adresowego o podanie adresu pozwanej, a jeżeli zostanie wskazany ten sam do zwrócić się do sądu o ustanowienie kuratora dla nieznanej z miejsca pobytu pozwanej.
Bez wglądu do akt, to jest jednak gdybanie.

63

Odp: Wszystko o doręczeniach pism w postępowaniu cywilnym i karnym

Ostatnio dowiedziałam się od znajomej, że mój były pracodawca prawdopodobnie wyjechał za wschodnią granicę w celu podjęcia pracy. Mąż oraz dziecko zostało pod tym samym adresem w Polsce. Czy w takiej sytuacji istnieje szansa, że odzyskam moje pieniądze? Czy mąż może w imieniu pozwanej odebrać takie pismo w sądu? Bardzo dziękuję za jakiekolwiek informacje.

Odp: Wszystko o doręczeniach pism w postępowaniu cywilnym i karnym

Witam serdecznie mam problem wielki miala sprawe 9 maja wydział pierwszy cywilny sprawie dług mieszkaniowy mojej mamy ktora nie płacila czynszu a ja jak osoba nie pełnoletnia nic nie wiedzial o długi pozniej sad nas po rozwodzie rodzicow podzieli jedna u mamu druga u taty.a nie bylam zamaldowania u mamy tylko u taty od 1995 do 11.03.2011 u taty pozniej adem mnie zameldowal u mamy 18.03.2011 do 24.04.2016 dostala wezwanie na ta sprawe i tam sie branilam.ale nie dostala wyroku do domu i nie wiedzialam ze musze wniosek zlozyc do sad o wydanie mi wyroku sad.Sad mi tylko powiedzial ze mam 14 dni od wyroku sie odwolac a ja nawet nie dostala takiego pisma do domu bylam dzisiaj sie dowiedziec co jest zrane z moji tym pisme do domu a ta pani mi mowi ze juz minela 14 dni odwoloania od wyroku to sie zalama nawet nie wiem jak jest suma do placenia ktora ja mam zaplaci nawet konta.Nie wiem co mam zrobic w takiej sprawe ratunku i pomocy jestem samotna matka trojki dziec i nie mam kasy na prawnika i adwokata. Jestem zalama

65

Odp: Wszystko o doręczeniach pism w postępowaniu cywilnym i karnym

Witam,
Po krotce - wystąpiłam o pozbawienie praw rodzicielskich ex męża, który ma prawa juz zawieszone. Mamy dwójkę dzieci formalnie z małżeństwa, starszy syn mieszka z nim, młodszy ze mną. Sprawa dotyczy małego. Wiem gdzie mieszka z naszym synem, mam adres, choć oczywiście mogę przypuszczac ze się wyprowadził i ukrywa to w tajemnicy. Jednak bardziej prawdopodobne jest to, ze złośliwie nie odbiera korespondencji i zawiadomień z sądu. Na mojego maila w sprawie potwierdzenia adresu nie odpowiedział. Sędzia na 1 rozprawie powiedziała, ze jeśli nie będzie dowodu doręczenia zawiadomienia na drugiej rozprawie zawiesi postępowanie. Jak się bronić przed tym? Co zawnioskować, żeby nie doszło do zawieszenia? Proszę o pilna odpowiedz, ponieważ rozprawa za 2 tygodnie. Z góry dziękuje

Posty [ 1 do 65 z 68 ]

Strony 1 2 Następna

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » PRAWO , ODSZKODOWANIA , FINANSE , UBEZPIECZENIA » Wszystko o doręczeniach pism w postępowaniu cywilnym i karnym

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności



© www.netkobiety.pl 2007-2024