Samodiagnozowanie i kultura internetowa. - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!


Forum Kobiet » PSYCHOLOGIA » Samodiagnozowanie i kultura internetowa.

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 4 ]

Temat: Samodiagnozowanie i kultura internetowa.

Często widzę w mediach społecznościowych ludzi, którzy walą innych ludzi za samodiagnozę. Widzę, jak samodiagnozowanie i idealizowanie chorób psychicznych może być niebezpieczne, ale czuję, że wzywanie ludzi do tego może być równie szkodliwe. Myślę, że może to budzić wątpliwości u osób, które mają uzasadnione problemy psychiczne i nie szukają pomocy ani diagnozy w obawie, że po prostu „zmyślają”. Czy to jest ważne? Czy jest na to jakaś psychologiczna odpowiedź?

Zobacz podobne tematy :

2 Ostatnio edytowany przez Husky (2023-04-20 20:52:37)

Odp: Samodiagnozowanie i kultura internetowa.

Tak, odpowiedź jest taka, że jeżeli masz podejrzenie, że możesz mieć jakąś przypadłość to nie robisz samodiagnozy, tylko idziesz po nią do profesjonalisty.

Diagnoza to nie łatka do obnoszenia w internecie, tylko etykieta, która ułatwia wybór narzędzi terapeutycznych, właściwych do pomocy. Jeśli ktoś nie idzie po fachową diagnozę to jednocześnie nie idzie też po pomoc.

To tak, jakby ktoś sam zdiagnozował sobie raka na podstawie wikipedii i narzekał, zamiast pójść do lekarza.

Nie wiem w jaki sposób piętnowanie tego zjawiska miałoby jakoś samodiagnozującej się osobie zaszkodzić? Najbardziej już i tak szkodzą sami sobie.
Napewno można próbować uświadamiać bez obrażania i bez stygmatyzacji, ale cięgle to nie lęk przed „zmyślaniem” jest tu największym problemem (raczej właśnie zbytnia wiara w moc własnego zmyślania diagnoz).

3

Odp: Samodiagnozowanie i kultura internetowa.

.... z tymi diagnozami to tez roznie, jak tu wybrac specjaliste ktory trafnie zdiagnozuje... trzeba miec.. farta, no cuz.... zycie...

4

Odp: Samodiagnozowanie i kultura internetowa.

To jest ważne i złożone zagadnienie, które może mieć różne psychologiczne aspekty. Samodiagnoza jest procesem, w którym jednostka samodzielnie identyfikuje lub przypisuje sobie określone symptomy lub choroby, często na podstawie informacji dostępnych w Internecie lub w mediach społecznościowych. Może to prowadzić do niewłaściwego rozpoznania lub nadmiernej identyfikacji z określonymi chorobami, co może mieć negatywny wpływ na samopoczucie i zachowanie jednostki.

Jednak ważne jest zrozumienie, że samodiagnoza nie jest równoznaczna z rzeczywistym diagnozowaniem przez profesjonalistę, takiego jak psycholog lub psychiatra. Profesjonalna diagnoza opiera się na szerokim kontekście klinicznym, badaniach i interakcji z pacjentem.

Jeśli chodzi o wpływ mediów społecznościowych, istnieje zjawisko idealizacji chorób psychicznych lub ich romantyzacji, które może prowadzić do niezdrowych zachowań i wrażenia, że posiadanie diagnozy jest modnym sposobem na zrozumienie siebie czy uzyskanie uwagi od innych. Może to wpływać na osoby, które rzeczywiście mają problemy psychiczne, ale nie otrzymują odpowiedniej pomocy i wsparcia ze względu na obawę przed byciem uznawanymi za "udających" lub niepoważnych.

Psychologicznie istotne jest podkreślenie znaczenia rzetelnej diagnozy i pomocy profesjonalistów w przypadku problemów psychicznych. Osoby, które odczuwają trudności emocjonalne, psychiczne lub zdrowotne, powinny zasięgnąć porady specjalisty, aby uzyskać właściwe wsparcie i leczenie. Ważne jest również promowanie rzetelnych informacji na temat zdrowia psychicznego i edukowanie społeczeństwa na temat różnych zaburzeń, aby rozwiać stereotypy i stigmatyzację związane z tymi zagadnieniami.

Ostatecznie, każda osoba jest jednostką, która doświadcza swoich własnych wyzwań i potrzebuje spersonalizowanego podejścia do opieki zdrowotnej. Dlatego kluczowe jest, aby zwracać uwagę na indywidualne doświadczenia, szukać profesjonalnej pomocy i promować zdrową rozmowę na temat zdrowia psychicznego w społeczeństwie.

Posty [ 4 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » PSYCHOLOGIA » Samodiagnozowanie i kultura internetowa.

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności© www.netkobiety.pl 2007-2024