Dlaczego zemsta wydaje się słodka? - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

Forum Kobiet » PSYCHOLOGIA » Dlaczego zemsta wydaje się słodka?

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 30 ]

1

Temat: Dlaczego zemsta wydaje się słodka?

Czy zemsta jest naprawdę słodka??? Dlaczego odrzucone kobiety tak bardzo są rządne zemsty? Zraniona duma, urażone ambicje, a może zwykła zawziętość? Zraniona kochanka nienawidzi tego, który odszedł do żony, więc nienawidzi oboje. Jego, bo ją odrzucił, a ją, bo stanęła na drodze do jej szczęścia. I w tej złości zaczyna się mścić, zatruwać im życie, czasem popadać w obłęd. Czy znacie takie przypadki? Jak do nich doszło? Czy ta odrzucona kobieta miała prawo czuć się urażona? Czy motywy jej działania wydają się słuszne? Czy w ten sposób mogła cokolwiek zyskać?

Regulamin Forum Netkobiety.pl - koniecznie przeczytaj! smile 
Dzieląc się swoją opinią pamiętaj, że po drugiej stronie siedzi drugi człowiek. Hejt może ranić!

"Nie czyń samego siebie przedmiotem kompromisu, bo jesteś wszystkim, co masz." (Janis Joplin)
Zobacz podobne tematy :

2

Odp: Dlaczego zemsta wydaje się słodka?

Myśle ze nie...chyba tylko satysfakcja dla samej siebie,nie wchodze w żadne układy... trojkaty małżenskie
Wiem czy to grozi i jak sie konczy...ale jest ktoś komu duchowo zle życze:|:|

Naucz sie zachowywac obojetnosc wobec fałszywych sadow o Tobie...
Bez takiej obojetnosci człowiek nie moze byc wolny;)

3

Zemsta jest najłatwiejszą drogą do zranienia 2 osoby i jednocześnie najbardziej przykrą.

4

Podobno jest jak szampan - najlepiej smakuje na zimno, czyli dopiero wtedy, gdy opadną emocje.

Wg mnie jest to zachowanie bezsensowne i uwłaczające godności kobiety.

A jeśli chodzi Ci o taką reakcję porzuconej kochanki, to cóż sama sobie winna. Była odskocznią od życia małżeńskiego, a spodziewała się Bog wie czego..Stara prawda mówi, że nie zbudujesz swojego szczęścia na cudzym nieszczęściu. I cos w tym jest.

Tam dom Twój, gdzie kot Twój.

Wiek średni poznajemy po tym, że szeroki umysł i wąska talia zamieniają się miejscami...

5

Zemsta daje chwilę satysfakcji, zemsta jest odpowiedzią na bezradność człowieka upokorzonego, zdradzonego..

wg mnie zemsta nie jest nic warta, jednak są ludzie którzy tylko i wyłącznie w ten sposób są w stanie ukoić swój żal i pokazać danej osobie że postąpił/a źle..

ogólnie nie popieram metody "oko za oko, ząb za ząb"

"Jesteś tym, czym wierzysz, że jesteś." Paulo Coelho

6 Ostatnio edytowany przez carboczar (2010-05-06 10:38:17)

Zemsta jest naturalnym odruchem,jednak jak wyżej noelle87 zaznaczyła  praktycznie nic nie daje,człowiek wbrew pozorom lepiej się po tym nie czuje,jest,to więc pusta satysfakcja i nie przynosi ukojenia,ból pozostaje.Jednak tematu nie można generalizować gdyż każdy problem jest inny i nie zawsze odpłata może być uważana za zemstę.Temat rozległy jak morze.
Kodeks Hammurabiego jednak uważam ma zastosowanie w wielu przypadkach i kto wie czy nie warto  niektórych artykułów wprowadzić do życia dziś(zaznaczam niektórych)

7

Olina napisał/a:

Zraniona kochanka nienawidzi tego, który odszedł do żony, więc nienawidzi oboje. Jego, bo ją odrzucił, a ją, bo stanęła na drodze do jej szczęścia. I w tej złości zaczyna się mścić, zatruwać im życie, czasem popadać w obłęd. Czy ta odrzucona kobieta miała prawo czuć się urażona? Czy motywy jej działania wydają się słuszne? Czy w ten sposób mogła cokolwiek zyskać?

Ja gdy bym była facetem to Bogu bym dziekowała,ze taka stuknieta kochanka juz nie jest moja kochanką.
Żadna normalna szanujaca sie kobieta nie bedzie robiła cyrków o to, że facet wybrał inną. Zemstą osiągnie JEDYNIE OPINIE NIEZRÓWNOWAŻONEJ PSYCHICZNIE,a z taka to nawet strach sypiać,bo nie wiadomo co jej do tej pustej główki strzeli?

8

Kobiety nie zawsze mszczą się tylko dla samej satysfakcji. Czasem mścimy się po to aby ktoś poczuł jak bolą wypowiedziane bez większego zastanowienia słowa... w dzisiejszych czasach ludziom barkuje empatii i niektórzy zrozumieją to wówczas jak przekonają się na własnej skórze.

Co do czynów i przywołanego przykładu zdrady to uważam, że kobieta która ma w sobie odrobiny godności nie zrobi niczego głupiego.

9

Dzisiaj w DDTVN ktoś powiedział mniej więcej coś takiego: zemsta za zdradę (w jakiejkolwiek postaci) jest tym bardziej słodka, jeśli drugiej osobie pokazujemy, że szybko potrafimy się z niej podnieść.

Umieć żyć to najrzadziej spotykana umiejętność na świecie.

Oscar Wilde

10

Ktoś kiedyś powiedział że sprawiedliwość to nic innego jak zemsta. Więc wydaje się nam że odbijając komuś piłeczkę coś zyskamy. Tak. Podreperujemy własne ego, nic więcej. A czy jest słodka? Na pewno jest zła, bo krzywda rodzi krzywdę.

11

Znam przypadek mszczącej się kobiety- była partnerka mojego obecnego narzeczonego.

Kobietka48 napisał/a:

Żadna normalna szanujaca sie kobieta nie bedzie robiła cyrków o to, że facet wybrał inną. Zemstą osiągnie JEDYNIE OPINIE NIEZRÓWNOWAŻONEJ PSYCHICZNIE,a z taka to nawet strach sypiać,bo nie wiadomo co jej do tej pustej główki strzeli?

Zgadzam się z tą wypowiedzią. W moim przypadku było tak, że ex mojego obecnego partnera mściła się za to, że została odrzucona. W Internecie psuła opinię zarówno jemu, jak i mnie, choć nigdy nawet nie widziałyśmy się twarzą w twarz. I ludzie, którzy byli świadkami jej idiotycznego zachowania, bardzo często komentowali to dokładnie stwierdzeniami, że to musi być jakaś niestabilność psychiczna, skoro jest zdolna nawet obce osoby (bo taką dla niej byłam) oczerniać i wymyślać na jej temat podłe kłamstwa. Co ciekawe, w Internecie miała czelność pisać, że "uzyskała wreszcie upragnioną wolność", żeby potem znów mścić się za coś, co przecież w ogóle jej nie przeszkadzało hmm...

A co do samego tematu- zemsta jest słodka, ale tylko na chwilę. Później rodzą się niemiłe konsekwencje, które mszczącej się osobie przynoszą tylko kłopoty. Nie warto dokonywać odwetu.

There is no emotion, there is peace. There is no ignorance, there is knowledge. There is no passion, there is serenity. There is no chaos, there is harmony. There is no death, there is the Force.

12

Dlaczego odrzucone kobiety pragną zemsty? Ponieważ w sytuacji rozstania najczęściej obok rozpaczy pojawia się gniew. I taka kobieta może chcieć go gdzieś rozładować, mieć poczucie, że nie jest tak kompletnie bezsilna i może jednak w jakiś sposób działać, coś robić. Natomiast wplątywanie się w zemstę tak naprawdę jedynie pogarsza sprawę dla porzuconej, bo utrzymuje ją w emocjonalnej zależności od byłego (będzie żyła tym, czy zareagował na jej zaczepki).

Zemsta jest jak trzaśnięcie drzwiami obrotowymi wink I nikomu jeszcze nie wyszła na dobre.
O wiele więcej zyskuje się, pokazując po rozstaniu, że żyje się dalej, że jest się jeszcze bardziej zadbaną, jeszcze bardziej otwartą na świat i pogodną kobietą. Nie traci się wtedy na własnej godności, a i można niekiedy liczyć na "błysk żalu w oczach byłego" wink

... Mam serce w ogniu i niewiele mam w tym życiu czasu, by żałować czegoś...

REGULAMIN Forum Netkobiety.pl - przeczytaj smile

13

Zemsta pierwszym krokiem do stania się nikim. Jeśli wszyscy odpowiadali by pięknym za nadobne to byłoby już po naszym gatunku. Dlatego zemsta jest cnotą ludzi nikczemnych z którymi lepiej nie mieć niczego wspólnego.

14 Ostatnio edytowany przez Roxana (2010-05-07 11:26:22)

Olina , zemsta wydaje się słodka , dobrze to ujełaś , ale każdy kto się mści nie wart jest  drugiego człowieka, nie wart jest niczego , ktoś taki mysli ,że jak się zemści będzie mniej zchańbiony , a to guzik prawda. Piszesz , że kobieta chce się zemścić bo kochanek ją odrzucił , że to przez żonę która staneła na drodze do szczęścia , oj cos mi się wydaje że ta kobieta/ kochanka , nie wie o tym , że kto pierwszy ten lepszy , a wtym wypadku to żona była pierwsza . Kochanka tylko zniszczyła część miłości i zaufania w związku mąż /żona. Jeśli już ktoś ma prawo się na kimś mścić to żona na kochance , nie na odwrót . A po zatym z tego co się tu czzyta na forum , to mąż zawsze zostawia kochankę i wraca do żony , więc zostając kochanką trzeba się z tym liczyć , a nie planować zemsty . Ta kochanka sama jest sobie winna , więc niech zostawi to małżeństwo w świętym spokoju .

Jak można wejśc do czyjegoś życia z brudnymi buciorami i jeszcze czuć się ofiarą ?!

Nic nie zadowoli tych, których niewiele też nie zadowala.

15

A co jeśli żona mści się na kochance lub mężu?

16 Ostatnio edytowany przez Don Pedro (2010-05-07 14:20:33)

A skoro tak sobie tu poruszamy wątek zemsty to jak myślicie czy jest coś takiego jak zemsta szlachetna? Wiem, jak to dziwnie brzmi ale chodzi mi o zemstę usprawiedliwioną. Np. tak jak w filmie "Prawo ojca" gdzie ojciec wymierza karę prześladowcom jego córki.

Bo wg mnie wielce niebezpieczne jest uszlachetnianie mściwości bo w samej swojej genezie zemsta jest wynikiem agresji i złości. A jeszcze jak ktoś napisał wcześniej: skoro najlepiej smakuje na chłodno to czy nie jest to już zwykłe, wyrafinowane okrucieństwo?

Czy w ten sposób nie dołączamy do tych, którzy zło wyrządzili?

17 Ostatnio edytowany przez mola (2010-05-07 15:12:08)

Zemsta, owszem, jest słodka, ale tylko tymczasowo. Choć to wydaje się mało realne, tak naprawdę najlepszą zemstą na kimś jest zdystansowanie się i cisza? Wiele dziewczyn, gdy zostaje porzuconych lub zdradzonych, mści się na byłych ukochanych. To dla facetów jasny sygnał, że nie możemy o nich zapomnieć i przeżywamy, co nam zrobili. Czyż nie dajemy im wówczas powodów do satysfakcji? Wtedy to oni są górą, bo wybierają, czy odezwą się do nas, czy nie, a my pokazujemy, że tak bardzo swoim czynem dali nam popalić, że teraz całe nasze życie kręci się wokół nich. I nie jest ważne, że chcemy, aby cierpieli i szczerze ich nie znosimy ? osoba, która z jakichś względów wyrządziła nam krzywdę, milcząc, pokazuje, że jest ponad nasze zagrywki (które często są bardzo infantylne i szczeniackie).
Jak dla mnie, zemsta to nic innego jak oszukiwanie samego siebie. Zemsta sprawia, że czujemy się lepiej kosztem innych ludzi, sztucznie pompuje nasze ego. Czasu nie można cofnąć, doznane krzywdy powinny uświadomić człowieka skrzywdzonego, że krzywdzenie to nie jest dobra droga, ponieważ sprawia się, że ludzie czują się tak samo źle jak my. Doznane krzywdy powinny mobilizować do czynienia czegoś dobrego, powinny kształtować nasz charakter. Zemsta jest objawem niedojrzałości emocjonalnej i nieumiejętnością wyciągania wniosków. Tworzy spiralę nienawiści, z której ciężko się wydostać. Co do poczucia sprawiedliwości, to jest to tylko złudzenie oparte najczęściej na wrażeniach. Krótko mówiąc, szkoda czasu na zemstę.

Spraw,aby każdy dzień miał szansę stać się najpiękniejszym dniem Twojego życia.
                                                      Mark Twain smile

18

Nadstaw zawsze drugi policzek a nie rób tego samego co ktoś zrobił tobie. robiąc komuś źle sami siebie ranimy, niszczymy.

19

Don Pedro napisał/a:

A skoro tak sobie tu poruszamy wątek zemsty to jak myślicie czy jest coś takiego jak zemsta szlachetna? Wiem, jak to dziwnie brzmi ale chodzi mi o zemstę usprawiedliwioną. Np. tak jak w filmie "Prawo ojca" gdzie ojciec wymierza karę prześladowcom jego córki.

Wiesz co, mam pewien problem z oceną tego typu przypadków. Zdaję sobie sprawę, że wiele takich aktów zemsty to wynik źle działającego systemu prawnego. Jak pogodzić się z faktem, że winny lata na wolności, dostał wyrok w zawieszeniu albo ma odsiedzieć śmiesznie krótką karę? Wydaje mi się, że surowe kary dają rodzinom ofiar większe poczucie bezpieczeństwa i sprawiedliwości i to łagodzi ich gniew - przynajmniej w pewnym stopniu.

Dziś mogę mówić, że nigdy bym się do tego nie posunęła itd, ale powiem Ci, że gdyby ktoś skrzywdził moją najbliższą rodzinę, mamę, ojca, moje dzieci - nie wiem, czy odpowiadałabym za siebie. To są takie emocje, których nawet nie chcę sobie wyobrażać. Gdybyś np. mijał się codziennie na ulicy z kimś, kto zgwałcił Twoją kobietę czy siostrę byłbyś taki spokojny? Bo ja nie jestem siebie taka pewna...

... Mam serce w ogniu i niewiele mam w tym życiu czasu, by żałować czegoś...

REGULAMIN Forum Netkobiety.pl - przeczytaj smile

20

yvette napisał/a:
Don Pedro napisał/a:

Wiesz co, mam pewien problem z oceną tego typu przypadków. Zdaję sobie sprawę, że wiele takich aktów zemsty to wynik źle działającego systemu prawnego. Jak pogodzić się z faktem, że winny lata na wolności, dostał wyrok w zawieszeniu albo ma odsiedzieć śmiesznie krótką karę? Wydaje mi się, że surowe kary dają rodzinom ofiar większe poczucie bezpieczeństwa i sprawiedliwości i to łagodzi ich gniew - przynajmniej w pewnym stopniu.

Dziś mogę mówić, że nigdy bym się do tego nie posunęła itd, ale powiem Ci, że gdyby ktoś skrzywdził moją najbliższą rodzinę, mamę, ojca, moje dzieci - nie wiem, czy odpowiadałabym za siebie. To są takie emocje, których nawet nie chcę sobie wyobrażać. Gdybyś np. mijał się codziennie na ulicy z kimś, kto zgwałcił Twoją kobietę czy siostrę byłbyś taki spokojny? Bo ja nie jestem siebie taka pewna...

Popieram! Też sie nad tym zastanwiałam i szlachetność szlachetnością , zasady zasadami ale gdyby dotyczył mnie przykład podany przez Yvette to nie byłabym taka spokojna.
Łatwo jest oceniac z boku a co innego być w takiej sytuacji.
Cięzko jest zapanowac nad emocjami w błahych sprawach a co mówić gdy spotka kogoś coś tak strasznego.

21

Dla mnie zemsta nie jest niczym innym jak pokazaniem swojej bezsilności i nieumiejętności poradzenia sobie z sytuacją. Rzeczywiście tak jest, że jest wynikiem gniewu, najbardziej prostackim (celowo użyłam tego słowa) sposobem zwrócenia na siebie uwagi. Taka osoba sama się pogrąża, bo w ten sposób niczego nie osiąga, stracić zaś może wiele. Zemsta co prawda wycisza wewnętrzne emocje, daje poczucie wyrównania rachunków, ale...prowadzi donikąd. Kochanka nie odzyska w ten sposób swojego ukochanego, zwolniony pracownik nie wróci do łask pracodawcy, obmówiona sąsiadka nie zaskarbi sobie przychylności tej, która ją oczerniła. I w ten sposób, jak napisała Mola, nakręca się spirala nienawiści, a wojny i tak nikt nie wygrywa. Więc można chyba powiedzieć, że jest to droga...donikąd.

I jeszcze nawiązując do określenia Don Pedro- zemsta szlachetna. Ja również byłabym daleka od uszlachetniania tego pojęcia. Jak dla mnie obydwa te słowa wzajemnie się wykluczają. Piszecie, że nie wiecie jak zachowalibyście się w zderzeniu z człowiekiem, który Was lub bliskich zranił. Zgodzę się z tym, bo sama nie wiem, co nie znaczy, że nie byłoby to także dawanie ujścia złym emocjom, pokazanie bezsilności, zamanifestowanie własnego niezadowolenia. Można przyjąć, że w pewnych sytuacjach takie działanie wydaje się słuszne, w ten sposób sami wymierzamy sprawiedliwość tam gdzie jej nie ma, co nie zmienia faktu, że nie będzie to szlachetne postępowanie.

Regulamin Forum Netkobiety.pl - koniecznie przeczytaj! smile 
Dzieląc się swoją opinią pamiętaj, że po drugiej stronie siedzi drugi człowiek. Hejt może ranić!

"Nie czyń samego siebie przedmiotem kompromisu, bo jesteś wszystkim, co masz." (Janis Joplin)

22

vinnga napisał/a:

A co jeśli żona mści się na kochance lub mężu?

A to już indywidualna sprawa , wszystko zależy od zranionej żony , ale jak juz chodzi o zemstę , to chyba zdradzona ma większe do niej prawo . W każdym bądź razie popieram słowa Moli , bo tak to już jest że milczenie może okazać się najwiekszą zemstą!

Nic nie zadowoli tych, których niewiele też nie zadowala.

23

Oj dziewczyny jakie te odpowiedzi są różnie rozpatrywane. Prawda jest taka że zemsta potrafi być słodka i chyba zgodzę się z Roxaną że milczenie może okazać się największą zemstą ... Ale do pewnego czasu ...

24

Zemsta w sferze miłości ma to do siebie, że jest względna.
Jeżeli zarzucimy ten pomysł, a ktoś kto nas zdradził naprawdę nas kochał - zemszczą się na nim wspomnienia.
Będą nawracać mu się odczucia związane z chwilami spędzonymi razem - sam się będzie na sobie mścił.
Jeżeli natomiast nie kochał... Na kim się mścić? Za co? Po co? Nic go nie zaboli, a Ego nabrzęknie mu jak balon. Pomożemy mu dalej ranić. nabrzmiałe Ego to niezła armata boleści.

Jednym słowem... życie samo się mści. Oliwa sprawiedliwa na wierzch wypływa - wiem, brzmi trywialnie, ale jak poobserwować spokojnie, bez przekrwionej żądzą zemsty głowy - tak właśnie jest. smile

25

Oj tak, zemsta jest słodka :> ale do czasu bo potem przychodzą wyrzuty sumienia. Stare przysłowie mówi - "milczenie jest złotem". No ale są pewne granice tego. Ktoś z mojej strony kiedyś zaznał nienawiści, która potem doprowadzała mnie do szału. Wybaczone mi zostało i vice versa.

26

Czyli co myślicie o zemście żony na kochance? Mąż jest z nami i wiem, że choć szale się ważą, jeszcze nie jest to koniec. Ona zna naszą sytuację i na niej 'żeruje'? nie wiem tylko czy ma stały związek, bo może sobie oboje biadolą nad ciężkim losem. Mam do niej telefon i noszę się z zamiarem zadzwonienia i nawymyślania, tak aby nie czuła się komfortowo jak dziś. Co Wy na to?

jeszcze szukam swojego celu

27

Czytając wypowiedzi nie dzwoniła bym do kochanki czy napewno w Twoim zwiazku było bobrze skoro szukał pocieszenia w ramionach innej ?? miałam podobną  sytuację ,tak byłam kochanką ale oboje wiedzielismy że nasze rodziny sie nigdy nie dowiedzą  ,a to dało mi lepsze spojrzenie na mój zwiazek i pomogło  juz nie jestem kochanką    pozdrawiam

28

gizelabarano5 piszesz ze swojej perspektywy, oboje wiedzieliście, że Wasze rodziny się nie dowiedzą i co? U mnie chyba też tak jest, a mnie to wkurza, co mnie obchodzi tamtej spojrzenie / oceny / cokolwiek. Co by było wtedy w Twojej sytuacji gdyby się jednak rodziny (Twoja rodzina) dowiedziała. Wiem, że gdybać sobie można, ale spróbuj mi odpowiedzieć. Piszesz, że ukrywałaś czyli jednak była obawa przed ujawnieniem prawdy, a gdyby wtedy wyszła na jaw?
Oczywiście, że u mnie było (jest) źle, jak zwykle kij ma dwa końce. Z jednej strony dałam się pogubić i zaniedbałam męża (tutaj pokłony dla 'morfeusza73', który bardzo otworzył mi oczy), ale z drugiej strony on nie walczył, po prostu sięgnął po pociechę poza mną, mając na uwadze nasz staż i naprawdę cudowną rodzinę to bardzo płaskie, każda zdrada jest płaska tak to widzę. Gdyby odszedł to inna sprawa, ale on się ukrywa i nadal z nami jest, to nie jest fair.
A dla tamtej mam tak ogromną pogardę, że nie potrafię jej w sobie utrzymać i czuję, że pomogłoby mi ulanie i wyrzucenie mojego gniewu właśnie do niej, może to nic nie zmieni, może pogorszy, chcę żeby miała choć część tych bezsennych nocy jakie ja mam. Oczywiście chcę to zrobić anonimowo, na otwartą konfrontację się nie skuszę, bo wtedy tak naprawdę konfrontowała bym się z mężem który wypiera się obecności 'tej drugiej'
Napisz mi jeszcze proszę swoją ocenę bazując na doświadczeniach, dlaczego zdrada pomogła Ci spojrzeć inaczej na Twoje małżeństwo?

jeszcze szukam swojego celu

Nie wiem czy   mozna mowic o zemscie , ze jest slodka. A coz niby jest w niej  ze slodkosci? Zemsta sama w sobie jest u czuciem negatywnym i siejacym zlo.Najczesciej uderza wlasnie w kogos kto  dokonuje AKTU ZEMSTY.  Dopelnia CZARY zalu i goryczy  , oraz pozornej SATYSFAKCJI. Ale wiem , ze po takiej zemscie ma sie naprawde STRASZLIWEGO KACA. Zwykle otrzezwienie i rozsadek przychodza zbyt pozno. Mszczac sie  tak naprawde rozdrapujemy tylko swoje rany  i nie pozwalamy im sie zabliznic.. NIC a NIC nie osiagamy , a pozostaje tylko  dlugotrwaly psychiczny kac, z ktorym nie bardzo wiadomo co zrobic..

30

Zemsta jest slodko gorzka. Czasami nawet jednorazowe powetowanie sobie może dać satysfakcję i pozwolić odzyskać równowagę w życiu

Posty [ 30 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » PSYCHOLOGIA » Dlaczego zemsta wydaje się słodka?

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności

© www.netkobiety.pl 2007-2021