Jak to jest ze sprzedażą w internecie? - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

Forum Kobiet » PRAWO , ODSZKODOWANIA , FINANSE , UBEZPIECZENIA » Jak to jest ze sprzedażą w internecie?

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 9 ]

Temat: Jak to jest ze sprzedażą w internecie?

Ostatnio robiłam porządki w biblioteczce. Bardzo lubię czytać książki, ale wiadomo, że nie zawsze trafiamy na pozycję, która jest tak dobra, jak wskazuje opis. Niektóre książki mi zalegają po tym, jak je przeczytałam, a nie są pozycjami, do których chciałabym wracać. Wolę zrobić miejsce na nowe. Myślałam nad tym, aby je sprzedać w internecie za jakąś dyszkę od książki. Tylko nie wiem, jak to rozwiązać pod kątem rozliczenia z podatku. Nigdy niczego nie sprzedawałam i nie wiem, kiedy należy rozliczyć się z fiskusem. Czy istnieje jakaś kwota albo liczba transakcji, kiedy to trzeba zgłosić i wykazać?

Zobacz podobne tematy :

2

Odp: Jak to jest ze sprzedażą w internecie?

W świetle przepisów dotyczących podatku dochodowego, żeby sprzedaż rzeczy lub świadczenie usług za pośrednictwem Internetu były opodatkowane, muszą nosić znamiona działalności gospodarczej, czyli być prowadzone w sposób ciągły (powtarzalny) i zorganizowany (zakup rzeczy w celu dalszej odsprzedaży, stałe kontakty handlowe).

Sprzedaż za pośrednictwem Internetu rzeczy używanych ruchomych, która nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i która dokonana jest po upływie pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło ich nabycie, nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym, nie ma też obowiązku ujawniania jej w zeznaniach podatkowych.

Natomiast sprzedaż za pośrednictwem Internetu rzeczy używanych ruchomych przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło ich nabycie, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Sprzedaż taką trzeba ujawnić w zeznaniu podatkowym nawet, gdy jest zrealizowana ze stratą i rozliczyć wraz z pozostałymi dochodami, w terminie złożenia zeznania.

Jednym słowem jeśli są to Twoje rzeczy, w których posiadaniu jesteś ponad pół roku, na dodatek sprzedaż prowadzisz okazjonalnie, to możesz spać spokojnie wink.

Regulamin Forum Netkobiety.pl - koniecznie przeczytaj smile 
Dzieląc się swoją opinią pamiętaj, że po drugiej stronie siedzi drugi człowiek. Hejt może ranić!

"Nie czyń samego siebie przedmiotem kompromisu, bo jesteś wszystkim, co masz." (Janis Joplin)

3

Olinka napisał/a:

W świetle przepisów dotyczących podatku dochodowego, żeby sprzedaż rzeczy lub świadczenie usług za pośrednictwem Internetu były opodatkowane, muszą nosić znamiona działalności gospodarczej, czyli być prowadzone w sposób ciągły (powtarzalny) i zorganizowany (zakup rzeczy w celu dalszej odsprzedaży, stałe kontakty handlowe).

Sprzedaż za pośrednictwem Internetu rzeczy używanych ruchomych, która nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i która dokonana jest po upływie pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło ich nabycie, nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym, nie ma też obowiązku ujawniania jej w zeznaniach podatkowych.

Natomiast sprzedaż za pośrednictwem Internetu rzeczy używanych ruchomych przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło ich nabycie, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Sprzedaż taką trzeba ujawnić w zeznaniu podatkowym nawet, gdy jest zrealizowana ze stratą i rozliczyć wraz z pozostałymi dochodami, w terminie złożenia zeznania.

Jednym słowem jeśli są to Twoje rzeczy, w których posiadaniu jesteś ponad pół roku, na dodatek sprzedaż prowadzisz okazjonalnie, to możesz spać spokojnie wink.

Tylko nie wiem, czy ktoś kupi książki jednego autora w pakiecie czy będę z tego miała więcej transakcji w różnym odstępie czasu, bo te książki będą schodziły mi pojedynczo raz na miesiąc czy dwa;)  Nie wiem, jak to jest z interpretacją prawną tej ciągłości;)

4

Mam do sprzedania 15 używanych książek sprzed 2-3 lat. Myślicie, że ktoś uzna to już jako działalność zorganizowaną?

5

Co prawda pobieżnie, ale nieco wyżej napisałam na czym polega sprzedaż nosząca znamiona działalności gospodarczej. Jeśli uważniej doczytasz, przypuszczalnie sama sobie odpowiesz na zadane pytanie.

Dzieląc się swoją opinią pamiętaj, że po drugiej stronie siedzi drugi człowiek. Hejt może ranić!

"Nie czyń samego siebie przedmiotem kompromisu, bo jesteś wszystkim, co masz." (Janis Joplin)

6

Właśnie tam nie ma odpowiedzi, podobnie jak nigdzie indziej. Na pewno spełniam warunek, że sprzedaję poniżej ceny zakupu oraz że jest to rzecz używana, którą posiadam od ponad pół roku. Ale nigdzie nikt nie określił ilości ani wartości tego, co można sprzedać. W ogóle ja lubię konkret, a przepisy konkretne nie są. Ja stwierdzę, że 10 książek to mało, bo mam ich w domu 5000, nawiedzony urzędnik, że handluję regularnie, bo wszystko nie zejdzie naraz, tylko w odstępach kilkutygodniowych. Wolałabym, aby prawo było jasne. Możesz w ciągu roku sprzedać rzeczy do 200 zł. To da się przeliczyć, nie ma tutaj miejsca na czyjąś interpretację.

7

W poście nr 4 napisałaś, że masz do sprzedania 15 książek - zapewniam, że tego typu sprzedaż nie nosi znamion działalności gospodarczej.

Jak wyżej wspomniałam, zgodnie z przepisami działalność gospodarczą powinien zarejestrować każdy uczestnik aukcji internetowych, który zarabia na nich w sposób zorganizowany i ciągły. Przepisy faktycznie nie precyzują, co oznacza "w sposób zorganizowany i ciągły”, ale dodatkowo wyraźnie wskazany jest cel stricte zarobkowy. Sprzedaż własnych książek, w dodatku bez zysku, eliminuje ten czynnik.

W każdym razie wyjaśniając już nieco dokładniej, zorganizowany sposób działania w obrocie gospodarczym to prowadzenie działalności w sposób zaplanowany, systematyczny, uporządkowany. O zorganizowanym charakterze może, ale nie musi, świadczyć również istnienie pewnych składników materialnych i niematerialnych służących prowadzeniu działalności czy przyjęcie określonej formy organizacyjno-prawnej i dopełnienie wymogu rejestracji w ewidencji działalności gospodarczej - Ciebie to nie dotyczy.
Z kolei wykonywanie działań w sposób ciągły to prowadzenie ich w sposób stały, regularny, a nie okazjonalny. Ciągłość wiąże się z planowanym charakterem działania i realizacją poszczególnych zamierzeń. 
Zarobkowy charakter działalności oznacza, że działalność jest nastawiona na osiągnięcie dochodu.

Raz jeszcze podkreślam, że w podatku dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodu uzyskanego ze sprzedaży na aukcji internetowej może być odpłatne zbycie rzeczy (lub pozarolnicza działalność gospodarcza, ale choć nie wiem wszystkiego, to przypuszczam, że to Cię nie dotyczy), jeśli nie następuje ono w działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie. 

Jeśli jednak masz tak duże wątpliwości, że naprawdę obawiasz się sprzedaży kilkunastu książek, to wystarczy przejść się do US lub zadzwonić na stosowną infolinię - na pewno otrzymasz potrzebne informacje.
Każdy podatnik ma także prawo wystąpić z wnioskiem o indywidualną interpretację podatkową, niemniej w tak standardowym przypadku, jak Twój, wydaje mi się to zwykłym nadużyciem.

8

Dzięki za wyjaśnienie:) Ja po prostu jestem przewrażliwiona, bo wiem, jak Urząd Skarbowy potrafi zniszczyć firmę. Moja przyjaciółka prowadziła salon kosmetyczny, wszystko rozliczała prawidłowo. Niemniej urząd przyczepił się do niej, że nie odprowadziła podatku za jakiś miesiąc. Pomimo że dostarczyła mu od razu dokumenty wskazujące na dokonanie przelewu w terminie, to przez 3 miesiące miała zablokowane konto firmowe, nie miała z czego opłacać pracowników i bieżących rachunków. W końcu przyznał jej rację.  Dlatego wolę dmuchać na zimne i nie wkopywać się w żadne problemy z tak głupią rzeczą jak kilka używanych książek.  A że prawo jest nieprecyzyjne, to czasem strach się bać, jak ktoś przy złej woli może je zinterpretować.

9

warto pamiętać o kwocie jednorazowej transacji i podatku PCC zgodnie z art. 8 i 9 ustawy o podatku od czynności cywilno-prawnych

Nieaktywna w netkobietach 6 lat 04/2014-02/2020

Posty [ 9 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » PRAWO , ODSZKODOWANIA , FINANSE , UBEZPIECZENIA » Jak to jest ze sprzedażą w internecie?

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności

© www.netkobiety.pl 2007-2018