"Tylko nie mów nikomu" - bracia Sekielscy o pedofilii w Kościele - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

Forum Kobiet » PSYCHOLOGIA » "Tylko nie mów nikomu" - bracia Sekielscy o pedofilii w Kościele

Strony 1 2 3 4 5 Następna

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 1 do 38 z 167 ]

1

Temat: "Tylko nie mów nikomu" - bracia Sekielscy o pedofilii w Kościele

Prawdę mówiąc miałam spory problem z wyborem działu, w którym wątek powinnam umieścić, bo dotyka co najmniej kilku tematów. Ostatecznie zdecydowałam się na dział "Psychologia", uznając, że tu nie o formę przekazu czy wartości artystyczne chodzi, ale przede wszystkim o kruchą, ludzką psychikę i chciałabym, abyśmy dyskutując poszli w tym kierunku.

Dziś o 14:30 miał swoją premierę dokument Tomasza i Marka Sekielskich "Tylko nie mów nikomu" - pokazujący w sposób dotąd niespotykany problem pedofilii w polskim Kościele katolickim. Największą siłą tego obrazu jest możliwość spojrzenia w oczy nie tylko ofiarom, ale także ich oprawcom. Film w całości został sfinansowany ze zbiórki publicznej i nieodpłatnie udostępniony na kanale Tomasza Sekielskiego w serwisie YouTube. W toku prac do twórców zgłosiło się wiele ofiar, większość z tych historii nie znalazła się w dokumencie, co tylko potwierdza ogromną skalę problemu.

Patrząc na liczbę odsłon zainteresowanie jest ogromne. Kilka godzin po premierze widziałam na liczniku około 360 tysięcy, teraz jest to już prawie 1 297 tysięcy.

Widzieliście, jak oceniacie? Ja jestem poruszona. Komentarze pod filmem też mówią same za siebie.

Regulamin Forum Netkobiety.pl - koniecznie przeczytaj smile 
Dzieląc się swoją opinią zawsze pamiętaj, że po drugiej stronie siedzi drugi człowiek. Hejt może ranić!

"Nie czyń samego siebie przedmiotem kompromisu, bo jesteś wszystkim, co masz."
Zobacz podobne tematy :

2

Odp: "Tylko nie mów nikomu" - bracia Sekielscy o pedofilii w Kościele

Zszokowany nie byłem materiałem. Czy ksiądz, czy wujek to nie zmienia roli, że słaba cywilizacja nie potrafi skuteczny sposób walczyć robactwem.

"Skoro kościół nie stać na szubienice, to państwowe spełnią swoją role - winny zostanie ukarany"

We all make choices. But in the end, our choices make us.

3 Ostatnio edytowany przez Excop (2019-05-12 02:05:15)

Nie widziałem reportażu braci Siekielskich bo o pedofilii chyba zbyt dużo już wiedziałem wcześniej i widziałem z racji niegdyś wykonywanego zawodu. I przyznam, że boję się odtworzyć ten film, bo moje sterane traumami i wódą, jako lekiem na nie przez te wszystkie lata ciało, może nie wytrzymać:(
"Cywilni" pedofile, to zgroza. Ci, w sukniach kapłańskich, to wręcz nie do opisania i nazwania.
Już nie chodzi o to, że zboczeńcy są wszędzie - tu i tam, ale o obłudę, dulszczyznę do potęgi i świętokradcze spowiedzi u współbraci po sutannie.
I napominanie zwykłych śmiertelników, by głosowali na tych, którzy krzywdy im zrobić nie dadzą. A przynajmniej, będą się starali.
Gdy przypomnę sobie listę Wildsteina, a później drugiego nawiedzonego, Macierewicza, lustracja esbeków i Bolka nawet, to pikuś przy tym, co należałoby przedsięwziąć  w powyższej sprawie.
A będzie to znacznie trudniejsze. Bo i teczek nie ma.

facet po przejściach

4

Właśnie oglądam i jest mi bardzo żal wszystkich ofiar.

Wcale się nie boję, że mnie podepczą. Podeptana trawa staje się ścieżką. Błaga Dimitrowa

5 Ostatnio edytowany przez niepodobna (2019-05-12 10:12:05)

Ja też właśnie oglądam, przyznam, że na raty, bo ciężkie to jest. Bagatelizowanie swoich czynów przez sprawców i cynizm tych, którzy ich chronili, są porażające... A film bardzo dobrze zrobiony.

/Każdy może na ciebie spojrzeć, lecz spotkanie kogoś, kto widzi ten sam świat co ty, jest zjawiskiem dość rzadkim./

6

Chyba najbardziej przerażające jest ciągle panujące przekonanie że 'nic z tym nie zrobisz'.

7

Excop napisał/a:

Nie widziałem reportażu braci Siekielskich bo o pedofilii chyba zbyt dużo już wiedziałem wcześniej i widziałem z racji niegdyś wykonywanego zawodu. I przyznam, że boję się odtworzyć ten film, bo moje sterane traumami i wódą, jako lekiem na nie przez te wszystkie lata ciało, może nie wytrzymać:(
"Cywilni" pedofile, to zgroza. Ci, w sukniach kapłańskich, to wręcz nie do opisania i nazwania.
Już nie chodzi o to, że zboczeńcy są wszędzie - tu i tam, ale o obłudę, dulszczyznę do potęgi i świętokradcze spowiedzi u współbraci po sutannie.
I napominanie zwykłych śmiertelników, by głosowali na tych, którzy krzywdy im zrobić nie dadzą. A przynajmniej, będą się starali.
Gdy przypomnę sobie listę Wildsteina, a później drugiego nawiedzonego, Macierewicza, lustracja esbeków i Bolka nawet, to pikuś przy tym, co należałoby przedsięwziąć  w powyższej sprawie.
A będzie to znacznie trudniejsze. Bo i teczek nie ma.

Mocny głos.
Excopie, jeśli mogę, to chciałabym zapytać czy w swojej pracy zawodowej zetknąłeś się bezpośrednio ze sprawcami pedofilii, którzy ukrywali się za sutanną? Pytam, bo powszechnie twierdzi się, że te sprawy 'załatwiane' są po cichu i do świeckiej prokuratury czy policji rzadko docierają.

Teraz pojawił się dokument, a jakiś czas temu, ledwie kilka miesięcy, głośnym echem przeszedł przez polskie kina obraz "Kler" w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Ukazano w nim szersze spektrum patologii, jaka ma miejsce w KK, ale pedofilia była jednym z ważniejszych jego elementów. Do tego dodam bardzo medialną, również relatywnie świeżą, sprawę 'Katarzyny', której wyrokiem sądu przyznano milionowe odszkodowanie i rentę za wieloletnie krzywdy, których doznała ze strony księdza. 

Wydaje mi się, że to już jest ten moment, kiedy nawet ci na górze nie mogą udawać, że temat nie istnieje, choćby dlatego, że ofiary coraz mniej boją się mówić, a to one stanowią najlepsze świadectwo tego ogromu cierpienia, z jakim muszą się zmierzyć będąc dziećmi, a potem iść przez całe swoje, również to dorosłe, życie. Pora spojrzeć prawdzie w oczy, bo to że będzie się usiłować zaklinać rzeczywistość, udając, że temat jest marginalny, usiłować spychać go pod dywan, zastraszać lub przekupywać ofiary, by te milczały - nie zmieni faktów, a te mówią same za siebie.

Edycja:
Z czystej ciekawości sprawdziłam i "Tylko nie mów nikomu" ma już prawie 3,4 miliona wyświetleń.

Dzieląc się swoją opinią zawsze pamiętaj, że po drugiej stronie siedzi drugi człowiek. Hejt może ranić!

8

Powiem Wam, że wg mnie "Kler" to był pikuś, bzdura. Ten film dokumentalny mnie bardzo poruszył i stale o tym myślę, a oglądałam wczoraj sad .

Najbardziej mnie poruszyło, że sąd cywilny skazał księdza, a sąd kościelny unieważnił ten wyrok i go uniewinnił, że księża nie respektują wyroku cywilnego np. zakaz pracy z dziećmi, odprawiania mszy, bo dla nich ważniejszy jest wyrok sądu kościelnego.

Nie mogłam zrozumieć kto dopuścił zboczeńca, którego papież Franciszek przywrócił do stanu świeckiego, do uczestnictwa w procesji w szafach liturgicznych. To jest profanacja, tak to można śmiało nazwać.

I ta hipokryzja... ofiara złożyła biskupowi zeznania i film, na którym ksiądz się przyznaje do czynów, a gdy tenże umiera, to biskup na pogrzebie mówi, że to prawy i dobry człowiek, zrobił w życiu tyyyle dobrego i jest przekonany, że już na starcie siedzi u boku Pana http://emotikona.pl/emotikony/pic/036.gif .

Szokiem dla mnie było, gdy ksiądz mówił, że namiętność go zwiodła, brak tego czego mężczyznom brakuje ( w zamyśle seksu) oraz uczucia ojcowskie.

Nasuwają mi się wnioski, że powinien być zlikwidowany sąd kościelny, albo bardzo ograniczone jego prawa.
Druga sprawa, powinno się przywrócić możliwość żeniaczki dla księży. Kiedyś tak było, że nawet papież mógł mieć rodzinę.

Nie byłam nigdy antyklerykalna, ale to co zobaczyłam woła o pomstę do nieba i ja wołam!

Jeśli się smucisz, to żyjesz przeszłością.
Jeśli się boisz, to żyjesz przyszłością.
Jeśli jesteś spokojny, żyjesz teraźniejszością. Lao Tzu

9 Ostatnio edytowany przez Rumunski_Zolnierz (2019-05-12 16:06:50)

Obejrzałem wczoraj ten film ,,Tylko nie mów nikomu"

Moim zdaniem bardzo dobrze, że tyle osób go obejrzało. W jedną dobę zdobył ponad 3 500 000 wyświetleń i bardzo dobrze - ludzie muszą otworzyć oczy na takie sprawy.
Do tego są napisy w j. polskim dla głuchoniemych i w angielskim aby inni mogli obejrzeć.

Uważam, że film odniósł (i dalej odnosi) sukces ponieważ oprócz samych historii osób pokrzywdzonych również były nagrania kilku oprawców - mega mocne.
Jakby wypowiedziało się np. 10 ofiar ale nie byłoby ani jednej konfrontacji z księdzem to pewnie by się skończyło na 200 000 wyświetleniach po miesiącu a za to, że były rozmowy twarzą w twarz mamy takie efekty oglądalności.

W jednym momencie pokrzywdzony powiedział, że jak był dzieckiem to wizja obrazka sądu ostatecznego i kary w postaci piekła sprawiły, że miał w głowie przekonanie iż księdzu nigdy nie wypada odmawiać - zobaczcie jak indoktrynacja potrafi wyprać mózg.
Któryś tam z kolei powiedział swojej matce, że został zgwałcony przez księdza to mu nie uwierzyła bo to jest nie do pomyślenia - kolejny przykład wyprania mózgu przez indoktrynację.

Osobiście uważam, że ludziom przed 18 r.ż. nie powinno się wkładać do mózgu jakichkolwiek religii

Człowiekowi od małego smutni panowie w czarnych strojach wmawiają, że jak będzie grzeszył to znajdzie się w piekle i będzie cierpiał katusze po wieki - przecież KK to są bandyci, że takie rzeczy wmawiają rozwijającym się dzieciom!
Wezcie swojemu dziecku wmawiajcie, że jak nie będzie miało 5 w szkole i nie sprzątało pokoju to będzie torturowany przez wieczność - przecież takie coś by zniszczyło psychikę rozwijającego się człowieka.
I potem taki chłopak w wieku 15 lat nie może spać bo wmówiono mu, że jak się spojrzy na dziewczynę to grzeszy mimo, że jest to naturalna reakcja wynikająca z biologi.

Wyobrazcie sobie, że jako dorośli ludzie przychodzi do was jakiś pan i mówi, że jak nie uwierzysz w Boga Bunga-Unga z Kenii i nie zaczniesz się do niego modlić to będziesz torturowany po śmierci w jakimś ichniejszym piekle

Przecież z automatu byście parsknęli śmiechem prosto w twarz.
Ale... gdyby wam to wmawiać od urodzenia to byście w to wierzyli

Coś wam to przypomina? wink

Żadnej religii przed 18 r.ż. - ktoś jest dorosły to sam decyduje w jakiej wierze chce się rozwijać (chrześcijaństwo, islam, judaizm, megawonsz9 albo ateizm)

Jakby nauczyciel wf zgwałcił dziecko to poszedłby do więzienia, jakby zrobił to samo piekarz, murarz, glazurnik, sprzedawca choinek, księgowy, sprzedawca z Mango TV itp. to również wszyscy poszliby do paki z automatu, ale jak robi to ksiądz to po prostu przenoszą go na inną parafię i w kółko to samo przez następne 20 lat gwałci - to jest jedna wielka mafia, Kościół to mafia, dlaczego kryją pedofilów?

NAJBARDZIEJ co mnie zdziwiło w tym filmie to fakt, że ci przestępcy gwałciciele żyją... tak jak by nic się nie stało, no co to ma być? taki ksiądz zgwałci dziecko, idzie do następnej parafii, gwałci drugie dziecko, które popełnia samobójstwo po powrocie z kościoła (było o tym w filmie), przenoszą takiego księdza i gwałci dalej przez 30 lat.
Jakim cudem taki bandyta może spokojnie sobie żyć z dnia na dzień i non-stop krzywdzić? żadnych wyrzutów sumienia?

10

Zastanawia mnie jeszcze reakcja Wałęsy. Jest o nim wzmianka, ze żądał dowodu na pedofilię Jankowskiego inaczej nie uwierzy (niewierny Tomasz). Teraz jest dowód na pedofilię jego byłego kapelana Cybuli. I co teraz na to odpowie szanowny Pan Prezydent? Jankowskiego już nikt nie nagra więc dowodów na to nie będzie sad .

tajemnicza75 napisał/a:

Zastanawia mnie jeszcze reakcja Wałęsy. Jest o nim wzmianka, ze żądał dowodu na pedofilię Jankowskiego inaczej nie uwierzy (niewierny Tomasz). Teraz jest dowód na pedofilię jego byłego kapelana Cybuli. I co teraz na to odpowie szanowny Pan Prezydent? Jankowskiego już nikt nie nagra więc dowodów na to nie będzie sad .

Z całym szacunkiem ale naprawdę ktoś się jeszcze liczy ze zdaniem Pana Wałęsy?
Przecież on takie rzeczy nagadywał kiedyś, że nie wiem dlaczego w ogóle bierze się go pod uwagę w jakichkolwiek dyskusjach.

12 Ostatnio edytowany przez Excop (2019-05-12 17:28:36)

Olinka napisał/a:

Mocny głos.
Excopie, jeśli mogę, to chciałabym zapytać czy w swojej pracy zawodowej zetknąłeś się bezpośrednio ze sprawcami pedofilii, którzy ukrywali się za sutanną? Pytam, bo powszechnie twierdzi się, że te sprawy 'załatwiane' są po cichu i do świeckiej prokuratury czy policji rzadko docierają.

Na szczęście, nie dotarły do mnie takie informacje, że na "moim terenie" coś takiego miało miejsce. Nawet pocztą pantoflową. Bo i nie wszyscy duchowni katoliccy byli lub są są przestępcami przecież.
Natomiast wiele było przypadków wykorzystywania seksualnego dzieci obojga płci przez obcych krewnych dalszych, a nawet rodziców.
Sporo pedofilów przybywało zza zachodniej i południowej granicy. Koszmar to był. Zarówno psychiczny, jak i ten, związany z koniecznością zapewnienia psychologów"od tych spraw", przygotowania rodziców pozostających w błogiej nieświadomości, gdzie i jak spędzaj czas ich latorośle.

Moje dzieciństwo i nastoletnie czasy, to szacunek dla mojego katechety, który nakazał mi czytać oba Testamenty i wyciągać własne wnioski z lektury. Za Gomułki! Został ekskomunikowany za bycie zwykłym człowiekiem. Zakochał się, zrzucił sutannę i ożenił  z mieszkanką naszego miasteczka. Wyjechali. Nawet nie wiem, czy jeszcze żyje i gdzie.
Jego następca zaś przestrzegał nas podczas lekcji religii, byśmy przynajmniej do formalnej dorosłości, unikali alkoholu i papierosów. Zwłaszcza tych, bez filtra.
Zaciągając się podczas wykładu "sportem" i  wydychając wspomnienie dnia wczorajszego. Nie bał się pytań o wątpliwości i odpowiadał tak, że kopara mi opadała.
Mądry gość. O mocnym głosie z "zaśpiewem".
Nie wiem, czy żyje. Dostał ode mnie na pożegnanie (odszedł do innej parafii) własnoręcznie przeze mnie wykonaną, moją wersję plakatu antynikotynowego. smile

Nie ma już takich duchownych, którym ciekawość konstrukcji Wszechświata u dzieci nie przeszkadza, a wręcz chcą ją wzmóc bez podstępów ku innym zamierzeniom. sad

Do reszty odniosę się później, Olinko. smile

facet po przejściach

13

tajemnicza75 napisał/a:

Najbardziej mnie poruszyło, że sąd cywilny skazał księdza, a sąd kościelny unieważnił ten wyrok i go uniewinnił, że księża nie respektują wyroku cywilnego np. zakaz pracy z dziećmi, odprawiania mszy, bo dla nich ważniejszy jest wyrok sądu kościelnego.

Nie bardzo rozumiem jak sąd kościelny może unieważnić wyrok sądu cywilnego? Może wydać zupełnie inny wyrok ale to nie zmienia wyroku sądu cywilnego. Tak jak i wyrok sądu cywilnego nie ma wpływu na wyrok sądu kościelnego stąd sorki ale sąd cywilny nie może zakazać odprawiania mszy.

Kacie, kacie widzę uśmiech na twej twarzy, proszę powiedz, że mogę odjechać, Jechać wiele mil, mil, mil. O tak, masz wspaniałą siostrę, rozgrzała moją krew, doprowadziła ją do stanu wrzenia aby uratować cię od szubienicy, szubienicy, szubienicy, tak. Twój brat przywiózł mi srebro, twoja siostra ogrzała mą duszę, ale ja śmieję się teraz i ciągnę mocno
I widzę cię dyndającego na szubienicy.

14 Ostatnio edytowany przez Excop (2019-05-12 18:24:35)

Snake napisał/a:
tajemnicza75 napisał/a:

Nie bardzo rozumiem jak sąd kościelny może unieważnić wyrok sądu cywilnego? Może wydać zupełnie inny wyrok ale to nie zmienia wyroku sądu cywilnego. Tak jak i wyrok sądu cywilnego nie ma wpływu na wyrok sądu kościelnego stąd sorki ale sąd cywilny nie może zakazać odprawiania mszy.

Tak jest. Prawo kanoniczne, według konkordatu, nie może ingerować w prawomocne orzeczenia "Trzeciej Władzy".
W naszym kraju, Kościoły mają przestrzegać zasady rozdzielności od Państwa. Natomiast, kwestia ewentualnego pozbawienia lub ograniczenia zakresu posługi kapłańskiej, w związku ze stanowiskiem Państwa, leży już w gestii sądów kościelnych.
To, że "przyłapanych" na molestowaniu dzieci wysyłało się w Bieszczady lub w rejon granicy z Rosją albo do niej samej, w charakterze krzewiciela wiary, to już inna sprawa. Teraz to się zaczyna zmieniać
Franciszek dla kurdupla, nie różni się od śp. księdza Jana Twardowskiego. O piewcy Podhala, ks. Józefie Tischnerze nie wspominając.
Bo świadomość potrzeby jasności w przekazie dla zrozumienia go w odbiorze, zawsze pozostanie w cenie.
A ten tylko "hańba i hańba".

facet po przejściach

15 Ostatnio edytowany przez tajemnicza75 (2019-05-12 19:35:53)

Snake napisał/a:
tajemnicza75 napisał/a:

Wiesz, jak się na tym nie znam. Wiem co usłyszałam w filmie. Ksiądz dostał wyrok sądu cywilnego, a sąd kościelny orzekł inaczej (uznał niewinnym), a ksiądz posłuchał wyroku kościelnego. Np. sąd cywilny zakazał pracy z dziećmi, a ksiądz i tak sprawował rekolekcje dla dzieci. 
Czyli co(?) sąd cywilny już nic nie znaczy dla księdza? Nie można respektować jego wyroku w jakiś sposób?
Lub tez Papież przywrócił księdza do stanu świeckiego, a facet w szatach liturgicznych idzie sobie w procesji.
To są dwa wykluczające się sądy i tak być nie powinno.

16

tajemnicza75 napisał/a:

Ksiądz dostał wyrok sądu cywilnego, a sąd kościelny orzekł inaczej (uznał niewinnym), a ksiądz posłuchał wyroku kościelnego. Np. sąd cywilny zakazał pracy z dziećmi, a ksiądz i tak sprawował rekolekcje dla dzieci.

Co roku świeckie sądy orzekają tysiące zakazów prowadzenia pojazdów mechanicznych i wielu ze skazanych nic sobie z tego nie robi i dalej prowadzi auta. Niektórzy robią tak przez wiele lat zanim przez przypadek wpadną. O tym co robią wiedzą bliscy i nic z tym nie robią. Rzeczony ksiądz nie może sobie wybierać, którego sądu wyrok respektować. Wyrok sądu świeckiego obowiązuje go jak każdego obywatela i jak każdy niesforny obywatel może taki wyrok olać do czasu aż go ktoś podkabluje.

tajemnicza75 napisał/a:

To są dwa wykluczające się sądy i tak być nie powinno.

Nic podobnego. Sądy kościelne, to w zasadzie sądy korporacyjne. Takie same mają korporacje zawodowe lekarzy, prawników, inżynierów. Mogą one sądzić członków danej korporacji pod względem wykonywania zawodu, mogą karać różnymi sankcjami łącznie z wykluczeniem z danej korporacji. Czy tak być nie powinno?

Kacie, kacie widzę uśmiech na twej twarzy, proszę powiedz, że mogę odjechać, Jechać wiele mil, mil, mil. O tak, masz wspaniałą siostrę, rozgrzała moją krew, doprowadziła ją do stanu wrzenia aby uratować cię od szubienicy, szubienicy, szubienicy, tak. Twój brat przywiózł mi srebro, twoja siostra ogrzała mą duszę, ale ja śmieję się teraz i ciągnę mocno

17 Ostatnio edytowany przez Beyondblackie (2019-05-12 23:10:44)

Dokument obejrzałam i w zasadzie nie byłam zaskoczona jego treścią, bo na zachodzie takie filmy się już od dawna pojawiają. Co jest szokujące, to postawa polskiego Kościoła, który w horrendalny sposób zamiata wszystko pod dywan. Takie same przestępstwa w UK, Irlandii czy w USA robią z danej parafii doopska jesień średniowiecza i lawinę odszkodowań.

Po pierwsze, ksiądz to zawód, który niesie ze sobą ciężar zaufania, bo zajmują się dziećmi. Po drugie zaś, jeszcze nie słyszałam by pedofili w innych zawodach, nawet o podobnym profilu, chroniono. Znacie jakąś instytucję pedagogiczną, która przesuwałaby nauczyciela z lepkimi rączkami do uczniów, z jednej szkoły do drugiej? A jakoś nasz kościół strasznie łatwo się tłumaczy z takiego zachowania...

18

Na film natknelam się dzisiaj przypadkowo. Od razu obejrzałam cały. Nie mogłam czegoś takiego przeoczyć.
Kilkakrotnie leciały mi łzy. Teraz też. Ale to chwilowo, to minie.
Wciąż się na tym łapie, że wraz podchodzę emocjonalnie. A przecież powinnam być bardziej silniejsza. Uodporniona.

Jutro będzie znowu piękny dzień, lepszy.
Znowu wszystko odejdzie i będzie uspione.
Życie jest piękne.

Nie przypominam sobie, żebym oglądała jakiś inny film dotyczący ofiar pedofilii i ich sprawców.
Ten dokument pomógł mi zrozumieć i choć częściowo odpowiedzieć na pytania zadawane od lat.
Dlaczego ofiara nie jest w stanie przerwać tego zła, które doznaje od pedofila? Dlaczego poddaję się przez lata? Dlaczego milczy? Dlaczego nie prosi o pomoc?
Dlaczego nikt nie wierzy?

Mimo, że sprawa pedofilii jest już coraz bardziej nagłaśniana i przedstawiany jest wpływ tego traumatycznego przeżycia na osobę pokrzywdzona, to wraz znajdą się tacy, którzy kompletnie tego nie rozumieją.
Tacy, którzy ofiarę będą utozsamiali z rolą sprawcy.

Nie możemy też segregowac wszystkich do jednego worka.
To, że ksiądz dopuścił się pedofilii wobec dziecka, nie oznacza, że tak robi każdy następny. Tak samo ojciec, wujek, czy brat.

Są dwie drogi, aby przeżyć życie. Jedna to żyć tak, jakby nic nie było cudem. Druga to żyć tak, jakby cudem było wszystko...

19

strzała napisał/a:

Dlaczego ofiara nie jest w stanie przerwać tego zła, które doznaje od pedofila? Dlaczego poddaję się przez lata? Dlaczego milczy? Dlaczego nie prosi o pomoc?
Dlaczego nikt nie wierzy?

Dla mnie najbardziej niezrozumiała jest postawa, kiedy ktoś dorosły, zwłaszcza bliski dziecku, ktoś, kto powinien je chronić i wspierać, 'nie wierzy', bo tak jest mu łatwiej - z poczucia własnej bezradności, z powodu presji otoczenia, dla własnego 'świętego spokoju'.

strzała napisał/a:

Mimo, że sprawa pedofilii jest już coraz bardziej nagłaśniana i przedstawiany jest wpływ tego traumatycznego przeżycia na osobę pokrzywdzona, to wraz znajdą się tacy, którzy kompletnie tego nie rozumieją.
Tacy, którzy ofiarę będą utozsamiali z rolą sprawcy.

W takich momentach u mnie pojawia się złość. Ludzie niestety wielu rzeczy nie rozumieją, choć czasem wystarczyłaby zwykła empatia. Czy to tak dużo? <pytanie retoryczne>

20

Ten film ma dużo większą siłę wyrazu niż jakiś "Kler". Nie da się tu powiedzieć, że to tylko fikcja. Między oczy wali to co mówią tutaj sami księża-pedofile i inni księża, którzy mają do tej sprawy takie podejście jakie mają. Takie filmy zmieniają świat i polski KK już nie może chować głowy w piasek. To jest już równia pochyła.

21 Ostatnio edytowany przez assassin (2019-05-13 09:39:59)

Jesteśmy przez media bombardowani zewsząd różnymi dramatami, drastycznymi wydarzeniami itd. Również współczesna kinematografia serwując taki a nie inny przekaz treści powoduje, że próg wrażliwości coraz bardziej się obniża. Tyle się teraz mówi o postępującej znieczulicy, prawda? Sam po sobie widzę, że coraz więcej rzeczy mam w poważaniu, rzeczy, które jeszcze kilka lat temu mnie bulwersowały. I jak tak obserwuję, to takie podejście zaczyna dominować. Owszem, można się pooburzać chwilę jakimś newsem, ale na drugi dzień wszystko wraca do normy.
Tak więc dokument ten poruszy co najwyżej osoby wrażliwe oraz da kolejny oręż do ręki antyklerykałów, a reszta społeczeństwa przejdzie nad tym do porządku dziennego lub może jednak się mylę... czas pokaże.

W każdym bądź razie należy pamiętać, że to konkretni ludzie są źli, z imieniem i nazwiskiem a nie wszyscy.

22

assassin napisał/a:

W każdym bądź razie należy pamiętać, że to konkretni ludzie są źli, z imieniem i nazwiskiem a nie wszyscy.

Pewnie, że są to JEDNOSTKI, ale jednostki KRYTE przez swoich przełożonych. Przepraszam, słyszałeś o firmie hydraulików/ szkole/ szpitalu/ przedszkolu NOTORYCZNIE chowających pedofili w swoich szeregach i ignorujących wyroki sądu? Przecież jakby się okazało, że lokalny nauczyciel wkłada dzieciakom ręce to majtek, to wszyscy by zrobili na niego mega nagonkę i w trymiga by wyleciał z pracy oraz stanął przed sądem. A jak jesteś księdzem w Polsce, to możesz gwałcić pół klasy, a co najwyżej przeniosą cię do innej parafii... (i żeby nie było, nie jestem antyklerykałem- jestem wierząca).

Proszę mi wyjaśnić jak jest to możliwe.

23

Beyondblackie napisał/a:
assassin napisał/a:

Pewnie, że są to JEDNOSTKI, ale jednostki KRYTE przez swoich przełożonych. Przepraszam, słyszałeś o firmie hydraulików/ szkole/ szpitalu/ przedszkolu NOTORYCZNIE chowających pedofili w swoich szeregach i ignorujących wyroki sądu? Przecież jakby się okazało, że lokalny nauczyciel wkłada dzieciakom ręce to majtek, to wszyscy by zrobili na niego mega nagonkę i w trymiga by wyleciał z pracy oraz stanął przed sądem. A jak jesteś księdzem w Polsce, to możesz gwałcić pół klasy, a co najwyżej przeniosą cię do innej parafii... (i żeby nie było, nie jestem antyklerykałem- jestem wierząca).

Jednostki kryte przez przełożonych... W kontekście pedofili była jakiś czas temu afera w Belgii bodajże. W kontekście zwykłych przestępstw, kojarzę przypadki gdy: lekarze kryli swoich, którzy popelnili błędy w sztuce, policjanci kryli przestępców w swoich szeregach, to samo w środowisku sędziowskim i adwokackim. Politycy też od zawsze kryją swoich.

24

Beyondblackie napisał/a:

[...] (i żeby nie było, nie jestem antyklerykałem- jestem  wierząca. [...]

Niestety, można być wierzącym/wierzącą, ale w niczym to nie przeszkadza procesowi przeobrażenia się w antyklerykała jednocześnie.
Wierzymy w Boga w Trójcy jedynego i Niepokalaną Zawsze Dziewicę.
Kler jest instytucją, od zawsze pozostającą poza kontrolą Państwa. Czy to za Bolesława Wielkiego, czy za Dudy. Klerowi zaś, nie wierzę od dawna. Dlaczego?
Chyba nie muszę argumentować?

facet po przejściach

25

Excop napisał/a:
Beyondblackie napisał/a:

Niestety, można być wierzącym/wierzącą, ale w niczym to nie przeszkadza procesowi przeobrażenia się w antyklerykała jednocześnie.
Kler jest instytucją, od zawsze pozostającą poza kontrolą Państwa. Czy to za Bolesława Wielkiego, czy za Dudy. Klerowi zaś, nie wierzę od dawna. Dlaczego?

Ja nie wierzę policjantom czy to byłym czy to czynnym i też od dawna i też chyba nie muszę argumentować czemu...

26 Ostatnio edytowany przez Olinka (2019-05-13 12:18:01)

Beyondblackie napisał/a:

Filmu nie oglądałem ale się wypowiem tongue O ile się zorientowałem, to opisane historie wydarzały się 20-30 lat temu. No to z tamtego okresu jak najbardziej znam historie nauczycieli o lepkich rękach i obleśnym języku w stosunku do uczennic. Spokojnie uczą do dzisiejszego dnia, nawet w tych samych szkołach. Znam historie nauczycieli, którzy łoili wódę w szkole aż miło (towarzysko w szerszym gronie, nie że jakaś samotna patologia wink ), a potem [wulgaryzm] w cztery dupy ładowali się do swoich samochodów i wracali tak do domu. Podjeżdżali pod dom i nie byli w stanie wysiąść z samochodu ale dojechać, dojechali. Nikt nigdy złego słowa nie powiedział... Kto zresztą miał powiedzieć jak milicja po pracy rozwoziła się do domów pijaną nyską, gdzie na czworakach wyłazili z niej pod domami. Jak się zaczęła wolność i transformacja cała wierchuszka wszystkich odłamów władzy spotykała się u proboszcza na koniaczku i pokerku. Niektórzy mówią, że i dziewczynki bywały... wiadomo męskie grono, to i może dziewczynek nie mogło zabraknąć. W wojsku była służba zasadnicza, gdzie fala je....ła prawa człowieka tfu... kota i komu to przeszkadzało? Teraz jest służba zawodowa więc teoretycznie nie ma kogo gnoić. Tylko z ostatnich miesięcy. Pani żołnierz została zgwałcona przez kolegę żołnierza na poligonie. Pan gwałciciel - żołnierz ma się dobrze, nadal służy. Pani żołnierz dostała w sprawie cywilnej odszkodowanie od wojska za wypadek na poligonie. A dziś jest dużo trudniej ukryć i zamotać w takiej sprawie.

27

assassin napisał/a:

Jednostki kryte przez przełożonych... W kontekście pedofili była jakiś czas temu afera w Belgii bodajże. W kontekście zwykłych przestępstw, kojarzę przypadki gdy: lekarze kryli swoich, którzy popelnili błędy w sztuce, policjanci kryli przestępców w swoich szeregach, to samo w środowisku sędziowskim i adwokackim. Politycy też od zawsze kryją swoich.

Ale ja piszę o Polsce, nie o Belgii, bo jest to fenomen typowy dla naszego kraju. Jeszcze do tego, mieszkańcy danej parafii stają murem za księdzem-pedofilem, bo jak to... ksiądz przecież by tak nie mógł hmm

Nie zaprzeczam, że są pojedyncze przypadki kiedy przełożony kryje pracownika jakiejkolwiek profesji, który dopuścił się czynów pedofilskich, ale właśnie, to są POJEDYNCZE przypadki, a nie typowa kultura danej organizacji.

28 Ostatnio edytowany przez Excop (2019-05-13 10:32:16)

assassin napisał/a:
Excop napisał/a:
Beyondblackie napisał/a:

Ja nie wierzę policjantom czy to byłym czy to czynnym i też od dawna i też chyba nie muszę argumentować czemu...

Zgrabne odbicie piłeczki, nie powiem! smile
Że zgryźliwe? Nie szkodzi. Jak już wcześniej wielokrotnie wskazywałem, odporny jestem na zaczepki personalne. Jako były, wieloletni łaps, jak na odrę od dziecka, tak i na to się uodporniłem. Więcej czasu mi to zajęło, co prawda, ale, jak widać, "szczepionka" nadal działa. smile

facet po przejściach

29

Beyondblackie napisał/a:
assassin napisał/a:

Ale ja piszę o Polsce, nie o Belgii, bo jest to fenomen typowy dla naszego kraju. Jeszcze do tego, mieszkańcy danej parafii stają murem za księdzem-pedofilem, bo jak to... ksiądz przecież by tak nie mógł hmm

Nie zaprzeczam, że są pojedyncze przypadki kiedy przełożony kryje pracownika jakiejkolwiek profesji, który dopuścił się czynów pedofilskich, ale właśnie, to są POJEDYNCZE przypadki, a nie typowa kultura danej organizacji.

A dopuszczasz w ogóle możliwość, że czasem to faktycznie mogą być tylko pomówienia...?? Nie mam tu na myśli  przypadków udokumentowanych oczywiście.
Zapewniam Cię, że w przypadku wymienionych profesji, to nie są pojedyncze przypadki, na pewno nie nagminne, ale i nie pojedyncze.

30

Beyondblackie napisał/a:

Ale ja piszę o Polsce, nie o Belgii, bo jest to fenomen typowy dla naszego kraju.

Nie, nie jest to fenomen Polski. Ten mechanizm ukrywania, przenoszenia księży oskarżanych o pedofilię jest znany w wielu krajach. W jednych był napiętnowany wcześniej, w innych później.

31

assassin napisał/a:

A dopuszczasz w ogóle możliwość, że czasem to faktycznie mogą być tylko pomówienia...?? Nie mam tu na myśli  przypadków udokumentowanych oczywiście.
Zapewniam Cię, że w przypadku wymienionych profesji, to nie są pojedyncze przypadki, na pewno nie nagminne, ale i nie pojedyncze.

Pewnie, że czasem są to pomówienia, ale od tego jest policja i prokuratura by ustalić czy są dowody na przestępstwo. Co oczywiście jest niemożliwe jak sprawa jest zamiatana pod dywan, a ksiądz wysyłany gdzieś na wschodnią granicę albo do klasztoru.

Assasin, tu nie chodzi o to ILU hydraulików wzgledem ILU księży krzywdzi dzieci statystycznie, ale o to jaka jest reakcja WIĘKSZOŚCI przełożonych na ich czyny karalne. Bo jeszcze się nie spotkalam z syndykatem hydrualicznym, który ukrywa każdego pedofila i przekupuje wszystkich zgłaszających się jako ofiary, co jest REGUŁĄ w Polskim KK.

32

Snake napisał/a:
Beyondblackie napisał/a:

Ale ja piszę o Polsce, nie o Belgii, bo jest to fenomen typowy dla naszego kraju.

Nie, nie jest to fenomen Polski. Ten mechanizm ukrywania, przenoszenia księży oskarżanych o pedofilię jest znany w wielu krajach. W jednych był napiętnowany wcześniej, w innych później.

Prawda, ale na dzień dzisiejszy już tak nie jest. Ile lat w Polsce trzeba będzie czekać na to, żeby ksiądz, z samego faktu bycia księdzem, przestanie być świętą krową?

33

Snake napisał/a:
Beyondblackie napisał/a:

Filmu nie oglądałem ale się wypowiem tongue O ile się zorientowałem, to opisane historie wydarzały się 20-30 lat temu. No to z tamtego okresu jak najbardziej znam historie nauczycieli o lepkich rękach i obleśnym języku w stosunku do uczennic. Spokojnie uczą do dzisiejszego dnia, nawet w tych samych szkołach. Znam historie nauczycieli, którzy łoili wódę w szkole aż miło (towarzysko w szerszym gronie, nie że jakaś samotna patologia wink ), a potem najebani w cztery dupy ładowali się do swoich samochodów i wracali tak do domu. Podjeżdżali pod dom i nie byli w stanie wysiąść z samochodu ale dojechać, dojechali. Nikt nigdy złego słowa nie powiedział... Kto zresztą miał powiedzieć jak milicja po pracy rozwoziła się do domów pijaną nyską, gdzie na czworakach wyłazili z niej pod domami. Jak się zaczęła wolność i transformacja cała wierchuszka wszystkich odłamów władzy spotykała się u proboszcza na koniaczku i pokerku. Niektórzy mówią, że i dziewczynki bywały... wiadomo męskie grono, to i może dziewczynek nie mogło zabraknąć. W wojsku była służba zasadnicza, gdzie fala je....ła prawa człowieka tfu... kota i komu to przeszkadzało? Teraz jest służba zawodowa więc teoretycznie nie ma kogo gnoić. Tylko z ostatnich miesięcy. Pani żołnierz została zgwałcona przez kolegę żołnierza na poligonie. Pan gwałciciel - żołnierz ma się dobrze, nadal służy. Pani żołnierz dostała w sprawie cywilnej odszkodowanie od wojska za wypadek na poligonie. A dziś jest dużo trudniej ukryć i zamotać w takiej sprawie.

Ale wiesz dobrze dlaczego sprawy pokazane wydarzyły się 20-30 lat temu. Każdy psycholog Ci to powie. Taki jest mechanizm psychiczny u ofiar pedofili. Oni zaczynają dopiero o tym mówić właśnie po tak długim okresie. A i tak raczej ci nieliczni. Tak to niestety działa. W momencie, który to się dzieje te dzieci są niestety przeraźliwie samotne ze swoim wstydem i tak pozostają bardzo długo. Często bywało tak, że nawet gdy zaczynały mówić to spotykały się z niedowierzaniem ze strony swoich bliskich. Do tego ta koszmarnie uwłaczająca procedura przesłuchania w Kościele. Masakra. Trauma na całe życie. Jestem pełen podziwu dla tych, którzy to powiedzieli otwarcie i jeszcze mieli odwagę stanąć twarzą w twarz przed swoimi oprawcami. To naprawdę nie ma żadnego porównania do fali w wojsku. Tam są dorośli ludzie. Przerobiłem to i owszem nie było to miłe, ale to jest takie przeżycie, które po latach człowiek czasami wspomina nawet ze śmiechem. Wyobrażasz sobie, żeby było tak w przypadku gwałconego dziecka ? To się nie zaciera.

34 Ostatnio edytowany przez strzała (2019-05-13 11:17:26)

Społeczeństwo samo doprowadza do zamiatania tego typu spraw pod dywan.
Lepiej jest ludziom nie wierzyć, bo to przecież tylko dziecko sobie wymyslilo. To się przecież w głowie nie mieści, że ów pani, czy pan mógłby robić takie rzeczy. I sprawa zostaje zamknięta, zapomniana, schowana, a potem wychodzi kawałkami przez całe życie
A przecież dziecko w starciu z dorosłym nie ma szans. Komu powiedzieć, skoro nikt najbliższy nie wierzy.
Gdzie są ci wszyscy dorośli, którzy powinni chronić dziecko?

Są dwie drogi, aby przeżyć życie. Jedna to żyć tak, jakby nic nie było cudem. Druga to żyć tak, jakby cudem było wszystko...

35

strzała napisał/a:

Lepiej jest ludziom nie wierzyć, bo to przecież tylko dziecko sobie wymyslilo. To się przecież w głowie nie mieści, że ów pani, czy pan mógłby robić takie rzeczy. I sprawa zostaje zamknięta, zapomniana, schowana, a potem wychodzi kawałkami przez całe życie
A przecież dziecko w starciu z dorosłym nie ma szans. Komu powiedzieć, skoro nikt najbliższy nie wierzy.

Oni własnie powinni być w Kościele, choćby z powodu ich moralnej pozycji (w założeniu, niestety). Zamiast chronić przestępców, i jeszcze bezczelniej, WINIĆ dzieci, że ksiedzu sie "wymsknęło", bo "dziecko łaknie miłości" oraz uwodzi biednego pasterza.

36 Ostatnio edytowany przez Excop (2019-05-13 14:06:18)

strzała napisał/a:

Sądzę, że w części przynajmniej, sami byli wykorzystywani, gdy byli dziećmi.. Nie ma znaczenia, przez kogo lub pod jaką "przykrywką". I w jaki sposób. Ten, z tematu, to niewybaczalne ekstremum.
Inne formy, choćby zmuszanie dzieci do pracy w gospodarstwie rolnym. Bzdura, zapyta ktoś?
Nie, nie bzdura. A potrzeba, której dzieciom i ich dzieciom, nie umie się wyjaśnić, by pokochały dziedzictwo. Może w innym miejscu, niż ta, Pawlaka i Kargula siedziba za Bugiem...

Niestety, Kościół u nas zwłaszcza, pozostaje średniowieczny w mentalności wiernych.
Dobrze, że tylko tacę wszędzie i "cegiełki na zbożny cel" przez przedsiębiorcę, znanego w niektórych kręgach pod ksywą "Ojciec Dyrektor" wymusić może od naiwnych staruszków, którzy innych autorytetów, poza proboszczem lub jego zastępcą, nie poznali w swoim życiu. Nawet tych, które zapisano w Piśmie Świętym.
Bo chociaż  Biblia w domu jest, odkurzanym co jakiś czas opasłym tomiskiem tylko pozostaje.
Czytać ją? Jak, skoro takim pokręconym językiem jest napisana? Ksiądz przecież, podczas kazania powie, co "autor miał na myśli". W razie czego, oczywiście.

facet po przejściach

37

Misinx napisał/a:

Ale wiesz dobrze dlaczego sprawy pokazane wydarzyły się 20-30 lat temu.

Nie, po prostu teraz jest jakaś szansa się z tym przebić, a wtedy nie było. Bo 20-30 lat temu też byli 40-50 latkowie molestowani w dzieciństwie przez księży ale wtedy nie mieli żadnej szansy się z tym przebić do wiadomości publicznej, nie mówiąc o sprawiedliwości.
30 lat temu nauczyciel mógł podrywać nieletnie uczennice, czynić w ich kierunku sprośne uwagi nawet przy świadkach. Mógł nauczyciel przylać uczniowi czy zastosować inną formę przemocy fizycznej. Taki uczeń przychodził poskarżyć się rodzicom i co najwyżej drugi raz oberwał od nich. Nikomu lub prawie nikomu nie przychodziło do głowy pójść złożyć skargę na nauczyciela. Dziś żaden normalny nauczyciel nie odważy się zrobić cokolwiek co mogłoby być odebrane jako przemoc wobec ucznia, bo by go rodzice zniszczyli. 30 lat temu picie w miejscu pracy takim jak szkoła, policja, urząd było traktowane jako coś normalnego. Wszyscy o tym wiedzieli i nikt nikogo po sądach nie ciągał. Zdarzali się nauczyciele nietrzeźwi na lekcjach. Uczniowie to wiedzieli, opowiadali w domach rodzicom i nikt nie łaził do dyrekcji robić z tego problem. Dzisiaj to dzisiaj i jest inaczej. Może w jakichś małych społecznościach gdzieś na zadupiu jeszcze to funkcjonuje jak dawniej ale nawet tam się zmienia. Znam wiochę, gdzie wszyscy wiedzą, że proboszcz jeździ na dupy i nikogo to nie rusza, a wokół prawie sami starsi ludzie zostali. Normalne, że chłop baby potrzebuje, a proboszcz w porządku gość, gospodarny i lubiany, to co mu baby żałować. Dzieci się przecież nie czepia.

Beyondblackie napisał/a:

Prawda, ale na dzień dzisiejszy już tak nie jest. Ile lat w Polsce trzeba będzie czekać na to, żeby ksiądz, z samego faktu bycia księdzem, przestanie być świętą krową?

Ale już nie jest. To nigdzie na świecie nie odbywało się na sygnał równocześnie.

38

Snake napisał/a:
Misinx napisał/a:

Ale wiesz dobrze dlaczego sprawy pokazane wydarzyły się 20-30 lat temu.

Nie, po prostu teraz jest jakaś szansa się z tym przebić, a wtedy nie było. Bo 20-30 lat temu też byli 40-50 latkowie molestowani w dzieciństwie przez księży ale wtedy nie mieli żadnej szansy się z tym przebić do wiadomości publicznej, nie mówiąc o sprawiedliwości.
30 lat temu nauczyciel mógł podrywać nieletnie uczennice, czynić w ich kierunku sprośne uwagi nawet przy świadkach. Mógł nauczyciel przylać uczniowi czy zastosować inną formę przemocy fizycznej. Taki uczeń przychodził poskarżyć się rodzicom i co najwyżej drugi raz oberwał od nich. Nikomu lub prawie nikomu nie przychodziło do głowy pójść złożyć skargę na nauczyciela. Dziś żaden normalny nauczyciel nie odważy się zrobić cokolwiek co mogłoby być odebrane jako przemoc wobec ucznia, bo by go rodzice zniszczyli. 30 lat temu picie w miejscu pracy takim jak szkoła, policja, urząd było traktowane jako coś normalnego. Wszyscy o tym wiedzieli i nikt nikogo po sądach nie ciągał. Zdarzali się nauczyciele nietrzeźwi na lekcjach. Uczniowie to wiedzieli, opowiadali w domach rodzicom i nikt nie łaził do dyrekcji robić z tego problem. Dzisiaj to dzisiaj i jest inaczej. Może w jakichś małych społecznościach gdzieś na zadupiu jeszcze to funkcjonuje jak dawniej ale nawet tam się zmienia. Znam wiochę, gdzie wszyscy wiedzą, że proboszcz jeździ na dupy i nikogo to nie rusza, a wokół prawie sami starsi ludzie zostali. Normalne, że chłop baby potrzebuje, a proboszcz w porządku gość, gospodarny i lubiany, to co mu baby żałować. Dzieci się przecież nie czepia.

Beyondblackie napisał/a:

Ale już nie jest. To nigdzie na świecie nie odbywało się na sygnał równocześnie.

To, że teraz jest internet w którym można już pokazać wszystko to jedno. A to jak ofiary przeżywają to co je spotkało to drugie. Zwróć uwagę na to, że pomimo tego jakie mamy dzisiaj czasy Sekielscy musieli zbierać na realizację dokumentu pieniądze przez Patronite, bo żadna instytucja nie chciała dać pieniędzy. Wszyscy się bali. Myślisz, że to jest tak, że to się wszystko działo 20-30 lat temu, a teraz już nie ? Nie bądź naiwny. To jest wierzchołek góry lodowej i my o wielu sprawach nie wiemy. O wielu pewnie dowiemy się dopiero za ileś lat. Zresztą Kościół ma jeszcze jednego "trupa w szafie" i jest nim to co się dzieje w zakonach, zwłaszcza w tych żeńskich. Zresztą w ogóle uważam, że pozycja sióstr zakonnych w KK jest generalnie skandaliczna. Są gównie służącymi księży, biskupów, papieży. Nie mają nic do gadania i żadnego wpływu na to co się dzieje w Kościele.

Posty [ 1 do 38 z 167 ]

Strony 1 2 3 4 5 Następna

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » PSYCHOLOGIA » "Tylko nie mów nikomu" - bracia Sekielscy o pedofilii w Kościele

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności

© www.netkobiety.pl 2007-2018