JAK rozpoznac DEPRESJĘ po twarzy - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!


Forum Kobiet » NIEŚMIAŁOŚĆ, NISKA SAMOOCENA, KOMPLEKSY » JAK rozpoznac DEPRESJĘ po twarzy

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 15 ]

1

Temat: JAK rozpoznac DEPRESJĘ po twarzy

Depresja staje się powszechnym zjawiskiem w naszym społeczeństwie. Coraz częściej prowadzi ona do samobójstw. Czy możemy wychwycić jakieś oznaki nadchodzącej tragedii? Jest to możliwe poprzez obserwacje twarzy osoby, u której podejrzewamy problemy. Niestety o wiele łatwiej zauważyć coś u osoby dorosłej niż nastolatka, gdzie twarz nie miała tylu lat, aby pokazać negatywne doświadczenia i emocje. Na zdjęciu poniżej widzimy Karla Slym, dyrektora firmy Tata Motors. Kilka lat temu popełnił samobójstwo, wyskakując z hotelowego okna, mimo dobrych wyników jakie firma osiągała pod jego rządami oraz pomimo świetnych recenzji jego pracy.




Dlaczego wybrałam akurat jego postać? Ponieważ patrząc na jego twarz widać, jak świetnie układało mu się w życiu zawodowym i jak bardzo był nieszczęśliwy w życiu prywatnym. Prawa i lewa strona pokazują nam zupełnie inną twarz. Gdy zobaczyłam go po raz pierwszy, nie mogłam zrozumieć, jak tak nieszczęśliwy człowiek był w stanie osiągać międzynarodowe sukcesy w zarządzaniu firmami. Kiedy zapewne w ostatnich latach zmuszał się do codziennego wstania z łózka. Szukałam w jego biografiach informacji, czy jego asymetryczny wygląd twarzy był wynikiem jakiegoś paraliżu, jednak nic nie znalazłam, a na dużo młodszych zdjęciach twarz była bardziej spójna. Dla przypomnienia dla tych, co nie czytali wpisu o asymetrii twarzy: W skrócie można powiedzieć, że lewa strona twarzy pokazuje nasz stan emocjonalny i nasze życie wewnętrzne, zaś prawa strona twarzy mówi o naszym życiu zewnętrznym czyli zawodowym. Dysharmonia w jednej z części ukazuje nam problemy w życiu wewnętrznym bądź zewnętrznym.

Jak widzimy na zdjęciu, lewa strona twarzy jakby opadła, powieka była w połowie przymknięta. Usta wyginały się w podkówkę, kiedy przybierał neutralny wyraz twarzy. Ludzie w depresji bardzo często się uśmiechają, gdy inni na nich patrzą. Uśmiechem maskują smutek, frustracje czy zobojętnienie. Dlatego szybciej robią im się zmarszczki wokół ust. Dopiero, gdy nie są obserwowani, zrzucają tę maskę, która ukrywa głęboki smutek. Uśmiech jest zazwyczaj asymetryczny, uśmiecha się jedna strona twarzy, zaś jeden kącik (najczęściej lewy) opada w dół.

Dzięki mimice ukrywają swoje prawdziwe uczucia, co jednak bardzo odbija się na ilości i rodzaju zmarszczek na twarzy. Charakterystyczną cechą ludzi nieszczęśliwych jest ciągłe podnoszenie brwi, aby twarz wydawała się bardziej pogodna. Powoduje to napięcie czoła i wzmożone zmarszczki. Po pewnym czasie wyglądają jakby byli wiecznie zdziwieni.

Kolejnym znakiem, na który warto zwrócić uwagę jest już wspomniana asymetria oczu. Jeśli lewe oko jest dużo mniejsze lub wygląda na smutniejsze-przygaszone, to dana osoba gorzej radzi sobie ze swoim życiem osobistym. Powieka opada, zamyka się na świat, nie chce juz więcej widzieć i przeżywać. Depresja może tez ujawniać się poprzez zwiększoną liczbę zmarszczek wokół lewego oka. Siatka linii pod oczami jest gęstsza, gdyż dochodzi tam do częstszych napięć. Linie te nie biegną tylko do dołu, ale są poprzecinane innymi prostopadłymi zmarszczkami.

Pogrążając się w depresji cała twarz szarzeje, pogarsza się jakość cery, pogłębiają się cienie pod oczami, czasem lekko zapadają się mięśnie policzków, tracąc swoją jędrność, a do tego wzrok staje się matowy, a białka oczu nie są idealnie białe. Osoba przeżywająca głęboki smutek i będąca w stanie beznadziei coraz częściej zawiesza wzrok, tępo wpatrując się przed siebie. Warto zwrócić na to uwagę, szczególnie jeśli takie zawieszenia są coraz dłuższe i częstsze, bo mogą pojawiać się już myśli samobójcze. Tym bardziej, gdy w spowolnionym tempie nam potem odpowiada, wzdycha. a ciało zapada się w sobie, tak jakby chciało zniknąć. Głowa chowa się w barkach, ramiona są przygarbione, a ruchy wymuszone. Dla sprawnego oka te objawy są łatwe do zauważenia.

Proszę obserwować swoich bliskich, czasem w takim momencie wystarczy wypytanie o problemy tej osoby i zaoferowanie swojej pomocy czy rozwiązań. Pamiętajmy, że osoby popadające w stan depresji zazwyczaj nie myślą już racjonalnie i wszystko widzą w czarnych barwach. Codzienne czynności tracą sens, wykonywanie pracy przychodzi z trudem, chory cierpi na bezsenność lub odwrotnie - wyjście z łóżka wydaje mu się najtrudniejszą rzeczą. Bardzo łakną wsparcia i blikości, ale jeszcze bardziej boją się bycia ocenianym. Dlatego ważne jest pokazywanie im wsparcia oraz delikatne prezentowanie możliwych rozwiązań czy wyjść z sytuacji problematycznych, ale nie oceniania. Oni i tak mają już o sobie najgorsze zdanie.

Każdy z nas wie, że o niektórych tematach bardzo trudno rozmawia się z członkami rodziny, nie lubimy rozczarowywać innych lub czujemy się odpowiedzialni za innych. Należy wtedy zainicjować rozmowę z osobą spoza kręgu rodzinnego, aby człowiek depresyjny pokonał wstyd. Niezmiernie trudno przyznawać się do słabości czy do porażek, miejmy to na uwadze.Jeśli mamy podejrzenia, a nie potrafimy zapytać wprost, wystarczy przyjrzeć się komuś dokładniej. Poobserwować, czy kiedy dana osoba nas nie widzi, nie zrzuca maski, twarz nie staje się kontrastująco smutna, oczy matowe, a ruchy spowolnione. Widząc twarz bowiem tak nieszczęśliwą i niezharmonizowaną, jak ta na zdjęciu, należy zrobić wszystko, aby osoba ta zaczęła troszczyć się o życie prywatne, wewnętrzne i swoje zadowolenie a nie tylko o sprawy zawodowe (lub odwrotnie).


http://www.psychologiawygladu.pl/2014/0 … resji.html

Zobacz podobne tematy :

2

Odp: JAK rozpoznac DEPRESJĘ po twarzy

Ja po oczach rozpoznaję. Moja mama ma depresję i na twarzy ma wymalowane nieszczęście. Przeraźliwy smutek, pustkę... to można w oczach odczytać.
Dodatkowo garbienie się, skulanie, wiecznie opuszczona głowa, usta ułożone w podkówkę.

3

Odp: JAK rozpoznac DEPRESJĘ po twarzy

Nawiązując do pierwszego posta. Często ludzie myślą, że tylko praca i zarobki są najważniejsze.  Powodem jest też wzrost wartości jednostki, a nie grupy. Może gdybyśmy częściej poświęcali uwagę drugiej osobie i umieli wybaczać niedoskonałości,  byłoby mniej takich problemów.

4

Odp: JAK rozpoznac DEPRESJĘ po twarzy

Bardzo często podnoszę brwi ze zdziwiwnia, zaskoczenia itd, mam na czole zmarszczki. Mam niesymetryczną twarz z powodu blizny, asymetria z wiekiem oczywiście się pogłębia. Natomiast samej blizny niemal nie widac.
Mam też więcej zmarszczek wokół lewego oka - z prostej przyczyny - prawe oko jest u mnie dominujące, a wiec kiedy muszę na coś patrzyc jesnym okiem - mrużę lewe.

Ale jedno, czego nie mam na pewno, to depresja tongue



P.S. Kopiując brutalnie słowo w słowo artykuł z innej strony przydaloby się zaznaczyc, że się kogoś CYTUJE i podac nazwisko autora....

5

Odp: JAK rozpoznac DEPRESJĘ po twarzy

Depresji nie da się rozpoznać po wyrazie twarzy.

Po mnie nigdy absolutnie nie było widać, że coś mi dolega. Nikt ze znajomych nawet nie podejrzewał.
Zdrowi ludzie mogą wyglądać czasem na chorych, a chorzy na zdrowych. Już taka przewrotność ludzkiej natury.

6

Odp: JAK rozpoznac DEPRESJĘ po twarzy

Szukanie takich schematycznych symptomów depresji to droga donikąd. Depresja ma różne twarze. Ta intensywna, wywołana jakimś nagłym, nieoczekiwanym zdarzeniem ma twarz wyraźnego cierpienia, bólu, pustki. Ale bywają depresje, które ciągną się latami i one nie mają jakiś stałych wyrazistych oznak. Tacy ludzie z zewnątrz wyglądają na całkiem zwyczajnych, czasem na takich, którzy osiągają sukces. Ale wewnątrz nich jest ogromna pustka, strach, osamotnienie. Tego mogę nie wychwycić nawet najbliżsi takiej osoby.

7

Odp: JAK rozpoznac DEPRESJĘ po twarzy

Poznałam kilka osób w depresji i po każdym widać. Twarz smutna, nieruchoma, oczy bez wyrazu, przygarbiona sylwetka, ramiona... Te osoby wyglądały jak chmury gradowe. To wręcz było czuć, ten smutek. Do tego brak energii, mówienie po cichu, z wysiłkiem, spowolnione ruchy.

Ale możliwe, że są osoby, któe potrafią dobrze się ukrywać, maskować - tak jak Cyngli mówi, że nie było po niej widać.

Ja jeszcze podczas studiów miałam taki cieżki okres, myśli samobójcze - i też nikt niczego nie widział. I nie wiem, czy tak dobrze się z tym kryłam, czy ludzie po prostu mieli to gdzieś.

8

Odp: JAK rozpoznac DEPRESJĘ po twarzy

"Depresja staje się powszechnym zjawiskiem w naszym społeczeństwie." - to rozpowszechnienie to chyba można zawdzięczać chyba reklamom preparatów na lepsze samopoczucie.
Jednak po twarzy to nie będzie u każdego widać.
Depresja jest czasem związana ze złością, bycie w depresji to też czucie się jakby „mniej żywym” o ile nie jest związana z biologią to wydaje mi się, że jest to pasywna opcja reakcji na gniew.  Pierwszym krokiem w uleczeniu nie-biologicznej depresji będzie rozpoczęcie podejmowania decyzji i zaczęcie odczuwania złości zamiast ją tłumić w sobie.

9

Odp: JAK rozpoznac DEPRESJĘ po twarzy

Był chyba taki który próbował szukać określonych osobowości czy cech, na podstawie rysów twarzy.
Jednak nie skończyło się to dobrze.

10

Odp: JAK rozpoznac DEPRESJĘ po twarzy

ja mam depresyjny wyraz twarzy gdy myślę.
a że myślę często... big_smile

do szału zaś mnie doprowadza pytanie od otoczenia czemu jestem taka smutna (mam ochotę odpowiedzieć: nie twój zakichany interes)

11

Odp: JAK rozpoznac DEPRESJĘ po twarzy
_v_ napisał/a:

ja mam depresyjny wyraz twarzy gdy myślę.
a że myślę często... big_smile

do szału zaś mnie doprowadza pytanie od otoczenia czemu jestem taka smutna (mam ochotę odpowiedzieć: nie twój zakichany interes)

Nie przejmuj się. Są gorsze wyrazy twarzy np. wyrażające stan permanentnego wku$wienia big_smile Nie mówię, że ja mam taki.

Odp: JAK rozpoznac DEPRESJĘ po twarzy

Depresja nie ma twarzy. Ostatnio widziałam projekt zdjęciowy jakiejś kobitki, ona zebrała zdjęcia ludzi przed tym, jak oni nagle popełnili samobójstwo. Na zdjęiach byli zwykli ludzie z naturalnym uśmiechem, nikt nie wiedział co się dzieje u ich wewnątrz

13

Odp: JAK rozpoznac DEPRESJĘ po twarzy
wilczysko napisał/a:
_v_ napisał/a:

ja mam depresyjny wyraz twarzy gdy myślę.
a że myślę często... big_smile

do szału zaś mnie doprowadza pytanie od otoczenia czemu jestem taka smutna (mam ochotę odpowiedzieć: nie twój zakichany interes)

Nie przejmuj się. Są gorsze wyrazy twarzy np. wyrażające stan permanentnego wku$wienia big_smile Nie mówię, że ja mam taki.

hehehe, no cóż smile

14

Odp: JAK rozpoznac DEPRESJĘ po twarzy

Przeciez ludzie z despresja rowniez maja chwile kiedy sie usmiechaja, ale tez maja chwile gdy mysla... i ich twarz robi sie bardzo smutna.

15

Odp: JAK rozpoznac DEPRESJĘ po twarzy

Czyjaś mimika, oczy, sposób poruszania się może dużo zdradzić, ale uważam, ze rozpoznanie depresji po twarzy to duże uproszczenie, które może wiele osób wprowadzić w błąd. Depresję powinien zdiagnozować specjalista.

Posty [ 15 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » NIEŚMIAŁOŚĆ, NISKA SAMOOCENA, KOMPLEKSY » JAK rozpoznac DEPRESJĘ po twarzy

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności



© www.netkobiety.pl 2007-2024