Pismo Święte - czym dla Was jest? - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

Forum Kobiet » RELIGIA - DUCHOWE POSZUKIWANIA » Pismo Święte - czym dla Was jest?

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 26 ]

1

Temat: Pismo Święte - czym dla Was jest?

Przed chwilą siedziałam sobie i trzymałam na kolanach Pismo. Porównywałam fragmenty dwóch przekładów, ciekawa byłam, czym różnią się konkretne fragmenty u różnych wyznań chrześcijańskich.

I w sumie tak mnie jakoś natchnęło do utworzenia tego wątku wink.

W katolicyzmie niestety tak się jakoś przjęło, że Pismo częściej słyszymy niż czytamy. Nie w każdym domu ono jest. Są osoby, które w ogóle małą wagę przywiązują nie tylko do jego czytania, ale i do posiadania. Smutne to. W ogóle księża mało zachęcają do lektur Pisma Św. Jest się u spowiedzi i dostaje się za pokutę "dziesiątkę różanca", gdy na pewno lektura konkretnego rozdziału Biblii przniosła by lepszy skutek. A przecież Katechizm Kościoła Katolickiego wyraźnie mówi:

Art. 131. Tak wielka tkwi w Słowie Bożym moc i potęga, że jest ono dla Kościoła podporą i siłą żywotną, a dla synów Kościoła utwierdzeniem wiary, pokarmem duszy oraz źródłem czystym i stałym życia duchowego. Wierni Chrystusowi powinni mieć szeroki dostęp do Pisma Świętego.

Art. 133. Kościół usilnie i szczególnie upomina wszystkich wiernych, aby przez częste czytanie Pisma Świętego nabywali najwyższą wartość poznania Chrystusa Jezusa (Flp 3,8). Nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa (św. Hieronim).

Kiedyś dawno temu miałam taki mał życiowy zamęcik. Otóż nie bardzo wiedziałam co mam zrobić ze swoim życiem. Myślałam, że może klasztor? A może nie... Byłam na rekolekcjach, trochę mi po nich przeszło... Potem znowu wróciło... Modliłam się po nocach o światło wink, ale ciągle nic nie słyszałam, nie wiedziałam. No i pewnego dnia po prostu sięgnęłam po Pismo, pomodliłam do Ducha Św. i otworzyłam je na chybił trafił w tym miejscu:

J 21,22
Odpowiedział mu Jezus: "Jeżeli chcę, aby pozostał, aż przyjdę, co obie do tego? Ty pójdź za mną".

Jakie proste i oczywiste smile. Tylko ciężko się to realizuje... ale staram się smile.

A jakie są wasze, osobiste doświadczenia z Pismem Św.?

Zobacz podobne tematy :

2

Odp: Pismo Święte - czym dla Was jest?

Witaj Emilko,
No właśnie-  jest światłem, drogowskazem, źródłem wiedzy i mądrości , ale także  źródłem wiedzy ogólnej. Myślę że czerpać można stamtąd i czerpać i czerpać i się nie wyczerpie.  Czy jest sędzią pomagającym rozstrzygać? może? nie wiem- za głupi jestem... pewnie tak jeśli tak mówisz.
Sola scriptura to jeden z filarów moich relacji z Bogiem.
Wojtek

Baptize my heart / Tak hartowała się stal! / Ekszte masna trapare

3

2 Tym. 3:16
16. Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości,
(BW)

4

Pismo Święte zachowuje się w naszym życiu jak ziarno zasiane na roli. Jeśli tylko zostało zasiane, to wyrośnie - bo taka jest jego natura. Podobnie, jeśli czytając Pismo Święte wsiejesz Słowo Boże w swój rozum i uchwycisz się jego treści wiarą, Bóg sam - bez wysiłków z twojej strony - spełni je w twoim życiu. Tak myślę. Takie mam doświadczenie.

5

Puma, ładnie to napisałaś, czy sprzedasz mi prawa autorskie? Dzięki...
Wojtek

6

Dla mnie ma ono przede wszystkim wartość historyczną - jest zapisem pewnej tradycji wierzeń wschodnich - unikatowej religii monolatrycznej, a później monoteistycznej. Pokazuje fascynujący świat, pełen głębokich przeżyć duchowych i treści zaskakująco uniwersalnych.
Warto czasem spojrzeć na nie z boku, nie z perspektywy chrześcijańskiej - można w nim odnaleźć wtedy fascynujące rzeczy.

Czyż nie ma hipokryzji w tym, że upominamy dzieci gdy krzywdzą kotki czy pieski, podczas gdy sami zasiadamy do stołu, na który zabito dziesiątki stworzeń?

7

Szczuruniu, to też ogromna wartość...  A może kiedyś docenisz jeszcze inne wspaniałości Biblii?  Mi się to "stało" w wieku czterdziestu kilku lat i nie chce przejść.... więc nic nie wiadomo....
Wojtek

8

Ciekawy w zw. z Twoja osobista historia.
Ja mysle ze jak czlowiek sie interesuje  to sam wezmie do reki Biblie i bedzie czytal.
Dopiero niedawno mozna dostac Pismo Św. z tzw. tłumaczeniem, poniewaz to jest b. ciezkie zrozumiec o co chodzi Ewangelistom (na swoim przykladzie mowie by nie obrazic "bardziej swiatlych" w temacie)

9

2 Tym 3:16 tez jest mi bliski
i w ramach drogowskazów to:
Rzym. 12:1,2
i do tego :
2 Kor. 12:6
w szczególności druga dość buntownicza część smile

Na każdą okazję coś tam sobie znajdę big_smile
Cóz, mój nawet 4 latek zaskakuje dziadków znajomością niektórych historii biblijnych, które opowiadał im z pasją...

I myślę że zrozumienie Biblii (no może poza Objawieniem, ew. Jana i paroma fragmentami z "półmetka" (Daniela, Izajasza czy małymi prorokami) wcale nie jest trudne. Wystarczy czytać całość, żeby wyłapać kontekst i nie dorabiac zbędnej nadinterpretacji. Czasem warto wspomóc się zwykłą znajomością historii.

Znacznie trudniejsze jest zastosowanie rad w praktyce smile

Teraz jest mój czas ! Pora na ciebie smile info PW wink

10

jest źródlem mojej wiary i wskazuje jak mam żyć.

" narodziny są cierpieniem, starość jest cierpieniem, śmierć jest cierpieniem"

11

A moze nie czym dla was jest ale czym jest?

Veritas in omnem partem sui eadem est

12

maniek_z_maniek napisał/a:

A moze nie czym dla was jest ale czym jest?

dla każdego będzie czym innym. samo w sobie jest księga spisana przez niejednego człowieka. a dla reszte trzeba sobie wybrać samemu, dla Ciebie może być zwykla ksiazka historyczna, dla mnie jest źródłem wiary. wink

13

Odnośnie Biblii trzeba zawsze pamiętać, że nie jest ona objawieniem Boga. Jest opisem tego objawienia.  Czy opis może być źródłem wiary? Mysle, że nie. Z zapisów Pisma wynika, że wiara jest darem od samego Boga. Sama umiejętność rozumienia Pisma, to poddanie się działaniu Ducha Św.  Pismo można czytać, czytać i nic. Podobnie jest z wiarą. To nie przychodzi samo. Wielu chrześcijan, którzy pogłebili swoją duchowość, stwierdza: to nie my szukalismy Boga, to Bóg szukał nas. My jedynie pozwalamy się odszukać, albo nie.

sursum corda

14

Mam ambiwalentne uczucia. Stary Testament ma dla mnie niewiele wspolnego z Bogiem. To jakas parodia Boga.
Wrazenie robi na mnie za to Kazanie na Gorze z NT.. Jest to kwintensencja moich wyobrazen o tym, czym lub kim jest Bog. Miloscia.
Bog jest dla mnie bezosobowa miloscia. Ale blizej mi do postaci Jezusa, bo byl czlowiekiem z krwi i kosci. Jest moim duchowym idolem.
Nie odnosze wrazenia, ze Pismo Swiete jest natchnione Duchem Swietym. Moze bylo natchnione na poczatku, kiedy pamiec o tamtych wydarzeniach byla swieza gdy byla spisywana.  Przez wieki bylo tyle wersji, przekladow, poprawek, interpretacji, pomylek (jak w tym dowcipie, ze przy przepisywaniu swietej ksiegi  mnich sie pomylil i zamiast napisac bedziesz zyl w celi bracie, napisal bedziesz zyl w celibacie ;-) celowych przeklaman, ze jakos nie czuje tam mocy. Calosc bardziej traktuje jako niezbyt wiarygodne  zrodlo historyczne. Moc za to czuje w modlitwie, gdy mowie wlasnymi slowami zamiast klepac utarte pacierze.
Troche zboczylam z tematu, ale juz taka moja uroda.

15

adiaphora napisał/a:

Mam ambiwalentne uczucia. Stary Testament ma dla mnie niewiele wspolnego z Bogiem. To jakas parodia Boga.
Wrazenie robi na mnie za to Kazanie na Gorze z NT.. Jest to kwintensencja moich wyobrazen o tym, czym lub kim jest Bog. Miloscia.
Bog jest dla mnie bezosobowa miloscia. Ale blizej mi do postaci Jezusa, bo byl czlowiekiem z krwi i kosci. Jest moim duchowym idolem.
Nie odnosze wrazenia, ze Pismo Swiete jest natchnione Duchem Swietym. Moze bylo natchnione na poczatku, kiedy pamiec o tamtych wydarzeniach byla swieza gdy byla spisywana.  Przez wieki bylo tyle wersji, przekladow, poprawek, interpretacji, pomylek (jak w tym dowcipie, ze przy przepisywaniu swietej ksiegi  mnich sie pomylil i zamiast napisac bedziesz zyl w celi bracie, napisal bedziesz zyl w celibacie ;-) celowych przeklaman, ze jakos nie czuje tam mocy. Calosc bardziej traktuje jako niezbyt wiarygodne  zrodlo historyczne. Moc za to czuje w modlitwie, gdy mowie wlasnymi slowami zamiast klepac utarte pacierze.
Troche zboczylam z tematu, ale juz taka moja uroda.

Wg. mnie, ST a NT to dwie zupełnie różne rzeczy, przede wszystkim z uwagi na ich rózną źródłowość, rózne osoby Boga oraz samą genezę. Wypowiadałem się już o tym, bo dużo mówią o tym słowa samego bohatera NT. Ma się raczej wrażenie, że tak jak NT powstał na bazie naocznych świadków, tak ST jest w części kopią jakiś wcześniejszych zdarzeń, z których niektóre opisane są w tekstach wcześniejszych, innych kultur np. sumeryjskiej, akadyjskiej, babilonskiej.

Veritas in omnem partem sui eadem est

16

Wskazówką pełną symboliki, jak powinien żyć człowiek.

His body is made out of swords, His blood is of iron and his heart of glass, He survived through countless battles, Not even once retreating, Not even once being understood, He was always alone, Intoxicated with victory in a hill of swords, Thus, his life has no meaning, That body was certainly made out of swords

17

Revenn napisał/a:

Wskazówką pełną symboliki, jak powinien żyć człowiek.

dokładnie, dlatego każdy sam powinien je czytac i sam interpretować, bo dla każdego będzie inną mądrością

18

...Mowiecie z bogiem, o bogu, dla boga a co tak naprawde macie na mysli uzywajac tego slowa bog?

The Kingdom of Heaven is here but you do not see it...

19

Columbus napisał/a:

...Mowiecie z bogiem, o bogu, dla boga a co tak naprawde macie na mysli uzywajac tego slowa bog?

Bóg jak juz z wielkiej litery, my chrześcijanie uwazamy Go za naszego Ojca, Stworzyciela wszystkiego co jest na świecie.

20

Widzisz, wszystko jest zupełnie inne, ludzie poprzez powielanie pogdądów popewniją te same bledy bo widza swiat nie taki jak jest, radzej, jaki im wpojono poprzez pokolenia, bog czy szatan to koncept to metafora, wszystko trzeba spostrzegać takie jakie jest a nie jakie byśmy chcieli. chrześcijanie uwazaja ze są blizko boga a nawet nie zrozumieli Jezusa .

21

Columbus napisał/a:

Widzisz, wszystko jest zupełnie inne, ludzie poprzez powielanie pogdądów popewniją te same bledy bo widza swiat nie taki jak jest, radzej, jaki im wpojono poprzez pokolenia, bog czy szatan to koncept to metafora, wszystko trzeba spostrzegać takie jakie jest a nie jakie byśmy chcieli. chrześcijanie uwazaja ze są blizko boga a nawet nie zrozumieli Jezusa .

ale właśnie nie chodzi o wpojone zasady smile ja np. nie pochodze z luterańskiej rodziny a stałam się luteranką bo wierzę w Jezusa. co masz na myśli mówiąc ze ludzie nie zrozumieli Jezusa?

22

...Ktos cos powiedzial a reszta uwierzyla ale w co....? w slowa do ktorych znali definicje a definicje to nic innego jak reguly, ale ludzie sa tępi i bardzo powieszchowni bez wiednie, są poziomy percepcji, pijany nie pogada z trzezwym i odwrotnie bo są na innych poziomach w danej chwili, Jezuz byl na innym poziomimie ale prubowal przekazac prawde tym ludziom ktorzy byli i sa na innym poziomie co jest trudne, on sam mowil ze ludzie nie sa gotowi na prawde, ,i mowim tez "ja bylem tam gdzie wy jestescie i we tez bedziecie tak gdzie ja jestem" to znaczy ze kiedys ludzie dososna do poziomu aby zrozumiec prawde.
Jezus odkryl prawde w sobie poprzez medytacje i inne metody oderwania sie od umyslu, robil to samo i mowil to samo co budda czy lao tzu, ludzie nie sa gotowi na prawde poprzez identyfikacje JA z umyslem.

23

Columbusie twoja wypowiedź, to też powtarzanie starych utartych rozwiązań rodem z Azji. Nowinką są jedynie rażące błędy ortograficzne.
Dopytam jeszcze. Skąd czerpiesz wiedzę, że Jezus odkrył prawdę o sobie dzięki medytacji? I co rozumiesz przez pojecie "inne metody oderwania się od umysłu"?

sursum corda

24

w jezyku polskim robie duzo bledow  przepraszam.

Wiesz zmysly nas oszukuja, i nie jestesmy ludzmi, cale poszukiwania powinny sie zaczac od samego poczatku, ludzie zaczeli  droge  od kroku 2 dlatego musza sie wrucic do 1, wiedza kim jestesmy zostala nam odebrana i dlatego ludzie sa pogubieni bo zawsze czegos brakuje czyli odpowiedzi kim jestem...
Jezus znalazl odpowiedz i wiele innych tez ale ci ktozy zadza tym swiatem zrobili z nimi pozadek abysmy sie nie dowiedzieli tego najwazniejszego, i poubierali tych madrych ludzi w religie i w ten sposob maja kontrole nad ludzmi, religie wyrobily w ludziach poczucie winy i strach.
Jezus sie ubudzil z tego transu i chcial nam pomuc "musiecie znac prawde i prawda was uwolni"
Jezus medytowal od 13 roku zycia, jakie inne metody oderwania sie od umyslu? rozne np ziola. post itp.
jezus i budda mowili o tym samym, my wszyscy jestesmy bogiem zamknieci w piekle o nazwie ego, Jezus mowil o chakrach "siedem swieczek i sedem kosciolow"
zabili go bo podwazyl religie. Zobacz do ewangeli wg tomasza, lub do rozmow z maria magdalena kiedy jezus mowil o reinkarnaci JA.
Jezus czesto mowil " dlaczego nie rozumiecie o czym mowie"

25

Columbusie nie wiem pod wpływem jakiej organizacji religijnej jesteś, ale prezentujesz typowy sekciarski sposób myślenia. Trick jest prosty. Otóż istnieje prawda, do której mają dostęp a to naukowcy, a to rządzący, a to świadkowie czy czyniący zło jak to było np. w Smoleńsku podczas katastrofy samolotowej. No i teraz ci źli mający dostęp do prawdy, w twoim przypadku rządzący, dla swoich niecnych celów, nie chcą się z tą prawdą podzielić. No i oczywiście jest ktoś, kto przebił sie przez mur tajemnicy i nam tą prawdę objawi i zaczyna się jazda.  No bo komu jak komu, ale oświeconemu uwierzyć trzeba, on nas poprowadzi ku prawdzie odkrytej, mozna rzec objawionej. smile

sursum corda

26

smile jasne...

Posty [ 26 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » RELIGIA - DUCHOWE POSZUKIWANIA » Pismo Święte - czym dla Was jest?

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności

© www.netkobiety.pl 2007-2018