Religia w szkole powinna być obowiązkowa ? - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!


Forum Kobiet » RELIGIA - DUCHOWE POSZUKIWANIA » Religia w szkole powinna być obowiązkowa ?

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 55 ]

Temat: Religia w szkole powinna być obowiązkowa ?

Zgadzamy się wszyscy z tym, że główną religią w Polsce jest katolicyzm i nie widzę nic dziwnego że o tej właśnie religii uczy się w szkołach. Dzięki temu dzieci uczą się pewniej duchowej tradycji i kultury państwowej  i wiele innych t rzeczy mających wpływ na nasze późniejsze życie i postrzeganie moralno - etyczne pewnych spraw nawet sobie z tego nie zdając sprawy. Niemniej mam w swoim gronie wiele oburzonych matek, narzekających na to że religia w szkole jest obowiązkowa. Nijak mi się to ma do tego ,że chcą słać dziecko na pierwszą komunię a są w zasadzie przeciwko religii w szkole. One  mówią o tolerancji , ale co to a tolerancja. Przecież takiej postawy nie da się moim zdaniem pogodzić. A co wy na ten temat myślicie ? Czy religia w szkole ( obojętnie podstawowej czy średniej ) powinna być wg was obowiązkowa ?

Zobacz podobne tematy :

2

Odp: Religia w szkole powinna być obowiązkowa ?

W szkole chodziłam na religię, oczywiście nawet w liceum nikt nie pytał mnie czy chcę chodzić czy nie. I wyszło mi to na dobre. Zupełnie nie rozumiem takich matek. Przecież skoro nie chcą żeby ich dzieci chodziły na religię, to mogą najzwyczajniej w świecie nie wyrazić zgody i tyle. A z komunią pewnie jest u nich tak, że nawet nie wiedzą o tym, czym jest idea Pierwszej Komunii, nie czują tego w ogóle i nie rozumieją. Posyłają dzieciaki do komunii niejako z rozpędu, bo inne dzieci też idą. Religia nie zawsze jest przyjemna, trzeba się czasem czegoś nauczyć, coś zdać, no i można usłyszeć że się grzeszy wink. Widać nie chcą dzieci stresować ha ha. A komunia to co innego. Ładne ubranka, prezenty... Ech, też znam takie matki.

A odpowiedź na Twoje pytanie - według mnie - powinna być w szkole, ale obowiązkowa tylko dla katolickich dzieci. Obowiązkowa dla tych, które przygotowują się do Pierwszej Komunii Św. i do bierzmowania.

Niekatolicy często mają specjalne zajęcia dla dzieci w wybranym dniu tygodnia w swoich kościołach czy zborach. I jakoś wszystkie te dzieci chętnie chodzą na takie zajęcia, a ich rodzice dbają o to, by ich nie opuszczały. Tylko u nas katoliccy rodzice patrzą na religię w szkołach niechętnie. To trochę taka hipokryzja. Smutne.

3

Odp: Religia w szkole powinna być obowiązkowa ?

Dziewczyny, mieszacie tu trochę...

Szkoła nie jest miejscem uprawiania kultu - od tego są kościoły!
Obowiązkiem i celem szkoły jest zupełnie co innego. Sama piszesz, Emilio, że dzieci innych wyznań chodzą do swoich salek katechetycznych - niech więc dzieci z rodzin katolickich tez chodzą do salek!!!
Przy kościołach powstały domy katechetyczne, które stoją puste lub sa wynajmowane na hurtownie.
Niech religia wróci do salek, niech katecheci będą opłacani przez instytucje kościelną, a nie  przez państwo, które powinno być laickie i na co innego przeznaczać pieniądze.

Natomiast Wasz postulat o obowiązkowości religii jest kuriozalny!!
Az strach pomyśleć, że może byc takie myślenie.

4

Odp: Religia w szkole powinna być obowiązkowa ?

Wiesz, koma, chyba nie zrozumiałaś tego, co piszemy o obowiązkowości religii. Obowiązkowa w tym sensie, w jakim jest teraz, dla tych, co chcą. Przecież nikt nikogo wołami na religię nie zaciągnie. Dobrze, że jest w szkole, bo łatwiej mi wtedy skontrolować, czy moje dziecko (hipotetyczne) chodzi na religię czy nie. A do salki przy kościele wcale nie musi dotrzeć. A, i w życiu nie widziałam, żeby salka katechetyczna była wynajęta na hurtownię. W salkach moja droga to są oratoria, zebrania różnych wspólnot dzialających przy parafiach.

5

Odp: Religia w szkole powinna być obowiązkowa ?

Wg.mnie religia w szkole sie skomercializowala.Dzieci traktuja ja jako jedna z lekcji.czy powinna byc obowiazkowa?wg.mnie nie,bo przeciez kazdy ma prawo wyboru.Kiedys chodzilo sie przy kosciolach do tych salek,i bardziej mnie sie ten model podobal.

6

Odp: Religia w szkole powinna być obowiązkowa ?

niestety lekcje religii zazwyczaj występuje pod dwoma znaczeniami
na jednych lekcjach uczymy się o róznych wyznaniach, o wierze której wyznajemy a na innych lekcjach katecheci narzucają nam swoje poglądy i nakazują jak mamy myślec i postepować.

religia mogłaby być obowiązkowa w momencie kiedy nauczyciel szanuje nasze poglądy ale nie każdy katecheta nadaje się do prowadzenia takich lekcji. Oceny jak juz powinny odzierciedlac naszą wiedze a nie wiarę ale nie każdy prowadzący takie zajęcia potrafi oddzielić te kwestie.

7

Odp: Religia w szkole powinna być obowiązkowa ?
Emilia napisał/a:

Obowiązkowa w tym sensie, w jakim jest teraz, dla tych, co chcą.

No więc w tym sensie obowiązkowa jest! Deklarujesz uczestnictwo swojego dziecka, to znaczy, że decydujesz sie na te zajęcia. Na co Ci jeszcze inne narzędzia dozoru?? Kto ma pilnować dziecka, aby poszło? Szkoła? Przeciez to obowiązek rodziców.

Dobrze, że jest w szkole, bo łatwiej mi wtedy skontrolować, czy moje dziecko (hipotetyczne) chodzi na religię czy nie. A do salki przy kościele wcale nie musi dotrzeć.

A nie możesz skontrolować w salce?? Świecka szkoła do tego chyba nie jest potrzebna. Jezeli dziecko kłamie, to już sprawa rodziców.


A, i w życiu nie widziałam, żeby salka katechetyczna była wynajęta na hurtownię. W salkach moja droga to są oratoria, zebrania różnych wspólnot dzialających przy parafiach.

Ja widziałam. Poza tym salki miały słuzyc katechezie, a nie innym sprawom, także komercyjnym.

8

Odp: Religia w szkole powinna być obowiązkowa ?

Ja wypowiem się z perspektywy (byłego już) ucznia.

Religia nigdy nie wyglądała rewelacyjnie. W podstawówce jakieś kolorowanki, zgadywanki, całkiem ok. W gimnazjum katechetka nie zwracała na nas uwagi a my na nią - odrabiało się lekcje na religii. W liceum wypisałam się z religii w 3 lasie - kiedy ocena miała wliczać się do średniej, a ksiądz lubił pokazać jaką to on ma władzę, bo ocena z religii wreszcie coś znaczy. Bezsens totalny jak dla mnie.

Fajnie by było jakby religia była na początku albo na końcu zajęć. A nie, że ci, którzy  nie chodzą są potraktowani po macoszemu i muszą się gdzieś szwędać.

Gdybym miała dziecko pewnie posłałabym je na religię z przymusu - nie chciałabym, żeby siedziało samo na świetlicy albo korytarzu szkolnym w tym czasie.

Moim zdaniem rozwiązać problem można na wiele sposobów m. in.:
-zrealizować realne zajęcia zastępcze -etykę, religioznawstwo itp.
-przenieść religię do salek - jeśli ktoś jest wierzący i chce aby jego dziecko uczyło się religii to nie będzie to żaden problem - przecież wcześniej tak było. Myślę, że nawet to byłoby lepsze rozwiązanie, niż to co jest teraz. Wtedy na religię przychodziłoby więcej osób naprawdę zainteresowanych i zapewne wynieśliby więcej wiedzy z takich spotkań.

A od siebie dodam, że ja mam pomysł na jeszcze inne rozwiązanie - zastąpić religię przedmiotem typu filozofia i religioznawstwo. Nietolerancja często bierze się z nieznajomości. Na takich zajęciach dzieciaki poszerzałyby swoja wiedzę z zakresu nie tylko swojej religii, ale także innych religii świata czy wiedzę o systemach filozoficznych. Wiadomo, poziom dostosowałoby się do wieku dzieci.
Dodatkową korzyścią, moim zdaniem byłaby większa odporność młodzieży i dzieci na sekty i tego typu 'instytucje' (dysponując pewnym zakresem wiedzy o religii i filozofii człowiek uczy się krytycyzmu - przestaje wierzyć we wszystko, co ktoś mu wmawia - uczy się wątpić i szukać odpowiednich ścieżek)
Pozwoliłoby to też na pokazanie religii miłościwie nam panującej w kraju jako coś więcej niż tylko zaściankowe poglądy i ogólny obciach.

I mamy kilka pieczeni na jednym ogniu - nikt nie będzie krzyczał o dyskryminacji innych wierzących, zajęcia będą ciekawsze dla większej liczby uczniów, wiedza byłaby przydatna również na innych przedmiotach - j. polskim czy historii.

Czyż nie ma hipokryzji w tym, że upominamy dzieci gdy krzywdzą kotki czy pieski, podczas gdy sami zasiadamy do stołu, na który zabito dziesiątki stworzeń?

9

Odp: Religia w szkole powinna być obowiązkowa ?

Masz rację, Szczurunia!
To pogląd wszystkich ludzi myślących! Wprowadzając tylnymi drzwiami religię do szkół kościół strzelił sobie w kolano.
Ale cóż - interes polityczny zwyciężył! Chodziło o pokazanie, kto tu rządzi. O objęcie klerykalizacja wielu dziedzin życia. Tymczasem religia stała sie jeszcze jednym przedmiotem szkolnym, a szkoły z reguły sie nie lubi. Religia w salkach miała swój wymiar - była niemal uroczystym wyjściem z domu, po przebraniu sie w czyste rajstopki i wyczyszczeniu butów. Bo to było jakby święto - przynajmniej w moim domu.
Teraz jak jest - każdy wie: uczniowie pokazują katechecie środkowy palec dużo częściej, niż inny nauczycielom.

10

Odp: Religia w szkole powinna być obowiązkowa ?

Koma, o jakim interesie politycznym piszesz? O jakiej klerykalizacji? Rozumiem, że temat religii w szkole może być kontrowersyjny, ale ni na tyle, żeby od razu wysuwać teorie spiskowe...

11

Odp: Religia w szkole powinna być obowiązkowa ?
Emilia napisał/a:

Koma, o jakim interesie politycznym piszesz? O jakiej klerykalizacji? Rozumiem, że temat religii w szkole może być kontrowersyjny, ale ni na tyle, żeby od razu wysuwać teorie spiskowe...

Teorie spiskowe???
Chodzi o wpływy i kasę.
Emilia! Przecież to oczywiste, jak było z wprowadzeniem religii do szkół, jak to wszystko ewoluowało  - od bezpłatnej pracy księży (jak dotąd, w ramach obowiązków), po finansowanie księży przez państwo. Od religii tylko na pierwszej i ostatniej godzinie - az do sprawy oceniania i wliczania do średniej, itd. Przecież Ci nie będę wszystkiego wyjaśniać, poczytaj gdzieś.
smile)))

12

Odp: Religia w szkole powinna być obowiązkowa ?

No jakby nie patrzeć, Kościołowi często o szerzenie miłosierdzia nie chodzi (czasem aż mi ręce opadają, jak potrafią duchowni pluć jadem), tylko o utrzymywanie wpływu na pewne decyzje państwowe. Tak było i jest, czy będzie zależy od nas. Ja bym chciała żeby zajął się szerzeniem miłosierdzia i wzywaniem do szlachetnych postaw, a nie np. walką o religię w szkołach czy utrzymanie krzyży w salach lekcyjnych.

Czyż nie ma hipokryzji w tym, że upominamy dzieci gdy krzywdzą kotki czy pieski, podczas gdy sami zasiadamy do stołu, na który zabito dziesiątki stworzeń?

13

Odp: Religia w szkole powinna być obowiązkowa ?

Owszem, kościół ma wielką rolę do odegrania w sprawach wychowania. Niestety, tej roli nie spełnia w ogóle. Czasem wydaje się, że przyjął zupełnie inne zadania...

14

Odp: Religia w szkole powinna być obowiązkowa ?

Religia w szkole nie powinna być bezwzględnie obowiązujące - każdy ma prawo wyboru:) chyba że ktoś chce przystąpić do sakramentu smile:)

A co do materiału który jest brany na lekcji religii- nijak ma się do życia codziennego...
Mowi się o rzeczach wielkich...ale zapomina o codziennych.
Na religii powinno być więcej antropologi...nauczaniu o godności ludzkiej...o naukach społecznych..itp itd..
czyli coś co lepiej przygotuje młodziez do życia.

15

Odp: Religia w szkole powinna być obowiązkowa ?

Zgadzam się ze Szczurunią i Komą. Kościół powoli z tego co intymne, skromne, duchowe, gdzieś w nas i w kościołach stał się skarbonką, zajął się polityką, wydawaniem książek, robieniem programów telewizyjnych,  ... mogę tu wymieniać długo, ale nie o to chodzi.
Mam wrażenie, że takie postępowanie kościoła oddaliło i oddala dzisiejszych młodych ludzi od Boga i wiary. Wierzymy kosciołowi a nie w Boga... smutne. Powoli zaczynam dochodzić do tego, że jesteśmy jedną z najbardziej "niechlujnych" religii. A szkoda.
Dlatego uważam, ze  religia nie powinna być obowiązkowa, absolutnie nie powinno być z niej ocen!!! Bo przecież każdy modli się inaczej i inaczej rozumie Boga - dziecko tym bardziej. A nakazy i przymusy są tu pierwszą rzeczą nie na miejscu. Nasza religia powinna opierać się na miłości, nie na nienawiści do kartkówek i niechęci do katechetów.

16

Odp: Religia w szkole powinna być obowiązkowa ?

Ja uważam, że religia jednak w kościele. Ten kto wierzy, ma potrzebę, chce tam być, to będzie... A ci co nie chcą będą mieli spokój... Teraz niedawno jeszcze ocena z religii zaczęła liczyć się do średniej... To jest już kompletna głupota...

17

Odp: Religia w szkole powinna być obowiązkowa ?

Gdzieś zapomina się o tym, że religia katolicka nie jest jedyną w tym kraju. Wiodącą? Pewnie tak, chociaż nie wiem ilu byłoby tu katolików gdyby był wprowadzony podatek kościelny jak u naszych zachodnich sąsiadów wink Statystyki podbijają wszyscy ci, którzy urodzili się w rodzinach katolickich a teraz nie chce im się dokonywać aktu apostazji, czy nawet nie wiedzą o takiej możliwości. Również ci, którzy boją się opinii otoczenia i dlatego posyłają dzieci na religię, choć sami są ateistami, agnostykami itd.

Niektóre forumowiczki mówią o tolerancji. Cóż większość zwykle trzeba tolerować wink A jak czują się dzieciaki, które jako jedyne w klasie, szkole na religię nie chodzą? Jak reaguje ta większość, wobec której należy wykazywać się tolerancją?

To jeden z powodów dla których już teraz staram się wprowadzac dziecko w świat nauk, historii biblijnych, i uczyć, że nie wszystko co usłyszy od tzw. autorytetów (np. nauczycieli, innych dorosłych) jest zgodne z prawdą. Mam nadzieję, że dzięki temu będzie mu łatwiej być tym, być może jedynym w klasie, który na religię nie pójdzie, nie przystąpi do komunii itd. Łatwiej, bo na pewno nie łatwo.

Teraz jest mój czas ! Pora na ciebie smile info PW wink

18

Odp: Religia w szkole powinna być obowiązkowa ?

niedawno skonczyłam szkołę i uważam, że religia nie powinna być obowiązkowa. co prawda w ostatniej klasie liceum przestałam chodzić na religie ze wzglę du na księdza, który ją prowadził... moim zdaniem religia powinna się odbywać w przykościelnych salkach katechetycznych... chodzil by na nia ten kto naprawde chce utrzymywac w sobie wiarę. bo takie chodzenie na przymus na pewno nas do Boga nie zbliży. w ostatnim czasie w ogóle wszystko sie pozmienialo... u mnie w miescie ksiedzem jest facet ktory za kontakty z mafia siedzial w wiezieniu a dostal rozgrzeszenie z watykanu i dalej moze nauczac o Bogu i Jezusie. to jest po prostu jakas paranoja... ja wierzę bardzo mocno w Pana Boga i Jezusa Chrystusa ale w instytucje zwana kosciołem i w ksiezy ani troche... takie jest moje zdanie. pozdrawiam

Ciężki charakter, wiem, mam z natury.
Ale chcę wierzyć w słońce, nie chcę już wierzyć w chmury !!!

....::::: KOCHAM ZIELONE OCZYSKA :::::....

19

Odp: Religia w szkole powinna być obowiązkowa ?

Ja też uważam, że religia nie powinna być obowiązkowa, a tym bardziej wliczać się do średniej.
Małym dzieciom to chyba obojętne czy mają religię czy nie. Ale później rosną i zaczynają mieć własne poglądy, wątpliwości. To chyba normalne, że chcą dowiedzieć się, dlaczego jest tak a nie inaczej. Niestety religia prowadzona jest w pewnych ramach. Tzn. musi mieć spełniony jakiś program, tak samo jak pozostałe przedmioty. Nie jest czymś wyjątkowym! Zawsze chciałam mieć lekcje religii polegające na rozmowie z księdzem, bo jak wiadomo jest wiele kontrowersyjnych spraw dotyczących Biblii a jej interpretacji przez Kościół. Niestety lekcja często jest prowadzona przez katechetki. Kiedy jeszcze chodziłam na religię, moje pytania zostawały zbywane "na to pytanie może odpowiedzieć ci ksiądz" lub "musimy przeprowadzić lekcję". Jeśli ksiądz jest w porządku, to pewnie zrobi od czasu do czasu tego rodzaju zajęcia, ale generalnie muszą być jakieś prezentacje, klasówki, sprawdziany... Może mam dziwny pogląd, ale ocena z religii to dla mnie głupota...
I z tymi zajęciami w salkach, popieram Szczurunię.

20

Odp: Religia w szkole powinna być obowiązkowa ?

Religia w szkole nie jest obowiązkowa i nie powinna być obowiązkowa. Nie wyobrażam sobie, że ktoś miałby zmuszać mnie lub moje dziecko do chodzenia na religię. Etyka? - Może (choć przy naszym systemie szkolnictwa to zapewne kolejna strata czasu), ale nie religia w wydaniu jakie dziś mamy. Uważam też, że ludzie powinni być w tej kwestii konsekwentni: jeśli uważają się za katolików powinni chodzi do kościoła i na zajęcia z religii. Jeśli tego nie robią, nie powinni nazywać się katolikami. Ja nie jestem katoliczką więc z jakiej racji miałabym być zmuszana do chodzenia na religię?

21

Odp: Religia w szkole powinna być obowiązkowa ?

Moim zdaniem każdy powinien mieć prawo wyboru smile
chcesz - chodzisz , nie chcesz - nie chodzisz .
Oczywiście takie zaświadczenie osobą nieletnim powinni  wypisywać rodzice .

22

Odp: Religia w szkole powinna być obowiązkowa ?

Moim zdaniem religia nie powinna być obowiązkowa. A to, czy dziecko dotrze do kościoła do "szkółki niedzielnej" w dużej mierze zależy od tego, co wpojono mu w domu. Moja najlepsza przyjaciółka wychowywała się w głęboko wierzącej rodzinie. Z własnej woli uczestniczyła we mszy i widać było, że życie religijne oraz Bóg pełnią w jej życiu dużą rolę, co było tylko i wyłącznie zasługą rodziców.
Z kolei na drugiej szali widziałam wiele katolickich dzieci, które kombinowały jak mogły, żeby nie chodzić na niedzielną mszę, wagarować na religii czy błaznować. Takie osoby, których w domu nie nauczono zasad, nie wpojono takiej religijnej postawy nie zaczną traktować wiary jako wartości, bo ktoś daje z niej ocenę.

Nigdy nie zauważyłam, żeby obowiązkowość religii wpływała na "pilność" uczniów; często gęsto najwięcej uwag w dziennikach lekcyjnych wpisują katecheci, którym młodzież w trakcie lekcji próbuje wejść na głowę umniejszając wagę tych zajęć.
Tak więc jestem zdania, że w szkolnym grafiku, w którym dzieci przesiadują w szkolnej ławce od 8 do 15:40, nie powinno się już dokładać przedmiotów.

Podobnie jak etyka, która w systemie polskiego szkolnictwa niestety jest, jak ktoś już wspomniał, kolejną stratą czasu.

... Mam serce w ogniu i niewiele mam w tym życiu czasu, by żałować czegoś...

REGULAMIN Forum Netkobiety.pl - przeczytaj smile

23 Ostatnio edytowany przez november (2010-03-18 10:55:43)

Odp: Religia w szkole powinna być obowiązkowa ?

Zgadzam się z Yvette.
Podnoszenie głosu typu "w katolickim kraju w szkłach powinna być religia, a jak rodzice nie chcą, to niech dzieci nie puszczają" przyprawia mnie o dużą irytację. Świadczy to jedynie o nieznajomości polskich realiów. Ciekawe jak można odmówić, kiedy nie ma alternatywnych zajęć? Nie macie chyba pojęcia, że każde dziecko przebywając w szkole powinno mieć nadzór i opiekę, a dziecko nie może czekać na korytarzu. Co z tego, że Polska to kraj katolicki? PRZEDE WSZYSTKIM KONSTYTUCJA ODDZIELA PAŃSTWO OD KOŚCIOŁA. Niektórzy podnoszą głosy o "przygotowaniu do życia w rodzinie" czy jak kiedyś miało być "seksuologii", że powinna być po lekcjach dla chętnych. Tak właśnie powinno być z religią. Nie jesteśmy krajem wyznaniowym i religia nie powinna być w szkole przymusowa, a każde dziecko powinno mieć alternatywę.
Serious wspomina o tradycji i kulturze państwowej... Od tego jest historia i WOS. A religijność, to przede wszystkim coś co należy do kręgu rodzinnego. Jakie zasady wpoicie dzieciom w domu - o ile to będą respektować- na takich ludzi wyrosną. A nawiązując jeszcze do tradycji... Ta religia bestialsko wcisnęła się w życie naszego kraju. Przelała krew wyrzynając wszystkich, którzy nie chcieli się podporządkować, depcząc wielusetletnią tradycję. Rabując, grabiąc, niszcząc i zabijając. (której notabene przez wiele kolejnych stuleci się nie udało wykrzewić, a obecny ruch neopogański okazuje się być bardzo silny. - to tak abstrahując.). Tego też uczą? A to, że normalne jest, że wątki państwa i religii się zbiegają (zwłaszcza kiedy od zawsze byliśmy krajem zdewociałym) jest naturalne. Niestety.

Nazbyt układne kobiety, rzadko znaczą historię...

24

Odp: Religia w szkole powinna być obowiązkowa ?

Jak chcesz indoktrynować i zamykać oczy swojemu dziecku to je tam wysyłaj. Ja swojego dziecka nigdy nie wyślę na religię. Zasad moralnych wcale nie trzeba uczyć w kościele. Ba księża sami nie przestrzegają tego o czym mówią. Masakra.

25

Odp: Religia w szkole powinna być obowiązkowa ?

Moim zdaniem szkoła nie jest dobrym miejscem na takie nauki. Po to jest Kościół i wszystkie miejsca z nim związane - nie szkoła.

"Dobrzy ludzie śpią lepiej od złych, ale ci drudzy bawią się znacznie lepiej, kiedy nie śpią." Woody Allen

26

Odp: Religia w szkole powinna być obowiązkowa ?

Według mnie nie.. Nie każdy jest wierzący i nie każdemu chce się tego wszystkiego słuchać..

"...w grzywie wiatr, a w kopytach magia..."
Zdolniacha
Napaleniec
Spryciarz smile

27

Odp: Religia w szkole powinna być obowiązkowa ?

Religia jest stosunkowo prostym przedmiotem,dlatego dzieci i młodzież,które na nią uczęszczają mają możliwość podwyższenia sobie średniej...Nie mam jednoznacznego zdania w tej kwestii.

Jeśli stoisz przed trudnym zadaniem, pamiętaj, że stary dąb był kiedyś małą roślinką.

28

Odp: Religia w szkole powinna być obowiązkowa ?

Jeszcze tego brakuje, by była obowiązkowa. Ja ledwo umiem usiedzieć na religii, to najbardziej bezsensowny przedmiot. Nie wszyscy są katolikami.

29

Odp: Religia w szkole powinna być obowiązkowa ?

A większość jest zmuszana przez rodziców aby chodzić a religię...

"...w grzywie wiatr, a w kopytach magia..."
Zdolniacha
Napaleniec
Spryciarz smile

30

Odp: Religia w szkole powinna być obowiązkowa ?

Dokładnie.Sama spotkałam się z wypowiedzią pewnej dziewczyny,że boi się przyznać rodzicom,że woli rel. protestancką.

Jeśli stoisz przed trudnym zadaniem, pamiętaj, że stary dąb był kiedyś małą roślinką.

31

Odp: Religia w szkole powinna być obowiązkowa ?

Szkoła jest obowiazkowa i ucza tam się dzieci wszystkich wyznań i kultur.Nie powinno w szkole się wyrózniac jednej z religii,po pierwsze dlatego ,że dla kazdego jego religia jest tą najprawdziwszą,a po drugie prowadzi to do podziału te dzieci lepsze i gorsze....Dzieci często nie rozumieją innych ,ze nie chodza na religie i śmieją się z takich dzieci,jak z tych które odstają od jakiś przyjetych norm.Uwazam ,że wtedy kiedy religia była w kosciołach było  naprawde fajnie. Dzieci miały tam innych jeszcze znajomych i traktowały to jak dodatkowe miłe zajęcie...nie obowiazek.

Niestety teraz już to wiem....dozgonna miłość jest przereklamowana......

32

Odp: Religia w szkole powinna być obowiązkowa ?

Absolutnie NIE!! Nie tylko, że nie powinna być obowiązkowa, ale też lekcje powinny się odbywać w salkach przykościelnych, tam, gdzie bywały dawniej i tam, gdzie ich miejsce.

Tam dom Twój, gdzie kot Twój.
                                                                                         
Wiek średni poznajemy po tym, że szeroki umysł i wąska talia zamieniają się miejscami...

33

Odp: Religia w szkole powinna być obowiązkowa ?

Ja dziekuje, wysiadam... mialam skiedza ktory uwielbiamm nie draznic i non stop sypal mi roznego rdzaju podtekstami... nabralam obrzydzenia do religii w szkole i po prostu nie uczeszczalam na nia od 2 klasy LO juz...  dajcie spokoj smile Osobiscie wole Kosciol jako miejsce nauk moralnych itp smile I nie uwazam tez by religia miala byc obowiazkowa..

Bierzcie mnie, nieście, doceńcie wreszcie...
Bo przecież jestem najzdolniejsza w mieście.
I choćby świat cały próbował mnie zgłuszyć- już Słońce wstrzymałam, jeszcze Ziemię poruszę wink

34

Odp: Religia w szkole powinna być obowiązkowa ?

Był wspaniały papież. Którego słów nie rozumieli katolicy.
W żadnym wypadku w szkole.  Jest to najgorsze co może być również dla wiary samej w sobie. Działa przeciw niej produkując kolejne pokolenie debili które nie mają zielonego pojęcia o co w tym wszystkim chodzi. Za to będą pierwszymi którzy zaczną budować stosy.

Gdy człowiek będzie miał wszystko
Bogowie będą musieli umierać...

35

Odp: Religia w szkole powinna być obowiązkowa ?
Pella napisał/a:

Dokładnie.Sama spotkałam się z wypowiedzią pewnej dziewczyny,że boi się przyznać rodzicom,że woli rel. protestancką.

Nie rozumiem tego.. Jak to się bała? Przecież religia nie może być nam narzucona. W ogóle kto powiedział, że musimy w coś wierzyć? Od urodzenia narzuca się nam pewną opcję, którą np. narzucono naszym rodzicom. Skoro mam inną wizję tego, czym chcę się kierować w życiu, to dlaczego "muszę" ma mnie przygniatać?

Dla mnie opcja religii w szkole jest pomyłką. A wprowadzanie przedmiotu o nazwie "Etyka" dla osób innego wyznania, jest już kompletnym nieporozumieniem. Moim zdaniem religia powinna być organizowana dla osób, które chcą na nią uczęszczać, po co zmuszać do czegoś, co i tak nie przyniesie żadnego rezultatu?
Ja mam swoją wiarę, wierzę tak jak chcę. Mam do tego prawo.

A sprawa prowadzenia przez panie katechetki zajęć z "Edukacji seksualnej" to już w ogóle horror.

"...a także ludzie pomniejsi, pasikoniki i ważki.. Lampy, puste ramy i grzechotki mają swoją wieczność.. I są raz na zawsze..."

36

Odp: Religia w szkole powinna być obowiązkowa ?
Ansja napisał/a:
Pella napisał/a:

Dokładnie.Sama spotkałam się z wypowiedzią pewnej dziewczyny,że boi się przyznać rodzicom,że woli rel. protestancką.

Nie rozumiem tego.. Jak to się bała? Przecież religia nie może być nam narzucona.

Bała się burzy w szklance wody...Że będą ją maglować,że nie odpowiada jej katolicyzm.Że może nawet jest ''nienormalna'',albo została satanistką.Różne bywają reakcje...A skoro się bała,najwidoczniej miała powody.

Jeśli stoisz przed trudnym zadaniem, pamiętaj, że stary dąb był kiedyś małą roślinką.

37

Odp: Religia w szkole powinna być obowiązkowa ?
Pirat napisał/a:

Był wspaniały papież. Którego słów nie rozumieli katolicy.
W żadnym wypadku w szkole.  Jest to najgorsze co może być również dla wiary samej w sobie. Działa przeciw niej produkując kolejne pokolenie debili które nie mają zielonego pojęcia o co w tym wszystkim chodzi. Za to będą pierwszymi którzy zaczną budować stosy.

A dlaczego uważasz że papież był wspaniały? Jak przez niego miliony w Afryce umierały bo się nie zgodził na prezerwatywy. Moim zdaniem był chorym elementem chorej układanki.

38

Odp: Religia w szkole powinna być obowiązkowa ?

Gosiaczek34, jeszcze raz przywołuję Cię do porządku. Twój post jest nie na temat! Poza tym, nie powinnaś obrażać uczuć religijnych innych osób przez znieważanie papieża!.

39

Odp: Religia w szkole powinna być obowiązkowa ?

Religia w szkole nie jest obowiazkowa, mozna na nia nie chodzic lub (jesli szkola cos takiego oferuje) miec zajecia z etyki.
Inna kwestia czy religia w ogole powinna byc w szkole - moim zdaniem nie, gdyz Polska jest panstwem swieckim, a nie wyznaniowym. Tyle w temacie.

40

Odp: Religia w szkole powinna być obowiązkowa ?

W konstytucji mamy zapisaną wolność wyznania, ale idąc do szkoły z góry jesteśmy skazani na jedną religię...
Wypisać się z religii w szkole wcale nie jest tak łatwo. Przynajmniej u mnie w liceum tak było. Dziewczyna, która się wypisała została wręcz wyalienowana przez naszą siostrę... Czy to sprawiedliwe?
Kraj wolno wyznaniowy, a więc i chodzenie na religię w szkole powinno być na zasadzie zapisywania się na te lekcje, a nie wypisywania się.

41

Odp: Religia w szkole powinna być obowiązkowa ?

Dla mnie religia w szkole to nieporozumienie.
1. Naruszenie  konstytucji: rozdzielenia państwa od kościoła.
2. Od tego roku liczona jest do średniej, a więc demoralizuje uczniów i uczy hipokryzji.
3. Tylko ok. 3% szkół umożliwia uczniom chodzenie na etykę: działa to na niekorzyść tych, którzy nie mając oceny z religii (zawsze 5 lub 6) mają tym samym niższą średnią.
4. Uczę w szkole średniej (to ważne), bo w mojej szkole lekcje religii się nie odbywają: ksiądz bierze co miesiąc od 6 lat kasę, dyrektor szkoły nie może go zwolnić, bo zwolnić może go jedynie kuria, uczniowie są zadowoleni, bo nic nie robiąc mają 5 lub 6. Czego ich poza hipokryzją to uczy? To nie jest 1. znany mi przypadek takiego postępowania osób nauczających religii w szkole.
5. Uczniowie nieuczestniczący w lekcjach religii są często szczególnie w szkole podstawowej dyskryminowani przez kolegów - czy o to chodzi w nauczaniu religii?
6. Jestem polonistą i z całą stanowczością stwierdzam, że uczniowie katolicy mają mgliste pojęcie o Biblii (poza świadkami Jehowy i protestantami - Ci znają ją dobrze), prawie żadnej świadomości dogmatyki, katechizmu, historii kościoła (ja akurat tym się interesuję i stąd kategoryczność moich stwierdzeń), żadnej świadomości w co wierzą poza chodzeniem do kościoła, nie wiedzą nic o ruchach trynitarnych i antytrynitarnych, manicheizmie, katarach, luteranach - o cokolwiek ich spytasz pustka- nic o soborach, niewiele o nauczaniu Jezusa, dogmatach o nieomylności, wniebowstąpieniu , historii polskiej religijności, np. oddawaniu się w opiekę Matki Boskiej Częstochowskiej, haśle Polska przedmurzem, dekretach piotrkowskich itd.  ...
7. Księża w szkole nie mają żadnych obowiązków w porównaniu z innymi nauczycielami, nie uczestniczą w radach, itd, a dyrektor nie ma możliwości niczego od nich wymagać.
8. Nie mam wątpliwości - podobnie jak kama- że chodzi tylko o wpływy, obecnie niewiele osób posyłałoby dziecko do sali katechetycznej w kościele - taka diagnozę postawił ksiądz uczący w mojej szkole.
9. Uważam, że lekcje religii itd. powinny być finansowane z podatków wiernych, a nie budżetu państwa.
10. W nauczaniu religii nie powinno chodzić o możliwość posłania dziecka do komunii, bierzmowania... w moim odczuciu powinno chodzić o coś więcej.

42

Odp: Religia w szkole powinna być obowiązkowa ?

A wg mnie lekcje religii powinny całkowicie zmienić swój cel, nie tylko katechizm i bla, bla bla... Tylko jeżeli "religia" to nauka o różnych religiach o ich historiach, sposobach wyznawania wiary... A to i ksiądz się nudzi i dzieciaki w szkole...

43

Odp: Religia w szkole powinna być obowiązkowa ?

Już nie kwestia religii w szkole, ale i matura, której domaga się Kościół Katolicki. Można poczytać na stronie Gazety Wyborczej. zacytuję fragment:

MEN na razie zachowuje zimną krew w tej kwestii:
> Co z tego spotkania wynikło? Jak czytamy w przesłanym nam oświadczeniu, MEN poinformowało, że "wprowadzenie możliwości zdawania religii na egzaminie maturalnym nie może nastąpić w drodze nowelizacji rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2007 r.", bo "religia nie wchodzi w zakres podstawy programowej kształcenia ogólnego", a jej nauczanie odbywa się "na podstawie programów opracowywanych i zatwierdzanych przez właściwe władze kościołów i innych związków wyznaniowych". Ale Kościołowi taka odpowiedź raczej nie wystarczy. Już pod koniec ubiegłego ale.... jak długo?

44

Odp: Religia w szkole powinna być obowiązkowa ?

Mam nadzieję, że tym razem rząd się nie ugnie. Nie można przeprowadzać państwowego egzaminu firmowanego i  nadzorowanego  przez Centralną Komisję Egzaminacyjną z przedmiotu, którego program zatwierdza Episkopat, a MEN nie ma ŻADNEGO wpływu na treści nauczane na lekcjach tego przedmiotu. To by była jakaś farsa.

Allan Sandale, Carnegie Institution w Pasadenie: "Świat we wszystkich swych składowych częściach i zależnościach jest zbyt skomplikowany, aby mógł być wyłącznie rezultatem przypadku."
Artur Leonard Schawlow - fizyk,noblista: "Wydaje mi się, że będąc skonfrontowani z cudami życia i wszechświata, należy zadać sobie pytanie dlaczego, a nie po prostu jak. Jedyne możliwe odpowiedzi są religijne..."

45

Odp: Religia w szkole powinna być obowiązkowa ?

Ha! MEN kazał Kościołowi opracować w takim razie program i całą maturę. Kościół stwierdził, że jest on już dawno opracowany. Warto przejrzeć ten art.

46 Ostatnio edytowany przez Kizia75 (2013-05-22 12:55:32)

Odp: Religia w szkole powinna być obowiązkowa ?
Catwoman napisał/a:

Ha! MEN kazał Kościołowi opracować w takim razie program i całą maturę. Kościół stwierdził, że jest on już dawno opracowany. Warto przejrzeć ten art.

No tak, ale maturę jako cały egzamin przygotowuje CKE (Centralna Komisja Egzaminacyjna, która podlega MEN), więc nie rozumiem dlaczego miałby przeprowadzać i nadzorować egzamin z przedmiotu, na którego nauczanie nie ma wpływu. Kościół może obecnie nauczać czego chce, nawet obalać teorie i prawa nauczane na innych przedmiotach, bo państwo nie ma obecnie prawa ingerować w nauczane treści i nie ma też nadzoru merytorycznego nad pracą katechetów (są za to specjalnie wyznaczeni wizytatorzy z kurii biskupiej), ani nawet nad doborem osób nauczających religię, bo o tym też decyduje dany biskup, a nie dyrektor szkoły, jak to jest w przypadku innych nauczycieli. Państwo daje tylko pieniądze na ich pensje, teraz musiało by też dawać na opłacenie wyszkolenia egzaminatorów, przygotowanie pytań i przeprowadzenie matury z religii. Dla mnie jest dziwne to, że państwo musi dawać pieniądze na coś, nad czym nie ma żadnego nadzoru, nawet nad treścią podręczników z religii.

Allan Sandale, Carnegie Institution w Pasadenie: "Świat we wszystkich swych składowych częściach i zależnościach jest zbyt skomplikowany, aby mógł być wyłącznie rezultatem przypadku."
Artur Leonard Schawlow - fizyk,noblista: "Wydaje mi się, że będąc skonfrontowani z cudami życia i wszechświata, należy zadać sobie pytanie dlaczego, a nie po prostu jak. Jedyne możliwe odpowiedzi są religijne..."

47

Odp: Religia w szkole powinna być obowiązkowa ?

Obecnie religia jaka jest w szkole według mnie powinna być wycofana, albo zmieniona. Jak ktoś napisał wyżej - jeśli religia, to nauka o wszystkich religiach. O chrześcijaństwie, o islamie, judaizmie itd. O powstawaniu religii, i o zasadach. A przygotowanie do komunii świętej i bierzmowaniu powinno odbywać się poza godzinami lekcyjnymi w salkach albo kościołach. Gdyby tak wyglądała religia, dodatkowo połączona z nauką o etyce wszystkie dzieci mogłyby na nią chodzić. A tak dzieci mniejszości religijnej są dyskryminowane, bo nie dość, że często mają problem z zaliczeniem przedmiotu (nie zawsze zamiast religii mogą przesiadywać gdzie indziej) to nie uczą się o swoim własnym wyznaniu.
Poza tym - dziecko chrześcijańskie powinno wiedzieć wszystko o swojej religii, ale i o innych religiach! Bo jak może w przyszłości bronić słów Pisma Świętego nie wiedząc o co 'oskarżają' je ludzie innych wyznań?

"Nie bój się, uwierz w siebie, masz już wszystko, poczuj więc, że przed tobą cała przyszłość, przecież wiesz"
"Trzeba przecież kochać coś, by żyć. Mieć gdzieś jakiś własny ląd choćby o te dziesięć godzin stąd"

48 Ostatnio edytowany przez marchewa91 (2013-06-09 20:29:58)

Odp: Religia w szkole powinna być obowiązkowa ?

W szkole powinna być etyka i podstawy prawoznawstwa, bo dzieci nie mają pojęcia, co jest dobre, a co złe. Co dozwolone, a co zakazane. Swoją iedzę na ten temat opierają na intuicji, wykształconej przez religię, a przecież nie każdy wyznaje katolicyzm, więc z jakiej racji ma być zmuszane do nauki przedmiotu?

Jestem wielką fanką pomysłu wprowadzenia religioznawstwa. Byłoby to o wiele ciekawsze dla uczniów i pozwalałoby poznać inne kultury. W Polsce jeżeli już się mówi o innych religiach na religii (katolickiej) to są temu poświęcone max. 3 lekcje w ciągu 3 lat i służą raczej porównaniu z katolicyzmem, zamiast ukazania istoty danego wyznania.

Religia w obecnej postaci dot. Kościoła Katolickiego powinna zostać przeniesiona do salek katechetycznych przy parafiach lub na plebanii i byłoby to z cała pewnością z większym pożytkiem dla uczniów, którzy chodziliby na nią, bo by chcieli, a nie dlatego, że jest w środku planu lekcji na dany dzień.

Nie biegnij za szybko przez życie, bo najlepsze rzeczy zdarzają się nam wtedy, gdy najmniej się ich spodziewamy

49

Odp: Religia w szkole powinna być obowiązkowa ?

Ja przez 12 lat nauki religii nie miałam ani jednej lekcji o innych religiach. Więc gdybym sama się tym nie zainteresowała, to może nie wiedziałabym co to islam - bo szkoła by mnie tego nie nauczyła. Więc tak jak mówisz - przedmiot religioznawstwo zamiast religii i wszyscy będą zadowoleni. Oprócz księży, którzy stracą wypłatę za naukę w szkole. Ale za to zyskają za naukę w salkach smile

"Nie bój się, uwierz w siebie, masz już wszystko, poczuj więc, że przed tobą cała przyszłość, przecież wiesz"
"Trzeba przecież kochać coś, by żyć. Mieć gdzieś jakiś własny ląd choćby o te dziesięć godzin stąd"

50

Odp: Religia w szkole powinna być obowiązkowa ?

Pytanie tylko, kto miałby im wypłacać pensje za nauczanie w salkach katechetycznych. Raczej nie dyrektor szkoły big_smile

Nie biegnij za szybko przez życie, bo najlepsze rzeczy zdarzają się nam wtedy, gdy najmniej się ich spodziewamy

51

Odp: Religia w szkole powinna być obowiązkowa ?

zgadzam się z tym, że nauka religii w szkołach tylko w pełnym pakiecie, wszystkich religii, i odłamów, a także uświadamianie jak działają sekty itp.Nauczać powinni wykwalifikowani ludzie, a nie księża, którzy po pierwsze w większości przypadków nie maja pojęcia o innych religiach, a po drugie byli w w dużej mierze stronniczy. A komunia? komunia to sakrament święty i ma się nijak do edukacji szkolnej. Zatem wszelkie przygotowania do komunii, czy bierzmowania, powinny się odbywać tylko w kościołach. Przecież jak się bierze ślub, to zakład pracy nie organizuje kursów przedmałżeńskich i nie zaprasza księdza. to z jakiej paki, dzieci maja się przygotowywać w szkole do tego typu sakramentów?
Jestem za definitywnym rozdzieleniem religii i szkoły. Jeżeli ma być nauka to nie nauka reliigii, tylko o religii, a dkładniej o religiach.

Odrodziłam się na nowo, miałam duszę kryształową
Lecz znów, i znów i znów kolorów szukam

52

Odp: Religia w szkole powinna być obowiązkowa ?

Oczywiście, że te koszty pokrywali by rodzice uczniów z salki lub po prostu - wierni. Jak wszystko...
Dokładnie, tak samo nurtuje mnie pytanie dlaczego dzieci przygotowujące się do komunii świętej mają lekcje w szkole! Jest podział kościoła od państwa, a na tym przykładzie doskonale widać, że tego podziału nie ma - jest współpraca...

"Nie bój się, uwierz w siebie, masz już wszystko, poczuj więc, że przed tobą cała przyszłość, przecież wiesz"
"Trzeba przecież kochać coś, by żyć. Mieć gdzieś jakiś własny ląd choćby o te dziesięć godzin stąd"

53

Odp: Religia w szkole powinna być obowiązkowa ?

Ciekawostka z dnia dzisiejszego: właśnie się dowiedziałam, że w szkole moich dzieciaków jest dziś zorganizowane wyjście dla wszystkich dzieci do kościoła w celu oglądania relikwii, które tam się akurat teraz znajdują (gościnnie, bo normalnie żadnych relikwii nie ma w tym kościele). Przy okazji dzieci uczestniczą w mszy. Oczywiście jest wielkie zamieszanie, bo trzeba jakoś zorganizować opiekę dla dzieci nie chodzących na religię (zawsze kłopot z tymi niechodzącymi na religię smile) . Lekcje oczywiście przepadają. Nauczyciele idą z dziećmi (chociaż jak widziałam, nie są zachwyceni) bo to odgórny prikaz dyrektora. Oto efekt uboczny religii w szkołach publicznych.

Allan Sandale, Carnegie Institution w Pasadenie: "Świat we wszystkich swych składowych częściach i zależnościach jest zbyt skomplikowany, aby mógł być wyłącznie rezultatem przypadku."
Artur Leonard Schawlow - fizyk,noblista: "Wydaje mi się, że będąc skonfrontowani z cudami życia i wszechświata, należy zadać sobie pytanie dlaczego, a nie po prostu jak. Jedyne możliwe odpowiedzi są religijne..."

54

Odp: Religia w szkole powinna być obowiązkowa ?

To przecież u mnie w gimnazjum na wsi, jak była np spowiedź parafialna przed jakimś świętem, to też z wychowawcami szliśmy do kościoła zamiast mieć np. matematykę! Gdy teraz o tym pomyślę, to mnie krew zalewa. Okazuje się, że Kościół jest ważniejszy od edukacji! Nie mówię, że dla niektórych właśnie jest ważniejszy, jednak powinien zostawać daleko z boku szkoły...

"Nie bój się, uwierz w siebie, masz już wszystko, poczuj więc, że przed tobą cała przyszłość, przecież wiesz"
"Trzeba przecież kochać coś, by żyć. Mieć gdzieś jakiś własny ląd choćby o te dziesięć godzin stąd"

Posty [ 55 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » RELIGIA - DUCHOWE POSZUKIWANIA » Religia w szkole powinna być obowiązkowa ?

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności© www.netkobiety.pl 2007-2021