Pomoc w wyborze aparatu fotograficznego potrzebna :) - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

Forum Kobiet » W KRĘGU DOMOWEGO OGNISKA » Pomoc w wyborze aparatu fotograficznego potrzebna :)

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 11 ]

1

Temat: Pomoc w wyborze aparatu fotograficznego potrzebna :)

Ja i mój partner dojrzeliśmy do wymiany naszego starego aparatu na nowy. Potrzebujemy sprzętu, który:

- będzie robił bardzo dobre zdjęcia w nocy oraz
- przy wschodach i zachodach słońca,
- który nada się do fotografii produktowej
- oraz do pejzaży i portretów,
- a przy tym będzie lustrzanką cyfrową
- w miarę lekką i zgrabną,
- robiącą filmy w HD, które można wrzucić na vimeo i na stronę i których nie trzeba się będzie wstydzić,
- w cenie, hm... oby nie 10 tysięcy.

Moja przyjaciółka, fotograficzka po ASP, twierdzi, że kupimy któryś z lepszych Nikonów Coolpix i będzie ok, jak na nasze potrzeby, bo żadnych artystycznych fotografii raczej robić nie będziemy. Tymczasem partner strasznie się napalił na Canon EOS 5D Mark III lub Mark II używany.
Ja się nie znam. Mi się nie podobają te Canony, bo są strasznie wielkie, nieporęczne i strach zabrać w teren, żeby nie spadło toto, nie obiło się, nie zgubiło. Cena nowego jest powalająca, samo body kosztuje ok. 10 tysięcy, nie mówiąc o obiektywach, które chciałby nabyć w ilości sztuk dwóch. Oboje chcemy iść jeszcze na kurs fotografii, u nas w mieście jest szkoła, która organizuje takie kursy, więc wolałabym, żebyśmy się nie wykosztowali za bardzo (kredyt nie wchodzi w grę). Jakby cała przygoda zamknęła się w ww. kwocie, to było ok. A jakby zamknęła się w jeszcze niższej, to byłoby jeszcze lepiej.

Jeśli jest tu ktoś, kto się zna i może pomóc w wyborze lub zaproponować tańszą alternatywę, to byłoby super smile.

Dodam, że oglądałam na flickr foty robione tymi Canonami i Nikonami i nie widzę różnic. I jednym i drugim da się zrobić ładne zdjęcie. Po prostu chcę, żeby fota była odzworowaniem tego, co widzę, bez artystycznych atrakcji. Od nich mam fotoszopa wink.

Zobacz podobne tematy :

2

Odp: Pomoc w wyborze aparatu fotograficznego potrzebna :)

A dlaczego chcecie taką drogą puszkę? Z tego, co mi tłumaczono, gdy kupowałam swojego canona, to warto zainwestować w obiektywy, a body kupić tańsze.
Odnośnie Canona i Nikona, to panuje opinia, że Canon lepiej sprawdza się do fotografii artystycznej,  a Nikon reporterskiej.
Zakupując body warto zorientować się w cenie pasujących do niego obiektywów. Obiektywy różnią się bagnetem i często ze względu na mocowanie musimy zapłacić drożej za szkiełko o tych samych parametrach. Osobiście najpierw szukałabym interesującego mnie obiektywu, a dopiero potem dobrała do niego aparat.
Jeżeli dopiero zaczynacie, to pomyślcie o obiektywach z automatycznym ustawieniem, bo na początku trudno zrobić ładne zdjęcia z ręki.
W kwocie, którą wymieniłaś można kupić bardzo fajny sprzęt amatorski. Pamiętajcie też o jakiejś torbie, plecaku, pokrowcach i statywie, warto je uwzględnić w wydatkach, bo to nie są tanie rzeczy;)

Emilia napisał/a:

Dodam, że oglądałam na flickr foty robione tymi Canonami i Nikonami i nie widzę różnic. I jednym i drugim da się zrobić ładne zdjęcie. Po prostu chcę, żeby fota była odzworowaniem tego, co widzę, bez artystycznych atrakcji. Od nich mam fotoszopa wink.

Mam trzy obiektywy różnych marek i zdjęcia robione nimi się różnią, pomimo, że aparat ten sam. Osobiście najbardziej chwalę sobie Tamrona za uniwersalność, chociaż kolory są nieco blade w porównaniu do Sigmy i Canona.

3

Dzięki za odpowiedź smile. Ja nie wiem, dlaczego on się tak na taki drogi aparat napalił wink. Zastanawiam się, jak mu to wybić z głowy, a argument o tym, że obiektyw powinien być lepszy i to od obiektywu trzeba zaczynać chyba będzie się nadawał.

A w produktowej jaki aparat się sprawdza? W mojej byłej pracy korzystano z Pentaxów (o ile dobrze pamiętam) i zdjęcia po prostu były takie se. Teraz chcielibyśmy sami robić takie foty na własne potrzeby. Chodzi o to, żeby produkt dobrze wyglądał, wyraźnie, zarówno na białym tle, jak i leżąc np. gdzieś w trawie, żeby kolory nie były przekłamane. Teraz nie jestem w stanie zrobić dobrego zdjęcia ty aparatem, który mam. Wychodzą zażółcone, a nie potrafię ich odżółcić. Muszę się strasznie męczyć, żeby niebieski był niebieski, a fioletowy fioletowy bez domieszek jakichś nieokreślonych barw.

Skoro Canon jest do artystycznej fotografii to zdecydowanie odpada. Oprócz zdjęć produktów będziemy robić także w akcji, podczas wspinaczki, a do tego kręcić krótkie filmiki.

Tak, torbę, statyw, namiot bezcieniowy i inne ciekawostki mamy uwzględnione. Kiedyś pozyskiwałam klientów do studia fotograficznego, ale takiego profesjonalnego, dla biznesu i mniej więcej orientuję się w cenach akcesoriów. Chociaż u nas za białe tło robiło wykrochmalone prześcieradło, z powodu oszczędności byłego szefa. My chcemy się obecnie bardziej sprofesjonalizować, chociaż sprzedawać tego typu usług nie będziemy.

4

My mamy właśnie Pentaxa i jesteśmy zadowoleni, kupiliśmy go za jakieś 250 zł kiedy to Mój udał się do lombardu naszego znajomego, a do lombardu szedł chłopak właśnie z tym aparatem tongue

Generalnie Pentax ma to do siebie że kiepski fotograf (czyli np ja i moje trzęsące ręce) nie zrobi ładnych zdjęć, ale w rękach kogoś kto się zna zdjęcia wychodzą bardzo dobre. Zdjęcia są szczegółowe, kolory autentyczne, a nie jak np w Nikonie, widziałam co potrafi zrobić z kolorami hmm

5

No mi właśnie zależy na dokładnym odwzorowaniu kolorów, typu trawa ma być zielona a niebo niebieskie, a nie tak jak w moim starym aparacie niebo szaroniewiadomojakie, a trawa żółta.

6

No to ten nasz Pentax ładnie łapie kolory czego o Nikonie który miałam okazję używać przelotem nie powiem. No i tak jak pisałam ważne są umiejętności fotografa, a wbrew pozorom to nie takie łatwe tongue

7

Emilia napisał/a:

A w produktowej jaki aparat się sprawdza? W mojej byłej pracy korzystano z Pentaxów (o ile dobrze pamiętam) i zdjęcia po prostu były takie se. Teraz chcielibyśmy sami robić takie foty na własne potrzeby. Chodzi o to, żeby produkt dobrze wyglądał, wyraźnie, zarówno na białym tle, jak i leżąc np. gdzieś w trawie, żeby kolory nie były przekłamane. Teraz nie jestem w stanie zrobić dobrego zdjęcia ty aparatem, który mam. Wychodzą zażółcone, a nie potrafię ich odżółcić. Muszę się strasznie męczyć, żeby niebieski był niebieski, a fioletowy fioletowy bez domieszek jakichś nieokreślonych barw.

W tego typu fotografii nie bardzo jestem Ci w stanie doradzić, bo jestem zielona na jej temat bardziej niż trawa, którą uwieczniasz obecnym aparatem.
W zamierzchłych czasach, gdy sprzedawałam za pośrednictwem sieci używałam kompaktu Canon Power Shot. Zdjęcia wychodziły nie najgorzej, bo miał tryb macro. Trudno było je wykonać i bez obróbki wyglądały nijako. Często światło i refleksy płatały mi figle. Obecnym raz wykonywałam takie zdjęcia. Aparat Canon EOS 600D, obiektyw Tamron 28-105 z filtrem i tulipanem, czyli podstawowy. Nie używałam lampy tylko oświetlenie pomieszczenia. Przydał się balans bieli, bo jeden produkt był biały na czarnym tle, a drugi czarny na białym. Produktem była tkanina, więc problem z niechcianymi refleksami i połyskiem. Uważam, że średni sprzęt dobrze sobie poradził. Nie miałam ochoty na obróbkę i uniknęłam jej dzięki wykorzystaniu struktury tkaniny, doświetleniu, tulipanowi, który niweluje odblaski zewnętrznych lamp, wspomnianemu balansowi i przygotowaniu wyeksponowania produktu. Zdjęcia nie były powalające i uważam, że kompakt lepiej sobie radził, ale były w miarę zadowalające.
Co do kolorów, to nigdy nie ma pewności, czy komputer ich nie przekłamuje. Zdjęcia, które obrabiałam i zamieszczam na swoim komputerze, po opublikowaniu i podejrzeniu różniły się kolorystycznie na monitorze koleżanki.

Z obiektywów, które mam, najbardziej podobają mi się kolory Sigmy. Najmniej Tamrona, a Canona umieściłabym po środku. Przy czym Sigma ze względu na gabaryty jest ciężka i rzadko jej używam, dodatkowo wymaga statywu, bo nie sposób zrobić dobre zdjęcie z kawałkiem sprzętu w dłoniach, ręka zawsze zadrży. Canon, którego mam ma małą ogniskową i świetnie się sprawdza w pomieszczeniach, ale jego średnica pozostawia sporo do życzenia. Tamron robi blade zdjęcia, przynajmniej mój, za to jest lekki, szybko się ustawia i pozwala na jakieś zbliżenia.

Co do trybu macro, który bardzo lubię, to warto wspomnieć, że różne obiektywy ostrzą z różnej odległości. Po ludzku: przy Tamronie potrzebuję ok. metra odległości od fotografowanego obiektu, a przy Sigmie już prawie dwa, a najlepiej ostrzy z trzech.

Analizując swoją przygodę z fotografią, to na dzień dzisiejszy najpierw zapisałabym się na jakiś kurs, a dopiero potem kupiła sprzęt. Pomimo, że miałam już jakieś pojęcie o fotografii, zanim pokusiłam się o lustro, to doświadczenie z nim kosztowało mnie trochę pieniążków na obiektywy i cierpliwości, żeby poznać ich możliwości. Obecnie nigdy bym nie kupiła Sigmy z dużą ogniskową, którą mam, i której parametrów nie jestem w stanie wykorzystać bez statywu, bo rączka zawsze zadrży i obraz się rozmywa (potoczne mydło), i wyrzuciła kita. Zamiast nich zainwestowałabym w obiektyw szerokokątny.

Wspominałaś o filmach. Moje body ma fajne parametry do ich nagrywania, jednak bez odpowiedniego obiektywu nie mogę ich wykorzystać. Puszka posiada ustawienia, ale nie działają przy moich obiektywach. O zbliżeniach mogę sobie pomarzyć, bo do filmowania też jest potrzebny odpowiedni obiektyw.

Piszesz o lekkiej i zgrabnej lustrzance. Moim zdaniem takich luster nie ma. Gdy wychodzę w plener trochę dźwigam i dlatego kupiłam plecak. Na górskim szlaku nie ma mowy o zabraniu całego sprzętu, więc biorę jeden, uniwersalny obiektyw i później pluję sobie w brodę, że ma za słabe zbliżenie, bo na ścianie Rys właśnie walczą z naturą alpiniści, których mały, lekki i niedrogi (niedrogie szkła bierze się na ryzykowne wyprawy, gdy istnieje prawdopodobieństwo upadku) obiektyw nie uwieczni, bo brakuje zbliżenia. Innym razem motomaniak na skuterze wodnym odstawia ewolucje, albo ludzie na szybkich łodziach trawią adrenalinę, a ja nie mogę złapać ich emocji, bo zoom nie ten. Nawet jeśli się poświęcę i wezmę ciężki sprzęt, to nie jestem w stanie bez statywu zrobić dobrego zdjęcia. Na zmianę obiektywu i ustawienie statywu nie ma czasu. W takich sytuacjach marzę o dobrym kompakcie.
Uwielbiam lustrzankę za szybkość, dokładność i możliwości artystyczne, ale są sytuacje, w których aparat kompaktowy lepiej się sprawdza.

Jeżeli chodzi o wspomnianego Pentaxa, to nie miałam okazji wypróbować. W jego przypadku doświadczenia Małpa69 i Twoje własne, muszą wystarczyć, chyba że znajdzie się ktoś, kto już używał i będzie w stanie rozwiać ewentualne wątpliwości.   

Fotografia jest fajną pasją, niestety drogą. Jeżeli się nie odwdzięcza ładnymi fotkami za koszty, to nie warto w nią inwestować.

8

A może warto zastanowić się nad GoPro? Co prawda lustrzanka to nie jest ale za to ma możliwość robienia zdjęć i filmów praktycznie w każdych warunkach np. pod wodą smile No i cena tez jest dosyć przystępna w porównaniu z innymi drogimi zabawkami tego typu

9

Emilia,

Nie jestem profesjonalnym fotografem.  Ot czasem sie tym bawie jako hobby.  Podam Ci kilka porad, ktore najlepiej zebys gdzies zweryfikowala wsrod powazniejszych fotografow.

1.  Z moich doswiadczen wynika ze obiektyw jest jedna z najwazniejszych czesci aparatu.  Lepiej jest kupic bardzo dobry szybki obiektyw i przecietne body niz na odwrot.  Ja uzywam Canona EOS 70D i nie widze powodu dla ktorego mialby nie starczyc.

2. Co do robienia zdjec przy malej ilosci swiatla.
Z Twoich postow wynika ze robisz zdjecia obiektom statycznym.  Mozesz wiec ustawic aparat na statywie, ustawic aparat na ISO 100 i strzelac z dowolna przeslona dla najlepszej ostrosci i glebokosci.  Czas naswietlania nie ma wiekszego znaczenia w tym przypadku, wiec nie musisz koniecznie isc w strone drogich aparatow z pelnowymiarowymi sensorami.  Obiektyw powinien zapewniac Ci odpowiednia ostrosc.  Niektore dosc tanie obiektywy makro daja fantastyczne rezultaty.

Kiedy robisz zdjecia produktom to koniecznie stosuj akcesoria ktore pomoga Ci posterowac swiatlem.  Dodatkowe lampy oswietlajace i ekrany odbijajace swiatlo bardzo poprawiaja resultaty.

Co do zdjec w plenerze, to nawet podczas wschodow i zachodow slonca jest sporo swiatla.  Tutaj chyba wolalbym wydac pieniadze na obiektyw niz na aparat.

3. Kup aparat ktory robi zdjecia w formacie RAW i uzywaj tego formatu.  Powinnas tez zainwestowac w software typu Adobe Lightroom do obrobki zdjec w formacie RAW.

4. Co do przeklamania w kolorach.
Kazdy aparat troche klamie.  Co wiecej, kazdy aparat z biegiem czasu sie zmienia (sensor inaczej zbiera swiatlo).  Musisz zainwestowac w dobry Color Management System.  Ja uzywam produktow firmy Xrite i sobie je chwale.

Musisz skalibrowac swoje monitory - i to trzeba robic co najmniej raz na miesiac.

Powinnas tez stworzyc profile kolorow dla swoich wszystkich urzadzen: aparatow, skanerow, drukarek, itp.  Te profile pozwalaja korygowac niedoskonalosci sprzetu.  Je tez trzeba uaktualniac co miesiac.

Wielu nieprofesjonalych fotografow (jak ja) ma problemy z korygowaniem tzw. White Balance.  To jest chyba najwiekszy problem z przeklamanymi kolorami.  Na szczescie istnieja narzedzia ktore robia to automatycznie.  Np. produkty typu ColorChecker firmy Xrite bardzo pomagaja.

Z wyjątkiem dzieci, każdy ma takie życie na jakie zasługuje.

10

Emilia napisał/a:

Ja i mój partner dojrzeliśmy do wymiany naszego starego aparatu na nowy. Potrzebujemy sprzętu, który:

- będzie robił bardzo dobre zdjęcia w nocy oraz
- przy wschodach i zachodach słońca,
- który nada się do fotografii produktowej
- oraz do pejzaży i portretów,
- a przy tym będzie lustrzanką cyfrową
- w miarę lekką i zgrabną,
- robiącą filmy w HD, które można wrzucić na vimeo i na stronę i których nie trzeba się będzie wstydzić,
- w cenie, hm... oby nie 10 tysięcy.

Żaden aparat nie będzie robił dobrych zdjęć w nocy. Fotografia jest to "pisanie światłem". Więc podstawową zasadą dobrego zdjęcia jest odpowiednie światło. Żeby aparat zrobił dobre zdjęcie w gorszych warunkach oświetleniowych musi być wyposażony albo w lampę błyskową albo w wysokie użyteczne ISO - czyli czułość matrycy. Z tego co wiem dobre parametry przy wyższych ISO mają z tych bardziej budżetowych lustrzanek Pentaxy. Najgorzej pod tym względem wypada Sony.
Wschody i zachody słońca zrobi każdy aparat. Przynajmniej każdy mający ustawienia manualne - wszystko zależy od umiejętności fotografa.
Za fajne zdjęcia pejzaży i portrety odpowiada obiektyw. Do pejzaży raczej o krótszej ogniskowej czyli widzący szerzej. Światło obiektywu ma mniejsze znaczenie i tak zazwyczaj przymykamy ją maksymalnie aby uzyskać jak największą głębię ostrości.
Portrety natomiast ładnie wyglądają jak mają tzw. "rozmyte tło" Uzyskuje się to najłatwiej na dwa sposoby: albo używając jasnych obiektywów w których można otworzyć przysłonę do wartości 1.4, 1.7 lub używając obiektywów o dłuższych ogniskowych - tak 150, 200 lub więcej mm. Oczywiście im obiektyw ma jaśniejsze światło tym lepiej. Moim ulubionym obiektywem do portretów jest sigma 70-200 2,8.
Niestety, nawet jeżeli body - czyli korpus aparatu jest mały i lekki,to zazwyczaj obiektywy dodają już mu kilogramów. A że do różnych rodzajów fotografii używa się różnych obiektywów, to niestety plecak lub torba swoje waży.
Hmmm... cena 10 tysięcy przy pomyśle Twojego chłopaka czyli canonie 5D to jest dopiero początek wydatków... wink
Ale moim zdaniem fajne zdjęcia można robić każdą lustrzanką. Trzeba tylko wiedzieć jak je robić (od strony technicznej) oraz mieć "to spojrzenie" - wtedy zdjęcia wychodzą naprawdę dobre.

"W związku z tym, że wraca moda na rzeczy retro mam nadzieję, że zdrowy rozsądek i inteligencja znowu wrócą do łask."

11

Dziękuję wam wszystkim za pomoc smile. Jest wprost nieoceniona. Dowiedziałam się dzięki wam mnóstwa bardzo ważnych i praktycznych rzeczy, których nie wiedziałam wcześniej. Na pewno to wykorzystam w praktyce już za niedługo, ponieważ zdecydowaliśmy się już - na coś pomiędzy cyfrówką a lustrzanką cyfrową - tak na początek. Canon g7x. Cena poniżej 2 tysi, więc jak najbardziej do zaakceptowania wink, plus prawie wszystko to, co chcemy mieć. No i nie będziemy się tak szaleńczo bać, czy nam nie spadnie z dużej wysokości.
Kiedyś miałam lustrzanki zwykłe - Minoltę, którą mi ukradli i starego antycznego Zenitha, który jeszcze sobie gdzieś tam leży. Robić nim zdjęcia było bardzo ciekawym doświadczeniem, ale męczącym - jest bardzo ciężki. W rodzinie mam pasjonata fotografii, który uczył mnie jak robić dobre zdjęcia - właśnie na tych dwóch aparatach, więc coś tam o fotografii wiem. Mam nadzieję, że tym wybranym przez nas aparacikiem uda mi się przenieść na kompa te koncepcje, które mam w głowie. Na początek będą krajobrazy na banerki, a potem zrobimy studio fotografii produktowej z prawdziwego zdarzenia smile. Jeszcze raz wielkie dzięki wam wszystkim :*.

Posty [ 11 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » W KRĘGU DOMOWEGO OGNISKA » Pomoc w wyborze aparatu fotograficznego potrzebna :)

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności

© www.netkobiety.pl 2007-2021