Brak wykształcenia - jak znaleźć prace? - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

Forum Kobiet » NIEŚMIAŁOŚĆ, NISKA SAMOOCENA, KOMPLEKSY » Brak wykształcenia - jak znaleźć prace?

Strony 1 2 Następna

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 1 do 38 z 45 ]

Temat: Brak wykształcenia - jak znaleźć prace?

Czy jest tutaj ktoś bez wykształcenia (tzn. po szkole podstawowej albo gimnazjum)

Jak sobie radzicie ?
Czy macie prace jeżeli nie to gdzie szukacie?
Czy nie jest Wam wstyd, że macie takie wykształcenie?
Robicie jakieś kursy czy coś innego aby uzupełnić jakoś kwalifikacje?
Chcielibyście kiedyś pójść do szkoły i uzupełnic swoje wykształcenie?

PS. JA mam gimnazjum, jest mi wstyd przyznać sie komukolwiek, pracy nigdzie nie mogę znaleźć.

Zobacz podobne tematy :

2

Odp: Brak wykształcenia - jak znaleźć prace?

Po gimnazjum to tylko nisko płatne prace. U mnie w firmie ostatnio nawet od sprzątaczka musi mieć średnie wykształcenie...

???? ?? ?? ????? ??? ?? ??? ?????? ?? ?? ????.
???? ?? ??
???? ??? ??? ?? ??? ?????
?? ???????? ??????,???? ??? ???? ?...

3

nieznajomax napisał/a:

JA mam gimnazjum, jest mi wstyd przyznać sie komukolwiek, pracy nigdzie nie mogę znaleźć.

Niestety rynek pracy wygląda jak wygląda. Nawet z wykształceniem (zawodowym) czasem trudno znaleźć pracę.
Zamiast się wstydzić, nadrób zaległości. Czas masz skoro nie pracujesz.
Z biegiem czasu będzie Ci gorzej się do tego zabrać.
Drobnymi krokami do przodu. Musisz tylko uwierzyć, że to jest możliwe.

4

Przykre realia naszego kraju... Tu nawet magister sprzedaje na kasie w mc za niezbyt  dużą kasę...
Trzeba się przebranżawiać, robić kursy, uzupełniać kwalifikacje.
Nie myślałaś o jakimś kursie kosmetycznym na przykład? Nie wiem jakie masz zdolności i predyspozycje, ale teraz wykształcenie nic nie gwarantuje, trzeba mieć szczęście, wybić się i znajomości też się przydają jak powrzechnie wiadomo

ale póki co to zatroszcz się o mature co by nie mówić świadectwo dojrzałości otwiera nowe drogi

6

Znajomy jeździ na taksówce jest po podstawówce.
Generalnie zawsze sobie radził, był kucharzem, potem kierowcą. Ktoś go wkręcił na kuchnię na odbierak a że lubił to się nauczył gotować i nawet coś tam sobie ładnie zarabiał. Potem biodro siadło czy kręgosłup i został cierpem.
Nieraz wykwalifikowanie znaczy duuużo więcej niż matura.

7

ola_15 napisał/a:

Przykre realia naszego kraju... Tu nawet magister sprzedaje na kasie w mc za niezbyt  dużą kasę...
Trzeba się przebranżawiać, robić kursy, uzupełniać kwalifikacje.
Nie myślałaś o jakimś kursie kosmetycznym na przykład? Nie wiem jakie masz zdolności i predyspozycje, ale teraz wykształcenie nic nie gwarantuje, trzeba mieć szczęście, wybić się i znajomości też się przydają jak powrzechnie wiadomo

Ale to się bierze z tego że ludzie studiują i robią magistra bo to fajne i modne, nie mają pomysłu co dalej. I potem sprzedają w kasie, jak ktoś ma na siebie pomysł to studia mu pomogą, jak nie ma to nic mu nie pomorze.

8

Ja zakonczylam edukacje na gimnazjum...wpadlam w zle towarzystwo,wagary i zadnej rozpoczetej szkoly nie skonczylam(technikum,zawodowka). Zaszlam w ciaze,gdy odchowalam córeczke,dostalam propozycje z UP stazu na stanowisku pomoc nauczyciela,po namowie kochanej Pani Danusi z która mialam przyjemnosc pracowac rozpoczelam nauke zaoczna w liceum(3 lata) ciezko bylo,praca,male dziecko,szkola ale dalam rade! W miedzyczasie przeszlam na kolejny staz w DPS-ie jako opiekun. Dzieki temu zatrudnieniu wiem co chce w zyciu robic. Rozpoczelam nauke na kierunku opiekun medyczny.
Smieszne jest to,że jako osoba po gimnazjum pracowalam na lepszych stanowiskach niz jako osoba z średnim wyksztalceniem:P

9

Farmazonik napisał/a:

Ja zakonczylam edukacje na gimnazjum...wpadlam w zle towarzystwo,wagary i zadnej rozpoczetej szkoly nie skonczylam(technikum,zawodowka). Zaszlam w ciaze,gdy odchowalam córeczke,dostalam propozycje z UP stazu na stanowisku pomoc nauczyciela,po namowie kochanej Pani Danusi z która mialam przyjemnosc pracowac rozpoczelam nauke zaoczna w liceum(3 lata) ciezko bylo,praca,male dziecko,szkola ale dalam rade! W miedzyczasie przeszlam na kolejny staz w DPS-ie jako opiekun. Dzieki temu zatrudnieniu wiem co chce w zyciu robic. Rozpoczelam nauke na kierunku opiekun medyczny.
Smieszne jest to,że jako osoba po gimnazjum pracowalam na lepszych stanowiskach niz jako osoba z średnim wyksztalceniem:P

dobrze ze ci się udało, ale to fakt ze sporo młodych dziewczyn po studiach nie ma często w małych miejscowościach stazu w przedszkolach czy szkołach bo zatrudniają osoby po znajomości bez szkoły, osobiście nic do ciebie nie mam, ani tego ze mialas ten staz, komu jak komu ale to nalezalo sie bardziej mieć prace żeby mieć choć pare groszy dla ciebie i dziecka,
ja swój staz miałam w przedszkolu

Mam tylko średnie. Nie myślę o studiach bo ich robienie jest bez sensu. Chyba, że chcesz zostać prawnikiem albo lekarzem. Natomiast na rynku pracy liczą się tylko umiejętności. Nigdzie nikt mnie nie pytał o wykształcenie. Zawsze pytali tylko o DOŚWIADCZENIE i UMIEJĘTNOŚCI.

KasiaKasieńkaKatarzyna napisał/a:

Mam tylko średnie. Nie myślę o studiach bo ich robienie jest bez sensu. Chyba, że chcesz zostać prawnikiem albo lekarzem. Natomiast na rynku pracy liczą się tylko umiejętności. Nigdzie nikt mnie nie pytał o wykształcenie. Zawsze pytali tylko o DOŚWIADCZENIE i UMIEJĘTNOŚCI.

Podnoszenie i doskonalenie swojej wiedzy jest pozbawione sensu? Doświadczenie i umiejętności często nie przekładają się na znalezienie pracy.

Hrvatska Ljubavi Te!
Wierzę w miłość od pierwszego spojrzenia,
Serca ukojenia
Non omnis moriar?

12

KasiaKasieńkaKatarzyna napisał/a:

Natomiast na rynku pracy liczą się tylko umiejętności. Nigdzie nikt mnie nie pytał o wykształcenie. Zawsze pytali tylko o DOŚWIADCZENIE i UMIEJĘTNOŚCI.

Niestety nie tylko. Jest mnóstwo prac i stanowisk, na których brak odpowiedniego wykształcenia zamyka drogę nie tylko do otrzymania wakatu, ale także później - do starania się o awans czy choćby podwyżkę, jednym słowem do lepszego jutra. Na przykład ktoś może być świetnym sprzedawcą w warzywniaku, ale kierownikiem sklepu raczej nigdy nie zostanie. Oczywiście zawsze można założyć własny biznes wink.

luc napisał/a:

Zamiast się wstydzić, nadrób zaległości. Czas masz skoro nie pracujesz.
Z biegiem czasu będzie Ci gorzej się do tego zabrać.
Drobnymi krokami do przodu. Musisz tylko uwierzyć, że to jest możliwe.

Podpisuję się pod tymi słowami. Wstydzisz się swojego wykształcenia, więc co dziś stoi na przeszkodzie, aby tę sytuację zmienić? Z czasem niestety będzie już tylko trudniej.

Regulamin Forum Netkobiety.pl - koniecznie przeczytaj smile 
Dzieląc się swoją opinią zawsze pamiętaj, że po drugiej stronie siedzi drugi człowiek. Hejt może ranić!

"Nie czyń samego siebie przedmiotem kompromisu, bo jesteś wszystkim, co masz."

13

Niestety tak jest, że pracodawcy patrzą na papierek, co nie dziwi, a pracę, bez papierka tylko i wyłącznie po znajomości - takie jest moje zdanie, ja skończyłam zawodówkę, potem zrobiłam zaocznie maturę i już trochę lepiej to wygląda, teraz mam zamiar iść na kursy. Tobie też to polecam, to że z jakichś prywatnych przyczyn nie masz ukończonej dobrej szkoły, nie czyni z Ciebie osoby niezdolnej do poprawienia Twoich kwalifikacji, także na początek polecam Tobie zaoczną szkołę średnia. smile

14

Można w życiu popełnić parę błędów, ale ważne żeby się do tego przyznać i je naprawiać. Maturę można zrobić nie jest to takie trudne, najważniejsze żeby chcieć.

???? ?? ?? ????? ??? ?? ??? ?????? ?? ?? ????.
???? ?? ??
???? ??? ??? ?? ??? ?????
?? ???????? ??????,???? ??? ???? ?...

15

Mnie się wydaje, że nie ma to aż tak wielkiego znaczenia. Pytanie nie jakie się ma wykształcenie, a ile się wie i jak bardzo jest  się nastawionym na prace. W takim cv można wpisać srednie bo mało firm to sprawdzi, a dostaje się szansę jednak na pokazanie się. Jest wiele niedrogich kursów np supermemo, gdzie samemu można podszkolić chociaż podstawy angielskiego i już w cv może się pojawić kolejny punkt. Poza tym szukając pracy można w zainteresowaniach zaciekawić sobą przeciętnego pracodawce.

16

Jestem za tym, żeby się jednak dokształcić jeśli masz na to czas. Moja znajoma kiedyś bez skończonego liceum pracowała w spa i to bardzo długo, robiła właściwie wszystko, miała pod sobą ludzi, ale... powiedzieli, że bez matury jej nie mogą awansować i tyle. Oczywiście przez to też jej pensja była mniejsza. Ogólnie jak potrzebujesz pracy na szybko to do telesprzedaży chyba biorą wszystkich. Do call center itd.

17

Z tym wykształceniem, to nie taka prosta sprawa. Potrzebne są na to fundusze. W pewnym momencie ma się do wyboru - albo zapłacić za wynajem mieszkania i mieć na jedzenie (o ile starczy), albo wydać na studia, które też niczego nie gwarantują. Gdybym miała pieniądze "kupiłabym" sobie taki papierek (chodząc 3 lata zaocznie).
Jeśli nie będzie przeszkadzał brak wykształcenia, to brak znajomości języków obcych, albo wiek, albo grube nogi... powodów do odrzucenia CV można wymieniać, i wymieniać...  Na rozmowach kwalifikacyjnych od razu widać kto jest niepewny siebie. Można mieć niższe wykształcenie, a zdobyć pracodawcę komunikatywnością. Jest coś takiego jak Inteligencja Emocjonalna.
A jeśli mimo to pracodawca będzie sypał kłody pod nogi - warto założyć własną działalność i płacić ZUS. Przepraszam ewentualnych pracodawców z tego forum - przede wszystkim pracodawca patrzy na swoją kieszeń. Dlatego tyle firm zwalnia dobrych pracowników i zatrudnia studentów bez ZUS (co się niebawem zmieni).

Mya napisał/a:

Mnie się wydaje, że nie ma to aż tak wielkiego znaczenia. Pytanie nie jakie się ma wykształcenie, a ile się wie i jak bardzo jest  się nastawionym na prace. W takim cv można wpisać srednie bo mało firm to sprawdzi, a dostaje się szansę jednak na pokazanie się. Jest wiele niedrogich kursów np supermemo, gdzie samemu można podszkolić chociaż podstawy angielskiego i już w cv może się pojawić kolejny punkt. Poza tym szukając pracy można w zainteresowaniach zaciekawić sobą przeciętnego pracodawce.

Nigdy nie przyszłoby mi do głowy w swoim CV podawać nieprawdę.

Hrvatska Ljubavi Te!
Serca ukojenia
Non omnis moriar?

19

To nieprawda, że wykształcenie nic nie daje i nie jest ważne. Może w warzywniaku u pani Stasi nie jest wymagana matura.
Matura to minimum, na które zwraca się jednak uwagę. Żeby skończyć szkołę trzeba zaangażowany w to pewien wysiłek nawet jadąc na ściągach i kupionych opracowaniach do egzaminu. Oczywiście samo wykształcenie to nie wszystko liczy się nawiązywanie kontaktów, radzenie sobie ze stresem, inteligencja i chęć rozwoju osobistego. Jednak osoba bez matury jest traktowana znacznie gorzej i to się nie zmieni z jednym wyjątkiem...
Świetny fachowiec, który skończył zawodówkę, ale jest pracowity, inteligenty wyjechał na staż za granicę tam skończył kursy doszkolił się w swoim fachu, zna języki itp. Jednak takich osób pewnie jest niewiele.

20

Mąż mojej kuzynki ukończył tylko podstawówkę, bo za jego rocznika nie było jeszcze gimnazjum, poszedł do liceum ale porzucił je bo był leniem, a bystry to on nawet jest. Tak btw. nic nie robił parę lat xD Moja siostra poszła do pracy mając 20lat, mieszkali razem i ona go utrzymywała a on z razu nie pracował. Potem zaczął i np. jako że zna się na komputerach robił jakieś prace przez komputer i przesyłał, pracował na poczcie także, potem bardzo dużo prac zaliczył ale w żadnej długo nie zagrzał. Raz przymierzał się do skończenia liceum dla dorosłych i znów zwyciężyło lenistwo nprzestał chodzić xD Potem znowu i ja już nie wiem czy skończył czy nie. Siostra ma magistra a on chyba po podstawówce xD Ciągle ma jakieś prace i długo nie zagrzewa

21

Mya napisał/a:

W takim cv można wpisać srednie bo mało firm to sprawdzi, a dostaje się szansę jednak na pokazanie się.

Ty tak poważnie? yikes
Kandydatów skreśla się, kiedy fałszywie wpisują na przykład znajomość języka, a co dopiero rzeczywisty brak zadeklarowanego wykształcenia. Nigdy w życiu nie radziłabym kłamać w tak kluczowej sprawie. Idąc tą drogą można podsunąć pomysł zakupu świadectwa, a nawet dyplomu, ale do czego to prowadzi?
Średnie wykształcenie przecież bez większego problemu można zrobić zaocznie czy nawet eksternistycznie, co nie tylko podnosi wartość na rynku pracy, ale także przynosi osobistą satysfakcję, a ta - przynajmniej dla mnie - jest bezcenna wink.

Dzieląc się swoją opinią zawsze pamiętaj, że po drugiej stronie siedzi drugi człowiek. Hejt może ranić!

22

Podpisuję się pod przedmówczynią. To prawda. Jest bardzo dużo szkół zaocznych w trybie zaocznym i co najważniejsze - DARMOWYCH.  Ze studiami jest ciężej z uwagi na wysokie opłaty. Ale średnie wykształcenie i maturę możesz bez problemu zdobyć.

23 Ostatnio edytowany przez thepass (2014-05-02 19:45:02)

Szkoly zaoczne może i są, tylko kierunki tych zaocznych często takie, że po nich pracy też ni widu ni słychu. Kierunki typu pracownik srodowiskowy, administracyjny, informatyk. Pierwszy odpada prawie wszędzie, drugi? Wymagaja licencjat i biegła znajomosc jezyka obcego za minimalna krajową. Informatyk po technikum czy zaocznym? Moze pracowac w sklepie komputerowym, a do sklepow to i bez wykształcenia biorą jak sie dobrze zagada na temat.

'She's the kind of girl you dream of'
"Mało pewne siebie kobiety zawsze będą biec za tym, czego nie mogą mieć, szukać czegoś czego nie ma."
Nie ma możliwości obdarzenia najgłębszym uczuciem jakim dysponuje człowiek, kogoś, kto nie jest dla ciebie dobry i traktuje cie nie tak jak byś chciał. Zakochanie w wyobrażeniach.
|Tylko pod mailem|

24

Na pewno prace znalezc mozna , ale jest to trudne.
Mi maturka sie do niczego w zyciu nie przydala akurat , ale wiem ze w Polsce jest inaczej z tym

Made the wrong move, every wrong night
With the wrong tune
Played till it sounded right, yeah

25

Matura nic nie daje oprócz możliwości pójscia na studia. Jak ktoś myśli inaczej to żyje niestety w ciemnogrodzie.

"Mało pewne siebie kobiety zawsze będą biec za tym, czego nie mogą mieć, szukać czegoś czego nie ma."
Nie ma możliwości obdarzenia najgłębszym uczuciem jakim dysponuje człowiek, kogoś, kto nie jest dla ciebie dobry i traktuje cie nie tak jak byś chciał. Zakochanie w wyobrażeniach.
|Tylko pod mailem|

26

Moim zdaniem jest przesada z ta matura i tez jest przesadnie modne chodzenie na studia. Bo dla mnie studia to nie jest studiowanie niczego w wiekszosci przypadkow, tylko uczeszczanie na zajecia.
Wolalabym pracownika ktory sam bez papieru sie ksztalci na wlasna reke niz kogos po studiach, kto ma rozum wielkosci orzeszka.

Made the wrong move, every wrong night
With the wrong tune
Played till it sounded right, yeah

27

To zalezy, bo ludzie chodzą najczesciej na studia o ktorych nie maja pojecia i tylko odbębniają pewne rzeczy.
Albo chodzą na psychologie, czy kierunki humanistyczne. Tylko po to, by miec chwile imprezowe zycie, a po nich niczego sie nie nauczą.
Co innego kierunki ścisłe bądź techniczne. Tylko co z tego, jesli człowiek ma 25 lat, podstawówkę/gimnazjum i nie moze kontynuować nauki.

|Tylko pod mailem|
thepass napisał/a:

To zalezy, bo ludzie chodzą najczesciej na studia o ktorych nie maja pojecia i tylko odbębniają pewne rzeczy.
Albo chodzą na psychologie, czy kierunki humanistyczne. Tylko po to, by miec chwile imprezowe zycie, a po nich niczego sie nie nauczą.
Co innego kierunki ścisłe bądź techniczne. Tylko co z tego, jesli człowiek ma 25 lat, podstawówkę/gimnazjum i nie moze kontynuować nauki.

Zapomniałeś o tych osobach, które chodzą/poszły na studia z zamiłowania. NinoLafairy prywatnie jestem zwolennikiem społeczeństwa wykształconego/wyedukowanego. W uzyskiwaniu wiedzy nigdy nie ma przesady. Samokształcenie wymaga naprawdę silnej woli. Nie każdy z nas to potrafi.

Hrvatska Ljubavi Te!
Serca ukojenia
Non omnis moriar?

29

Pisałem to w odniesieniu do ludzi o rozumie wielkości orzeszka, co napisała właśnie NinaLafairy.
Jak ktoś ma pomysł na siebie i silną wolę, to bedzie sie kształcił w kierunku, który zapewni dobrą przyszłość i umiejętności potrzebne do pracy.

|Tylko pod mailem|

30

luc napisał/a:

]Nawet z wykształceniem (zawodowym) czasem trudno znaleźć pracę.

Proponuję autorce właśnie wykształcenie zawodowe.Jak się coś umie to praca będzie.
Przestrzegam natomiast przed bawieniem się w liceum (zero umiejętności) + studia typu zarządzanie albo inny bezsens.

31

Tak naprawdę trzeba mieć szczęście. Mnóstwo ludzi bez wykształcenie dobrze prosperuje. Kiedyś z tym było łatwiej bo ktoś, kto wydukał po angielsku pięć zdań to był dyrektorem przedsiębiorstwa a teraz może otwierać drzwi w Sobieskim. Pod warunkiem, że się mówi dobrze po angielsku wink Najlepiej mieć jakiś zawód, ale to też wcale nie oznacza że się będzie miało pracę. Chyba najlepiej wyjechać za granicę i tam zarobić jakieś pieniądze, bo w Polsce to się za wiele nie zwojuje.

32

Tomasinho napisał/a:

Tak naprawdę trzeba mieć szczęście. Mnóstwo ludzi bez wykształcenie dobrze prosperuje.

To nie jest kwestia szczęścia tylko zestawu pracowitość + kumatość.

33

thepass napisał/a:

Zapomniałeś, że nie wszyscy dobrze odnajdują się w tych dziedzinach, mało tego, nie każdy ma predyspozycje do studiowania ścisłych/technicznych kierunków.

pitagoras napisał/a:

To nie jest kwestia szczęścia tylko zestawu pracowitość + kumatość.

Ja z kolei myślę, że i to, i to. Odrobina szczęścia też się w życiu przydaje.
Mam na przykład znajomego, który z niemałym problemem ukończył jakąś tam edukację, ale też zawsze wiedział, że po ojcu przypadnie mu dobrze prosperujący zakład kamieniarski. Zakładem zarządza już od kilkunastu lat i teraz jego przyszłość zależy tylko i wyłącznie od własnej pracowitości oraz drygu do interesu.

Cokolwiek by jednak nie powiedzieć, to żadne wykształcenie na pewno nie zaszkodzi, zaszkodzić może jedynie jego brak.

34

To nie jest wytłumaczenie, bo jak sie nie ma predyspozycji to sie idzie pracować na kasę do sklepu czy na produkcje. Teraz wysyp humanistów jest, psychologów, lingwistów itd Tylko rynek ich nie potrzebuje, więc nie ma sensu studiować tego.

|Tylko pod mailem|

35

może staż z urzędu pracy?

36

thepass napisał/a:

To nie jest wytłumaczenie, bo jak sie nie ma predyspozycji to sie idzie pracować na kasę do sklepu czy na produkcje. Teraz wysyp humanistów jest, psychologów, lingwistów itd Tylko rynek ich nie potrzebuje, więc nie ma sensu studiować tego.

To też nie jest tak. Humaniści są potrzebni, problem w tym, że - jak sam piszesz - jest ich po prostu za dużo w porównaniu z potrzebami rynku. Jednak starając się o pracę nierzadko wystarcza sam papier, jakikolwiek, byle potwierdzający wykształcenie, niekoniecznie bezpośrednio związane z wykonywanym zawodem. Ja na przykład w zawodzie pracowałam bardzo krótko, gdybym jednak nie mogła wykazać się dyplomem, to już dawno zamknęłabym za sobą niejedne drzwi, a tak nowego fachu mogłam wyuczyć się sama.

Mimo wszystko przyznaję, że syna gorąco namawiałam na podjęcie nauki w kierunku technicznym. Liczę, że dzięki temu będzie mu łatwiej.

37

Dlatego trzeba ocenić potrzeby rynku - szczególnie patrząc w przyszłość. Co bedzie potrzebne za kilka lat i w miejscu w ktorym docelowo bysmy chcieli osiąść, zamieszkać. Wszystkiego sie nie przewidzi, ale jednak fachowców trzeba mieć więcej niż np kierowników zarządzających nimi.

|Tylko pod mailem|

38

nawet dla własnej satysfakcji zdobyć to wykształcenie, szkoła daje dużo jeśli podejdzie się z sensem (czytaj: chcę się czegoś nauczyć) w dzisiejszych czasach naprawdę warto mieć to wykształcenie, dla samej siebie, żeby poczuć się lepszym, bo nie wierzę, że jak ktoś z Was zdał jakikolwiek egzamin do którego się uczył, nie poczuł dumy z tego że zdał  - tak samo w życiu mówimy wykształcenie nieważne, ale........ życie podsuwa różne scenariusze

Posty [ 1 do 38 z 45 ]

Strony 1 2 Następna

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » NIEŚMIAŁOŚĆ, NISKA SAMOOCENA, KOMPLEKSY » Brak wykształcenia - jak znaleźć prace?

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności

© www.netkobiety.pl 2007-2018