Niski Apgar u nowonarodzonego dziecka- jest się czym martwić? - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

Forum Kobiet » WYCHOWANIE, ZDROWIE I EDUKACJA DZIECKA » Niski Apgar u nowonarodzonego dziecka- jest się czym martwić?

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 21 ]

Temat: Niski Apgar u nowonarodzonego dziecka- jest się czym martwić?

Drogie mamy.
Lenka urodziła się 01.02.2013 r. Ważyła 3370 g i miała 56 cm długości. Była pulchna i śliczna. No po prostu radość jak nic z narodzin zdrowej i wymarzonej córki. No i cała ta radość trwała do momentu kiedy lekarz oceniał ją w skali Apgar.
Pierwsza minuta życia- 8 pkt.
Trzecia minuta życia- 8 pkt,
Piąta minuta życia- 9 pkt.
Żadnej dziesiątki. Na początku nie traktowałam tego jak jakiegoś wielkiego problemu, ale przy pierwszej wizycie u lekarza usłyszałam, że jest to niski wynik jak na dziecko z prawidłową wagą urodzeniową i wzrostem. Zdziwiłam się bo przy wypisywaniu Nas ze szpitala lekarz pediatra nie miał żadnych zastrzeżeń i spokojnie mogłyśmy wrócić do domu. Potem zaczęły się kontrole lekarskie i wspominanie coś o neurologu, badaniach i innych tego typu rzeczach (nie wymienię bo nie znam się na terminologii lekarzy). Po jakimś czasie lekarka z grubsza oglądając moją Perłę stwierdziła, iż wszystko jest ok i że "jakoś to będzie".
Więc teraz moje pytanie. Czy jest się czym martwić? Czy powinnam udać się do innego lekarza (byłam już u trzech i teraz wszystko niby jest ok)?
Co prawda Mała rozwija się dobrze. Jest żywa, rozgadana (po swojemu rzecz jasna : ) ),  ma 2 ząbki i je za dwoje, ale ten niesmak i strach o swoją pociechę i o to czy dobrze się rozwija pozostał.
Dodam, że Lenka to moje pierwsze dziecko i że lekko panicznym okiem patrzę na pewne sprawy, a ten Apgar najbardziej utkwił mi w głowie.

Ps. Poród trwał zaledwie 2,5 godziny...

Mamy moc, by znaleźć wyjazd ze ślepej uliczki.
Na każdy szczyt dojść, tam gdzie dochodzą nieliczni.
Zobacz podobne tematy :

2

Odp: Niski Apgar u nowonarodzonego dziecka- jest się czym martwić?

Martwić się? Nie! Skala Apgar służy do oceny stanu noworodka bezpośrednio po porodzie. Ocenie podlega kolor skóry, tętno, reakcja na bodźce, napięcie mięśni, oddychanie. W każdej z tych klas można przyznać 0-1-2 pkt. Wynik 10-9 pkt. oznacza noworodka w dobrym stanie, 8-7 pkt. - zmęczonego porodem.
Twoja córeczka była po tej wyprawie na świat zmęczona, ale szybko (bo już w piątej minucie) jej stan określono jako dobry.

Najważniejsze, iż Twoja córcia rozwija się prawidłowo.

Jeśli ktoś chce, znajdzie sposób.
Jeśli ktoś nie chce, znajdzie powód.

"Sztuka życia polega na tym, by dostrzec swoje ograniczenia i słabości." Robert Rutkowski

3

Moim zdaniem nie masz co się martwić jeśli jej rozwój jest jak najbardziej prawidłowy.Mój brat urodził się w 6 miesiącu miał zaledwie 2 punkty a dziś jest wykształconym przystojniakiem ....

Znów Ziemia Obiecana woła mnie
przystań, na której spotkam Cię
Słyszę Twój głos obietnica jeszcze drży
tą Ziemią Obiecaną jesteś Ty

4

No niby to wiem, ale po moich przejściach z lekarzami i tymi wszystkimi historiami, że Mała może mieć problemy z kompatybilnością itp wolę dmuchać na zimne.
Poza tym lekarka (bardzo starsza, doświadczona, prywatna i droga w dodatku!) stwierdziła, iż Lenka za bardzo przechyla się na prawą stronę, bardziej zaciska piąstkę prawą rączką i bardziej kurczy paluszki u stóp też u prawej nóżki czego ja osobiście nie zauważyłam. Skąd tyle tych problemów? Jej zdaniem to właśnie za niski Apgar. Dlatego pytam Was mamuśki bo w moim otoczeniu każde z nowo narodzonych dzieci miało same dziesiątki...

5

Obserwuj, sprawdzaj, nie panikuj. smile

Ocena, zgodnie ze skalą Apgar, jest jednak subiektywną, a i pomyłki też się zdarzają. Jedno z moich dzieci urodziło się okręcone pępowiną, było sine i dostało... 10 w tejże skali. Znam sporo dzieci z niskim wynikami w skali Apgar, których rozwój przebiegał prawidłowo i sporo takich, które miały różne zaburzenia mimo maksymalnej liczby punktów.

Jeśli ktoś chce, znajdzie sposób.
Jeśli ktoś nie chce, znajdzie powód.

"Sztuka życia polega na tym, by dostrzec swoje ograniczenia i słabości." Robert Rutkowski

6

8 punktów to bardzo dużo. Pewnie, że każda Matka marzy o tym, żeby było 10/10 i sama jak urodziłam dziecko to odetchnęłam z ulgą, kiedy usłyszałam, że 10, ale jak nie ma 10 to nie znaczy, że jest czym się martwić.
Ja jak się urodziłam dostałam 1 punkt na 10. Moja Mama miała zatrucie ciążowe i byłam dodatkowo owinięta pępowiną i przyduszona. 2 miesiące leżałam w inkubatorze.
I co? Żyję i mam się dobrze smile Od tamtej pory nigdy w życiu nie byłam na nic poważnego chora, nie leżałam w szpitalu ani nie miałam nawet najdrobniejszego zabiegu.

7

Gdybyście wiedziały co Ci lekarze mówili...
Tylko stąd, że tak mnie nastraszyli mam tyle wątpliwości.

Przypomniało mi się, że Maleńka miała TK główki dobę po porodzie bo podejrzewali u Niej wylew... sad
Tzn o tym wylewie powiedziała mi lekarka prywatna, nie ta w szpitalu.
No i mała miała zawiniętą pępowinę wokół rączki. Czy to ma coś do rzeczy?

8

Znam dziecko, które dostało 4 punkty w skali Apgar i napiszę Ci jedno, że jest obecnie zdrowe, wesołe i świetnie się rozwija więc NIE MARTW SIĘ smile

"Kiedy wierzysz w siebie, nie starasz się przekonać innych. Kiedy jesteś zadowolony z siebie, nie potrzebujesz aprobaty pozostałych." Lao Tze

9

Nataluszek napisał/a:

Poza tym lekarka (bardzo starsza, doświadczona, prywatna i droga w dodatku!) stwierdziła, iż Lenka za bardzo przechyla się na prawą stronę, bardziej zaciska piąstkę prawą rączką i bardziej kurczy paluszki u stóp też u prawej nóżki czego ja osobiście nie zauważyłam. Skąd tyle tych problemów? Jej zdaniem to właśnie za niski Apgar. Dlatego pytam Was mamuśki bo w moim otoczeniu każde z nowo narodzonych dzieci miało same dziesiątki...

Lepiej zwróć uwagę, na to co mówiła lekarka, może mała ma problemy z napięciem mięśniowym a może to niedowład?
Sprawdź czy mała chwyta w tę rączkę  zabawki, czy tak samo często rusza stopami i palcami stóp. Poszukaj dobrego pediatry i poproś o ocenę. Zastanawianie się nad ilością punktów przyznanych po urodzeniu sobie odpuść, moja koleżanka urodziła dziecko, które odstało 10 punktów a w kilka miesięcy później zauważyła nieprawidłowości rozwojowe - podobne jak te opisane wyżej przez lekarkę i okazało się, że dzieciak ma prawostronne porażenie na tyle lekkie, że nie zdiagnozowano go od razu.

Sama wolność jest tylko możliwością. Ja odpowiadam za to, do czego jej użyję. Używanie wolności jest zawsze ryzykowne, m.in. dlatego, że nie mamy daru widzenia przyszłości. Ale na tym też polega przyjemność życia, że trzeba coś wybrać.

10

Tez zwrocilam uwage na to napiecie miesniowe, moze warto skonsultowac z neurologiem, jak zalecala lekarka. Czasem zalecane sa cwiczenia rehabilitacyjne, warto trzymac reke na pulsie.

8 punktami bym sie nie martwila, to dobry stan noworodka.

11

Jedyne co zauważyłam, to to że Mała faktycznie częściej łapie przedmioty w lewą rączkę, ale zaraz przekłada sobie do prawej. Poza tym śpi na obu boczkach i we dwie strony przekręca się po to, aby przewalić się na brzuszek.
Czy możliwe, że jeśli to jest to całe napięcie mięśniowe to lekarze w szpitalu tego nie zauważyli i bez problemu puścili Nas do domu?

12

w książeczce zdrowia dziecka masz wyszczególnione za co mała dostała mniej punktów w skali Apgar
ale ja tymi 8 punktami sie nie martwiła bo jak wiekszość pisze to dobry wynik

13

8 punktów to dobry wynik i nie ma się czym martwić.
Co do napięcia - jeśli żaden lekarz nie skierował Was na badania to znaczy, że nawet jeśli rzeczywiście córcia miała z tym problemy to były one nieznaczne.
Maluszki mają bardziej aktywną lewą część ciała (mocniej kopią lewą nóżką, łatwiej chwytają lewą rączką), ale to mija z czasem i jest zupełnie normalne.

14

Ja kiedy się urodziłam miałam mniej w skali Apgar, nie pamiętam dokładnie ile... I również mam się dobrze, nigdy nie chorowałam itp.
A za co twoje dziecko miało mniej punków?

15

Za napięcie mięśni i odruchy.

16

Moja Ewa urodziła się z 10-tką, a po miesiacu zycia podejrzewano u niej niedowład nóg, nieprawidłowe napięcia miesniowe i odruchy... miała cztery tygodnie jak zaczęliśmy rehabilitację, a dziewięc miesięcy jak wstała w łóżeczku.
Moim zdaniem lepiej dmuchac na zimne, piszesz, że sie nie znasz, dobrze by było żebys chcoiaz troche poczytała, w necie jest wszystko... ja bym koniecznie skonsultowała dziecko jeszcze przynajmniej u dwóch lekarzy... po mojej Ewie nie było nic widac, że cos jest nie tak... rehabilitacja była żmudna ale dziecko wyszło bez szwanku... mówili mi wtedy, że bardzo wazny jest czas, kazdy tydzien, miesiąc później rozpoczęta rehabilitacja jest ze szkodą dla dziecka...
nie chce Cię straszyć, naprawdę, nie ma co tez panikować, poprostu dla świętego spokoju popytaj, znajdz najlepszych w okolicy neurologów dziecięcych i udaj się na konsultację...

17

Nataluszek napisał/a:

Czy możliwe, że jeśli to jest to całe napięcie mięśniowe to lekarze w szpitalu tego nie zauważyli i bez problemu puścili Nas do domu?

Oczywiście, że możliwe lekarze tez się mylą. Z doświadczenia wiem również, że co lekarz to opinia. Ja na twoim miejscu poszłabym do co najmniej dwóch, żeby ocenili stan zdrowia córki.

Sama wolność jest tylko możliwością. Ja odpowiadam za to, do czego jej użyję. Używanie wolności jest zawsze ryzykowne, m.in. dlatego, że nie mamy daru widzenia przyszłości. Ale na tym też polega przyjemność życia, że trzeba coś wybrać.

18

Dopowiem jeszcze może... Ewa ma dziś 21 lat, więc to było dawno, wtedy moja neurolog dziecieca z rejonu powiedziała mi, że dziecko czeka wózek inwalidzki, do roku dostawałam na nią zasiłek pielęgnacyjny i miała orzeczoną niepełnosprawność... a z kolei lekarze w klinice we Wrocławiu zwołali konsylium i decyzji nie podjęli, wysłali mnie jeszcze na Traugutta na kolejną konsultacje... tak naprawde nikt nie wie na ile Ewa miała niedowład, ja wiem, że zrobiłam wszystko co w mojej mocy aby dziecko ratować, dziś mam wspaniałą zdrową córkę, ale długie lata miałam lęki w nocy na myśl co by było gdybym nie zrobiła tego wszystkiego...

19

Byłam już u kilku lekarzy. Każdy oglądał i mówił, że nie ma się czym martwić jest ok.
A dodam, że po każdym moim pytaniu, lub wątpliwościach byłam traktowana (za przeproszeniem) jak debil.

Nie wiem- więc pytam. Szkoda tylko, że wśród lekarzy nie znalazł się taki, który chciałby rzetelnie odpowiedzieć...
Skoro teraz jest ok, to samo zrobiło się ok? Te wątpliwości ze strony lekarzy, które mieli na początku musiały być czymś spowodowane.
I właśnie tego chciałabym się dowiedzieć.

18 września mamy szczepienie. Nie odpuszczę. Będę pytać dopóki mi nie odpowie i nie rozwieje moich wątpliwości.
Z gabinetu mnie chyba nie wyrzuci...

20 Ostatnio edytowany przez szika (2013-08-28 11:48:09)

Lekarz rejonowy pediatra w takim przypadku nie powie Ci dokładnie, trzeba specjalisty, neurologa dziecięcego...

Co do lekarzy, że traktują jak debila jak to nazwałas... rozumiem o czym mówisz, to jest bardzo przykre, ja to przerobiłam, bo moja Ewa później w wieku lat 10 przeszła ciężką chorobe... ale nie odpuszczaj i pytaj, oni sa jak d*pa od s*nia żeby rozwiac watpliwości Matki... a jak Cie tak lekarz traktuje to idź do innego... ten będzie Cię zbywał zwyczajnie...

Posty [ 21 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » WYCHOWANIE, ZDROWIE I EDUKACJA DZIECKA » Niski Apgar u nowonarodzonego dziecka- jest się czym martwić?

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności

© www.netkobiety.pl 2007-2018