7 cudów świata - stara i nowa lista - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

Forum Kobiet » PODRÓŻE MARZEŃ » 7 cudów świata - stara i nowa lista

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 23 ]

1 Ostatnio edytowany przez Nemezys (2013-08-16 23:13:02)

Temat: 7 cudów świata - stara i nowa lista

Cuda świata to najbardziej popularne miejsca turystyczne na świecie. Lista 7 starych cudów świata została stworzona w średniowieczu przez Greków. Zaliczamy do niej:
Piramidę Cheopsa
Piramida stoi na skraju pustyni na zachód od Nilu, a zbudowano ją dla faraona Cheopsa. Ogólnie przyjęta teoria głosi, że był to grobowiec faraona, jednak nigdy nie znaleziono żadnych śladów świadczących o pochowaniu tam ciała.
Wiszące ogrody Semiramidy w Babilonie
Zostały zbudowane na polecenie króla Nabuchodonozora II w VI w p.n.e, który podarował je swojej żonie. Nie wiadomo dlaczego nazwano je imieniem królowej, która żyła dwa wieki wcześniej. Dachy, na których zasadzono rośliny były wykonane z materiałów nieprzepuszczających wody, dlatego nie przeciekały podczas nawadniania. Składały się z ponad 100 tarasów zbudowanych jeden nad drugim i wypełnionych taką ilością ziemi, że rosły na nich drzewa. Zwisające z tarasów pnącza zakrywały mury, co sprawiało wrażenie, że rośliny zawieszone są w powietrzu.
Świątynia Artemidy w Efezie
Świątynia była otoczona podwójną kolumnadą złożoną z ośmiu kolumn, oraz dwudziestu kolumn wzdłuż boków. We wnętrzu świątyni umieszczony był cedrowy posąg Artemidy. Świątynię budowano aż 120 lat. W 356 r p.ne. świątynię spalono. Odbudować ją chciał Aleksander Wielki, jednak mieszkańcy Efezu nie przyjęli jego warunku, jakim było umieszczenie w świątyni inskrypcji sławiących jego imię. Budowla stanęła na fundamentach poprzedniej świątyni i miała identyczne wymiary. Odbudowano od nowa posąg Artemidy.
Posąg Zeusa w Olimpii
Posąg przedstawia Zeusa siedzącego w płaszczu na tronie i trzymającego w jednej ręce berło, w drugiej posążek Nike.
Mauzoleum w Halikarnasie
Mauzoleum zostało prawdopodobnie zniszczone przez żołnierzy Aleksandra III Wielkiego w 334 r p.n.e. Władca Karii, Mauzolos, chcąc uwieńczyć swą potęgę postanowił wybudować grobowiec dla siebie i swojej żony. Przetrwało kilkanaście wieków.
Kolos Rodyjski
Jego budowa trwała 12 lat, jego konstrukcja oparta była na żelaznym szkielecie wypełnionym gliną i obłożona elementami brązu. Według starożytnych opisów kolos przedstawiał boga Heliosa w postawie wyprostowanej, odchylonej do tyłu, wpatrującego się w dal i osłaniającego prawą dłonią oczy. Posąg uległ zniszczeniu w 224 r. p.n.e podczas trzęsienia ziemi.
Latarnia morska w Faros
Na latarni ustawiony był posąg Posejdona o wysokości około 7 m. W tamtych czasach była to najwyższa budowla na świecie. Jej uproszczony wizerunek zachował się na monetach i malowidłach. Legendy głoszą, że pod tynkiem widniał napis ?Sostratus, syn Deksyfanesa, poświęcił tę budowlę bogom ocalenia, w imieniu wszystkich tych, którzy żeglują po morzach?. Budowla została uszkodzona kilkakrotnie na skutek trzęsienia ziemi, była też przebudowana. Pozostałe po niej ruiny, po trzęsieniu ziemi w roku 1375 zniknęły, kiedy sułtan Egiptu użył ich do budowy na tym miejscu fortu. Obecnie na fundamentach latarni znajduje się Muzeum Morskie.

Ze starych cudów świata istnieje do tej pory Piramida Cheopsa, pozostałe zostały zniszczone głównie na skutek trzęsienia ziemi. Obecnie istnieje nowa lista Cudów Świata utworzona w 2007 roku w Lizbonie. W wyborze pomogło 100 milionów głosów internautów z całego świata. Zaliczamy do nich:
Wielki Mur Chiński
Jest jednym z najznakomitszych i najbardziej morderczych dokonań budowlanych wszech czasów. Jego budowla rozpoczęła się około roku 220 p.n.e i trwała 10 lat. Władca Zjednoczonych Chin powołał armię chłopów, żołnierzy, skazańców i więźniów politycznych do budowy muru. Przy budowie muru pracowało około 300 tysięcy ludzi. Legenda głosi, że pewien czarownik powiedział, że mur nie będzie trwały, jeżeli nie zostanie w nim pogrzebane 10 tysięcy ludzi. Jest całkiem prawdopodobne, że tysiące ludzi zmarło podczas morderczej pracy przy budowie. Wielki Mur został nazwany najdłuższym cmentarzem świata i ścianą płaczu. Mur został przebudowany, a ostateczny kształt uzyskał w XV wieku. Ostatnie dane z 1990 roku mówią o tym, że mur liczy 6700 km.
http://bi.gazeta.pl/im/5/8468/z8468125Q,Wielki-Mur-Chinski-jest-tak-wielki--ze-nie-wiadomo.jpg

Pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro
Pomnik ma 30 m wysokości i stoi na 7 ? metrowym cokole, spoglądając na miasto. Pomysł statuy pojawił się po raz pierwszy w 1921 roku, kiedy Brazylia obchodziła setną rocznicę uzyskania niepodległości. W ciągu 10 lat olbrzymia statua stanęła na swoim miejscu. Głowa statuy waży ponad 35 ton, każda dłoń 9 ton. Statuę przywieziono z Paryża, a jej odsłonięcie odbyło się w 1931 roku.
http://bialczynski.files.wordpress.com/2010/07/pl-rio_de_janeiro_helicoptero_47_feb_2006.jpg

Koloseum w Rzymie
Amfiteatr w kształcie elipsy, otoczony kilkoma kondygnacjami miejsc dla widzów pozwalał tłumom bezpiecznie spoglądać w dół i obserwować walki i rzezie. Po wielkim pożarze w Rzymie spłonęły wszystkie amfiteatry i potrzebny był nowy. Nową arenę zbudowano na miejscu jeziora przy pałacu Nerona. Nazwa pochodzi prawdopodobnie od stojącego w pobliżu kolosalnego posągu Nerona. Koloseum mieściło około 50 tysięcy osób. Obecnie Koloseum nadal pozostaje wspaniałym pomnikiem rzymskich osiągnięć.
http://s3.flog.pl/media/foto/1611220_koloseum-w-rzymie.jpg

Taj Mahal
W 1631 roku indyjski cesarz po stracie żony postanowił wystawić jej  grobowiec. Tadż Mahal budowało około 20 tysięcy robotników, a pracę ukończono po 22 latach. Budowla stoi wśród ogrodów krajobrazowych, wejście prowadzi przez olbrzymią bramę ? symboliczne wrota do raju.
http://www.nidokidos.org/attachment.php?attachmentid=6867&stc=1&d=1186488733

Petra
Znajdująca się w Jordanii Petra zaliczana jest do zabytkowych cmentarzy. Podobno miejsce to nasuwa wiele pytań bez odpowiedzi. Kiedyś Petra uważana była za domy, obecnie sądzi się, że to grobowce wykute w skale w niedostępnym terenie. Komnaty wewnątrz są zazwyczaj nagie, całkowicie pozbawione ozdób.Miejsce było przez wiele lata zapomniane, a ponowne odkrycie nastąpiło w 1812 roku przez Szwajcarskiego badacza.
http://www.lovethesepics.com/wp-content/uploads/2011/02/Great-Temple-of-Petra.jpg

Chichen Itza
Chichen Itza położone w Meksyku było ważnym miastem Majów aż do X wieku. Rozległe ruiny, które obecnie można obserwować są ciekawym połączeniem kultury Majów i Tolteków. Nad całym miastem góruje piramida zwana Zamkiem. Dniom i miesiącom roku odpowiada liczba stopni i tarasów, a 52 reliefy symbolizują 52 ? letni cykl rachuby czasu Majów. Najprawdopodobniej miasto opustoszało około roku 1224 w następstwie ataku mieszkańców Majapan.
http://www.chichenitza.com/images/chichenitza.jpg

Machu Picchu
?Stary Szczyt? znajdujący się w Paru odkryty w 1911 roku był ważnym ośrodkiem religijnym. Data jego powstania jest niepewna. Odkryte szkielety sugerują, że żyły tam prawie same kobiety, co przemawia na korzyść teorii, że Machu Picchu było miejscem kultu słońca i sanktuarium dla kobiet zwanych Dziewicami Słońca. Było miejscem pełnym ogrodów i tarasów, stwierdzono, że były tam akwedukty, fontanny i łaźnie.
http://cms.fkimg.com/events/machu-picchu-peru.jpg

W nominacjach do nowych cudów świata brały udział także inne budowle takie jak: Akropol, Alhambra, Angor Wat, Hagia Sophia, Kreml, Opera w Sydney, Piramida w Gizie, Posągi na wyspie Wielkanocnej, Statua Wolności, Stonehenge, Świątynia Kiyomizu, Timbuktu, Wieża Eiffela, Zamek Neuschwanstein.

Miałyście/mieliście okazję podziwiać któreś z wymienionych cudów świata? Jak myślicie, czy słusznie znalazły się na liście 7 najpiękniejszych miejsc na świecie? Jakie waszym zdaniem miejsca powinny się znaleźć na następnej liście cudów świata?

"Nie bój się, uwierz w siebie, masz już wszystko, poczuj więc, że przed tobą cała przyszłość, przecież wiesz"
"Trzeba przecież kochać coś, by żyć. Mieć gdzieś jakiś własny ląd choćby o te dziesięć godzin stąd"
Zobacz podobne tematy :

2

Odp: 7 cudów świata - stara i nowa lista

W przyszłym tyg zobaczę po raz pierwszy Koloseum. Zdam relację smile
Chętnie zobaczyłabym też pozostałe cuda, szczególnie w Rio i Tadż Mahal.

3

Koniecznie zdaj relację! smile Ja niestety nie widziałam żadnego z cudów świata... Najbardziej chciałabym chyba zobaczyć Koloseum i Mur Chiński - dlatego, że są najbardziej "znane". Ale zawsze lubiłam miejsca tajemnicze, takie jak Machu Picchu czy Petra, dlatego jeśli miałabym możliwość teleportowania się do jakiegoś miejsca, to wybrałabym chyba te, o których mniej się słyszy (a co za tym idzie - trudniej się wybrać).

"Nie bój się, uwierz w siebie, masz już wszystko, poczuj więc, że przed tobą cała przyszłość, przecież wiesz"
"Trzeba przecież kochać coś, by żyć. Mieć gdzieś jakiś własny ląd choćby o te dziesięć godzin stąd"

Na następnej liście cudów świata moim prywatnym zdaniem powinny znaleźć się: Park Narodowy Plitvicke Jezera, Dubrownik i Split.

Hrvatska Ljubavi Te!
Wierzę w miłość od pierwszego spojrzenia,
Serca ukojenia
Non omnis moriar?

5

Byłam już tu i tam, widziałam sporo pięknych miejsc, ale do tej pory nie widziałam żadnego z cudów znajdujących się na wspomnianej nowej liście.

Piszemy o tym, co nas zachwyca, a ja przekornie napiszę, że moim skromnym zdaniem Pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro jest paskudny. Cóż z tego, że ogromny, że jest symbolem religii, kiedy dla mnie wizualnie trąci kiczem.

Chciałabym natomiast zobaczyć Petrę, Machu Picchu i Koloseum. Widziałam co prawda amfiteatr w Puli, z tego co wyczytałam konstrukcyjnie podobny do Koloseum, ale sporo mniejszy, dlatego jestem pewna, że wrażenia nieporównywalne.

Wielbiciel Lidiji Bacic napisał/a:

Na następnej liście cudów świata moim prywatnym zdaniem powinny znaleźć się: Park Narodowy Plitvicke Jezera, Dubrownik i Split.

Tak, ale Park Narodowy Jezior Plitwickich (swoją drogą zjawiskowy) nie jest wytworem ludzkich rąk, a chyba o takie tutaj chodzi. Za to jeśli chodzi o Split i Dubrownik, to jestem jak najbardziej na tak wink. Zresztą Chorwacja ogólnie jest cudna!

Regulamin Forum Netkobiety.pl - koniecznie przeczytaj smile 
Dzieląc się swoją opinią zawsze pamiętaj, że po drugiej stronie siedzi drugi człowiek. Hejt może ranić!

"Nie czyń samego siebie przedmiotem kompromisu, bo jesteś wszystkim, co masz."

6

Chorwacja jak najbardziej! <3

7 Ostatnio edytowany przez Nemezys (2013-08-21 16:17:32)

Chorwację muszę zobaczyć, skoro nadaje się na listę wink

Olinka napisał/a:

moim skromnym zdaniem Pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro jest paskudny. Cóż z tego, że ogromny, że jest symbolem religii, kiedy dla mnie wizualnie trąci kiczem.

Miałam wcześniej pisać, że Pomnik Chrystusa Króla w ogóle mi "nie pasuje" do reszty cudów. Ogromny, robiący zapewne wrażenie, ale żeby od razu cudem świata był... smile Poza tym nie różni się (oprócz wielkości) od innych pomników i wszyscy go kopiują, np Świebodzin w Polsce wink

Nemezys napisał/a:

Chorwację muszę zobaczyć, skoro nadaje się na listę wink

Olinka napisał/a:

moim skromnym zdaniem Pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro jest paskudny. Cóż z tego, że ogromny, że jest symbolem religii, kiedy dla mnie wizualnie trąci kiczem.

Miałam wcześniej pisać, że Pomnik Chrystusa Króla w ogóle mi "nie pasuje" do reszty cudów. Ogromny, robiący zapewne wrażenie, ale żeby od razu cudem świata był... smile Poza tym nie różni się (oprócz wielkości) od innych pomników i wszyscy go kopiują, np Świebodzin w Polsce wink

Nemezys z przyjemnością służę poradą, jakie miejsca w Hrvatskiej są warte obejrzenia.

Hrvatska Ljubavi Te!
Serca ukojenia
Non omnis moriar?

9 Ostatnio edytowany przez Anstawia (2013-09-03 18:59:49)

Nemezys napisał/a:

Koniecznie zdaj relację! smile (...)

Koloseum, og?lnie zrobiło na mnie wrażenie, zwłaszcza wieczorem, oświetlone pomarańczowymi lampkami.
Myślę, że ciekawe jest to zderzenie epok. Widzimy budowlę, w której życie się toczyło w starożytności, a obok jest droga, po której pędzą auta, skutery... No i ludzie, turyści, japończycy robiący zdjęcia tabletami, zabawnie to wszystko wygląda. Rzym jest piękny. Wszystko wydawało mi się takie ogromne, zwłaszcza budowle- może dlatego, że mieszkam w małej Holandii wink Piękne okiennice, rośliny w oknach, smaczne jedzonko, słońce, każda część Rzymu jest warta zobaczenia. Na pewno tam wrócę. Teraz myślę gdzie by tu jeszcze wyskoczyć na długi weekend, bo spodobało mi się moje samotne podróżowanie wink Narazie planuję miasta europejskie, może kiedyś odważę się pojechać na inny kontynent. Póki co, marzę wink

10

Nemezys z przyjemnością służę poradą, jakie miejsca w Hrvatskiej są warte obejrzenia.

Więc słucham, opowiadaj, ciekawa jestem - może za rok się tam wybiorę smile

Anstawia napisał/a:

Koloseum, og?lnie zrobiło na mnie wrażenie, zwłaszcza wieczorem, oświetlone pomarańczowymi lampkami.
Myślę, że ciekawe jest to zderzenie epok. Widzimy budowlę, w której życie się toczyło w starożytności, a obok jest droga, po której pędzą auta, skutery... No i ludzie, turyści, japończycy robiący zdjęcia tabletami, zabawnie to wszystko wygląda. Rzym jest piękny. Wszystko wydawało mi się takie ogromne, zwłaszcza budowle- może dladego, że mieszkam w małej Holandii wink Piękne okiennice, rośliny w oknach, smaczne jedzonko, słońce, każda część Rzymu jest warta zobaczenia. Na pewno tam wrócę.

Pięknie opisane... smile Może jakieś zdjęcia masz, którymi chciałabyś się podzielić?

11 Ostatnio edytowany przez Anstawia (2013-09-03 18:58:07)

Nemezys napisał/a:

Pięknie opisane... smile Może jakieś zdjęcia masz, którymi chciałabyś się podzielić?

A jest możliwość wstawienia zdjęć na forum z dysku komputera?

12

Anstawia napisał/a:

A jest możliwość wstawienia zdjęć na forum z dysku komputera?

Tak, tutaj odsyłam cię do wyjaśnienia: http://www.netkobiety.pl/t17060.html smile

Na początek Nemezys miejsce, jak dla mnie magiczne, czyli Plitvicke Jezera. Stanowią one największy chorwacki park narodowy (około 300 km kwadratowych). Główną atrakcją parku jest 16 mieniących się różnymi kolorami jezior. Między nimi rzeka Korana płynie kaskadami. Po niektórych z jezior kursują turystyczne stateczki. Oprócz tego na terenie parku spotkamy bajeczne wodospady. Obszar jezior pokrywa gęsty las bukowy.

Hrvatska Ljubavi Te!
Serca ukojenia
Non omnis moriar?

14 Ostatnio edytowany przez Anstawia (2013-09-08 20:35:06)

Zdjęć z Rzymu i Watykanu mam około 300. Tutaj tak w skrócie smile Te kilka zdjęć na pewno nie oddaje tej całej atmosfery jaka jest w  tym wiecznym mieście. Miłego oglądania wink

http://img197.imageshack.us/img197/7444/bkg.JPG
http://img855.imageshack.us/img855/2363/ptft.jpg
http://img593.imageshack.us/img593/9706/hjvf.jpg
http://img850.imageshack.us/img850/6840/pc87.jpg
http://img51.imageshack.us/img51/8269/zu0x.jpg
http://img845.imageshack.us/img845/7812/hgu0.jpg
http://img5.imageshack.us/img5/9428/v2zd.jpg

15

Przepiękne zdjęcia smile

16

BabaOsiadła napisał/a:

Przepiękne zdjęcia smile

smile Rzym piękny smile
Zdjęcia amatorszczyzna smile

17

Zdjęcia naprawdę fajne. Bardzo ładnie uchwycilas kolory smile

Z cudów widziałam Taj Mahal. Robi wrażenie. W dodatku przeróżnie się mieni w zależności od pory dnia. Miałam okazje oglądać ten grobowiec o zachodzie słońca jak wjezdzalysmy do Agry i o bardzo wczesnym rankiem jak poszlysmy zwiedzać.
W marcu zobaczę Machu Picchu big_smile Podziele się fotkami jak wyjdą jakieś tajne bo kiepski ze mnie fotograf.

18

gargulec napisał/a:

Zdjęcia naprawdę fajne. Bardzo ładnie uchwycilas kolory smile

Z cudów widziałam Taj Mahal. Robi wrażenie. W dodatku przeróżnie się mieni w zależności od pory dnia. Miałam okazje oglądać ten grobowiec o zachodzie słońca jak wjezdzalysmy do Agry i o bardzo wczesnym rankiem jak poszlysmy zwiedzać.
W marcu zobaczę Machu Picchu big_smile Podziele się fotkami jak wyjdą jakieś tajne bo kiepski ze mnie fotograf.

Prosimy o zdjęcia! wink

19

Halloha. Już ponad miesiąc minął od powrotu z wakacji a ja dopiero teraz miałam czas na spokojnie przejrzeć zdjęcia. Wycieczka była niesamowita. Peru jest przepięknym miejscem. Poza zgiełkiem miast oczywiście.

Samo Machu Picchu jest jak najbardziej godne polecenia. Zwłaszcza samodzielnie zdobyte po blisko 1,5 godzinnej wspinaczce po schodach o świcie. Z racji ubogich funduszy i ograniczonego czasu darowałyśmy sobie Inca Trail. A to dopiero, podobno, robi wrażenie.

Słaby ze mnie fotograf i wiem, że moje zdjęcia w niewielkim procencie oddają klimat tego miejsca.

https://imageshack.com/i/eyaHIm1Ej

https://imageshack.com/i/f04zQuH0j

https://imageshack.com/i/pblT9s9Tj

https://imageshack.com/i/exYmfyCGj

Ostatnie to widok z Huayna Picchu. Na pierwszym planie moje ubłocone buciory wink

20

Gargulcu, jesteś dla siebie zbyt surowa, bo Twoje zdjęcia są przepiękne smile. Inna rzecz, że doprawdy niezwykle rzadko na statyczynym obrazie udaje się w pełni uchwycić klimat danego miejsca.

Regulamin Forum Netkobiety.pl - koniecznie przeczytaj smile 
Dzieląc się swoją opinią zawsze pamiętaj, że po drugiej stronie siedzi drugi człowiek. Hejt może ranić!

"Nie czyń samego siebie przedmiotem kompromisu, bo jesteś wszystkim, co masz."

21

Uuuu. Zdjęcia mi się nie otwierają sad

22 Ostatnio edytowany przez Czarnaczarna (2015-10-02 16:51:33)

Świątynia Artemidy w Efezie jest nieco mało cudowna na chwilę obecną. Sam Efez robi wrażenie, ale ze świątyni zostało niecałe jeden i pół kolumny, co było nieco bolesnym dla mnie odkryciem big_smile Ale chociaż się wchodzi bez opłat.

https://photos-6.dropbox.com/t/2/AAAp7ucUefA4ElDbQe3cjkujv5vDqZ7lrGtfpZkAGkHPpg/12/26661233/jpeg/32x32/1/_/1/2/IMGP5590.JPG/EOXWihQY_GcgAigC/9SlX0NbBv6-FPnkjHfwD9LMqh24yCuqYfnsMVCebqYc%2Cr4dOw8tyYaKJ90XKcXySUqt0dMxOpARLMGXh0T-rQqE?size=1024x768&amp;size_mode=2

Deal with it.

23

W tym roku zobaczę Mur Chiński, zdam relację wink

Posty [ 23 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » PODRÓŻE MARZEŃ » 7 cudów świata - stara i nowa lista

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności

© www.netkobiety.pl 2007-2018