Magiczny duet kwiatów i pszczół, czyli cuda z ula - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!


Forum Kobiet » MEDYCYNA NATURALNA - ZIOŁA, ZDROWE ODŻYWIANIE, DIETY » Magiczny duet kwiatów i pszczół, czyli cuda z ula

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 7 ]

Temat: Magiczny duet kwiatów i pszczół, czyli cuda z ula

Charakterystyka pyłku kwiatowego

    Czym właściwie jest pyłek kwiatowy? Otóż niczym innym jak męskimi komórkami rozrodczymi produkowanymi przez rośliny. Ten składnik obok nektaru i spadzi należy do najczęściej transportowanych przez pszczoły, bowiem pyłek jest im potrzebny do wytworzenia tzw. pierzgi, która jest podstawowym pożywieniem roju. Gdyby nie było w ulu pierzgi, to rój w końcu mógłby zginąć. Pszczoła transportuje pyłek za pomocą własnych odnóż, na końcu których znajduje się koszyczek w którym umieszcza się pyłek. Warto wspomnieć, że pyłek ma wiele różnych kolorów. Podczas uzyskiwania pyłku przez ludzi korzysta się z poławiaczy pyłku. Urządzenie te jednak ?bierze? tylko część tego drogocennego składnika z koszyczka pszczoły.

Co zawiera pyłek kwiatowy?

    Na początku trzeba powiedzieć, że pyłek jest bardzo bogatym źródłem witamin, białka oraz węglowodanów. Szacuje się, że w pyłku znajduje się do 30% białka oraz do 40% węglowodanów. Największą grupę witamin stanowią witaminy z grupy B, których działanie szczególnie cenione jest w leczeniu stresu oraz zaburzeń nerwowych. Oprócz tej witaminy mamy tu do czynienia właściwie ze wszystkimi witaminami, jakie znajdują się w organizmie człowieka. Niektóre z nich są co prawda w małych ilościach, a niektóre w większych, co jednak nie przeszkadza w stwierdzeniu, że pyłek nawet w najmniejszych ilościach stanowi doskonały sposób na wzmocnienie organizmu.
    W naszym kraju przeprowadzano zresztą eksperymenty mające na celu pokazanie zdrowotnej roli pyłku kwiatowego. Podawano go m.in górnikom i sportowcom. Ci z pierwszej grupy znacznie wzmocnili swą wytrzymałość i nie chorowali, natomiast sportowcy osiągali lepsze wyniki, niż ich koledzy!

Zastosowanie pyłku kwiatowego

    Pyłek można stosować profilaktycznie, by zapobiec zachorowaniu. Mój znajomy pszczelarz, który zażywa pyłek (głównie w herbacie) twierdzi, że nie chorował już od kilku lat! Pyłek jest bogaty m.in w żelazo, co pozwala na stosowanie go w przypadku, gdy leki zawierające ten minerał nie działają poprawnie. Co ważne ? pyłek stosowany jest z powodzeniem w przypadku niedokrwistości z powodu braku żelaza. Zwłaszcza w przypadku dzieci stwierdzono dużą poprawę. Pyłek doskonale sprawdza się również w biegunkach i podrażnieniach przewodu pokarmowego, poprzez regulację wielkości i składu flory bakteryjnej. Kolejną ważną rolą pyłku kwiatowego jest działanie przeciwmiażdżycowe. Dowiedziono, że skutecznie zwalcza problemy związane z zaburzeniami krążenia oraz nadciśnieniem tętniczym. Poza tym pyłek skutecznie walczy z zatruciami wątroby wywołanymi przez toksyny. Jest polecany w celu obniżenia poziomu cholesterolu we krwi.
    Według innych badań pyłek można polecić osobom wyczerpanym i zniechęconym do wielu rzeczy oraz cierpiącym na chorobę alkoholową. Pyłek wpływa bowiem korzystnie na układ nerwowy i sprzyja poprawie samopoczucia. Alkoholikom pyłek pomaga zmniejszyć uczucie głodu po odstawieniu alkoholu.
    Następnym schorzeniem z którym skutecznie walczy pyłek jest przerost prostaty. Podawany na początku choroby potrafi zatrzymać całkowicie jej rozwój. Zanotowano, że u mężczyzn przyjmujących pyłek po pewnym czasie malał gruczoł prostaty, wzmacniał się pęcherz moczowy oraz zmniejszał się ból przy oddawaniu moczu. Problem ten dotyczy wielu milionów mężczyzn na całym świecie.
    Wśród wielu schorzeń ludzkich stwierdzono, że pyłek równie skutecznie walczy z zaburzeniami wzroku, cukrzycą czy stanami depresyjnymi.  Działa także, dzięki zawartości wielu dobrych mikroelementów  na urodę :) Jak więc widać, warto sięgnąć po pyłek kwiatowy.

Zobacz podobne tematy :

2

Odp: Magiczny duet kwiatów i pszczół, czyli cuda z ula

Pyłek kwiatowy jest bardzo cenny i rzeczywiście zawiera dużo mikroelementów - dziadek pszczelarz mnie o tym przekonywał od dziecka. Pamiętam, że szczególnie na wiosnę i jesień dodawało się go u babci do przestudzonej herbaty na wzmocnienie. Moja ciocia robi sobie z pyłku od lat maseczki i przyznać tzreba ,że twarz ma jak małolata - bardzo gładką.  Jej przepis na maseczkę : pyłek (łyżeczka, drobno zmielony, łyżka miodu, kilka kropli cytryn, jeśli ktoś ma suchą skórę to dodatkowo jeszcze łyżeczka śmietany) , rozmieszać, rozgnieść na papkę i trzymać około 15 minut. Zmyć letnią wodą i wklepać kremik.

3 Ostatnio edytowany przez BabaOsiadła (2013-05-23 01:17:27)

Odp: Magiczny duet kwiatów i pszczół, czyli cuda z ula

Post przeniesiony:

Samantha napisał/a:

Charakterystyka wosku pszczelego

Wosk pszczeli jest wykorzystywany przez pszczoły do budowy plastrów miodu, a także do zasklepiania komórek z miodem. Poza tym stosują je też do uszczelniania ula.  Słynne są świece wykonane z wosku. Był to jedyny sposób na oświetlenie pomieszczeń do czasu wynalezienia lampy naftowej. Obecnie świece woskowe zostały zastapione przez świece parafinowe ze względu na mniejszą cenę. Wosk pszczeli nie posiada właściwości leczniczych tak jak propolis czy pyłek kwiatowy, ale w innych dziedzinach jego właściwości są bardzo doceniane. Ludzie wykorzystują wosk w drukarstwie, tkactwie, teletechnice. Wykorzystywany jest również w kosmetyce, stomatologii oraz farmacji. Wosk pszczeli jest mieszaniną kwasów organicznych, estrów, alkoholi oraz kwasów. Składa się w większości z węgla (około 75%).

Zastosowanie wosku pszczelego

Uważa się, że żucie kawałka plastra miodu pomaga na katar sienny. W tym celu należy żuć plasterek miodu przez kilka minut dwa razy dziennie. Po kuracji ryzyko ?złapania? kataru spada do zera, bądź sprawia, że katar przebiega wyjątkowo łagodnie.

Podobno zaleca się również żucie plastra miodu ludziom chcącym rzucić palenie. Kilkuminutowe żucie dziennie powinno pomóc w rzuceniu nałogu.
   
Udowodnione zostało, że wosk doskonale sprawdza się w przypadku wypadania macicy u starszych kobiet. Do leczenia tej przypadłości stosowano specjalne krążki woskowe, których lecznicze działanie okazywało się nie raz lepsze, niż techniki operacyjne zwykle przeprowadzane w tego typu schorzeniach. Po raz kolejny warto odnotować wkład polskich uczonych w odkryciu właściwości wosku, bowiem to właśnie oni zastosowali wspomniane krążki u swych pacjentek.

W kosmetyce wosk stosowany jest do kremów odżywiających i ochraniających skórę.

4 Ostatnio edytowany przez BabaOsiadła (2013-05-23 01:21:27)

Odp: Magiczny duet kwiatów i pszczół, czyli cuda z ula

Post przeniesiony:

Samantha napisał/a:

Charakterystyka mleczka pszczelego

    Mleczko pszczele ?spełnia? ważną funkcję w ulu, bowiem jest to pokarm larw pszczół przez pierwsze dni ich życia, a także królowej przez całe życie. Jest to pewnie przyczyna tego, że królowa żyje dłużej niż reszta mieszkańców ula. W smaku mleczko jest cierpkie. Przypomina nieco śmietankę. Mleczko pszczele jest szczególnie cenione w Kraju Kwitnącej Wiśni ? Japonii. Tam bowiem mleczko jest spożywane bardzo często w różnych postaciach. Mleczko pszczele występuje pod postacią syropu, kapsułek oraz tabletek do ssania. Według niektórych najskuteczniejszym sposobem leczenia jest podawanie leków na bazie mleczka podjęzykowo. Oczywiście stosować mleczko można w niektórych schorzeniach. Obok wielu zaleceń znajduje się wiele przeciwwskazań.

Co zawiera mleczko pszczele?

    Mleczko pszczele to bogate źródło kwasu pantotenowego, nikotynowego oraz witaminy H. Pozostałe witaminy takie jak witamina C, B1, B2, B6, B12 występują również, ale w mniejszym stężeniu. Substncja ta jest też obfitym źródłem pierwiastków. Do dnia dzisiejszego wykryto około 25 biopierwiastków takich jak magnez, żelazo, potas, wapń czy miedź. Ponadto wśród cennych składników mleczka pszczelego należy wyróżnić białka, w skład których wchodzą globuliny i albuminy, węglowodany oraz lipidy.

Zastosowania mleczka pszczelego

    Na temat mleczka pszczelego można napisać może nie tyle, co na temat propolisu, lecz można stwierdzić, że w zestawieniu tych dwóch substancji obok siebie, żadna z nich nie wypada blado. Okazuje się nawet, że mają podobne funkcje: podobnie jak kit pszczeli, mleczko pszczele również skutecznie zwalcza prątki gruźlicy czy gronkowca złocistego. Poza tym stwierdzono zbawienny wpływ mleczka na organizm ludzki w przypadku pałeczek czerwonki czy duru brzusznego. Pamiętajmy, że dur brzuszny to ciężka choroba zakaźna, więc tym bardziej powinniśmy docenić wartość mleczka w leczeniu tej choroby.
    Badacze są zgodni również w kwestii dobroczynnego wpływu mleczka na ogólny stan naszego organizmu. Podczas zażywania mleczka odzyskujemy siły witalne, rośnie optymizm i chęć do życia. U ludzi starszych odnotowano znaczną poprawę ostrości widzenia. Kto nie jest przekonany do napojów regenerujących powinien sięgnąć po mleczko pszczele, które na pewno jest zdrowsze i przynosi ten sam efekt.
    Mleczko pobudza apetyt. Może być stosowany w przypadku problemów z przemianą materii. Mleczko powinno znaleźć się w menu wszystkich osób dotkniętych chorobą, która w ostatnim czasie występuje dość często. Mowa tu o anoreksji. Właśnie poprzez pobudzenie łaknienia mleczko pomaga skutecznie walczyć z tą chorobą.
    Stwierdzono również wielką rolę w leczeniu chorób układu krążenia, a także jako lek po przebytym zawale serca. Osoby mające zbyt wysokie lub zbyt niskie ciśnienie powinny stosować mleczko pszczele ponieważ ono obniża je lub podwyższa. Mleczko stosowane jest
też w przypadku miażdżycy naczyń krwionośnych oraz stanów zapalnych żył.
    Mleczko pszczele ujawniło swą zdolność do ochrony wątroby przed wpływem toksyn. Łagodzi objawy zapalenia jelita grubego, wątroby oraz trzustki. Skutecznie walczy również z owrzodzeniami tych jakże ważnych dla nas narządów.
    Kolejną cechą wspólną propolisu oraz mleczka jest pomoc w reumatyzmie. Zaleca się ten środek w przypadku wszelkich zapaleń stawów, chorobach zwyrodnieniowych stawów oraz innych schorzeń reumatycznych.
    Poza tym podobnie jak kit pszczeli, mleczko skutecznie walczy z przykrymi objawami opryszczki. Należy smarować powstałe pęcherzyki opryszczki, co złagodzi nieprzyjemne uczucie pieczenia.
    Również w kosmetyce doceniono właściwości mleczka. Używa się go do wyrobu kremów regenerujących i odżywiających skórę oraz wszelkich balsamów. Mleczko nawilża skórę oraz powoduje jej wygładzenie.

5

Odp: Magiczny duet kwiatów i pszczół, czyli cuda z ula

Post przeniesiony:

Samantha napisał/a:

Charakterystyka jadu pszczelego

Teraz dodamy łyżkę dziegciu do wszystkich pozytywnych aspektów związanych z produktami z ula. Otóż jad pszczeli może być zarówno lekarstwem jak i niebezpieczną substancją. Większość z nas doświadczyła nieprzyjemnego uczucia jakim jest bez wątpienia użądlenie pszczoły. Substancją, która powoduje potem ból i pieczenie jest właśnie jad pszczeli. Warto zaznaczyć jednak, że pszczoły atakują tylko w niektórych przypadkach. Oczywiście nadrzędną zasadą jest nie zbliżanie się zanadto do uli, bo wtedy pszczoły mogą poczuć się zagrożone. Użądlenie jednego owada raczej nie powoduje poważnych powikłań (mało było takich przypadków), ale użądlenie kilkuset pszczół może zakończyć się tragicznie. Nawet pszczelarze noszą specjalne uniformy chroniące ich przed swoimi pupilami. Co prawda pszczoły rozróżniają swojego opiekuna od innego, ale lepiej dmuchać na zimne. Co jeszcze drażni pszczoły? Na pewno gwałtowne ruchy. Gdy siedzi na nas pszczoła lepiej zachować spokój i wtedy jest duża szansa, że odleci ona uznając, że nie stanowimy dla niej niebezpieczeństwa. Co prawda w praktyce odganianie się to odruch raczej bezwarunkowy, więc wprowadzenie tej zasady w życie może być trudne. W razie ataku pszczół osłońmy w szczególności twarz. Słyszano o przypadkach jakoby pszczoły wlatywały przypadkowo do gardła człowieka, kąsając go od środka. Wskutek opuchlizny wewnątrz gardła może dojść do uduszenia się. W ramach ciekawostki można podać fakt, że alkoholicy doskonale znoszą ukąszenia.

Co zawiera jad pszczeli?

Jad pszczeli zawiera ogromne ilości białka. Szacuje się, że białko to prawie 80% zawartości jadu. Poza tym w jadzie występują enzymy takie jak fosfolipaza i hialuronidaza oraz aminy takie jak histamina. Wyróżnić można też peptydy (melityna oraz apamina). Melityna działa przeciwbakteryjnie oraz przeciwgrzybicznie, natomiast apamina działa korzystnie na układ nerwowy. Wracając do melityny warto podkreślić ciekawe zastosowanie ochronne przed promieniowaniem radioaktywnym.

Zastosowanie jadu pszczelego

Jad pszczeli należy do grupy leków prawie na wszystkie schorzenia. Większość ludzi kojarzy go przede wszystkim ze skuteczną bronią przeciw reumatyzmowi. Jednak niewielu ludzi kojarzy jad pszczeli z lekarstwem na choroby skóry czy nawet choroby oczu! Schorzenia takie leczy się za pomocą odpowiedniej maści. Działa kojąco w przypadku trudno gojących się ran.
Jad pszczeli doskonale walczy z często spotykaną przypadłością jaką jest astma.
Poza tym podobnie jak propolis i mleczko pszczele, jad skutecznie działa w przypadku nadciśnienia tętniczego oraz chorób serca.
Jednak najpopularniejszą właściwością jadu pszczelego jest wyżej wspomniane działanie przeciw reumatyzmowi. Każdego z nas moga spotkać dolegliwości na tym tle. Nie dość, że są bolesne to grożą dodatkowo zdeformowaniem dłoni. Ponownie polscy uczeni dowiedli, że kuracja za pomocą użądleń pszczół może przynieść zaskakujące efekty! Oczywiście nie należy na własną rękę prowokować owadów do ukąszeń! Zaletą takiej metody jest fakt, iż dostarczamy organizmowi świeżego jadu prosto od pszczoły.
Jest też wiele przeciwwskazań do leczenia jadem pszczelim. Typowym powodem dla którego nie możemy być leczeni tym sposobem, jest uczulenie. Gdy należymy do grupy uczuleniowców powinniśmy zapomnieć o tym sposobie leczenia. W zasadzie obojętnie czy chcemy korzystać z mleczka pszczelego, propolisu, pyłku czy opisywanego jadu powinniśmy zasięgnąć opinii lekarza!

6

Odp: Magiczny duet kwiatów i pszczół, czyli cuda z ula

Korzystacie z tych cudów? Czy rzeczywiście mają tak wspaniałe działanie? Spotkałyście się np. z leczeniem użądleniami pszczół? Niezmiernie jestem ciekawa, czy, gdzie i w jaki sposób to się stosuje yikes

Posty [ 7 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » MEDYCYNA NATURALNA - ZIOŁA, ZDROWE ODŻYWIANIE, DIETY » Magiczny duet kwiatów i pszczół, czyli cuda z ula

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności© www.netkobiety.pl 2007-2018