Witamina D - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!


Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 4 ]

Temat: Witamina D

Charakterystyka witaminy D

Witamina D nazywana jest również kalcyferolem. Podstawowym zadaniem tej witaminy w naszym organizmie jest prawidłowy rozwój kości. Witamina ta pomaga przyswajać wapń, jest więc bez wątpienia cennym budulcem silnych kości i zębów. Poza tym pomaga walczyć z krzywicą, występującą zwłaszcza u dzieci. Witamina ta słynie z tego, że jest przyswajana również poprzez wystawienie ciała na promienie słoneczne.

Kiedy potrzebna?

Witamina D jest używana w zasadzie w tych samych schorzeniach co witaminy z grupy B. Należą do nich:

-    choroby trzustki
-    choroby jelit
-    choroby wątroby
-    choroby jelit
-    działa kojąco na układ nerwowy
-    ma wpływ na działanie komórek m. in. mózgowych

Niedobór tej witaminy w organizmie grozi znacznym osłabieniem kości (schorzenie te nazywa się osteomalacją ? polega ono na tym, że dochodzi do utraty wapnia z kości), zwyrodnieniami układu kostnego, co pociąga za sobą zniekształcenie sylwetki (np. wszelkie skrzywienia kręgosłupa).

Gdzie ją znajdziemy?

Największym źródłem witaminy D jest mleko oraz przetwory mleczne takie jak ser, masło czy śmietana. Poza tym ryby: łosoś, makrela, tuńczyk są również bogatym źródłem tej witaminy. Dzienne zapotrzebowanie organizmu na tę witaminę u osoby dorosłej wynosi około 10 mikrogramów.

Ostrzeżenia

Przedawkowanie witaminy D może prowadzić do jej nadmiaru w organizmie czyli hiperwitaminozy. Ponadto występują dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego w postaci biegunek. Do innych objawów należy częste oddawanie moczu, zakłócenia w pracy nerek, bóle głowy, senność, wymioty oraz łatwe męczenie się oczu. Nie należy również łączyć witaminy D ze środkami zawierającymi magnez. Zażywanie tej witaminy można rozpocząć bez konsultacji z lekarzem, ale wtedy należy ściśle stosować się do wskazówek zamieszczonych na ulotce dołączonej do opakowania. Istnieje bowiem wiele przeciwskazań do stosowania obniżonych dawek tej witaminy w niektórych przypadkach.

Zobacz podobne tematy :

2

Odp: Witamina D
Samantha napisał/a:

Przedawkowanie witaminy D może prowadzić do jej nadmiaru w organizmie czyli hiperwitaminozy. Ponadto występują dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego w postaci biegunek. Do innych objawów należy częste oddawanie moczu, zakłócenia w pracy nerek, bóle głowy, senność, wymioty oraz łatwe męczenie się oczu. Nie należy również łączyć witaminy D ze środkami zawierającymi magnez.

Przy czym warto zaznaczyć, że przedawkowanie możliwe jest wyłącznie przy zażywaniu witaminy D w postaci syntetycznej, natomiast nie ma tego zagrożenia kiedy organizm pobiera ją bezpośrednio z pożywienia.

Regulamin Forum Netkobiety.pl - koniecznie przeczytaj smile 
Dzieląc się swoją opinią zawsze pamiętaj, że po drugiej stronie siedzi drugi człowiek. Hejt może ranić!

"Nie czyń samego siebie przedmiotem kompromisu, bo jesteś wszystkim, co masz."

3 Ostatnio edytowany przez KGB (2013-02-12 22:21:43)

Odp: Witamina D

Warto również zwrócić uwagę, że witaminę D czerpiemy podczas przebywania na słońcu.

"Pod wpływem promieni słonecznych w skórze następuje synteza witaminy D z prekursora 7-dehydrocholesterolu. Aby zaszła odpowiednia synteza witaminy D, skóra powinna być poddana co najmniej 15-minutowemu działaniu promieni UVB o długości fali 290-315 nm. Do czynników, które wpływają na syntezę witaminy D należą: rejon geograficznego zamieszkania oraz rasa. Najwięcej witaminy D powstaje bowiem w skórze pod wpływem promieni słonecznych pomiędzy godziną 10 a 15 u osób rasy białej przebywających na obszarach wyżynnych oraz górzystych. Przy czym stosowanie filtrów przeciwsłonecznych zmniejsza w znacznym stopniu syntezę witaminy D."

Szczególną  uwagę zwróćmy na osoby starsze przyjmujące witaminę D w różnych preparatach z wapniem, które nie zawsze są edukowane przez prowadzącego lekarza.

Cel bez planu jest tylko marzeniem

Posty [ 4 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności© www.netkobiety.pl 2007-2018