3-latek do przedszkola czy nie??? - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

Forum Kobiet » WYCHOWANIE, ZDROWIE I EDUKACJA DZIECKA » 3-latek do przedszkola czy nie???

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 30 ]

Temat: 3-latek do przedszkola czy nie???

Jestem za tym zeby moja corcia poszla do przedszkola.Problem polega na tym że moi rodzice sa przeciwni temu.Jeszcze nie pracuje ale szukam pracy.Zeby ja znalezc musze dziecko miec w przedszkolu bo kazdy pracodawca pyta- A co z dzieciaczkiem??? Uwazam ze przedszkole dla mojej malej byloby dobrym rozwiazaniem: mala poznala by rowiesnikow, nauczyla by sie zycia wsrod dzieci( bo niestety tylko dorosli ja otaczaja  a najblizsze dzieciaczki to dwie ulice dalej), no a takze to ze teraz dzieci beda musialy pojsc wczesniej do szkoly i niewiele zostanie jej tej dzieciecej beztroski, no a poza tym mojej rodzince byloby lzej gdy mala bylaby kilka godzin w przedszkolu.Zadne argumenty nie pomagaja zeby przekonac bliskich.No i termin zapisow do przedszkoli juz zbliza sie ku koncowi.Pomozcie. Co robic???

Zobacz podobne tematy :

2

Odp: 3-latek do przedszkola czy nie???

Nie staraj się przekonać bliskich do swoich decyzji to ty jesteś matka i to ty wychowujesz własne dziecko. Dziadkowie mogą pomóc czy też zwrócić uwagę jednak to nie oni wychowają twoje dziecko. Jak nie zapiszesz teraz dziecka to w połowie roku możesz zapomnieć o tym żeby ci dzieciątko przyjęli, a nawet jeśli zmienisz zdanie to zapisać a posłać dziecko to co innego zawsze możesz zrezygnować we wrześniu.

3

Witaj samotna23:)Powiem Ci tak...mam dwie córki i obydwie edukacje przedszkolną rozpoczęły bedąc w wieku trzech lat.Posłam je nie dlatego,że musiałam,ale dlatego,że chciałam. Wiele osób dziwiło się dlaczego takie małe dzieci posyłam do przedszkola gdy i tak siedzę w domu ale ja uwazałam,że to jest moja sprawa i uwazam,że była to właściwa decyzja. Dziewczynki były bardzo nieśmiałe a przez przedszkole zmieniły się.Zawarły swoje pierwsze znajomosci.Uczą się w pewnym stopniu jakiś reguł i obowiazków.Krzywda im się nie stała że poszły  tak wcześnie do przedszkola poniewaz wcześniej od rówieśników nauczyły się wielu rzeczy.Takich rzeczy jak poznanie literk,liczenie itd Dziewczynki zadowolone a ja tez bo mam troszeczkę czasu dla siebie.Dlatego samotna powiem Ci,że to będzie dobry wybór jak poślesz swoje dziecko do przedszkola i nie przejmuj się opiniami osób bliskich.Zobaczysz jacy będą dumni jak ich trzylatek przyjdzie z pieknym rysunkiem lub zaspiewa piosenkę lub powie ładny wierszyk:))Taki trzy latek mimo,że mały jest bardzo samodzielny w grupie rówieśników:)Mam nadzieję ze dokonasz właściwego wyboru.Pozdrawiam

"Człowiek jest wielki nie przez to,co posiada,lecz przez to,kim jest;
nie przez to,co ma,lecz przez to,czym się dzieli z innymi."

4

fenix napisał/a:

Nie staraj się przekonać bliskich do swoich decyzji to ty jesteś matka i to ty wychowujesz własne dziecko. Dziadkowie mogą pomóc czy też zwrócić uwagę jednak to nie oni wychowają twoje dziecko. Jak nie zapiszesz teraz dziecka to w połowie roku możesz zapomnieć o tym żeby ci dzieciątko przyjęli, a nawet jeśli zmienisz zdanie to zapisać a posłać dziecko to co innego zawsze możesz zrezygnować we wrześniu.

Masz rację, dziadkowie mogą tylko pomagać. Jestem babcią i mój wnuczek ma dwa lata i jak córka będzie chciala go poslać do przedszkola jestem za. Nawet proponowalam jej teraz, żeby go prowadzała na dwie godziny do znajomej emerytowanej nauczycielki, ktora była bardzo lubiana przez moją córkę. Córka by miała dwie godz. dziennie dla siebie, a nasza znajoma kilka dziesiąt zł więcej do emerytury. A mój wnuczek nauczył by się przebywac z innymi osobami.

5

Przedszkole to dobre rozwiązanie nie tylko dla ciebie ale również dla dziecka tym bardziej,gdy nie ma rodzeństwa.Nauczyłaby się przebywania w towarzystwie rówieśników i z pewnością łatwiej jej będzie gdy pójdzie do szkoły  smile Znam przypadek gdzie wnuczek jest wychowywany przez dziadków,a teraz mają z nim problem musieli go zabrać z przedszkola bo nie umiał się zaklimatyzować wśród rówieśników,niestety był nauczony przebywania w towarzystwie dorosłych,dziadki na niego chuchali i dmuchali nie wychodził zimą na dwór,bo może zachorować,całymi dniami grał na komputerze,zrobił się z niego taki za przeproszeniem "głupio-mądry" mając urodziny lub nawet imieniny potrafi się upomnieć o życzenia i prezent,nic nie zrobi sam,nawet spodni nie założy,dla mnie to jest robienie kaleki z dziecka.Wiem,że każda z nas kocha swoją pociechę ponad wszystko i musimy czasami podejmować trudne decyzje,ale to właśnie my matki wiemy co jest najlepsze dla naszego dziecka.Moja córka poszła do przedszkola w wieku 4 lat,było jej o tyle trudniej,że nie znała języka angielskiego,my musieliśmy chodzić do pracy i pragnęliśmy aby się zaklimatyzowała w nowym otoczeniu,bo w wieku 5 lat musiała iść do szkoły.Teraz wiem że dobrze zrobiliśmy,poznała język chodzi do szkoły,potrafiła odnalezć się w nowym otoczeniu,stała się bardziej samodzielna,a na dodatek jest w pierwszej piątce najlepszych uczniów w klasie.Też rodzice nam mówili,ze zle robimy,ze zabieramy jej dzieciństwo,że jest za mała,nawet moja mama chciała przyjechać do nas aby się nią zająć,ale postawiliśmy na swoim i to była dobra decyzja  smile
Więc nie przejmuj się opiniami rodziny tylko postępuj wedle swoich odczuć i jak ci podpowiada matczyna intuicja  smile

Człowiek ma dar kochania, lecz także dar cierpienia.

6

Mój chrześniak mając 3 latka poszedł do przedszkola, mimo że jeszcze nie był samodzielny do końca we wszystkim:) A teraz to momentalnie się rozwinął smile Jestem za tym aby dziecko w wieku 3 lat puścić do przedszkola smile Wybór należy do Ciebie.

"Jeden jest tylko sukces - być w stanie spędzić życie na swój własny sposób"

7

Ja sądze,że to ty o tym decydujesz.Ty jesteś jej matką.Jak widać masz dobre argumenty i troszczysz się o małą.Więc jeśli jesteś za posłaniem jej to ją poślij.Nikt nie powinien za ciebie decydować/

Daj każdemu dniu szanse stania się najpięknieszym w całym twoim życiu.

8

Nie będę się rozpisywać...bo tylko bym się powtórzyła po moich poprzedniczkach....zatem podpisuję się pod wszystkimi postami.:)

"Babę zesłał Bóg, raz mu wyszedł taki cud...."

9

samotna23 napisał/a:

Jestem za tym zeby moja corcia poszla do przedszkola.Problem polega na tym że moi rodzice sa przeciwni temu.Jeszcze nie pracuje ale szukam pracy.Zeby ja znalezc musze dziecko miec w przedszkolu bo kazdy pracodawca pyta- A co z dzieciaczkiem??? Uwazam ze przedszkole dla mojej malej byloby dobrym rozwiazaniem: mala poznala by rowiesnikow, nauczyla by sie zycia wsrod dzieci( bo niestety tylko dorosli ja otaczaja  a najblizsze dzieciaczki to dwie ulice dalej), no a takze to ze teraz dzieci beda musialy pojsc wczesniej do szkoly i niewiele zostanie jej tej dzieciecej beztroski, no a poza tym mojej rodzince byloby lzej gdy mala bylaby kilka godzin w przedszkolu.Zadne argumenty nie pomagaja zeby przekonac bliskich.No i termin zapisow do przedszkoli juz zbliza sie ku koncowi.Pomozcie. Co robic???

Mam córkę w tym samym wieku.Niedawno skończył mi się urlop wychowawczy , ale powaznie się zastanawiam nad tym , czy od września nie posłac ją do przedszkola.Myślę , że decydując się na to powinnaś wziąć pod uwagę rozwój dziecka , jego wrażliwość i dojrzałość.
Moja córka ewidentnie potrzebuje kontaktu z innymi dziećmi.Jest towarzyska i dość śmiała.Lubi malować , uczyć się nowych rzeczy i szybko łapie różne wierszyki czy piosenki.Obserwując ją myślę , że nie powinnam ograniczać możliwości jej rozwoju poprzez trzymanie ją w domu.Oczywiście ja też mogłabym w domu uczyć ją czegokolwiek , ale uważam , że to nie to samo , co w grupie , z innymi dziećmi.Kidyś poszłyśmy odprowadzić mojego syna do szkoły ( chodzi do zerówki).Rozmawiałam z jego panią , po czym chciałam już iść , a córy nie ma ! Patrzę ! A ona zasiadła z innymi dziećmi przy stoliku i rysuje.Nic się nie bała , miałam kłopot , żeby ją stamta wyciągnąć.

10

kontakt z rowiesnikami jest potrzebny...:)

The starry skies above me and the moral law inside me

11

Ja mieszkam w Niemczech tutaj kazde dziecko prawie zaczyna chodzic do przedszkola w wieku 3 lat a nawet, krotko przed ich ukonczeniem.
Jezeli dziadkom przeszkadza ten fakt to zaproponuj, zeby zajeli sie wnusia dopoki nie pojdzie do przedszkola:)

12

Jestem za tym aby dziecko chodziło do przedszkola.
Ale dobrego. Gdzie personel nastawiony jest na dbanie o rozwój dzieci w każdym aspekcie . Broń boże jeśli ma spełniać tylko rolę przechowalni. Ale warto sprawdzić co w ramach opieki placówka oferuje , czy brany pod uwagę  jest każdy mały człowiek ze swoimi możliwościami czy tylko liczy się jak największa liczba proponowanych zajęć ( języki obce itd).
Dziadkowie są cudowni ale to przedszkole pozwala wdrożyć malucha do funkcjonowania w grupie społecznej w tych szalonych czasach jakie nadeszły.

Al chiaro di luna-w swietle ksiezyca

13

Pracuję z dziećmi od 1 roku życia.
Jestem absolutną zwolenniczką przedszkoli, ponieważ wiem, że przedszkole stwarza dziecku niesamowite możliwości rozwoju, nie tylko swoich umiejętności, ale też nauczenia się relacji z innymi ludźmi i pracy w grupie.

Wybierz przedszkole, w którym odbywają się zajęcia JĘZYKA ANGIELSKIEGO. Im wcześniej rozpoczyna się naukę języka obcego, tym łatwiej dziecku w przyszłości uczyć się m.in. przedmiotów ścisłych. Dzieje się tak dlatego, że gra na instrumentach/zajęcia manualno-plastyczne/języki obce stymulują pracę neuronów w mózgu dziecka, rozwijają się połączenia między nimi. Przychodzimy na świat z ogromną ilością neuronów, które w dużym uproszczeniu, nieużywane - zanikają.

Pozytywnie na rozwój dziecka wpływa także rytmika.
Wytłumacz dziadkom, że doceniasz ich chęci i jesteś im wdzięczna, ale ZDECYDOWALIŚCIE, że Wasz smyk idzie do przedszkola. Być może zmiana trybu na dokonany sprawi, że zrozumieją, że kluczowe decyzje podejmują rodzice, a nie dziadkowie. Poza tym jestem przekonana, że ich niechęć przełamie już pierwsze przedstawienie w przedszkolu czy obchody Dnia Babci i Dziadka, które przecież są elementarną częścią działalności przedszkoli wink

... Mam serce w ogniu i niewiele mam w tym życiu czasu, by żałować czegoś...

REGULAMIN Forum Netkobiety.pl - przeczytaj smile

14

dobry pomysl.z tym przedszkolem.pozdrawiam

15 Ostatnio edytowany przez madziulek (2009-05-14 11:09:07)

KOCHANA NIEZASTANAWIAJ SIĘ NAWET ,TO BARDZO DOBRA OPCJA DLA TWOJEGO MALUSZKA MÓJ SYNUŚ CHODZI DO PRZEDSZKOLA I JESTEM BARDZO ZADOWOLONA DZIECI POWINNY MIEĆ KONTAKT Z ROWIEŚNIKAMI TAK JAK PISAŁA JEDNA Z DZIEWCZYN MOMENTALNIE ZACZYNAJĄ  SIĘ ROZWIJAĆ WEŹ POD UWAGE ŻE BABCIA WBREW POZOROM NIEPOŚWIĘCI TYLE CZASU WNUKOWI CO PRZEDSZKOLANKI DZIECIOM  W DOMU ZAWSZE JEST COŚ DO ZROBIENIA WIĘC Z REGUŁY TO WYGLĄDA TAK.... IDZ POOGLĄDAĆ BAJKE ,PORYSUJ ,POBAW SIĘ SAM JA TERAZ NIEMAM CZASU ITD...W PRZEDSZKOLU DZIECI MAJĄ CIEKAWE ZAJĘCIA JA SAMA JESTEM POD WRAŻENIEM ILE NP PIOSENEK POTRAFI  ZAŚPIEWAĆ MOJE DZIECKO ZASKAKUJE MNIE NA KAŻDYM KROKU A PZEDEWSZYSTKIM UCZY SIĘ ŻYCIA W ZESPOLE  A TO PRZECIEŻ BARDZO WAŻNE W ŻYCIU MAM NADZIEJE ŻE PODEJMNIESZ DOBRĄ DECYZJE POWODZENIA

16

mój Junior też edukację przedszkolną rozpoczął w wieku 3 lat. mając pod uwagę w tamtym okresie moją pracę- wysłanie Go do przedszkola było dla mnie wielką ulgą i pomocą. A nie chciałam powierzać go Niani. Mieszkaliśmy w dość mało dzieciatym miejscu- i takie codzienne kontakty z rówieśnikami bardzo go otwarły, rozijał sie coraz szybciej i codzinnie coś nowego sie uczył i czymś nowym mnie zaskakiwał.
Na szczęście przedszkole do którego chodził było - jak dla nas rewelacyjne. Mała liczba- grupka dzieci. Pani przedszkolanka młoda, energiczna, z ogromnym bagażem doświadczenia i wiedzy!

Choć nie powiem żeby wszystkim to było na rękę- moi rodzice nie wyobrazali sobie że dziecko oddam w ręce "obcych"- jak to kiedyś ujęli. Ale nie ugięłam sie.

It's the little imperfections it's the sudden change in plans
When he misreads the directions and we're lost but holdin' hands
Yeah I live for little moments like that

17

nie widzę problemu, moja siostra poszła do przedszkola mając 3 lata smile

Doznawać uczuć, kochać, cierpieć, poświęcać się będzie zawsze istotą życia kobiet. 

18

Kontakt z rówieśnikami jest bardzo ważny dla dziecka,poza tym w przedszkolu dziecko szybciej staje się samodzielne i uczy się pewnych zasad.Mój synek ma 3,5 roku i też w tym roku idzie do przedszkola.

19

zdecydowanie lepiej jest jeśli dziecko chodzi do przedszkola. Byc może Ty i Twoja rodzina super również potraficie zorganizować jej czas i zapewne tez by intelektualnie świetnie się rozwijała, jednak to, co jest najcenniejsze w przedszkolu to rozwój społeczny Dziecka. Uczy się pracy w grupie, poznaje inne dzieci, bawi się. To niezwykle ważne. Poznaje, ze są tez inni niż tylko ono i mama. Dla Ciebie tez będzie bardzo dobrze, bo dzięki temu będziesz mogla pracować, zmienić trochę otoczenie, a tymbardziej warto iść do pracy, gdy czujesz,ze tego chcesz. Nie sugeruj się za bardzo opiniami innych. Nie staraj się rodziny przekonywać. wysłuchaj ich zdania, przeanalizuj je, ale sama podejmij decyzje, która czujesz, ze będzie najlepsza dla Dziecka i Ciebie.

"Odkryj kim jesteś i pozostań sobą"

Gabinet psychologiczny

20

ja właśnie zapisałam córkę (ma 3 lata) i zobaczymy jak będzie, jeśli sie oswoi i będzie chciala chodzic wroce do pracy jesli nie to i tak wroce bo konczy mi sie wychowawczy:))))
Rob tak jak Ty uwazasz, nie ogladaj sie na innych!

21

Ja jestem za,swoja córeczkę też zapisywałam w tym wieku do pszedszkola i na plus mi to wyszło bo zmieniła się nie do opisania.Dziecko w pszedszkolu ma kontakt z rówieśnikami i w pod pewnym względem wchodzi tam w dorosłe życie,bo staje się bardziej samodzielne.Popieram twoją decyzję,więc nie rezygnuj z tego, tylko ją po prostu zapisz:)Pozdrawiam cieplutko:)

Miłość, wierność, zaufanie.. - W dzisiejszych czasach to już chyba archaizmy...

22

Kontakt z rówieśnikami jest bardzo ważny. Wiem, bo byłam izolowana co skończyło się tym, że z dorosłymi potrafiłam rozmawiać "jak dorosła" natomiast przy zwykłych g***rzach bałam się otworzyć buzi. Teraz jest lepiej, ale wiem, ile pracy mnie to kosztowało.
Generalnie przedszkola uczą tego co w już w szkole a potem w dorosłym życiu jest niezbędne: nawiązywania kontaktów, negocjowania, współpracy. Wszystko odbywa się w atmosferze zabawy.
Co do beztroski, to opiekowałam się córką znajomej, kiedy była chora. Nawet bolące gardło i gorączka nie mogło równać się z tragedią jaką powodował fakt że nie morze pójść do przedszkola do koleżanek. Bawiła się tam świetnie. Jak ją odbierałam już zdrową to trzeba było prosić, żeby raczyła pożegnać się i pójść przebrać butki. Na szczęście jej przyjaciółka odbierana była w tym samym czasie, więc o jedną wymówkę mniej.
Jesteś w komfortowej sytuacji, bo jeszcze nie pracujesz i możesz pomóc małej się zaaklimatyzować. Zobacz, kiedy będą dni otwarte, obejrzycie sobie z małą sale i place zabaw. Może być problem z dostaniem miejsca, ale w końcu na pewno znajdziesz odpowiednie.

23

Ja poszłam do przedszkola kiedy miałam 2,5 roku i pamiętam jak przez mgłę, że starsze dzieci (rok różnicy w tym wieku to naprawdę wiele) otoczyły mnie jakby swoją opieką. Było to jedyne przedszkole w moim miesteczku - zero problemów z zapisem, zabawek pięć na krzyż, wychowawczynie w pełni nam oddane, wciąż uśmiechnięte. Teraz wiem, że to troszkę inaczej to wygląda. Przedszkoli jest mnóstwo a mimo tego ciągłe problemy z miejscami, zupełnie inne zaplecze, dodatkowe zajęcia (wiadomo, że dzieci w tym wieku najszybciej się uczą). Zastanawia mnie jakimi kryteriami rodzice kierują się przy wyborze przedszkola? Co jest najważniejsze a co mniej ważne?

24

Verissimo napisał/a:

święta racja-za dziecko odpowiedzialni są rodzice i to do nich(nas) należy taka decyzja

25

Kobieto, co z Ciebie za matka? Trzy letniego bezbronnego maluszka chcesz oddać przedszkolankom, których nie znasz, bo Ty chcesz iść do pracy. Sorry, ale dziecko jest najważniejsze, schowaj zawodowe ambicje do kieszeni, i bądź z dzieckiem. Przecież nigdy nie będziesz wiedziała jak się nim zajmują, co robi, czy nie jest głodny, czy nie tęskni. Kontakty z rówieśnikami możesz dzieciaczkowi zapewnić na placu zabaw a nie w przedszkolu. Pamiętaj przedszkole nie jest obowiązkowe.
Mnie rodzice też zapisali do niego jak miałam trzy lata. Do tej pory pamiętam jak spłakana siedziałam w szatni i czekałam jak mnie odbiorą. Nikt z opiekunów nie zainteresował się gdzie jestem i co robię. Chcesz na coś takiego skazać własne dziecko??????

26

Aewusia napisał/a:

Kobieto, co z Ciebie za matka? Trzy letniego bezbronnego maluszka chcesz oddać przedszkolankom, których nie znasz, bo Ty chcesz iść do pracy. Sorry, ale dziecko jest najważniejsze, schowaj zawodowe ambicje do kieszeni, i bądź z dzieckiem. Przecież nigdy nie będziesz wiedziała jak się nim zajmują, co robi, czy nie jest głodny, czy nie tęskni. Kontakty z rówieśnikami możesz dzieciaczkowi zapewnić na placu zabaw a nie w przedszkolu. Pamiętaj przedszkole nie jest obowiązkowe.
Mnie rodzice też zapisali do niego jak miałam trzy lata. Do tej pory pamiętam jak spłakana siedziałam w szatni i czekałam jak mnie odbiorą. Nikt z opiekunów nie zainteresował się gdzie jestem i co robię. Chcesz na coś takiego skazać własne dziecko??????

Dziecko NIE JEST najważniejsze. Matka też ma prawo się realizować, a trochę socjalizacji z dzieciakami z przedszkola mu nie zaszkodzi. Ja też pamiętam, że płakałam, jak babcia mnie zostawiała w przedszkolu, ale później bawiłam się w najlepsze z innymi. Nigdy nie byłam głodna, nigdy też nie tęskniłam, bo zabawa z innymi dziećmi czy opiekunkami pochłaniała mnie całkowicie. No i oczywiście miałam o wiele lepszy start w szkole, bo reszta dzieci, które nie były przedszkolakami były w większości "dzikusami" i było im trudniej.

Skup się na tym, żeby wybrać sprawdzone przedszkole, z dobrymi opiniami- obserwuj też dziecko, czy jest zadowolone, zrelaksowane po pobycie w przedszkolu. Na początku oczywiście może płakać i wydziwiać, ale z każdym kolejnym dniem powinno być lepiej.

W taki dzień jak ten Marco Polo wyruszył do Chin.
Jakie są Twoje plany na dzisiaj?

27

busiu napisał/a:

Dziecko NIE JEST najważniejsze. Matka też ma prawo się realizować, a trochę socjalizacji z dzieciakami z przedszkola mu nie zaszkodzi.

Uważam, że dziecko jest najważniejszą osobą w życiu matki. Nie wyobrażam sobie oddania bezbronnego szkraba w obce ręce. Socjalizacja owszem, ale niekoniecznie w wieku trzech lat. Na nią zawsze przyjdzie czas.

28

Aewusia napisał/a:

Moja córka poszła jako trzylatka.Nie płakała.Płakała wtedy gdy ktoś przyszedł po nią za wcześnie.To chyba dowód na to,że dziecku w przedszkolu jest dobrze.Może powinnaś mieć pretensje do własnej mamy.Skoro codziennie za nią płakałaś a ona mimo to zostawiała Cię w przedszkolu?
Dlaczego sądzisz,że dziewczyna tu piszącą jest taką matką jak Twoja?

Siedmioletnie dziecko też jest bezbronne- nie ucieka szybko,da się oszukać.I co? nie puszczać go do szkoły bo panie nauczycielki (których zresztą nie znałam) zrobią mu krzywdę? Czy może przychodzić na lekcje i monitorować czy dziecku nie dzieje się krzywda?:)

Końcówkę -om piszemy w celowniku liczby mnogiej rzeczowników wszystkich rodzajów, np.Wspomniałem o tym moim gościom.
Zwrócił się ku tamtym kobietom.
Przyjrzał się uważnie oknom i drzwiom.

29

Jeśli dziecko niemal od pierwszych swych chwil jest wychowywane wśród ludzi, jeśli poznaje różne osoby, to uczy się kontaktów z innymi osobami niż mama, tata, babcia. I wówczas świat i "inni" nie są dla dziecka, w jego oczach, zagrożeniem. Już wie, że z "innymi" może się świetnie bawić, wie też, na co z różnymi osobami może sobie pozwolić.

Można jednak nauczyć dziecko, że matka jest osobą najważniejszą i niezastąpioną, że tylko w jej obecności nic mu nie grozi, że "inni" czyhają na jego życie i zdrowie. Można. Psycholodzy i psychoterapeuci czekają na klientów.

Jeśli ktoś chce, znajdzie sposób.
Jeśli ktoś nie chce, znajdzie powód.

"Sztuka życia polega na tym, by dostrzec swoje ograniczenia i słabości." Robert Rutkowski

Posty [ 30 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » WYCHOWANIE, ZDROWIE I EDUKACJA DZIECKA » 3-latek do przedszkola czy nie???

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności

© www.netkobiety.pl 2007-2018