Pokrewieństwo - jaki stopień ? - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!


Forum Kobiet » RELACJE Z PRZYJACIÓŁMI, RELACJE W RODZINIE » Pokrewieństwo - jaki stopień ?

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 29 ]

1

Temat: Pokrewieństwo - jaki stopień ?

Czesc, nie wiem czy w dobrym dziale piszę i czy juz przypadkiem nie było podobnego tematu ale nie moge nic znaleźć a przedewszystkim w ogóle nie możemy pojąc ani zroumień stopnia jaki nas interesuję, bardzo proszę o pomoc. Moja koleżanka jest ze swoim kuzynem tzn mają wspólnych pradziadków ( pradziadek, dziadek, wujek, on) jaki to jest stopień pokrewieństwa i czy mogą normalnie zawrzeć związek małżeński ? Sa dopiero razem miesiąc i nie wiedzą  a i ja nie umiem pomóc bo nie wiem jak to rozszyfrować sad z góry dziękuje

Zobacz podobne tematy :

2

Odp: Pokrewieństwo - jaki stopień ?

Moim zdaniem są bliską rodziną .Kuzynostwo prawda?Więc nie powinni być parą.

3

Odp: Pokrewieństwo - jaki stopień ?

Niestety są zbyt blisko spokrewnieni by mogli zawrzeć związek małżeński. Według moich wyliczeń jest to 4 stopień pokrewieństwa a małżeństwo mogą zawierać osoby spokrewnione powyżej 7 stopnia.

4 Ostatnio edytowany przez Maugosias (2011-12-29 15:53:14)

Odp: Pokrewieństwo - jaki stopień ?
avanti napisał/a:

Czesc, nie wiem czy w dobrym dziale piszę i czy juz przypadkiem nie było podobnego tematu ale nie moge nic znaleźć a przedewszystkim w ogóle nie możemy pojąc ani zroumień stopnia jaki nas interesuję, bardzo proszę o pomoc. Moja koleżanka jest ze swoim kuzynem tzn mają wspólnych pradziadków ( pradziadek, dziadek, wujek, on) jaki to jest stopień pokrewieństwa i czy mogą normalnie zawrzeć związek małżeński ? Sa dopiero razem miesiąc i nie wiedzą  a i ja nie umiem pomóc bo nie wiem jak to rozszyfrować sad z góry dziękuje

z tego, co słyszałam, żeby kuzynostwo mogło ze sobą być powinno być między nimi pokrewieństwo przynajmniej 5. stopnia, czyli tu brakuje jeszcze 1 albo 2 pokoleń (chodzi o "odległość genetyczną).

Widzę wyżej że może chodzić nawet o pokrewieństwo 7. stopnia być może więc o tego czasu kiedy słyszałam o pokrewieństwie 5. stopnia, stwierdzono, że i to za mało hmm

5

Odp: Pokrewieństwo - jaki stopień ?

Między pierwszymi kuzynami, czyli między rodzeństwem stryjecznym i ciotecznym, istnieje przeszkoda małżeńska, aczkolwiek mogą oni otrzymać dyspensę od tej przeszkody (4. stopień pokrewieństwa). Powyżej 4 stopnia pokrewieństwa w linii bocznej nie ma przeszkody.

6 Ostatnio edytowany przez semiramida (2011-12-29 15:55:15)

Odp: Pokrewieństwo - jaki stopień ?
Roskalinda napisał/a:

Według moich wyliczeń jest to 4 stopień pokrewieństwa

Jeśli maja wspólnego pradziadka, to jest to 6 stopień pokrewieństwa.

7

Odp: Pokrewieństwo - jaki stopień ?

ich mamy byly kuzynkami. to nie jest az takie bliskie,moze dostana pozwolenie na malzenstwo. raczej tak:)

8

Odp: Pokrewieństwo - jaki stopień ?

W kodeksie rodzinnym i opiekuńczym ustawodawca wypowiedział się na temat zakazów zawierania małżeństw pomiędzy krewnymi w art. 14. Dotyczą one krewnych w linii prostej, rodzeństwa i powinowatych w linii prostej.

Krewni w linii prostej to osoby pochodzące jedna od drugiej, np. dziadkowie, rodzice, dzieci. W linii bocznej spokrewnione są osoby, które nie pochodzą od siebie, lecz mają wspólnego przodka. Są to np. wuj i siostrzeniec, stryj i bratanek, dzieci rodzeństwa, ale i samo rodzeństwo. Zatem w linii bocznej zakazem zawierania małżeństw objęte jest tylko rodzeństwo (czyli krewni drugiego stopnia).

Zgodnie więc z obowiązującym prawem rodzinnym kuzyni mogą zawrzeć związek małżeński, jeżeli nie ma innych przeszkód małżeńskich przewidzianych w art. 10 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Oczywiście zakładamy, że nie chodzi o kuzynów tej samej płci. Takie małżeństwa są bowiem w Polsce zakazane.

Jeżeli jednak kuzyni są osobami wierzącymi, to może pojawić się inny problem. Kodeks prawa kanonicznego jako przeszkodę do zawarcia małżeństwa wymienia m.in. pokrewieństwo. Kwestię te reguluje kanon 1091. W linii prostej pokrewieństwa nieważne jest małżeństwo między wszystkimi wstępnymi i zstępnymi.

W linii bocznej nieważne jest małżeństwo, aż do czwartego stopnia włącznie.

Kościół nie zezwala na małżeństwo, jeśli istnieje wątpliwość, czy strony są spokrewnione w jakimś stopniu linii prostej lub w drugim stopniu linii bocznej.

W pewnych wypadkach osoby pragnące zawrzeć związek małżeński mogą uzyskać od biskupa dyspensę. Dyspensa to w Kościele rzymskokatolickim zwolnienie od obowiązujących przepisów prawa kościelnego w przypadkach szczególnych. Kanon 1078 § 3 kodeksu prawa kanonicznego wyjaśnia, że nie udziela się nigdy dyspensy od przeszkody pokrewieństwa w linii prostej oraz w drugim stopniu linii bocznej.

Poprawny sposób obliczania stopnia pokrewieństwa w linii bocznej pomiędzy dwiema osobami polega na zsumowaniu liczby pokoleń dzielących każdą z tych osób od wspólnego przodka.

9

Odp: Pokrewieństwo - jaki stopień ?

Hej mam problem, ponieważ jestem z chłopakiem, a jak się niedawno dowiedziałam jesteśmy rodziną. A mianowicie mój 3*pra dziedek i Jego 2*pradziedek byli braćmi, czy może mi ktoś odpowiedzieć na pytanie które to będzie pokolenie, czy w linii prostej czy bocznej. I czy możliwe jest w tym przypadku zawarcie małżeństwa zgodnie z prawem kościoła katolickiego?

10 Ostatnio edytowany przez Pan Lewski (2012-07-09 22:36:07)

Odp: Pokrewieństwo - jaki stopień ?

Boczne oczywiście i jest możliwe. To już jest praktycznie 10ta woda po kisielu.



Ogólnie to trzeba zważyć że lepiej jest unikać mieszanek w rodzinie bo spada urozmaicenie genetyczne, co za tym idzie jakość potomstwa, i wzrasta ryzyko wystąpienia chorób dziedzicznych. Ale to jest eugeniczne podejście, czyli zgodnie z najnowszym kretyńskim filmem Niezależnego Wydawnictwa czyli komórki PiSu, za ten post trzeba mnie nazwać hitlerowcem i stalinistą :]

11

Odp: Pokrewieństwo - jaki stopień ?
Pan Lewski napisał/a:

Boczne oczywiście i jest możliwe. To już jest praktycznie 10ta woda po kisielu.



Ogólnie to trzeba zważyć że lepiej jest unikać mieszanek w rodzinie bo spada urozmaicenie genetyczne, co za tym idzie jakość potomstwa, i wzrasta ryzyko wystąpienia chorób dziedzicznych. Ale to jest eugeniczne podejście, czyli zgodnie z najnowszym kretyńskim filmem Niezależnego Wydawnictwa czyli komórki PiSu, za ten post trzeba mnie nazwać hitlerowcem i stalinistą :]

Eee tam przestan smile Jakis czas temu czytalam wlasnie o malzenstwach zawieranych pomiedzy zbyt bliskim kuzynostwem (w odniesieniu wprawdzie do malzenstw muzulmanskich gdzie niestety sa to czeste praktyki) i jasno z badan wynikalo ze do pewnego stopnia pokrewienstwo moze byc dobre ale jesli jest zbyt bliskie to wlasnie uboga pula genowa sprawia ze potomstwo moze byc slabsze, wadliwe lub wrecz niezdolne do przezycia.
Szczerze powiem...podobne zasady dotycza krzyzowania zwierzat. Ponizej 4 pokolenia krzyzowki sa zakazane, miedzy 4-7 dopuszczalne a powyzej 7 pokolen mozna jechac juz dowolnie.

12

Odp: Pokrewieństwo - jaki stopień ?
monik_1991 napisał/a:

Hej mam problem, ponieważ jestem z chłopakiem, a jak się niedawno dowiedziałam jesteśmy rodziną. A mianowicie mój 3*pra dziedek i Jego 2*pradziedek byli braćmi, czy może mi ktoś odpowiedzieć na pytanie które to będzie pokolenie, czy w linii prostej czy bocznej. I czy możliwe jest w tym przypadku zawarcie małżeństwa zgodnie z prawem kościoła katolickiego?

Ale żeście się dobrali tongue Zupełnym przypadkiem go dzieś spotkałaś? Czy jakoś znaliście się wczesniej? Jak się boisz możecie zrobić test genetyczny, bo te kilka pokoleń wstecz to może i braćmi byli, ale nikt nie zagwarantuje, że po drodze się jakiś "sąsiad" nie napatoczył tongue

13

Odp: Pokrewieństwo - jaki stopień ?

Mam do was pytanie. Jestem tu nowa więc wybaczcie jeżeli trafiłam w złe miejsce.
Mam przyjaciela i każde z nas chciałoby coś więcej lecz niestety jesteśmy rodziną więc chcemy się upewnić jaki stopień pokrewieństwa mamy. Mój pradziadek i jego pradziadek byli przyrodnimi braćmi (z jednego ojca ale inne matki). Byłabym naprawdę wdzięczna za odpowiedź.
Z góry dzękuję.

14

Odp: Pokrewieństwo - jaki stopień ?

Ja też mam problem moja siostra  chce związać się z kuzynem to jest tak że nasz tata i jego babcia to rodzeństwo jak to jest mogą brać ślub proszę o odpowiedź

15

Odp: Pokrewieństwo - jaki stopień ?
sulowskaewa napisał/a:

Ja też mam problem moja siostra  chce związać się z kuzynem to jest tak że nasz tata i jego babcia to rodzeństwo jak to jest mogą brać ślub proszę o odpowiedź

Jeśli chodzi o prawo kanoniczne czyli ślub kościelny to nie ma problemu. Między Twoją siostrą a tym kuzynem jest pokrewieństwo w V stopniu linii bocznej, a zakazane są małżeństwa do IV stopnia (III i IV stopień może uzyskać biskupią dyspensę od tej zasady).

16

Odp: Pokrewieństwo - jaki stopień ?

Cześć jestem wybaczcie drogie Panie że wepchałem się na wsze forum ale od dwóch dni mnie męczy stopień pokrewieństwa:
Tylko nie wiem jak to napisać logicznie:
Janusz i  Jola mają wspólnych kuzynów wujek (ma brata a ten brat ma córke jole) ma żonę ( a ta żona ma brata jej brat ma dzieci w tym janusz)
No i pewnego dnia oni się spotakali i założymy że się spodobali sobie i zastanawiają czy taki stopień pokrewieństwa nie jest zbyt bliski?


Dziadkowie   Dziewczyny                                      Dziadkowie Chłopaka
|                                                                    /            |||  \
ojciec Joli -            brat ojca joli  +  Iza                               Staszek + żona
|                             |             |                                | | | |
jola                    Kaśka       Grzesiek                                 Janusz

17

Odp: Pokrewieństwo - jaki stopień ?

Zawsze mi się wydawało, że od 4 pokolenia jest szansa na ślub, trudna sytuacja.

18

Odp: Pokrewieństwo - jaki stopień ?

Między Jolą, a Januszem nie ma więzów krwi, są tylko spowinowaceni.

19

Odp: Pokrewieństwo - jaki stopień ?

IV stopień to zbyt blisko wedle chrześcijaństwa.

20

Odp: Pokrewieństwo - jaki stopień ?
avanti napisał/a:

Czesc, nie wiem czy w dobrym dziale piszę i czy juz przypadkiem nie było podobnego tematu ale nie moge nic znaleźć a przedewszystkim w ogóle nie możemy pojąc ani zroumień stopnia jaki nas interesuję, bardzo proszę o pomoc. Moja koleżanka jest ze swoim kuzynem tzn mają wspólnych pradziadków ( pradziadek, dziadek, wujek, on) jaki to jest stopień pokrewieństwa i czy mogą normalnie zawrzeć związek małżeński ? Sa dopiero razem miesiąc i nie wiedzą  a i ja nie umiem pomóc bo nie wiem jak to rozszyfrować sad z góry dziękuje

To jest 6 stopien pokrewienstwa.

4ty stopien, to jest najblizsze kuzynostwo (np. rodzenstwo cioteczne), czyli, gdy np. mamy sa siostrami.

21

Odp: Pokrewieństwo - jaki stopień ?
kloszowa napisał/a:

IV stopień to zbyt blisko wedle chrześcijaństwa.

Sie liczy ilosc UROZEN od wspolnego przodka.

Czyli :

Ja i mama = stopien 1
Ja i moja siostra (corka mamy/taty) = stopien 2
Ja i ciocia (np. siostra mamy) = stopien 3
Ja i cioci corka, czyli moja najblizsza kuzynka, czyli moja siostra ciotecna = stopien 4
Ja i tej kuzynki corka = stopien 5
Moj syn i tej kuzynki corka stopien 6

Aha, i uprzedzam, ze kazirodztwo, jest obcowaniem plciowym WLACZNIE I TYLKO, w tych 2och pierwszych przypadkach, oraz z osobami linii prostej (np. z babcia, z prababcia ...).

Sprawdzilem to 100 razy, takze to sie tak liczy.

22

Odp: Pokrewieństwo - jaki stopień ?

Przepraszam drogie Panie, ze wpycham się na Wasze forum ale pomóżcie... Ja i moja dziewczyna mamy wspólnych przodków. Nasze prababcie to siostry rodzone. Czy wedle prawa kanonicznego możemy wziąć ślub?

23

Odp: Pokrewieństwo - jaki stopień ?

DO Hartowany. To jest 8 my stopień. Także, według prawa kanonicznego, nawet nie jesteście rodziną.

24

Odp: Pokrewieństwo - jaki stopień ?

Dziękuję bardzo, kamień z serca smile

25 Ostatnio edytowany przez Kleoma (2018-09-22 22:54:43)

Odp: Pokrewieństwo - jaki stopień ?
Hartowany napisał/a:

Przepraszam drogie Panie, ze wpycham się na Wasze forum ale pomóżcie... Ja i moja dziewczyna mamy wspólnych przodków. Nasze prababcie to siostry rodzone. Czy wedle prawa kanonicznego możemy wziąć ślub?

Prawo prawem a jednak macie wspólne geny pochodzące od tej samej kobiety..

26

Odp: Pokrewieństwo - jaki stopień ?
Kleoma napisał/a:
Hartowany napisał/a:

Przepraszam drogie Panie, ze wpycham się na Wasze forum ale pomóżcie... Ja i moja dziewczyna mamy wspólnych przodków. Nasze prababcie to siostry rodzone. Czy wedle prawa kanonicznego możemy wziąć ślub?

Prawo prawem a jednak macie wspólne geny pochodzące od tej samej kobiety..

Jak wielu ludzi. Po o zostały wprowadzone ograniczenia i stopnie pokrewieństwa.

27

Odp: Pokrewieństwo - jaki stopień ?

A z tymi genami, to faktycznie. Taki paradoks ludzki.

28

Odp: Pokrewieństwo - jaki stopień ?

Witam jest tu ktoś kto mi powie jaki to stopień pokrewieństwa ...a więc moja babcia a chłopaka ojciec to rodzeństwo przyrodnie (mieli tego samego ojca )czyli my mamy wspólnego dziadka  dla mnie już pradziadek ..powie ktoś jaki to stopień pokrewieństwa?

29

Odp: Pokrewieństwo - jaki stopień ?
Sabina9831 napisał/a:

Witam jest tu ktoś kto mi powie jaki to stopień pokrewieństwa ...a więc moja babcia a chłopaka ojciec to rodzeństwo przyrodnie (mieli tego samego ojca )czyli my mamy wspólnego dziadka  dla mnie już pradziadek ..powie ktoś jaki to stopień pokrewieństwa?

Powyżej 4 stopnia, ale czy to jest 4 czy 6, nie ma znaczenia co do małżeństwa, czyli można je zawrzeć. Co nie oznacza, że nie ma więzów krwi, czyli jakieś ryzyko co do potomków bywa.

Posty [ 29 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » RELACJE Z PRZYJACIÓŁMI, RELACJE W RODZINIE » Pokrewieństwo - jaki stopień ?

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności



© www.netkobiety.pl 2007-2024