Socjonika - patent na 2 połówkę? - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!


Forum Kobiet » PIERWSZA MIŁOŚĆ I RANDKI » Socjonika - patent na 2 połówkę?

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 5 ]

1

Temat: Socjonika - patent na 2 połówkę?

Ostatnio zaczęłam się wczytywać w strony dotyczące socjoniki.
Zaciekawiła mnie szczególnie teoria o dualach czyli psychologicznych typach komplementarnych, które ponoć w bliskich relacjach dają najwięcej satysfakcji. Co o tym myślicie?

Zobacz podobne tematy :

2

Odp: Socjonika - patent na 2 połówkę?

Hmmm....szczerze przyznam, ze nie mam pojecia o czym piszesz....ale zaciekawilo mnie to...moglabys tak troche szerzej ...rozwin prosze te tjemnicze slowa ... wink

3

Odp: Socjonika - patent na 2 połówkę?

Socjonika to nauka o typach osobowości. Jest to stosunkowo nowa gałąź psychlogii - z 1970 roku. Socjonika twierdzi ze nasz typ osobowościi (socjotyp) nigdy się nie zmienia. Nauka ta uważa ze typ psychologiczny jest czymś innym, aniżeli tylko  wynikiem wychowania, wpływu kulturowego, działalności zawodowej; jest on sposobem wymiany informacji i kontaktu ze środowiskiem. Każdy typ ma nie tylko silne, ale również i słabe cechy ? człowiek musi płacić za udoskonalenie pewnych cech przez niedoskonałość innych.
Socjonika dzieli stosunki międzyludzkie ze względu na ich komfortowość. I tak stosunki dwoch identycznych typów nie zawsze są dobre. Choć przedstawiciele tych typów mogą porozumiewać się w pół słowa, to jednak posiadają oni te same słabe cechy, które utrudniają radzenie sobie z takimi samymi problemami. Tak więc takim parom w sytuacjach problematycznych nie wystarcza wzajemna pomoc. Z drugiej strony, stosunki dwoch typów całkiem odmiennych są nawet gorsze ? mogą doprowadzać do ciągłych konfliktów. Złotym środkiem jest komplementarność ? stosunek obustronnego uzupełnienia psychologicznego. Socjonika dzieli 16 typów psychologicznych na 8 par komplementarnych, czyli uzupełniających się. Takie pary są najtrwalsze w relacjach o bliskim dystansie psychologicznym, na przykład w miłości. Osobiscie uważam że ta teoria o dualach jest ciut naciągana smile Wszelkie kategoryzacje bywają myślę - nie da się wszytskiego wrzucić do jednego kapelusza...Dlaczego może być niby tylko 16 typów a nie 32 albo 50 ?:)

4

Odp: Socjonika - patent na 2 połówkę?
psyche napisał/a:

Wszelkie kategoryzacje bywają myślę - nie da się wszytskiego wrzucić do jednego kapelusza...Dlaczego może być niby tylko 16 typów a nie 32 albo 50 ?:)

Ja tam nie wiem, ale "mój" socjotyp SLI opisuje mnie w sposób niewiarygodnie trafny. Szczególnie ciekawe są opisy najsłabszych funkcji - w moim przypadku ekstrawertycznej etyki (mówiąc inaczej - szeroko rozumianej emocjonalności), szłabość której zawsze mocno odczuwałam jako ... brak kobiecości smile

Posty [ 5 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » PIERWSZA MIŁOŚĆ I RANDKI » Socjonika - patent na 2 połówkę?

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności



© www.netkobiety.pl 2007-2024