Biblia - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 20 ]

Temat: Biblia

Chciałam podyskutować o czytaniu Biblii. Czytacie samodzielnie? Sporadycznie, regularnie? Czy na forum jest ktoś, kto przeczytał całą Biblię?

Zobacz podobne tematy :

2

Odp: Biblia

Hej, jak najbardziej czytam Biblię. Masz  jakieś ulubione fragmenty? Moje ulubione to Przypowieści i Listy św. Pawła.

3

Ja tylko jako dziecko czytałam, traktowałam jako hm powieść fantastyczną, lubiłam to smile
A teraz. Nie wierzę w nic co tam jest napisane bo wiem że była zmieniana wedle upodobań politycznych a zatem, kawał historii smile

Lubię historię o zawarciu przymierza, piękny jest fragment o tęczy. Niekoniecznie wierzę, ale czytać lubię. smile

5

Czytam dosyć często, i wierzę. Całości jednak nie przeczytałam. Najczęściej Nowy Testament i Psalmy. Czasem się modlę Psalmami smile

"[...]po raz kolejny upewniłem się w od dawna nurtującej mnie idei, iż życie składać się też może z kilku zdań. Kilka zdań może krążyć wokół ciebie przez całe życie. Od czasu do czasu będą ci je przypominali najzupełniej przypadkowi rozmówcy. Przeczytasz je w codziennej gazecie, w przypadkowo otwartej powieści. Reszta zaś - wszystko, co powiesz i usłyszysz - będą to wariacje na ich temat."

6

Tekst Biblii nie jest zmieniany politycznie. Porównując oryginalne manuskrypty z wersją współczesną, można to udowodnić. No, ale zostawmy te ...Biblia to dzieło, arcydzieło. Każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Historyczne fakty ze starożytności, piękne Pieśni o miłości, czy też wskazówki samego Jezusa jak być chrześcijaninem.

7

Wolę Tolkiena.

8

Jak dla mnie czytanie Biblii całościowo, jest bez sensu. To jak czytać grubą instrukcję od dechy, do dechy. Robi się tylko mętlik.
Dodatkowo podobnie jak Orygenes uważam, że Biblia jest zakodowana. Odczytanie języka, którym została napisana - jest uzależnione od poziomu duchowego czytelnika. Biblia składa się z trzech poziomów dosłownego, przenośnego i najwyższego duchowego skierowanego do czytającego bezpośrednio. Dla tych z najwyższego poziomu zdolności rozumienia. Ten poziom najlepiej określa św. Paweł mówiąc: teraz zaś już nie ja żyję ...

9

Próbowałem czytać, zaczynając od ST, ale w miarę postępów wzmagała we odraza do okrutnego demona Jahwe, więc przestałem i teraz przejdę od razu od przygód niezwyciężonego Nazarejczyka, który nie dał się ostatecznie zabić nawet własnemu tzw. "ojcu", czyli od NT.
Do tej pory lektura dała mi więcej pytań, niż odpowiedzi - nie rozumiem, skąd alegorie, które trzeba interpretować, zamiast twardych faktów, chociażby o stworzeniu świata i obecnej w wielu prastarych mitologiach wielkiej powodzi, czyli "potopie".
Spokoju nie daje mi modny w niektórych kręgach pogląd o kosmicznym pochodzeniu opowieści biblijnych, zaczynam coraz bardziej go lubić, jest tyle fragmentów, które sieją ferment w głowie, nawet gadanie o starożytnej wojnie atomowej, pojazdach latających, istotach żyjących setki lat itp.
a mój najbardziej ulubiony kawałek, to szósty rozdział Księgi Rodzaju:

"A kiedy ludzie zaczęli się mnożyć na ziemi, rodziły im się córki. Synowie Boga, widząc, że córki człowiecze są piękne, brali je sobie za żony, wszystkie, jakie im się tylko podobały.
Wtedy Bóg rzekł: «Nie może pozostawać duch mój w człowieku na zawsze, gdyż człowiek jest istotą cielesną: niechaj więc żyje tylko sto dwadzieścia lat».  A w owych czasach byli na ziemi giganci; a także później, gdy synowie Boga zbliżali się do córek człowieczych, te im rodziły. Byli to więc owi mocarze, mający sławę w owych dawnych czasach"

To są zdania, których żaden ksiądz, pastor, rabin czy inny jehowita sam z siebie nie przytoczy, zapytany o szczegóły będzie ścieminiał o jakichś błędach w tłumaczeniu, zawiłościach języka greckiego i takich tam. A to straszliwie ciekawe się wydaje, czyż nie?

10

Raczej o zawiłościach tłumaczenia z hebrajskiego i aramejskiego. ST nie był pisany greką. Natomiast NT owszem, ale mimo to wcale nie jest zawiły.

11

Mirko_81 przecież to opis natury człowieka. smile

12

balin napisał/a:

Mirko_81 przecież to opis natury człowieka. smile

Ale który opis?

13

Ten

Mirko_81 napisał/a:

"A kiedy ludzie zaczęli się mnożyć na ziemi, rodziły im się córki. Synowie Boga, widząc, że córki człowiecze są piękne, brali je sobie za żony, wszystkie, jakie im się tylko podobały.
Wtedy Bóg rzekł: «Nie może pozostawać duch mój w człowieku na zawsze, gdyż człowiek jest istotą cielesną: niechaj więc żyje tylko sto dwadzieścia lat».  A w owych czasach byli na ziemi giganci; a także później, gdy synowie Boga zbliżali się do córek człowieczych, te im rodziły. Byli to więc owi mocarze, mający sławę w owych dawnych czasach"

14

Wynaturzone pragnienia, przemoc i gwałty. Ot człowiek....

niepodobna napisał/a:

Czytam dosyć często, i wierzę. Całości jednak nie przeczytałam. Najczęściej Nowy Testament i Psalmy. Czasem się modlę Psalmami smile

Kilka razy próbowałam przeczytać całość. Tekst okazywał się jednak za trudny. Ostatnio znowu próbuję. Może tym razem się uda wink

16

Tak z ciekawości weźmy pierwszy wers

A kiedy ludzie zaczęli się mnożyć na ziemi, rodziły im się córki.

Biorąc dosłownie wydaje się to niemożliwe. No jak rodziły się tylko córki? Oczywiście nie można słowa "córki" brać dosłownie. Chodzi o ciało człowieka i nie ma tu znaczenia płeć. Czyli my ludzie możemy powoływać do życia tylko ciała.

No to uzupełniający wers drugi

Synowie Boga, widząc, że córki człowiecze są piękne, brali je sobie za żony, wszystkie, jakie im się tylko podobały.

Oczywiście też nie możemy czytać dosłownie. Zatem. Duch Boga łączy się z ciałem człowieka, tworząc jedność. Jak mąż z żoną.

I niestety ograniczenie

Wtedy Bóg rzekł: Nie może pozostawać duch mój w człowieku na zawsze, gdyż człowiek jest istotą cielesną: niechaj więc żyje tylko sto dwadzieścia lat

Co ciekawe autor tekstu biblijnego, przedstawia całość człowieka składającego się z osób. Córki, Synowie Boga, połączone na 120 lat w jedno istnienie.

17

balin,  możesz czytać normalnie. Po co interpretować. Jak potraktujesz tę relację jak opowieść, jak opis wydarzeń to będzie o wiele prościej. Ludzie się rozmnażali, mieli dzieci, duuużo dzieci. Synów i córki , ale Synowie Boży zwrócili uwagę na te córki (Sodoma i Gomora to inna scena). I zapragnęli tych kobiet. Chcieli z nimi sexu. A wtedy zaczęły się rodzić z takich"związków" nienaturalne dzieci(mitologia grecka i rzymska to też opisuje). To się Bogu nie podobało, bo nie w tym celu stworzył pierwszą parę ludzką.

18

oficer91 napisał/a:

balin,  możesz czytać normalnie. Po co interpretować. Jak potraktujesz tę relację jak opowieść, jak opis wydarzeń to będzie o wiele prościej.

Dla zrozumienia prawdy duchowej, przekazanej w Biblii. Skoro mam potraktować jako opis wydarzeń, no to wytłumacz jak to zrozumieć.

A kiedy ludzie zaczęli się mnożyć na ziemi, rodziły im się córki.

A co z synami?

19

A co z synami?[

ST nie jest dla chrześcijan podstawowym źródłem prawdy. Wiele przepisów było danych narodowi wybranemu , czyli Izraelowi. My także z nich korzystamy, ale nie odgrywają w celu osiągnięcia zbawienia takiej roli jak Ewangelie i Listy apostołów.
Wracając do "córek", czy dzisiaj rodzą się tylko dziewczynki? Zależnie od chromosomów obojga rodziców XX XY , rodzi się albo chłopiec, albo dziewczynka, to jest DNA  i tego nie zmienisz.
Natomiast, gdybyś chciał opowiedzieć komuś zdarzenie, historię - musisz na wstępie zaznaczyć słuchaczom ( w przypadku Biblii czytelnikom) o czym chcesz powiedzieć.
W tym konkretnym przypadku Mojżesz rozpoczął narracją w sensie: powiem wam, jak to było z tymi związkami Synów Bożych i kobietami na Ziemi.....Przy tym nie użył zwrotu "rodziły się ludziom dzieci- synowie oraz córki", ponieważ istotą sprawy było pochodzenie córek, późniejszych kobiet- partnerek seksualnych owych Synów Bożych. Biblia ma wspaniałą cechę, jest precyzyjna i dokładna, dlatego w tej historii/relacji jest zwięzła i porusza absolutnie to,co najważniejsze i potrzebne do zrozumienia ważnych nauk i przepisów. Biblia nie pozostawia miejsca na dowolną interpretację i demagogię.
My sami wybieramy, czy nam to pasuje.

20

oficer91 napisał/a:

A co z synami?[

ST nie jest dla chrześcijan podstawowym źródłem prawdy. Wiele przepisów było danych narodowi wybranemu , czyli Izraelowi. My także z nich korzystamy, ale nie odgrywają w celu osiągnięcia zbawienia takiej roli jak Ewangelie i Listy apostołów.
Wracając do "córek", czy dzisiaj rodzą się tylko dziewczynki? Zależnie od chromosomów obojga rodziców XX XY , rodzi się albo chłopiec, albo dziewczynka, to jest DNA  i tego nie zmienisz.
Natomiast, gdybyś chciał opowiedzieć komuś zdarzenie, historię - musisz na wstępie zaznaczyć słuchaczom ( w przypadku Biblii czytelnikom) o czym chcesz powiedzieć.
W tym konkretnym przypadku Mojżesz rozpoczął narracją w sensie: powiem wam, jak to było z tymi związkami Synów Bożych i kobietami na Ziemi.....Przy tym nie użył zwrotu "rodziły się ludziom dzieci- synowie oraz córki", ponieważ istotą sprawy było pochodzenie córek, późniejszych kobiet- partnerek seksualnych owych Synów Bożych. Biblia ma wspaniałą cechę, jest precyzyjna i dokładna, dlatego w tej historii/relacji jest zwięzła i porusza absolutnie to,co najważniejsze i potrzebne do zrozumienia ważnych nauk i przepisów. Biblia nie pozostawia miejsca na dowolną interpretację i demagogię.
My sami wybieramy, czy nam to pasuje.

"...Biblia nie pozostawia miejsca na dowolną interpretację i demagogię..." napisał to ktoś, kto po paru tysiącach lat wie co Mojżesz miał na myśli big_smile
Aha... Pomijamy w ogóle to, że tak naprawdę nie ma dowodu na to, że Mojżesz w ogóle istniał, a także to, że nie jest on autorem "Starego Testamentu", czyli historia opisana w nim już jest interpretacją jakiegoś autora tekstu, który w praktyce niemal nigdy nie jest bezstronny (co zwłaszcza dotyczy tekstów religijnych)

Posty [ 20 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności

© www.netkobiety.pl 2007-2018