Biblia - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 52 ]

Temat: Biblia

Chciałam podyskutować o czytaniu Biblii. Czytacie samodzielnie? Sporadycznie, regularnie? Czy na forum jest ktoś, kto przeczytał całą Biblię?

Zobacz podobne tematy :

2

Odp: Biblia

Hej, jak najbardziej czytam Biblię. Masz  jakieś ulubione fragmenty? Moje ulubione to Przypowieści i Listy św. Pawła.

3

Ja tylko jako dziecko czytałam, traktowałam jako hm powieść fantastyczną, lubiłam to smile
A teraz. Nie wierzę w nic co tam jest napisane bo wiem że była zmieniana wedle upodobań politycznych a zatem, kawał historii smile

Lubię historię o zawarciu przymierza, piękny jest fragment o tęczy. Niekoniecznie wierzę, ale czytać lubię. smile

5

Czytam dosyć często, i wierzę. Całości jednak nie przeczytałam. Najczęściej Nowy Testament i Psalmy. Czasem się modlę Psalmami smile

"[...]po raz kolejny upewniłem się w od dawna nurtującej mnie idei, iż życie składać się też może z kilku zdań. Kilka zdań może krążyć wokół ciebie przez całe życie. Od czasu do czasu będą ci je przypominali najzupełniej przypadkowi rozmówcy. Przeczytasz je w codziennej gazecie, w przypadkowo otwartej powieści. Reszta zaś - wszystko, co powiesz i usłyszysz - będą to wariacje na ich temat."

6

Tekst Biblii nie jest zmieniany politycznie. Porównując oryginalne manuskrypty z wersją współczesną, można to udowodnić. No, ale zostawmy te ...Biblia to dzieło, arcydzieło. Każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Historyczne fakty ze starożytności, piękne Pieśni o miłości, czy też wskazówki samego Jezusa jak być chrześcijaninem.

7

Wolę Tolkiena.

8

Jak dla mnie czytanie Biblii całościowo, jest bez sensu. To jak czytać grubą instrukcję od dechy, do dechy. Robi się tylko mętlik.
Dodatkowo podobnie jak Orygenes uważam, że Biblia jest zakodowana. Odczytanie języka, którym została napisana - jest uzależnione od poziomu duchowego czytelnika. Biblia składa się z trzech poziomów dosłownego, przenośnego i najwyższego duchowego skierowanego do czytającego bezpośrednio. Dla tych z najwyższego poziomu zdolności rozumienia. Ten poziom najlepiej określa św. Paweł mówiąc: teraz zaś już nie ja żyję ...

9

Próbowałem czytać, zaczynając od ST, ale w miarę postępów wzmagała we odraza do okrutnego demona Jahwe, więc przestałem i teraz przejdę od razu od przygód niezwyciężonego Nazarejczyka, który nie dał się ostatecznie zabić nawet własnemu tzw. "ojcu", czyli od NT.
Do tej pory lektura dała mi więcej pytań, niż odpowiedzi - nie rozumiem, skąd alegorie, które trzeba interpretować, zamiast twardych faktów, chociażby o stworzeniu świata i obecnej w wielu prastarych mitologiach wielkiej powodzi, czyli "potopie".
Spokoju nie daje mi modny w niektórych kręgach pogląd o kosmicznym pochodzeniu opowieści biblijnych, zaczynam coraz bardziej go lubić, jest tyle fragmentów, które sieją ferment w głowie, nawet gadanie o starożytnej wojnie atomowej, pojazdach latających, istotach żyjących setki lat itp.
a mój najbardziej ulubiony kawałek, to szósty rozdział Księgi Rodzaju:

"A kiedy ludzie zaczęli się mnożyć na ziemi, rodziły im się córki. Synowie Boga, widząc, że córki człowiecze są piękne, brali je sobie za żony, wszystkie, jakie im się tylko podobały.
Wtedy Bóg rzekł: «Nie może pozostawać duch mój w człowieku na zawsze, gdyż człowiek jest istotą cielesną: niechaj więc żyje tylko sto dwadzieścia lat».  A w owych czasach byli na ziemi giganci; a także później, gdy synowie Boga zbliżali się do córek człowieczych, te im rodziły. Byli to więc owi mocarze, mający sławę w owych dawnych czasach"

To są zdania, których żaden ksiądz, pastor, rabin czy inny jehowita sam z siebie nie przytoczy, zapytany o szczegóły będzie ścieminiał o jakichś błędach w tłumaczeniu, zawiłościach języka greckiego i takich tam. A to straszliwie ciekawe się wydaje, czyż nie?

10

Raczej o zawiłościach tłumaczenia z hebrajskiego i aramejskiego. ST nie był pisany greką. Natomiast NT owszem, ale mimo to wcale nie jest zawiły.

11

Mirko_81 przecież to opis natury człowieka. smile

12

balin napisał/a:

Mirko_81 przecież to opis natury człowieka. smile

Ale który opis?

13

Ten

Mirko_81 napisał/a:

"A kiedy ludzie zaczęli się mnożyć na ziemi, rodziły im się córki. Synowie Boga, widząc, że córki człowiecze są piękne, brali je sobie za żony, wszystkie, jakie im się tylko podobały.
Wtedy Bóg rzekł: «Nie może pozostawać duch mój w człowieku na zawsze, gdyż człowiek jest istotą cielesną: niechaj więc żyje tylko sto dwadzieścia lat».  A w owych czasach byli na ziemi giganci; a także później, gdy synowie Boga zbliżali się do córek człowieczych, te im rodziły. Byli to więc owi mocarze, mający sławę w owych dawnych czasach"

14

Wynaturzone pragnienia, przemoc i gwałty. Ot człowiek....

niepodobna napisał/a:

Czytam dosyć często, i wierzę. Całości jednak nie przeczytałam. Najczęściej Nowy Testament i Psalmy. Czasem się modlę Psalmami smile

Kilka razy próbowałam przeczytać całość. Tekst okazywał się jednak za trudny. Ostatnio znowu próbuję. Może tym razem się uda wink

16

Tak z ciekawości weźmy pierwszy wers

A kiedy ludzie zaczęli się mnożyć na ziemi, rodziły im się córki.

Biorąc dosłownie wydaje się to niemożliwe. No jak rodziły się tylko córki? Oczywiście nie można słowa "córki" brać dosłownie. Chodzi o ciało człowieka i nie ma tu znaczenia płeć. Czyli my ludzie możemy powoływać do życia tylko ciała.

No to uzupełniający wers drugi

Synowie Boga, widząc, że córki człowiecze są piękne, brali je sobie za żony, wszystkie, jakie im się tylko podobały.

Oczywiście też nie możemy czytać dosłownie. Zatem. Duch Boga łączy się z ciałem człowieka, tworząc jedność. Jak mąż z żoną.

I niestety ograniczenie

Wtedy Bóg rzekł: Nie może pozostawać duch mój w człowieku na zawsze, gdyż człowiek jest istotą cielesną: niechaj więc żyje tylko sto dwadzieścia lat

Co ciekawe autor tekstu biblijnego, przedstawia całość człowieka składającego się z osób. Córki, Synowie Boga, połączone na 120 lat w jedno istnienie.

17

balin,  możesz czytać normalnie. Po co interpretować. Jak potraktujesz tę relację jak opowieść, jak opis wydarzeń to będzie o wiele prościej. Ludzie się rozmnażali, mieli dzieci, duuużo dzieci. Synów i córki , ale Synowie Boży zwrócili uwagę na te córki (Sodoma i Gomora to inna scena). I zapragnęli tych kobiet. Chcieli z nimi sexu. A wtedy zaczęły się rodzić z takich"związków" nienaturalne dzieci(mitologia grecka i rzymska to też opisuje). To się Bogu nie podobało, bo nie w tym celu stworzył pierwszą parę ludzką.

18

oficer91 napisał/a:

balin,  możesz czytać normalnie. Po co interpretować. Jak potraktujesz tę relację jak opowieść, jak opis wydarzeń to będzie o wiele prościej.

Dla zrozumienia prawdy duchowej, przekazanej w Biblii. Skoro mam potraktować jako opis wydarzeń, no to wytłumacz jak to zrozumieć.

A co z synami?

19

A co z synami?[

ST nie jest dla chrześcijan podstawowym źródłem prawdy. Wiele przepisów było danych narodowi wybranemu , czyli Izraelowi. My także z nich korzystamy, ale nie odgrywają w celu osiągnięcia zbawienia takiej roli jak Ewangelie i Listy apostołów.
Wracając do "córek", czy dzisiaj rodzą się tylko dziewczynki? Zależnie od chromosomów obojga rodziców XX XY , rodzi się albo chłopiec, albo dziewczynka, to jest DNA  i tego nie zmienisz.
Natomiast, gdybyś chciał opowiedzieć komuś zdarzenie, historię - musisz na wstępie zaznaczyć słuchaczom ( w przypadku Biblii czytelnikom) o czym chcesz powiedzieć.
W tym konkretnym przypadku Mojżesz rozpoczął narracją w sensie: powiem wam, jak to było z tymi związkami Synów Bożych i kobietami na Ziemi.....Przy tym nie użył zwrotu "rodziły się ludziom dzieci- synowie oraz córki", ponieważ istotą sprawy było pochodzenie córek, późniejszych kobiet- partnerek seksualnych owych Synów Bożych. Biblia ma wspaniałą cechę, jest precyzyjna i dokładna, dlatego w tej historii/relacji jest zwięzła i porusza absolutnie to,co najważniejsze i potrzebne do zrozumienia ważnych nauk i przepisów. Biblia nie pozostawia miejsca na dowolną interpretację i demagogię.
My sami wybieramy, czy nam to pasuje.

20

oficer91 napisał/a:

A co z synami?[

ST nie jest dla chrześcijan podstawowym źródłem prawdy. Wiele przepisów było danych narodowi wybranemu , czyli Izraelowi. My także z nich korzystamy, ale nie odgrywają w celu osiągnięcia zbawienia takiej roli jak Ewangelie i Listy apostołów.
Wracając do "córek", czy dzisiaj rodzą się tylko dziewczynki? Zależnie od chromosomów obojga rodziców XX XY , rodzi się albo chłopiec, albo dziewczynka, to jest DNA  i tego nie zmienisz.
Natomiast, gdybyś chciał opowiedzieć komuś zdarzenie, historię - musisz na wstępie zaznaczyć słuchaczom ( w przypadku Biblii czytelnikom) o czym chcesz powiedzieć.
W tym konkretnym przypadku Mojżesz rozpoczął narracją w sensie: powiem wam, jak to było z tymi związkami Synów Bożych i kobietami na Ziemi.....Przy tym nie użył zwrotu "rodziły się ludziom dzieci- synowie oraz córki", ponieważ istotą sprawy było pochodzenie córek, późniejszych kobiet- partnerek seksualnych owych Synów Bożych. Biblia ma wspaniałą cechę, jest precyzyjna i dokładna, dlatego w tej historii/relacji jest zwięzła i porusza absolutnie to,co najważniejsze i potrzebne do zrozumienia ważnych nauk i przepisów. Biblia nie pozostawia miejsca na dowolną interpretację i demagogię.
My sami wybieramy, czy nam to pasuje.

"...Biblia nie pozostawia miejsca na dowolną interpretację i demagogię..." napisał to ktoś, kto po paru tysiącach lat wie co Mojżesz miał na myśli big_smile
Aha... Pomijamy w ogóle to, że tak naprawdę nie ma dowodu na to, że Mojżesz w ogóle istniał, a także to, że nie jest on autorem "Starego Testamentu", czyli historia opisana w nim już jest interpretacją jakiegoś autora tekstu, który w praktyce niemal nigdy nie jest bezstronny (co zwłaszcza dotyczy tekstów religijnych)

21

Lucy-on-the-roof napisał/a:

Chciałam podyskutować o czytaniu Biblii. Czytacie samodzielnie? Sporadycznie, regularnie? Czy na forum jest ktoś, kto przeczytał całą Biblię?

Pytanie, o które i czego wydanie chodzi?
Od Genezis do końca judeoistcznego związku z chrześcijańswem, czy o Nowy Testament  tylko?

facet po przejściach

22

smile Przeczytałam dawno temu Nowy Testament - było to związane z długim leżeniem rehabilitacyjnym. Teraz nie wracam do czytania Biblii z własnego wyboru.

23 Ostatnio edytowany przez Excop (2019-08-01 20:15:05)

random.further napisał/a:

smile Przeczytałam dawno temu Nowy Testament - było to związane z długim leżeniem rehabilitacyjnym. Teraz nie wracam do czytania Biblii z własnego wyboru.

Ja zaś, uwielbiam Stary Testament.
Zbiór baśni, podań i bajek. Język tłumaczenia ogranicza nieco, ale i nie odrzuca
Nowy Testament zaś, to tylko pobożne życzenia.
Które większość naszych wiernych tak zwanych, daleko z tyłu ma.
Wielbłąd z uchem igielnym pasuje do tego. Dla części "pasterzy" także.

facet po przejściach

24

balin napisał/a:
oficer91 napisał/a:

balin,  możesz czytać normalnie. Po co interpretować. Jak potraktujesz tę relację jak opowieść, jak opis wydarzeń to będzie o wiele prościej.

Dla zrozumienia prawdy duchowej, przekazanej w Biblii. Skoro mam potraktować jako opis wydarzeń, no to wytłumacz jak to zrozumieć.

A co z synami?

A gdzie masz napisane "TYLKO córki"?
Po prostu, rodziły się babki i były ładne. Chłopaki pewnie także przychodzili na świat, ale nie byli już tacy pociągający dla opisywanej historii.

25

Marata napisał/a:

przychodzili na świat

A o jakim świecie tu myślisz?
Co do "córek". Jeden uczeń Kabały mówił, że z punktu widzenia Boga wszyscy jesteśmy kobietami. smile

26

balin napisał/a:
Marata napisał/a:

przychodzili na świat

Co do "córek". Jeden uczeń Kabały mówił, że z punktu widzenia Boga wszyscy jesteśmy kobietami. smile

Świat opisany w tej historii.
Piszemy o Biblii a nie o Kabale.

Wiesz, ja czytam Biblię jako zbiór historii i legend jednego narodu. Nie, nie mówię o katolickiej interpretacji Nowego Testamentu.

A opowieść, która najbardziej mnie urzekła to Księga Ruth. Pokazuje, jak kobiety sobie muszą radzić w świecie mężczyzn, nie mając nic.

27 Ostatnio edytowany przez Excop (2019-08-02 20:40:36)

Marata napisał/a:
balin napisał/a:
Marata napisał/a:

przychodzili na świat

Wiesz, ja czytam Biblię jako zbiór historii i legend jednego narodu. Nie, nie mówię o katolickiej interpretacji Nowego Testamentu.

A opowieść, która najbardziej mnie urzekła to Księga Ruth. Pokazuje, jak kobiety sobie muszą radzić w świecie mężczyzn, nie mając nic.

Otóż, o jedno się rozbija.
Żydzi wciąż na Mesjasza czekają, a my swojego i (i ichniego przecież, według nas) mamy już od dwóch tysięcy lat z naddatkiem..
Stary Testament, owo źródło wspólnej historii żydów i chrześcijan pokazuje, ze można wspólnie żyć. Nawet, gdy bóg jednych, nie jest nim dla tych innych.
Ruth, to pikuś.
Nasze prawo?
Wtedy wytłumaczyć należało, skąd się biorą dzieci.
.Córki  Lota, których matka, niepomna ostrzeżeń, w słup soli się zamieniła, co miały robić?
By ludzie powołani przez Jahwe, nie zginęli na amen?
Przecież jedynymi kobietami pozostały. A wyboru nie było, według tradycji..

facet po przejściach

28

Excop napisał/a:
Marata napisał/a:
balin napisał/a:

Żydzi wciąż na Mesjasza czekają, a my swojego i (i ichniego przecież, według nas) mamy już od dwóch tysięcy lat z naddatkiem..
Stary Testament, owo źródło wspólnej historii żydów i chrześcijan pokazuje, ze można wspólnie żyć. Nawet, gdy bóg jednych, nie jest nim dla tych innych.
Ruth, to pikuś.
Nasze prawo?
.Córki  Lota, których matka, niepomna ostrzeżeń, w słup soli się zamieniła, co miały robić?

Jakie dwa tysiące lat ??? Jarosław przecież tak długo nie żyje big_smile

29 Ostatnio edytowany przez Excop (2019-08-05 11:01:12)

Misinx napisał/a:

Niezłe to. Tylko jak wyznawcom to wytłumaczyć?.

facet po przejściach

30

Excop napisał/a:
Misinx napisał/a:

Niezłe to. Tylko jak wyznawcom to wytłumaczyć?.

Nie da rady. Wiara jest ślepa smile

31

Excop napisał/a:
Marata napisał/a:
balin napisał/a:

Ruth, to pikuś.
Nasze prawo?

Nie były jedynymi kobietaki... Sodoma to było jedno miasteczko, dookoła było ich dużo więcej. Ileś kilometrów dalej był przecież Abraham.
To tak samo jak po potopie musiało być na ziemi więcej ludzi, skoro Noe w arce był tylko z trzema synami, a jakoś ludzkość nie wyginęła.

Przed napisaniem odpowiedzi skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

32 Ostatnio edytowany przez Excop (2019-08-06 10:22:19)

Lady Loka napisał/a:
Excop napisał/a:
Marata napisał/a:

Ruth, to pikuś.
Nasze prawo?

Nie były jedynymi kobietaki... Sodoma to było jedno miasteczko, dookoła było ich dużo więcej. Ileś kilometrów dalej był przecież Abraham.
To tak samo jak po potopie musiało być na ziemi więcej ludzi, skoro Noe w arce był tylko z trzema synami, a jakoś ludzkość nie wyginęła.

O tym właśnie mówiłem.
Przeczytać trzeba Genezis. Zaczynając od Kaina i Abla. I paradoksy i sprzeczności brać pod uwagę.
Bo do Adama i Ewy, w katolickim postrzeganiu powodów przyboru ludzi, lepiej nie wracać w ogóle.
Pamiętajmy, że spisane to zostało kilka tysięcy lat temu.
10 kilometrów przebyć wówczas, to cała wyprawa musiała być. Z obawą przy okazji, czy się dotrze cało na miejsce.

facet po przejściach

33

Excop napisał/a:

Bo do Adama i Ewy, w katolickim postrzeganiu powodów przyboru ludzi, lepiej nie wracać w ogóle.

Nie wiem co rozumiesz, gdy mówisz o "katolickim postrzeganiu". Przecież ta zmyślona historia nie miała służyć, dowodzeniu skąd wzięli się ludzie i jak się mnożyli. Z tego co wiem, to obowiązuje w nauce teoria, że ludzie pochodzą od jednej pary z Afryki.
W Biblii są zapisane prawdy duchowe. Gdy będziemy do sprawy podchodzić z takim kluczem jak Twój, zawsze dojdziemy do nonsensów.Ty sobie to wytłumaczyłeś, że to dawno i nieprawdo.
Błąd taki sam jak u Maraty, która w cytowanym powyżej fragmencie twierdzi, że na świat nie przychodziły tylko córki. A we fragmencie stoi mega nonsens "A w owych czasach byli na ziemi giganci". Kiedyż to?

34

balin napisał/a:
Excop napisał/a:

Nie wiem co rozumiesz, gdy mówisz o "katolickim postrzeganiu". Przecież ta zmyślona historia nie miała służyć, dowodzeniu skąd wzięli się ludzie i jak się mnożyli. Z tego co wiem, to obowiązuje w nauce teoria, że ludzie pochodzą od jednej pary z Afryki.
W Biblii są zapisane prawdy duchowe. Gdy będziemy do sprawy podchodzić z takim kluczem jak Twój, zawsze dojdziemy do nonsensów.Ty sobie to wytłumaczyłeś, że to dawno i nieprawdo.
Błąd taki sam jak u Maraty, która w cytowanym powyżej fragmencie twierdzi, że na świat nie przychodziły tylko córki. A we fragmencie stoi mega nonsens "A w owych czasach byli na ziemi giganci". Kiedyż to?

Kiedy spisywano Biblię to historia o Adamie i Ewie nie była traktowana jak metafora, tylko właśnie dokładnie jako historia ludzkości. Dopiero z czasem, kiedy nauka udowodniła co innego hierarchowie religijni przyjęli narrację jakoby to była tylko jakaś metafora. Ale to dorabianie idei daleko po czasie. Autorzy Biblii nie posiadali wiedzy naukowej, która pokazywała by im absurdalność pewnych teorii, a wyobraźnię mieli nieograniczoną. Zresztą Biblia nie jest w tym kweście jakaś wyjątkowa. Wszystkie mitologie powstawały tak samo i niejednokrotnie czerpały nawet z siebie wzajemnie.

35

Balin, jeśli chcesz czytać w ten sposób Biblię, to nie ma sprawy. To jest Twój wybór.
Ja czytam Biblię biorąc pod uwagę, fakt, że Twórcy Biblii korzystali także z legend, i mitów narodów, z którymi mieli kontakt. Że zapisywali rzeczy dla nich ważne i że tworzyli prawo, w ich rozumieniu, właściwe. Nie dorabiam do tego żadnych teorii, no bo po co? Przynajmniej ja nie widzę w tym sensu.
Każdy z nas potrafi czytać i cieszę się, że korzysta z tej umiejętności.
A już jak kto czyta, to jego sprawa.

36

Marata napisał/a:

Patrz ta karczma "RELIGIA - DUCHOWE POSZUKIWANIA" się nazywa. smile

37

Misinx napisał/a:

Wolę Tolkiena.

Kolejny WYGŁUP. Odpowiedź nie na temat. Pytanie tylko PO CO?

38 Ostatnio edytowany przez Okonek56 (2019-08-08 23:31:44)

Misinx napisał/a:
Excop napisał/a:
Marata napisał/a:

Ruth, to pikuś.
Nasze prawo?

I kolejny forumowego CLOWNA.

Dobrze by było jakby ktoś jednak pilnował nietrollowania takich tematów przez panów Mismix i Excop.

A gdyby były jakieś wątpliwości co do słowa clown to warto skorzystać z definicji słownikowej: pajac, błazen, komediant i błaznować. Nie jest to obraźliwe ale jest nazwaniem tego co ma tu miejsce, czyli błaznowania: wygłupianie się, robienie tego co wywołuje smiech, efekciarskie zachowanie, itd.

Czasami warto się doedukować smile

39 Ostatnio edytowany przez Excop (2019-08-09 01:42:33)

Okonek56 napisał/a:
Misinx napisał/a:
Excop napisał/a:

Ruth, to pikuś.
Nasze prawo?

I kolejny forumowego CLOWNA.

Dobrze by było jakby ktoś jednak pilnował nietrollowania takich tematów przez panów Mismix i Excop.

A gdyby były jakieś wątpliwości co do słowa clown to warto skorzystać z definicji słownikowej: pajac, błazen, komediant i błaznować. Nie jest to obraźliwe ale jest nazwaniem tego co ma tu miejsce, czyli błaznowania: wygłupianie się, robienie tego co wywołuje smiech, efekciarskie zachowanie, itd.

Czasami warto się doedukować smile

Nożyce się odezwały na uderzenie w stół.
Możesz, miła pani, powiedzieć, o co ci właściwie chodzi w powyższym? Zastrzegająca zresztą, że inwektyw w tym nie było, twoim skromnym zdaniem przy okazji? Tak, na wszelki wypadek?
Edit: Wyłożysz coś, w zawiązku z ostatnim zdaniem?
Kłótliwy nie jestem, więc z pokorą przyjmę nową porcję wiedzy. smile

facet po przejściach

40 Ostatnio edytowany przez Misinx (2019-08-09 07:59:11)

Okonek56 napisał/a:
Misinx napisał/a:

Wolę Tolkiena.

Wygłup ? Dlaczego wygłup ? Wszyscy mają się zachwycać Biblią i bajkami o Adamie i Ewie itp. ? Nie uznaję żadnych ksiąg za święte. Wszystkie są dla mnie utworami literackimi i chyba mogę preferować jedne bardziej od drugich ?

41

Misinx napisał/a:

Wygłup ? Dlaczego wygłup ? Wszyscy mają się zachwycać Biblią i bajkami o Adamie i Ewie itp. ? Nie uznaję żadnych ksiąg za święte. Wszystkie są dla mnie utworami literackimi i chyba mogę preferować jedne bardziej od drugich ?

To się kolego przenieś do działu kultura. Ale nie. Brak igrców. Przecież trzeba karmić swój resentyment.

42

balin napisał/a:
Misinx napisał/a:

To się kolego przenieś do działu kultura. Ale nie. Brak igrców. Przecież trzeba karmić swój resentyment.

Ty karmisz swój, a ja swój.

43

balin napisał/a:
Marata napisał/a:

Patrz ta karczma "RELIGIA - DUCHOWE POSZUKIWANIA" się nazywa. smile

O kurczaki! Ale pytanie jest, czy czytamy i czy przeczytaliśmy całą. Co za błąd założyciela wątku! To powinno być w dziale kultura!
Bo nie ma pytania o to, jak ją interpretujemy.

Nie udało mi się przeczytać całej. Niektóre kawałki są trudne.

44 Ostatnio edytowany przez Benita72 (2019-08-09 17:57:57)

Misinx napisał/a:
Okonek56 napisał/a:
Misinx napisał/a:

Wolę Tolkiena.

Ale wszyscy w miare systematycznie czytający forum, znają już Twoje poglądy. Tak naprawdę nie wnosisz do dyskusji nic nowego, a wręcz przeciwnie, rozwalasz ją. No chyba, ze o to chodzi.

A tak w ogole, to Biblia jest (a przynajmniej była za moich czasow) w wykazie lektur szkolnych, wiec raczej wszyscy powinni ja znac.

45

Benita72 napisał/a:
Misinx napisał/a:
Okonek56 napisał/a:

Ale wszyscy w miare systematycznie czytający forum, znają już Twoje poglądy. Tak naprawdę nie wnosisz do dyskusji nic nowego, a wręcz przeciwnie, rozwalasz ją. No chyba, ze o to chodzi.

A tak w ogole, to Biblia jest (a przynajmniej była za moich czasow) w wykazie lektur szkolnych, wiec raczej wszyscy powinni ja znac.

Wszyscy w miarę systematycznie czytający forum znają poglądy stałych jego bywalców. Rozwalam Ci dyskusję, bo nie "śpiewam" w Twoim "chórze" ? A co byś chciała wnieść nowego do tak starego tematu jak "Biblia" ? Problem w tym, że bardzo ciężko o niej obiektywnie dyskutować w mieszanym towarzystwie. Dla wierzących jest "głosem Boga", a z tym ciężko przecież dyskutować, a dla niewierzących (w Biblię) jest po prostu starą księgą.

46

Ja sobie oglądam i polecam "Psychologiczne znaczenia opowieści biblijnych". 
Poniżej pierwszy z bodaj 17 wykładów. Autorem jest Jordan Peterson, kanadyjski psycholog kliniczny.
https://www.youtube.com/watch?v=f-wWBGo6a2w

47

Naprędce napisał/a:

Ja sobie oglądam i polecam "Psychologiczne znaczenia opowieści biblijnych". 
Poniżej pierwszy z bodaj 17 wykładów. Autorem jest Jordan Peterson, kanadyjski psycholog kliniczny.
https://www.youtube.com/watch?v=f-wWBGo6a2w

Idź do działu psychologia.

48

Bo?
Analizowanie Biblii pod tym kątem nie jest możliwe, lub"właściwe" Twoim zdaniem?

49

Naprędce napisał/a:

Bo?
Analizowanie Biblii pod tym kątem nie jest możliwe, lub"właściwe" Twoim zdaniem?

Zapewne jest możliwe, bardzo ciekawe i pouczające, ale tutaj rozmawiajmy w kontekście duchowym. smile

50 Ostatnio edytowany przez Naprędce (2019-08-14 18:09:48)

Cokolwiek zaborcza ta Twoja duchowość, że co drugą wypowiadającą się (w temacie!) wyganiasz.

....

edytowane

51 Ostatnio edytowany przez balin (2019-08-14 20:28:08)

Nie ja nazwałem ten dział Religia - duchowe poszukiwania. smile I nie ja założyłem dział Psychologia. Ktoś chciał, żeby był porządek i nie mieszano jednego z drugim. smile

52 Ostatnio edytowany przez Naprędce (2019-08-14 21:37:49)

Dyskusja jałowa jak pustynia na Synaju...
Wchodząc w rolę moderatora łamiesz ogólne zasady netykiety, a pisząc nie na temat łamiesz regulamin, kolego formalisto.
Jeszcze autora poucz, że źle nazwał temat.

edit.

EOT

Posty [ 52 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności

© www.netkobiety.pl 2007-2018