Brak adresu zamieszkania na stronie blogu - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

Forum Kobiet » PRACA DLA KOBIET - POPULARNE ZAWODY, PRACA NA ETACIE, WŁASNA FIRMA » Brak adresu zamieszkania na stronie blogu

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 10 ]

Temat: Brak adresu zamieszkania na stronie blogu

Właśnie rozmawiałam z koleżanką, która z powodzeniem prowadzi bloga kulinarnego. Wyszła z prokuratury. Ktoś doniósł, że nie ma na stronie adresu. jakiś czas temu odebrała list polecony, wezwanie na przesłuchanie w charakterze świadka. Nie miała pojęcia o co chodzi, ale poszła.
Dowiedziała się, że jest usługodawcą. Usługodawca, to każda osoba, która chociażby ubocznie prowadzi działalnośc zarobkową i w związku z tym ma obowiązki ustawowe podać na stronie swoje dane, adres zamieszkania, regulamin. Nie było tych informacji. prokurator przy niej odwiedził jej blog i pokazał, że nie widzi informacji, które są ustawowo wymagane.
Strona jest zarobkowa, bo koleżance udało się znaleźc kilku reklamodawców, reklamy są na stronie, w sumie koleżanka na tych reklamach zarabia kilkaset złotych miesięcznie.
Prokurator pokazał ustawę, artykuł i zaproponował dobrowolne poddanie się karze 2000 zł. Koleżanka nie miała wyjścia, bo nie chciała aby sprawa trafiła do sądu.

Zobacz podobne tematy :

2 Ostatnio edytowany przez nudny.trudny (2019-02-20 18:51:33)

Odp: Brak adresu zamieszkania na stronie blogu

Niestety tak to wygląda, przepisów jest sporo i nie każdy może wiedzieć o wszystkich, ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną przewiduje możliwość grzywny za brak danych m.in. adresu, jest też mowa o postępowaniu w sprawach o wykroczenia. Trudno mi spekulować jaka byłaby wysokość grzywny w sądzie, można by próbować udowodnić że udostępnienie powierzchni reklamowej na stronie nie było usługą (wątpliwa linia obrony bo usługi tego typu pojawiają się w PKWiU) lub że działalność nie była zarobkowa (tzn. przychody z reklam nie przekraczały kosztów, również wątpliwa linia obrony gdyż kilkaset zł miesięcznie raczej przekracza koszty, a użyte w ustawie pojęcie działalności zarobkowej nie precyzuje czy zarobek następuje przy przychodach niższych od kosztów), dobrowolne poddanie się karze wydaje się racjonalnym wyjściem, zaangażowanie radcy prawnego również wiązałoby się z kosztami.

"Poznacie ich po ich owocach":D

3

Słyszałam już o takich przypadkach, ja na szczęscie mam wszystkie wymagania na swoim blogu - mam nadzieję więc że ominie mnie ta wątpliwa przyjemność.

4 Ostatnio edytowany przez IsaBella77 (2019-03-27 16:51:30)

Wiele osób pracujących online nie chce podawać prywatnego adresu. W takich przypadkach warto wynająć adres do zarejestrowania działalności gospodarczej, co pozwala uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji. Wielu freelancer'ów i blogerów korzysta z usług wirtualnego biura spam, gdzie mogą również wynająć pomieszczenia w celu przeprowadzenia konferencji czy spotkania z klientem.

5

ymonika napisał/a:

Właśnie rozmawiałam z koleżanką, która z powodzeniem prowadzi bloga kulinarnego. Wyszła z prokuratury. Ktoś doniósł, że nie ma na stronie adresu. jakiś czas temu odebrała list polecony, wezwanie na przesłuchanie w charakterze świadka. Nie miała pojęcia o co chodzi, ale poszła.
Dowiedziała się, że jest usługodawcą. Usługodawca, to każda osoba, która chociażby ubocznie prowadzi działalnośc zarobkową i w związku z tym ma obowiązki ustawowe podać na stronie swoje dane, adres zamieszkania, regulamin. Nie było tych informacji. prokurator przy niej odwiedził jej blog i pokazał, że nie widzi informacji, które są ustawowo wymagane.
Strona jest zarobkowa, bo koleżance udało się znaleźc kilku reklamodawców, reklamy są na stronie, w sumie koleżanka na tych reklamach zarabia kilkaset złotych miesięcznie.
Prokurator pokazał ustawę, artykuł i zaproponował dobrowolne poddanie się karze 2000 zł. Koleżanka nie miała wyjścia, bo nie chciała aby sprawa trafiła do sądu.

No dobrze, a jakie jest Twoje pytanie?

6

W jakiej ustawie jest ten przepis?

gdykochamy

7

GabrielaKlym napisał/a:

W jakiej ustawie jest ten przepis?

Ustawa z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną

Art. 5.1. Usługodawca podaje: [...] 2) imię, nazwisko, miejsce zamieszkania i adres albo nazwę lub firmę oraz siedzibę i adres

Przepisy karne
Art.23. Kto wbrew obowiązkom określonym w art. 5 nie podaje danych, o których mowa w art. 5 ust. 2, 3 lub 5, albo podaje dane nieprawdziwe lub niepełne, podlega karze grzywny.
[...]
Art.25. Orzekanie w sprawach o czyny określone w art. 23 i 24 następuje w trybie przepisów o postępowaniu w sprawach o wykroczenia

"Poznacie ich po ich owocach":D

8

Lagrusy napisał/a:

Słyszałam już o takich przypadkach, ja na szczęscie mam wszystkie wymagania na swoim blogu - mam ś nadzieję więc że ominie mnie ta wątpliwa przyjemność.

I podajesz tam swoje pełne dane teleadresowe? Przyznam szczerze, że zakładając zwykłego bloga nie tylko nie pomyślałabym o tym, ale wręcz mogłoby mnie to powstrzymać od jego prowadzenia. Mało tego, zaglądając na czyjeś stronki, a niektóre z nich odwiedzam przynajmniej od czasu do czasu, też takowych z zasady nie widuję, pomimo że reklamy tak, chyba że ktoś prowadzi powiązaną z blogiem typową działalność gospodarczą, na przykład sprzedaje kosmetyki albo książki - wówczas te informacje są podane.

Regulamin Forum Netkobiety.pl - koniecznie przeczytaj smile 
Dzieląc się swoją opinią zawsze pamiętaj, że po drugiej stronie siedzi drugi człowiek. Hejt może ranić!

"Nie czyń samego siebie przedmiotem kompromisu, bo jesteś wszystkim, co masz."

9

Olinka napisał/a:

I podajesz tam swoje pełne dane teleadresowe? Przyznam szczerze, że zakładając zwykłego bloga nie tylko nie pomyślałabym o tym, ale wręcz mogłoby mnie to powstrzymać od jego prowadzenia. Mało tego, zaglądając na czyjeś stronki, a niektóre z nich odwiedzam przynajmniej od czasu do czasu, też takowych z zasady nie widuję, pomimo że reklamy tak, chyba że ktoś prowadzi powiązaną z blogiem typową działalność gospodarczą, na przykład sprzedaje kosmetyki albo książki - wówczas te informacje są podane.

to dotyczy tylko Usługodawców, czyli:

Ustawa z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną

Art. 2
[...]
6) usługodawca – osobę fizyczną, osobę prawną albo jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, która prowadząc, chociażby ubocznie, działalność zarobkową lub zawodową świadczy usługi drogą elektroniczną;

czyli tzw. "zwykłych blogów" to nie dotyczy.
Wystarczy, że nie masz na blogu żadnych reklam, czyli nie prowadzisz *ubocznie* działalności zarobkowej, tak usłyszała koleżanka od prokuratota

10

Dziękuję za informacje. Osobiście nie prowadzę żadnego bloga, ale tak jak wyżej napisałam, a od czasu zwrócenia przez Ciebie uwagi na temat, jeszcze baczniej zaczęłam się temu przyglądać - na niektórych stronach reklamy są, ale adresu nie ma. Przypuszczalnie reklamodawca posiada takie dane, jednak przeciętnemu użytkownikowi sieci nie są one udostępnione.

Regulamin Forum Netkobiety.pl - koniecznie przeczytaj smile 
Dzieląc się swoją opinią zawsze pamiętaj, że po drugiej stronie siedzi drugi człowiek. Hejt może ranić!

"Nie czyń samego siebie przedmiotem kompromisu, bo jesteś wszystkim, co masz."

Posty [ 10 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » PRACA DLA KOBIET - POPULARNE ZAWODY, PRACA NA ETACIE, WŁASNA FIRMA » Brak adresu zamieszkania na stronie blogu

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności

© www.netkobiety.pl 2007-2018