Brak adresu zamieszkania na stronie blogu - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

Forum Kobiet » PRACA DLA KOBIET - POPULARNE ZAWODY, PRACA NA ETACIE, WŁASNA FIRMA » Brak adresu zamieszkania na stronie blogu

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 10 ]

Temat: Brak adresu zamieszkania na stronie blogu

Właśnie rozmawiałam z koleżanką, która z powodzeniem prowadzi bloga kulinarnego. Wyszła z prokuratury. Ktoś doniósł, że nie ma na stronie adresu. jakiś czas temu odebrała list polecony, wezwanie na przesłuchanie w charakterze świadka. Nie miała pojęcia o co chodzi, ale poszła.
Dowiedziała się, że jest usługodawcą. Usługodawca, to każda osoba, która chociażby ubocznie prowadzi działalnośc zarobkową i w związku z tym ma obowiązki ustawowe podać na stronie swoje dane, adres zamieszkania, regulamin. Nie było tych informacji. prokurator przy niej odwiedził jej blog i pokazał, że nie widzi informacji, które są ustawowo wymagane.
Strona jest zarobkowa, bo koleżance udało się znaleźc kilku reklamodawców, reklamy są na stronie, w sumie koleżanka na tych reklamach zarabia kilkaset złotych miesięcznie.
Prokurator pokazał ustawę, artykuł i zaproponował dobrowolne poddanie się karze 2000 zł. Koleżanka nie miała wyjścia, bo nie chciała aby sprawa trafiła do sądu.

Zobacz podobne tematy :

2 Ostatnio edytowany przez nudny.trudny (2019-02-20 18:51:33)

Odp: Brak adresu zamieszkania na stronie blogu

Niestety tak to wygląda, przepisów jest sporo i nie każdy może wiedzieć o wszystkich, ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną przewiduje możliwość grzywny za brak danych m.in. adresu, jest też mowa o postępowaniu w sprawach o wykroczenia. Trudno mi spekulować jaka byłaby wysokość grzywny w sądzie, można by próbować udowodnić że udostępnienie powierzchni reklamowej na stronie nie było usługą (wątpliwa linia obrony bo usługi tego typu pojawiają się w PKWiU) lub że działalność nie była zarobkowa (tzn. przychody z reklam nie przekraczały kosztów, również wątpliwa linia obrony gdyż kilkaset zł miesięcznie raczej przekracza koszty, a użyte w ustawie pojęcie działalności zarobkowej nie precyzuje czy zarobek następuje przy przychodach niższych od kosztów), dobrowolne poddanie się karze wydaje się racjonalnym wyjściem, zaangażowanie radcy prawnego również wiązałoby się z kosztami.

"Poznacie ich po ich owocach":D https://www.netkobiety.pl/viewtopic.php … 9&p=80 wszystko o randkach i związkach, a także wszystkie pytania do mnie, zapraszam:D

3

Słyszałam już o takich przypadkach, ja na szczęscie mam wszystkie wymagania na swoim blogu - mam nadzieję więc że ominie mnie ta wątpliwa przyjemność.

4 Ostatnio edytowany przez IsaBella77 (2019-03-27 16:51:30)

Wiele osób pracujących online nie chce podawać prywatnego adresu. W takich przypadkach warto wynająć adres do zarejestrowania działalności gospodarczej, co pozwala uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji. Wielu freelancer'ów i blogerów korzysta z usług wirtualnego biura spam, gdzie mogą również wynająć pomieszczenia w celu przeprowadzenia konferencji czy spotkania z klientem.

5

ymonika napisał/a:

Właśnie rozmawiałam z koleżanką, która z powodzeniem prowadzi bloga kulinarnego. Wyszła z prokuratury. Ktoś doniósł, że nie ma na stronie adresu. jakiś czas temu odebrała list polecony, wezwanie na przesłuchanie w charakterze świadka. Nie miała pojęcia o co chodzi, ale poszła.
Dowiedziała się, że jest usługodawcą. Usługodawca, to każda osoba, która chociażby ubocznie prowadzi działalnośc zarobkową i w związku z tym ma obowiązki ustawowe podać na stronie swoje dane, adres zamieszkania, regulamin. Nie było tych informacji. prokurator przy niej odwiedził jej blog i pokazał, że nie widzi informacji, które są ustawowo wymagane.
Strona jest zarobkowa, bo koleżance udało się znaleźc kilku reklamodawców, reklamy są na stronie, w sumie koleżanka na tych reklamach zarabia kilkaset złotych miesięcznie.
Prokurator pokazał ustawę, artykuł i zaproponował dobrowolne poddanie się karze 2000 zł. Koleżanka nie miała wyjścia, bo nie chciała aby sprawa trafiła do sądu.

No dobrze, a jakie jest Twoje pytanie?

6

W jakiej ustawie jest ten przepis?

gdykochamy

7

GabrielaKlym napisał/a:

W jakiej ustawie jest ten przepis?

Ustawa z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną

Art. 5.1. Usługodawca podaje: [...] 2) imię, nazwisko, miejsce zamieszkania i adres albo nazwę lub firmę oraz siedzibę i adres

Przepisy karne
Art.23. Kto wbrew obowiązkom określonym w art. 5 nie podaje danych, o których mowa w art. 5 ust. 2, 3 lub 5, albo podaje dane nieprawdziwe lub niepełne, podlega karze grzywny.
[...]
Art.25. Orzekanie w sprawach o czyny określone w art. 23 i 24 następuje w trybie przepisów o postępowaniu w sprawach o wykroczenia

"Poznacie ich po ich owocach":D https://www.netkobiety.pl/viewtopic.php … 9&p=80 wszystko o randkach i związkach, a także wszystkie pytania do mnie, zapraszam:D

8

Lagrusy napisał/a:

Słyszałam już o takich przypadkach, ja na szczęscie mam wszystkie wymagania na swoim blogu - mam ś nadzieję więc że ominie mnie ta wątpliwa przyjemność.

I podajesz tam swoje pełne dane teleadresowe? Przyznam szczerze, że zakładając zwykłego bloga nie tylko nie pomyślałabym o tym, ale wręcz mogłoby mnie to powstrzymać od jego prowadzenia. Mało tego, zaglądając na czyjeś stronki, a niektóre z nich odwiedzam przynajmniej od czasu do czasu, też takowych z zasady nie widuję, pomimo że reklamy tak, chyba że ktoś prowadzi powiązaną z blogiem typową działalność gospodarczą, na przykład sprzedaje kosmetyki albo książki - wówczas te informacje są podane.

Regulamin Forum Netkobiety.pl - koniecznie przeczytaj smile 
Dzieląc się swoją opinią pamiętaj, że po drugiej stronie siedzi drugi człowiek. Hejt może ranić!

"Nie czyń samego siebie przedmiotem kompromisu, bo jesteś wszystkim, co masz."

9

Olinka napisał/a:

I podajesz tam swoje pełne dane teleadresowe? Przyznam szczerze, że zakładając zwykłego bloga nie tylko nie pomyślałabym o tym, ale wręcz mogłoby mnie to powstrzymać od jego prowadzenia. Mało tego, zaglądając na czyjeś stronki, a niektóre z nich odwiedzam przynajmniej od czasu do czasu, też takowych z zasady nie widuję, pomimo że reklamy tak, chyba że ktoś prowadzi powiązaną z blogiem typową działalność gospodarczą, na przykład sprzedaje kosmetyki albo książki - wówczas te informacje są podane.

to dotyczy tylko Usługodawców, czyli:

Ustawa z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną

Art. 2
[...]
6) usługodawca – osobę fizyczną, osobę prawną albo jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, która prowadząc, chociażby ubocznie, działalność zarobkową lub zawodową świadczy usługi drogą elektroniczną;

czyli tzw. "zwykłych blogów" to nie dotyczy.
Wystarczy, że nie masz na blogu żadnych reklam, czyli nie prowadzisz *ubocznie* działalności zarobkowej, tak usłyszała koleżanka od prokuratota

10

Dziękuję za informacje. Osobiście nie prowadzę żadnego bloga, ale tak jak wyżej napisałam, a od czasu zwrócenia przez Ciebie uwagi na temat, jeszcze baczniej zaczęłam się temu przyglądać - na niektórych stronach reklamy są, ale adresu nie ma. Przypuszczalnie reklamodawca posiada takie dane, jednak przeciętnemu użytkownikowi sieci nie są one udostępnione.

Regulamin Forum Netkobiety.pl - koniecznie przeczytaj smile 
Dzieląc się swoją opinią pamiętaj, że po drugiej stronie siedzi drugi człowiek. Hejt może ranić!

"Nie czyń samego siebie przedmiotem kompromisu, bo jesteś wszystkim, co masz."

Posty [ 10 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » PRACA DLA KOBIET - POPULARNE ZAWODY, PRACA NA ETACIE, WŁASNA FIRMA » Brak adresu zamieszkania na stronie blogu

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności

© www.netkobiety.pl 2007-2018