Ślub w kościele - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!


Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 7 ]

1 Ostatnio edytowany przez bloody_mary (2017-02-12 10:37:21)

Temat: Ślub w kościele

Hej,
nie zauważyłam podobnego wątku, w razie czego prośba o podłączenie pod inny temat.

Zbliża się data mojego ślubu. Będzie to ślub kościelny + wesele, generalnie w miarę tradycyjna impreza smile

Na dniach wybieramy się do księdza. Termin jest już dawno zamówiony, ale teraz czeka nas protokół no i pewnie też opłaty. Tutaj zasadnicze pytanie:

Ile płaciłyście za ślub kościelny? Ewentualnie jakie są aktualnie "trendy" wśród znajomych?

W planie mam zapłacić 500zł + 100zł żeby nie zbierano na tacę (wkurza mnie to zbieranie na mszach ślubnych. goście i tak się wykosztują, albo często zwyczajnie nie mają portfela w tych eleganckich torebkach i garniakach.) + 100zł żeby NIE przygotowywać dekoracji (niestety w mojej parafii jest taka tradycja, że jakieś panie rozkładają swoje dekoracje, paskudne z resztą, i pieniądze za to oddają dla biednych. Ja tych dekoracji nie chcę, mam swoje, więc chce im zapłacić, żeby nie robiły problemu.)

No i wychodzi 700zł. Do tego organista, który nie mam pojęcia ile może kosztować?

Czytałam też inne fora i tam pojawia się wątek opłaty za zapowiedzi (50-100zł). Co to w ogóle jest? Czy mam płacić za to, że moje nazwisko będzie wywieszone w jakiejś gablotce? U mnie zapowiedzi się nie czyta, a nawet jeśli, to nie wyobrażam sobie żeby za to płacić.

Dodam, że parafia jest w mieście poniżej 50 tys. mieszkańców, to może mieć znaczenie.

Dajcie proszę znać, bo chociaż nie szkoda mi tych pieniędzy, to jednak ta opłata "co łaska" za teoretycznie darmowy sakrament rośnie do ok. 1 000 zł!


P.S. Trochę trudniejsza sprawa - w parafii mamy kilku księży. Jak mam zasugerować, że chciałabym żeby ksiądz X odprawiał naszą mszę? Czy w ogóle wypada waszym zdaniem? Czy wtedy te pieniądze powinnam przekazać temu właśnie księdzu?

Zobacz podobne tematy :

2 Ostatnio edytowany przez troll (2017-02-12 11:38:43)

Odp: Ślub w kościele

Pieniadze za msze “z automatu“ powinny przypasc ksiedzu ktory ja odprawia.
Jesli jestes osoba wierzaca, to powinnas wiedziec ze zbieranie ofiary to nie jest taka tradycja, a element mszy. Niezbedny. To czy ktos da czy nie to jego sprawa, ale w czasie mszy kolekta jest obowiazkowa i zle jesli jej nie ma wiec co najmniej nie na miejscu jest stowa zeby nie bylo tacy.
Kwestia ksiedza zalezy od proboszcza. U nas w parafii po prostu powiedzialbym proboszczowi ze bardzo prosze o tego ksiedza bo to czy tamto i jesli tylko bylby na parafii to nie ma problemu. Wystarczy powiedziec ze ten ksiadz mowi tak piekne kazania, albo ze go lubie a zreszta cokolwiek. Ale poprzedni proboszcz to bylby bardzo trudny temat. Dosc powiedziec ze w kosciele bylo o 70% mniej ludzi niz teraz.
A wszelkie oplaty sa co laska, wiec nie ma taryfy. Szwagier bral slub to wiecej zaplacilby za kwitek w parafii panny mlodej niz za slub u siebie. Wiec slub wzieli w parafii mlodej. Mysle ze zart “przepraszam ksiedza, ale nie wiem ile zwyczajowo wynosi ofiara bo slub biore pierwszy raz w zyciu“ powinien zalatwic sprawe.

3 Ostatnio edytowany przez blimka (2017-02-12 11:51:31)

Odp: Ślub w kościele

Z tego co sie orientuje, to kasa wszystkich ksieży idzie do jednej, wspólnej puli (tak mówi mój kolega, który jest Salezjanem), a organista bierze zazwyczaj połowe tego, co zechce ksiądz.

4

Odp: Ślub w kościele
blimka napisał/a:

Z tego co sie orientuje, to kasa wszystkich ksieży idzie do jednej, wspólnej puli (tak mówi mój kolega, który jest Salezjanem), a organista bierze zazwyczaj połowe tego, co zechce ksiądz.

Czyli to zalezy od parafii/proboszcza, bo u nas skrupulatnie zapisuja przy kazdej intencji kwote, bo jak mowia, to jest pensja ksiedza ktory z ta intencja staje przy oltarzu.

5

Odp: Ślub w kościele

Hej,
dzięki wszystkim, którzy się wypowiedzieli.

@troll, to, że jest się osobą wierzącą nie oznacza, że zna się każdy szczegół wszystkich kościelnych "procedur" smile Byłam na mszach, gdzie "na tacę" nie zbierano, więc chyba jednak takie obowiązkowe to nie jest. Podoba mi się tekst "ślub biorę pierwszy raz w życiu" - skorzystam smile)

Jeśli ktoś jeszcze chciałby się podzielić informacjami to będę wdzięczna smile Pozdrawiam!

6

Odp: Ślub w kościele

U nas ksiądz powiedział, że on opłaty nie pobiera, więc my daliśmy dobrowolnie sami 400zł na kościół plus 200 zł organista, co dla mnie było ogromną przesadą, bo raptem ze 3 piosenki zaśpiewał. I tak zapowiedzi są płatne - u mnie to było 50 zł za wywieszenie w gablotce, 100 zł za przeczytanie nazwisk na mszy. Także parę stówek wychodzi. Znajomi płacili 1200zł także to naprawdę zależy od parafii i regionu..

7

Odp: Ślub w kościele

Ja tak planuję około 500 zł smile

Posty [ 7 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności



© www.netkobiety.pl 2007-2024